Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Νεύρα...πολλά νεύρα...


Recommended Posts

εγω παρολο που ειμαι ποοοολυ νευρικο ατομο, τσαντιζομαι με το παραμικρό κ φωνάζω κλπ, στην εγκυμοσυνη εχω ηρεμησει τελειως...εκει που πριν νευριαζα με το παραμικρο, στην εγκυμοσυνη να εχω νευριασει 5-6 φορες...κ οταν με ενοχλει κατι που λεει ο αντρας μου αντι να ουλιαζω οπως παντα, έβαζα τα κλάμματα..κ ο αντρας μου σταυροκοπιεται ο ερμος κ φωναζει θαυμα θαυμα.... ε ρε τι σου κανουν αυτες οι ορμονες...

ntRCp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Dld οταν με το καλο ειμαι εγκυος θα ειμαι νορμαλ?ρε κοριτσια οκ τα παιρνω ευκολα αλλα δεν μπορω την αναισθησια μερικων εκει θυμωνω.κ κατι αλλο πως θα κοψω το τσιγαρο?θα με επιρεασει αρκετα στο νευρικο μου ξεχυλισμενο συστημα?

Link to comment
Share on other sites

Στην 1η εγκυμοσύνη όχι νεύρα δεν είχα... σε νιρβάνα ζούσα.

Σ΄ αυτήν?

"Μην πλησιάζετε: ο σκύλος δαγκώνει"

Έχω βέβαια δίδυμα και οι ορμόνες είναι περισσότερες, plus η αίσθηση ανημπόριας και που δεν μπορώ να ασχοληθώ με το παιδί μου, με το οποίο βρήκαν ευκαιρία να ασχοληθούν γονείς - πεθερικά...

Ο αντρούλης μου τα καλοκαίρια φορτσάρει πολύ στη δουλειά του και μάλλον μετά το Σεπτέμβρη μας βλέπω να "ξαναστρώνουμε".

 

Την Πέμπτη τόκλεισα το ραντεβού με τον ψυχίατρο...

Και σας το είπα? νομίζω ότι τα δίδυμα (τα αγέννητα) ΤΑ ΜΙΣΩ!

και ήταν κι εξωσωματική - τόσα τράβηξα μέχρι να τα πιάσω - καμία λογική δηλαδή.

Πάντως ο ψυχίατρος το θεώρησε λογικό αυτό που μου συμβαίνει...

s-age.png

pAfOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Στην 1η εγκυμοσύνη όχι νεύρα δεν είχα... σε νιρβάνα ζούσα.

Σ΄ αυτήν?

"Μην πλησιάζετε: ο σκύλος δαγκώνει"

Έχω βέβαια δίδυμα και οι ορμόνες είναι περισσότερες, plus η αίσθηση ανημπόριας και που δεν μπορώ να ασχοληθώ με το παιδί μου, με το οποίο βρήκαν ευκαιρία να ασχοληθούν γονείς - πεθερικά...

Ο αντρούλης μου τα καλοκαίρια φορτσάρει πολύ στη δουλειά του και μάλλον μετά το Σεπτέμβρη μας βλέπω να "ξαναστρώνουμε".

 

Την Πέμπτη τόκλεισα το ραντεβού με τον ψυχίατρο...

Και σας το είπα? νομίζω ότι τα δίδυμα (τα αγέννητα) ΤΑ ΜΙΣΩ!

και ήταν κι εξωσωματική - τόσα τράβηξα μέχρι να τα πιάσω - καμία λογική δηλαδή.

Πάντως ο ψυχίατρος το θεώρησε λογικό αυτό που μου συμβαίνει...

 

μη μασας! φυσιολογικο είναι. Και οτι εχει το θάρρος και το παραδέχεσαι σημαίνει πολλά. Και εγώ έγκυος στην 29 εβδ. Μπορώ να σου πω μετά τους 4 μήνες σου περνουν τα πολλά πολλά και αρχίζεις να συνηθίζεις την ιδέα και να συμπαθείς το ''σκασμένο''. Ευτυχώς τα μωράκια αγαπιούνται εύκολα οπότε δεν τον γλυτώνουμε τον έρωτα :-D:grin::-D. Το θέμα είναι, για μένα, να μην παίρνουμε κατάκαρδα τα διαφορα άσχημα συναισθήματα που μπορεί να έχουμε...μεγάλη υπόθεση. Εγώ το αντιμετωπίζα σαν φυσιολογική ροή των πραγμάτων!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Κορίτσια χρειάζομαι τη συμβουλή σας. Ειμαι 8 εβδομάδων έγκυος κ έχω πολλά νεύρα. Μαλωνουμε με τον σύζυγο κάθε μέρα. Με πειράζει το παραμικρό. Ο ίδιος μου λέει πως δεν ήμουν έτσι κ πως εύχεται να είναι από την εγκυμοσύνη... Τι θα κάνω κορίτσια τα έχω χαμένα. Νομίζω πως απομακρύνθηκαμε με τον σύζυγο μου γι αυτο το θέμα. Είναι η πρώτη μου εγκυμοσύνη

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια χρειάζομαι τη συμβουλή σας. Ειμαι 8 εβδομάδων έγκυος κ έχω πολλά νεύρα. Μαλωνουμε με τον σύζυγο κάθε μέρα. Με πειράζει το παραμικρό. Ο ίδιος μου λέει πως δεν ήμουν έτσι κ πως εύχεται να είναι από την εγκυμοσύνη... Τι θα κάνω κορίτσια τα έχω χαμένα. Νομίζω πως απομακρύνθηκαμε με τον σύζυγο μου γι αυτο το θέμα. Είναι η πρώτη μου εγκυμοσύνη

 

προσπαθησε να ηρεμησεις.κυριως για την εγκυμοσυνη σου, δε κανει καλο η ενταση της μαμας.

τωρα για το αν φταιει η εγκυμοσυνη, εσεις το ξερετε. παντως, δεν ειναι σπανιο οι γυναικες να ναι πιο ευερεθιστες στην εγκυμοσυνη , αρα μαλλον εκει οφειλεται.

Ξεκινηστε να κανετε περιπατους μαζι - δε ξερω αν συμβαινει κ σε αλλες, αλλα εγω οταν παω για περιπατο με τον καλο μου μπορει να πουμε πραγματα που στον καναπε μας ισως να μη λεγαμε - , να πατε κανα σινεμα, να φωναξετε φιλους να βγειτε η να μαζευτειτε σε σπιτι... και γενικα να κανετε ονειρα για το μωρακι σας!

 

να μη τα χεις χαμενα, ολα λυνονται. Καλη θεληση να υπαρχει κ απ τους δυο κ θα βρεθει λυση.. μπορει οχι αυριο , αλλα σιγα σιγα θα τα βρειτε ολα.

9Kmap2.png

 

 

lupip2.png

Link to comment
Share on other sites

Έτσι πρέπει απλά εγω τα περνώ όλα τις μετρητής και θυμώνω. Μ έχουν πιάσει ανασφαλιες και δεν ξέρω γιατί... Δεν ήμουν ποτέ έτσι... Ευχομαι σιγά σιγά να μπουν όλα στη σειρά

Link to comment
Share on other sites

Έτσι πρέπει απλά εγω τα περνώ όλα τις μετρητής και θυμώνω. Μ έχουν πιάσει ανασφαλιες και δεν ξέρω γιατί... Δεν ήμουν ποτέ έτσι... Ευχομαι σιγά σιγά να μπουν όλα στη σειρά

 

Τι από τώρα ? Έχεις ακόόόμη....

Τώρα πρέπει να απολαμβάνεις και όχι να νευριάζεις

... εκτός αν έχεις δύσκολο πρώτο τρίμηνο με εμετούς κλπ

 

Τα νευράκια σε μένα τουλάχιστον ξεκίνησαν όταν γέννησα , που βρέθηκα ξαφνικά με ένα μωρό στο σπίτι και δεν ήξερα την τύφλα μου

Αυτά μόνο στο πρώτο

Στο δεύτερο ήμουν πολύ πιο άνετη.

 

Χαλάρωσε , απολάμβανε, κάνε τις βολτούλες σου, κοιμήσου όσο θες , όλοι σε έχουν στα ώπα-ώπα τώρα:-D

Nozmp3.pngyF2Vp3.png]
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Κι εγώ έχω πολλά νεύρα, αλλά με τον διπλανό μου στην δουλειά που είναι *μπιπ* και παλιο*μπιπ*. Πριν την εγκυμοσυνη δεν του εδινα σημασια, με τσαντιζε μια-δυο φορες το μηνα και τις υπολοιπες απλα τον εγραφα. Ε, τωρα δεν τον αντεχω, θελω να τον δειρω, να τον βρισω, να τον κοπανησω! Ειναι απο τους πιο εκνευριστικους ανθρωπους που εχει τυχει να πρεπει να βλεπω καθε μερα για 8 ωρες και μου κανει τα νευρα κουρελια.

Τωρα τελευταια εχω βρει λιγο παρηγορια να τον θαβω με μια συναδελφο (οπως βλεπετε δεν ειμαι τρελη, ολους τους εκνευριζει απλα εκεινοι εχουν ακομα αντοχες).

Θα σου προτεινα να βρεις τι σε εκνευριζει, δεν εχεις νευρα χωρις λογο απλα δεν μπορεις να συγκρατηθεις καλα τωρα. Βρες τι σου φταιει και καποιον εναλλακτικο τροπο να ξεσπας. Ξερεις ποσα ονειρα εχω δει να κανω βασανιστηρια στον συναδελφο? :roll:

Link to comment
Share on other sites

Κουραγιο κοριτσια! Ειναι η πρωτη μου εγκυμοσυνη και ειλικρινα αν μου ελεγαν πως θα εχω τετοια νευρα δεν θα το πιστευα. Ειναι στιγμες που ολα μου φαινονται χαλια ,που δεν αντεχω να μιλησω σε ανθρωπο ,που θελω να τους δειρω ολους κτλ κτλ. Δεν ξερω αν ειμαι η εξαιρεση,δεν ξερω αν φταιει και καπως ο συζυγος που τα θεωρει ολα απλα αλλα ειλικρινα πιστευω πως οταν με το καλο βγει ο μπεμπης μου θα με δειρει με τοση ενταση που του μεταδιδω.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια και εγώ πολλά νεύρα....:mad:

Και το χειρότερο είναι πως ο άντρας μου δεν κάνει καθόλου πίσω να σεβαστεί την κατάσταση...Δεν μπορώ μου λέει, ποιος είμαι ο βούδας??? Και αυτό που δεν κάνει λίγο πίσω με εκνευρίζει ακόμα περισσότερο και με θυμώνει διότι εγώ είμαι αυτή που δεν πρέπει να ταράζομαι...:mad: Δεν ξέρω πως να το χειριστώ..

Link to comment
Share on other sites

Εδώ μέσα υπάρχουν ένα σωρό κορίτσια που προσπαθούν χρόνια για ένα παιδάκι, αυτές τί θα πρέπει να πούν δηλαδή για τα νεύρα τους? Μήπως πρέπει να συνέλθουμε λίγο? Δεν έχεις παιδί, ζητάς κατανόηση και να πηγαίνουν όλοι με τα νερά σου, περιμένεις παιδί και είσαι πάλι μες στην τσαντίλα, μήπως τελικά όλο αυτό είναι ένας υπέρμετρος εγωισμός? Συγνώμη αλλά εγώ έτσι το βλέπω και ας παρεξηγηθώ από κάποιες.

Link to comment
Share on other sites

Τα νεύρα είναι θέμα ορμονών και από ότι κατάλαβα διαβάζοντας όλες τις απαντήσεις, καμία από εμάς δεν χαίρεται που τα έχει, δεν είναι επιλογή της και σε καμία περήπτωση δεν τίθεται θέμα υπέρμετρου εγωισμού.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συμφωνώ απόλυτα με τη PEA REA, είναι θέμα ορμονών όπως και στην περίοδο κάποιες από εμάς έχουν αυτό το θέμα και πίστεψέ με linav δεν μπορούν να το διαχειριστούν πάντα τέλεια.Σέβομαι την άποψή σου, δεν τίθεται θέμα παρεξήγησης καλέ, αλλά προφανώς και αυτό ανήκει στην κατηγορία ''άμα δε το βιώσεις δεν μπορείς να το κατανοήσεις''...μάλλον... απ'ότι φαίνεται για μερικούς ανθρώπους.Εγωισμός δεν είναι σίγουρα για εμένα προσωπικά και αν ερωτηθούν οι περισσότερες κοπέλες που έχουν αυτό το σύμπτωμα θα σου πουν πως μέτα νιώθουν και τύψεις πράγμα που αποδεικνύει κάπως αυτό που λέω.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ μέσα υπάρχουν ένα σωρό κορίτσια που προσπαθούν χρόνια για ένα παιδάκι, αυτές τί θα πρέπει να πούν δηλαδή για τα νεύρα τους? Μήπως πρέπει να συνέλθουμε λίγο? Δεν έχεις παιδί, ζητάς κατανόηση και να πηγαίνουν όλοι με τα νερά σου, περιμένεις παιδί και είσαι πάλι μες στην τσαντίλα, μήπως τελικά όλο αυτό είναι ένας υπέρμετρος εγωισμός? Συγνώμη αλλά εγώ έτσι το βλέπω και ας παρεξηγηθώ από κάποιες.

 

εχεις περασει εγκυμοσυνη; δε ρωταω με υφακι, απλα εαν εχεις περασει θα ξερεις πως για αρκετο καιρο πολλες γυναικες υποφερουν απο ενα διαρκες προεμμηνυροσιακο συνδρομο.

νευρα, κουραση, ατονια..

δεν ειναι θεμα καπριτσιου...ΕΥΤΥΧΩΣ!! ειναι θεμα ορμονων..

με την ιδια λογικη... οι γυναικες που υποφερουν απο επιλοχειο καταθλιψη, τι ειναι; οι πιο αχαριστες του κοσμου;;

 

κλεινοντας... υπερμετρος εγωισμος, οπως το εννοεις εσυ, εγω θεωρω την ταμπελα που βαζεις σε γυναικες που αντιμετωπιζουν κατι το οποιο η ιατρικη και δη η γυναικολογια αποδεχεται απολυτως.

 

καθε καλο σου ευχομαι!

9Kmap2.png

 

 

lupip2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...