Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΟΣΕΣ ΜΠΟΜΠΟΝΙΕΡΕΣ??????????????????????


NASIA

Recommended Posts

Αλήθεια πώς υπολογίζεται τις μπομπονιέρες??????Αν θυμάμαι καλά :roll: όταν ήταν να πάρουμε τις μπομπονιέρες του γάμου μας είχαν πεί τα προσκλητήρια επί το 1/3 αλλά τώρα μου φαίνονται πολύ λίγες.Δεν ξέρω νομίζω ότι θα έχω λίγες μπομπονιέρες και θα γίνω ρεζίλι :oops: .Εσείς πώς τις υπολογίζεται???????????????????????????????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγω, για να μη γινω ρεζιλι, υπολογισα 1 μπουμπουνιερα για τον καθενα. Θα εχω αλλες για τους μεγαλους και αλλες για τα παιδακια. Και για τις παιδικες παλι υπολογισα μια για το καθε παιδακι. Επιπλεον παρειγγειλα 15 παραπανω, μη τυχον σουφρωσει κανεις καμια.

 

Don't let fears hold you back from living everyday to your fullest!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά έκανα λίστα με τους καλεσμένους και έβαλα και 30 παραπάνω.

 

Κι εγώ το ίδιο....έβαλα 50 παραπάνω γιατί θέλουν οι γονεις μας να δώσουν και σε κάποιους που δε θα καλέσουμε στη βάφτιση.. :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά έκανα λίστα με τους καλεσμένους και έβαλα και 30 παραπάνω.

 

Κι εγώ το ίδιο....έβαλα 50 παραπάνω γιατί θέλουν οι γονεις μας να δώσουν και σε κάποιους που δε θα καλέσουμε στη βάφτιση.. :)

 

 

εγώ 40 παραπάνω :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα

Νάσια, υπολόγισε σίγουρα 50 παραπάνω, γιατί μπορεί να βγούν και υποχρεώσεις που δεν ξέρεις :?

Μέτα τη βάφτιση ανακάλυψα πως η πεθερά μου και η αδερφή μου είχαν υπολογίσει να βγάλουν κάποιες δικές τους υποχρεώσεις :o:x

Το θέμα ηταν ότι δεν είχα ενημερωθεί, με αποτέλεσμα οι μπομπονιέρες που ήδη είχα να μη φτάνουν και να γίνω και κακιά

όταν τους είπα ότι πρώτα θα πάρουν όσοι από τους καλεσμένοδεν ήρθαν και μετά οι υπόλοιποι απ' ότι περισσέψει (είχα 2 ειδών).

Έπειτα, υπάρχουν πάντα κι αυτοί που πέρνουν 2 ή και 3 καμιά φορά, οπότε βάλε και έναν κέρβερο να τις μοιράζει.

 

Χρύσα, νομίζω πως 15 μόνο δεν φτάνουν....

Link to comment
Share on other sites

εγω θα κανω τραπεζι και θα τις εχω πάνω στο πιατο του καθενος ,

 

θα εχω ομως 50 διαφορετικες απο αυτες που φτιαχνω , θα τις αγορασω απο το χαμογελο του παιδιου και θα δωσω αν τυχει κατι εκτακτο

 

Αντε να δουμε πόσο υπομονη ακομα ....

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι αυτό είναι όντως καλύτερο να χεις την μπουμπουνιερίτσα στο τραπέζι στο κάθισμα του καθενός και πρόσθεσε καμιά 50αριά (για τις έκτακτες περιπτώσεις !!! και για το κομμάτι των γιαγιάδων !!!)

cRGo.jpg.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γιατί βρε κορίτσια?

Η βάφτιση είναι για τα δικά μας παιδιά και όχι για τις υποχρεώσεις των γιαγιάδων. Έχω ήδη μαλώσει γιαυτό και έτσι θα τις βάλω πάνω στα τραπέζια και θα φαίνονται όμορφα και δε θα κάνει ο καθένας ότι θέλει.

Δικό μας παιδί είναι, εμείς πληρώνουμε και εμείς αποφασίζουμε.

Αφήστε που δε μπορώ άλλο τις παρεμβολές και μου την έχει δώσει στα νεύρα : τι προσκλητήρια θα κάνετε, τι μπομπονιέρες, πότε θα μας τα δώσετε.....γκρρρρρρρρρρρρ :twisted::twisted::twisted::twisted::twisted::twisted::wink:

Link to comment
Share on other sites

Γιατί βρε κορίτσια?

Η βάφτιση είναι για τα δικά μας παιδιά και όχι για τις υποχρεώσεις των γιαγιάδων. Έχω ήδη μαλώσει γιαυτό και έτσι θα τις βάλω πάνω στα τραπέζια και θα φαίνονται όμορφα και δε θα κάνει ο καθένας ότι θέλει.

Δικό μας παιδί είναι, εμείς πληρώνουμε και εμείς αποφασίζουμε.

Αφήστε που δε μπορώ άλλο τις παρεμβολές και μου την έχει δώσει στα νεύρα : τι προσκλητήρια θα κάνετε, τι μπομπονιέρες, πότε θα μας τα δώσετε.....γκρρρρρρρρρρρρ :twisted::twisted::twisted::twisted::twisted::twisted::wink:

 

Βρε Μαράκι μου δε χάθηκε και ο κόσμος για μερικές μπομπονιέρες παραπάνω...συμφωνώ δικό μας είναι το παιδί, αλλά δε είναι και τόσο τρομερό να δώσω στη μαμά μου και την πεθερά μου λίγες μπομπονιέρες να δώσουν σε γνωστούς τους...από χαρά θα το κάνουν που βαφτίστηκε το εγγονάκι τους...θα θεωρούσα κακό το να μου επιβάλλουν να καλέσω άσχετους στη βάφτιση...για μερικές μπομπονιέρες δε θα χαλαστώ,χαρά μου θα είναι άλλωστε... :)

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα ήταν τι θα κάνω με τις παιδικές γιαυτό θα τις κάνω όλες ίδιες να τελειώνω.

Επίσης, στο φαγητό θα είναι όλοι οπότε δεν υπάρχει θέμα...

 

Σε γάμο-βάφτιση που είχα παεί, είχαν στο κάθε πιάτο την μπομπονιέρα που αντιστοιχούσε στο άτομο που θα καθόταν εκεί. Δηλαδή στους ενήλικες την δική τους και στις θέσεις για τα παιδάκια την παιδική...

Link to comment
Share on other sites

Χρύσα, νομίζω πως 15 μόνο δεν φτάνουν....

Εννοεις οτι για παραπανισιες ειναι λιγες?

Εχω ξεκαθαρισει οτι μονο οσοι θα ερθουν στη βαπτιση θα παρουν μπουμπουνιερα και οσοι ηταν καλεσμενοι και δεν μπορεσαν να ερθουν.

Δεν προκειται να δωσω στην πεθερα μου να μοιρασει στη γειτονια της σε ανθρωπους που δεν τους ξερω καν.

Οσο για τους γονεις μου μενουν και αυτοι εδω στον Καναδα και εχω υπολογισει αυτες που θελουν να δωσουν (στους πολυ καλους φιλους).

Με λιγα λογια τα "δωσε μου 2 να δωσω στον ταδε και στην ταδε" κομμενα.

Δεν ειναι θεμα τσιγκουνιας. Εγω και ο αντρας μου κανουμε τη βαφτιση, εμεις κανονιζουμε και εμεις πληρωνουμε.

 

Don't let fears hold you back from living everyday to your fullest!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω θα κανω τραπεζι και θα τις εχω πάνω στο πιατο του καθενος ,

 

και αυτη που θα ερθουν στην εκκλησια και οχι στο τραπεζι,δεν θα παρουν μπουμπουνιερα?

71107turcfebzs2.gif

252682in41fsxg03.gif

Link to comment
Share on other sites

Χρύσα, νομίζω πως 15 μόνο δεν φτάνουν....

Εννοεις οτι για παραπανισιες ειναι λιγες?

Εχω ξεκαθαρισει οτι μονο οσοι θα ερθουν στη βαπτιση θα παρουν μπουμπουνιερα και οσοι ηταν καλεσμενοι και δεν μπορεσαν να ερθουν.

Δεν προκειται να δωσω στην πεθερα μου να μοιρασει στη γειτονια της σε ανθρωπους που δεν τους ξερω καν.

Οσο για τους γονεις μου μενουν και αυτοι εδω στον Καναδα και εχω υπολογισει αυτες που θελουν να δωσουν (στους πολυ καλους φιλους).

Με λιγα λογια τα "δωσε μου 2 να δωσω στον ταδε και στην ταδε" κομμενα.

Δεν ειναι θεμα τσιγκουνιας. Εγω και ο αντρας μου κανουμε τη βαφτιση, εμεις κανονιζουμε και εμεις πληρωνουμε.

 

Συμφωνώ μαζί σου Χρύσα,

δεν καταλαβαίνω γιατί όποιος δεν έχει έρθει στη βάπτιση πρέπει να πάρει μπομπονιέρα.

Επίσης, σκέφτομαι ότι αν μου έδιναν προσκλητήριο για μια βάπτιση και δεν πήγαινα και μετά μου έφερναν και μπομπονιέρα θα αισθανόμουν την υποχρέωση να πάρω δώρο.

Είπαμε στους γονείς να καλέσουν όποιους και όσους θέλουν. Όλοι οι καλεσμένοι θα είναι και στην εκκλησία και στο τραπέζι. Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να επιμείνουμε με τις μπομπονιέρες σε όποιον δεν έρθει.....

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ κι εγώ, μαζί σας κορίτσια....

Όμως αυτά δυστυχώς συμβαίνουν κι όσο και να το ξεκαθαρίσεις από πριν η μια θείτσα θα θέλει να πάρει 2 κλπ - συν όλο και κάτι θα προκύψει. Φαντάσου ότι στη δική μας βάφτιση πέρασαν κάτι γύφτοι και η αδερφή μου τους πέρασε για καλεσμένους και μοίραζε :lol::lol:

Και ούτε μπορείς και είναι σωστό εκείνη τη στιγμή να ασχολείσε με τέτοια πράγματα. Και προκειμένου να μην έχεις πρόβλημα παραγγέλνεις μερικές παραπάνω γιατί στο τέλος αν κάποιο δεν πάρουν εσύ θα εκτεθείς και αν τελειώσουν και θέλεις να δώσεις σε κάποιους που δεν ήρθαν, εσύ πάλι θα τρέχεις..... Δυστυχώς :x

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ κι εγώ, μαζί σας κορίτσια....

Όμως αυτά δυστυχώς συμβαίνουν κι όσο και να το ξεκαθαρίσεις από πριν η μια θείτσα θα θέλει να πάρει 2 κλπ - συν όλο και κάτι θα προκύψει. Φαντάσου ότι στη δική μας βάφτιση πέρασαν κάτι γύφτοι και η αδερφή μου τους πέρασε για καλεσμένους και μοίραζε :lol::lol:

Και ούτε μπορείς και είναι σωστό εκείνη τη στιγμή να ασχολείσε με τέτοια πράγματα. Και προκειμένου να μην έχεις πρόβλημα παραγγέλνεις μερικές παραπάνω γιατί στο τέλος αν κάποιο δεν πάρουν εσύ θα εκτεθείς και αν τελειώσουν και θέλεις να δώσεις σε κάποιους που δεν ήρθαν, εσύ πάλι θα τρέχεις..... Δυστυχώς :x

Elsoyrio μου, εχεις δικο.

Αλλα 50 παραπανω?...

Αυτο δεν ειναι μερικες....ειναι καμποσες παραπανω..........!

 

Don't let fears hold you back from living everyday to your fullest!

Link to comment
Share on other sites

Ο αριθμός είναι σχετικός και με το κόστος της μπουμπουνιέρας.Η μπουμπουνιέρα των μέγαλων μου κόστισε σχεδόν 2,70(και θα την φτιάξω και μόνη μου)και για τα παιδιά 3,4.Δεν νομίζω να χρειαζόταν και παραπάνω από 25-30 επιπλέον.Το σπαστικό που μου την δίνει(έγινε και στο γαμο μου και στην βάπτιση του πρώτου μου παιδιού)είναι οι παπάδες και οι νεοκόρισες,πέφτουν πάνω στις μπουμπουνιέρες σαν........να μην πω!!!!

url=http://www.xarakas.gr]line_test_beg_39_time_1181880000_text_c720eafcf1e720eceff520e5dfede1e9.gif[/url]

Link to comment
Share on other sites

Ο αριθμός είναι σχετικός και με το κόστος της μπουμπουνιέρας.Η μπουμπουνιέρα των μέγαλων μου κόστισε σχεδόν 2,70(και θα την φτιάξω και μόνη μου)και για τα παιδιά 3,4.Δεν νομίζω να χρειαζόταν και παραπάνω από 25-30 επιπλέον.Το σπαστικό που μου την δίνει(έγινε και στο γαμο μου και στην βάπτιση του πρώτου μου παιδιού)είναι οι παπάδες και οι νεοκόρισες,πέφτουν πάνω στις μπουμπουνιέρες σαν........να μην πω!!!!

Απο το στομα μου το πηρες! η μαλλον απο τα δαχτυλα μου!!!

 

Don't let fears hold you back from living everyday to your fullest!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ κι εγώ, μαζί σας κορίτσια....

Όμως αυτά δυστυχώς συμβαίνουν κι όσο και να το ξεκαθαρίσεις από πριν η μια θείτσα θα θέλει να πάρει 2 κλπ - συν όλο και κάτι θα προκύψει. Φαντάσου ότι στη δική μας βάφτιση πέρασαν κάτι γύφτοι και η αδερφή μου τους πέρασε για καλεσμένους και μοίραζε :lol::lol:

Και ούτε μπορείς και είναι σωστό εκείνη τη στιγμή να ασχολείσε με τέτοια πράγματα. Και προκειμένου να μην έχεις πρόβλημα παραγγέλνεις μερικές παραπάνω γιατί στο τέλος αν κάποιο δεν πάρουν εσύ θα εκτεθείς και αν τελειώσουν και θέλεις να δώσεις σε κάποιους που δεν ήρθαν, εσύ πάλι θα τρέχεις..... Δυστυχώς :x

Elsoyrio μου, εχεις δικο.

Αλλα 50 παραπανω?...

Αυτο δεν ειναι μερικες....ειναι καμποσες παραπανω..........!

 

Στη βάφτιση του γιού μου παρήγγειλα 30 παραπάνω γιατί δεν είχε μείνει τίποτε!!!! Στην κόρη μου τώρα, ίσα ίσα έφτασαν.... Λες τελικά να έχω πρόβλημα εγώ με το μέτρημα? :D:D

Link to comment
Share on other sites

Kαι εγω τον ιδιο προβληματισμό έχω και μάλιστα μου είπανε ότι μερικοι μεγάλοι παίρνουν και απο τις παιδικές....οποτε μου φαίνεται θα παρω καμια 20αρια παιδικές παραπάνω και καμια 50αρια για των μεγάλων....Πρέπει να δώσουμε και στους νονούς.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα καλέσει περίπου 15 παιδάκια, από τα οποία ήξερα πως δεν θα έρθουν όλα... Έφτιαξα 40 παιδικές και εξαφανίστηκαν!!!!! :D:D

Παντως πιστευω οτι και 100 να εφτιαχνες παλι θα εξαφανιζοντουσαν.

Θελω να πω οτι οσο βλεπουν οτι υπαρχουν ολο και ζητανε.

Αν για παραδειγμα ειχες μονο 20 παιδικες θα επαιρναν τα παιδακια και θα σου σουφρωναν μονο 7 παραπανω. Ε? Νομιζω οτι ετσι ειναι.

 

Don't let fears hold you back from living everyday to your fullest!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...