Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΓΚΥΟΣ ΚΑΙ ΣΗΚΩΜΑ ΒΑΡΟΥΣ


Recommended Posts

Είμαι στην 18 εβδομάδα κύησης και πριν λίγες μέρες σήκωσα μια γλάστρα απο ανθοπωλείο και περπάτησα μέχρι να τη μεταφέρω στο αυτοκίνητο 2-3 λεπτά. Μετά άρχισε να πονά η κοιλιά μου ένιωσα ότι τεντώθηκε και γενικά κάπως περίεργα. Μετα ξεκουράστηκα και εκανα λίγο μασάζ στην κοιλιά και πέρασε. Ξέρει καμιά να μου πει πιθανές επιπτώσεις? γιατι οπωσ λένε το πιο επικίνδυνο είναι το α τρίμηνο.Δεν γνωρίζω επιπτώσεισ μετα το α τρίμηνο, μπορεί να κινδυνευει το παιδι?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


renata,

είμαι στην 20 εβδομάδα κύησης και πριν καν μάθω ότι είμαι έγγυος (ενώ ήμουν) έκανα ολόκληρη μετακόμιση...Επιπλέον σηκών κάθε μέρα και πολές φορές και για ώρα τον σχεδόν 2 ετών μπέμπη μου (13 κιλά). Νόμίζω ότι δεν πρέπει να ανησυχείς, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι πας για άρση βαρών...Καλό υπόλοιπο......

Link to comment
Share on other sites

Τα βάρη πρέπει να αποφεύγονται. Είναι το πρώτο που λένε οι γιατροί. Και μάλιστα όσο πιο προχωρημένη είναι η εγκυμοσύνη, τοσο πιο πολύ πρέπει να αποφεύγονται. Αυτό βέβαια δεν μπορέι να γίνει όταν έχεις ήδη ένα παιδί και μάλιστα σε ηλικία που θέλει ακόμα αγκαλιές, όταν όμως είναι το πρώτο, προσπάθησε να μην σηκώνεις βάρη... Για να έχεις και το κεφαλάκι σου ήσυχο!

Link to comment
Share on other sites

εμ ακριβως ετσι ειναι , εγω ειμαι 6ε και 2μ ο γιος μου ειναι 12 μηνων και 11,5 κιλα και καθε πρωινο μεχρι το μεσημερι μονη μου μαζι του , τι θα κανω ? δεν θα τον παρω αγκαλια να τον αλλαχξω , δεν θα τον παρω αγκαλια να τον βαλω στο καθησματακι φαγητου , δεν θα τον σηκωσω απο κατω να τον βαλω στο παρκο ? δεν θα κατσω κατω να παι3ω μαζι του ? δεν θα τον παω βολτα ? θεωρω οτι ολα πρεπει να γινονται εκτος απο το να σηκωνεις πολυ βαρια πραγματα με μετρο , και εγω στην πρωτη μου εγκυμοσυνη πριν μαθουμε οτι ειμαι εγκυος σηκωσα ολοκληρη τηλεοραση μαζι με το επιπλο για να την μετακοινισω καθως και 6ξαδα νερα , δεν σημαινει ομως οτι επειδγ σταθηκα τυχερη οτι θα το ξαναεκανα , απλως οχι υπερβολικος φοβος

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις με καθησυχάσατε. Είναι η δεύτερη εγκυμοσύνη μου αυτή και επειδή η κόρη μου είναι πεντέμιση ετών αναγκαστικά κάνω πολύ περισσότερα πράγματα από ότι στην πρώτη.

Στην πρώτη εγκυμοσύνη δε δούλευα και καθόμουνα όλη μέρα σπίτι και κο...βαρούσα

:):):)

Γ'αυτο τωρα είμαι πιο αγχωμένη ολη μερα κάνω δουλειές στην πρίζα κανονικά. :D

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως εαν είναι να σου τύχει κάτι θα σου τύχει ακόμη κι αν σηκώσεις μία σακούλα και πας να την πετάξεις στον κάδο απορριμάτων.

Φυσικά αυτό δεν σημαίνει ότι εμείς πρέπει να το προκαλέσουμε :wink: κάνε τα πάντα και με προσοχή!

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

εγω η καημενη μια κουβερτα σηκωσα και ειχα αιμορραγια. οταν με ειδε ο γιατρος ειπε οχι βαρος. 1 μηνα μετα αφου ημουν καλα σηκωσα λεκανη με ρουχα. το αποτελεσμ ηταν αποκολληση πλακουντα κι 3 μερες ορο και παρακολουθηση στο νοσοομειο. απο εκει και επειτα προσεχα. τωρα αν ξαναμεινω εγκυος τρεμω στην ιδεα. πως θα περιποιουμε το παιδι μου? :?

Link to comment
Share on other sites

προσοχή βρε μανούλα...αφού σου έτυχε είδη μία φορά κάτι δεν έπρεπε να την πάθεις και δεύτερη.

Καλά άμα έβλεπες εμένα τι κάνω στο σπίτι θα πάθαινες...τελικά πρέπει να είναι στον άνθρωπο...και αυτό που λένε όλοι πως άμα είναι να σου τύχει θα σου τύχει...

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...

koritsia καλημερα επειδη οπως θα καταλαβετε θελω πολυ να γινω μανουλα.....μολις μου τελειωσαν οι γονιμες μερες και ελπιζουμε και παλι μηπως εχει γινει κατι....αλλα σημερα σηκωσα κατι γυρω στα 6 κιλα και με τραβηξε λιγο η κοιλια....λετε να υπαρξει προβλημα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια καλημερα ειμαι στις πρωτες μερες σχεδον τησ εγκυμοσυνης και σηκωσα οχι κατι παρα πολυ βαρυ κατι 2-3 κιλα ενιωσα λιγο να με τραβαει η κοιλια λετε να εχω κατι

 

Σιγουρα δεν ειναι καλο να σηκωνεις βαρη στην εγκυμοσυνη, ακομα κι αυτα τα 2-3 κιλα. Ομως οτι το εκανες και σε τραβηξε λιγο η κοιλια, δεν σημαινει και οτι κατι φοβερο εγινε! Ηρεμησε... εχεις κατι αλλο μετα απτο τραβηγμα? εννοω πονο, υγρα, καφε ή αιμα, κλπ... αν οχι απλα το σωμα σου σε προειδοποιει μεχρι που ειναι τωρα οι αντοχες του! αν φοβασαι η εχεις αγχωθει να μιλησεις με τον γιατρο σου και σιγουρα αν εχεις κατι απτα προαναφερθεντα να κλεισεις ενα ραντεβου να σε δει... εστω και για να ησυχασεις ψυχολογικα! ειμαι σιγουρη, οτι ολα ειναι καλα και να ξεκουραζεσαι!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

καλησπερα κοριτσια λοιπον ειμαι στη 8η εβδ και 6η μερα κυησης σημερα εντελως ασυναισθητα σηκωσα το στρωμα (μονο) απο το κρεββατι του γιου μου.

εχω κατι ψιλοτσιμπηματα στη μεση και κατι σαν βαρος στη λεκανη τι λετε?

πριν απο καμια εβδομαδα ειχα σπρωξει μια συρταριερα κ ειχα επικοινωνησει με τον γιατρο κ μου ειπε οτι το εμβρυο ειναι βαθια μεσα στη λεκανη και δν κινδυνευει...

qOUNp2.png.
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια λοιπον ειμαι στη 8η εβδ και 6η μερα κυησης σημερα εντελως ασυναισθητα σηκωσα το στρωμα (μονο) απο το κρεββατι του γιου μου.

εχω κατι ψιλοτσιμπηματα στη μεση και κατι σαν βαρος στη λεκανη τι λετε?

πριν απο καμια εβδομαδα ειχα σπρωξει μια συρταριερα κ ειχα επικοινωνησει με τον γιατρο κ μου ειπε οτι το εμβρυο ειναι βαθια μεσα στη λεκανη και δν κινδυνευει...

 

Γεια σου κοπελα μου.Δε πιστεύω πως είναι κάτι ανησυχητικό. Προφανώς είναι κάποιο τράβηγμα.Αν δεις πως τα συμπτώματα επιμένουν ή είναι πιο έντονα,μίλησε με τον γιατρό σου.Παρεμπιπτόντως, απο εύοσμο και γω.:eek:

0QVLp2.pngkdBmp3.png
Link to comment
Share on other sites

μακαρι!!!ο γιατρος μου ειναι σε γεννα (γενναει η κολλητη μου) κ δν μπορω να τον παρω σκεφτηκα να παω σε κανενα εδω γυρω για τσεκαρισμα μεσω εοππυ η αληθεια ειναι οτι εχω ηρεμησει δν εχω τοσο εντονες ενοχλησεις αλλα ψιλοφοβαμαι:(

ποσο βαρος εχει πια αυτο το στρωμα ξερω και εγω??

εγω πανω απο τον περιφερειακο μενω εσυ?

qOUNp2.png.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Γεια σας κοριτσια! ειμαι στην 28 εβδομαδα.χτες ηθελα να φυτεψω λουλουδι στην αυλη και οταν σήκωσα μεγαλο φτιαρι με το χωμα το μωρο ταρακουνήθηκε ή εκανε κολοτουμπα πολυ εντονα.μεχρι τωρα ειναι πολυ ζωηρό.πρεπει να φοβαμαι; δεν εχω πονο ή κατι αλλο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας κοριτσια! ειμαι στην 28 εβδομαδα.χτες ηθελα να φυτεψω λουλουδι στην αυλη και οταν σήκωσα μεγαλο φτιαρι με το χωμα το μωρο ταρακουνήθηκε ή εκανε κολοτουμπα πολυ εντονα.μεχρι τωρα ειναι πολυ ζωηρό.πρεπει να φοβαμαι; δεν εχω πονο ή κατι αλλο.

 

 

Εγω προσωπικα,εως κ 6 μηνων,εκανα βαριες δουλιες,σηκωνα,τιναζα,δεν νομιζω απο την μια φορα να σου παθει τιποτα,αλλα προσεχε,οχι αποτομες κινησης,σιγα σιγα:|:|:|:|:|:|

Link to comment
Share on other sites

και γω κανω βαριες δουλιες,σηκωνω βαροι,εχω και 2 παιδια,αλλα πρωτη φορα επαθα αυτο και δεν θα ελεγα οτι ηταν τοσο βαρυ.με εστελε γιατρος για καρδιοτοκογραφημα....

Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...

Μόλις διαπίστωσα ότι είμαι έγκυος (έγινε το τεστ είναι θετικό ) είμαι νοσηλεύτρια και δουλεύω σε γηροκομείο συνεπώς σηκώνω πολλά βάρη την ημέρα ! Τι θα κάνω με την δουλειά μου; 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Olga_ml είπε:

Μόλις διαπίστωσα ότι είμαι έγκυος (έγινε το τεστ είναι θετικό ) είμαι νοσηλεύτρια και δουλεύω σε γηροκομείο συνεπώς σηκώνω πολλά βάρη την ημέρα ! Τι θα κάνω με την δουλειά μου; 

θα μιλησεις με τα αφεντικα σου για να αναλαβεις αλλες δουλειες κ.στο.σηκωμα.βαρους θα στο.κανουν.αλλες κοπελες. αν δεν γινετε αυτο.τοτε θα ζητησεις απτο γιατρο.σου να.σου γραφει.αδειες επαπειλουμενης κυησης . 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...