Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Δεν έχει σαραντήσει ακόμα και κοιμάται 6ωρο. Να ανησυχώ?

Recommended Posts

Κορίτσια γεια!

Είμαι παλιά στο φόρουμ, αλλά έγινα μαμα για δεύτερη φορά και έχω μία απορία ως προς το θηλασμό μας. Ο Ερνέστο που γεννηθηκε 24/3/2010 εδω και μία εβδομάδα τον τελευταίο ύπνο της ημέρας τον κάνει 11 και ξυπνάει για θηλασμό 5 ή 5 παρά!!!! Δηλ κοιμάται το βράδυ 6 ώρες μονορούφι!!!! Αυτό με την κόρη μου δεν το έζησα ποτέ! Αν και είναι νωρίς και ξέρω ότι τα πράγματα μπορεί να αλλάξουν (το μόνο στάνταρ πράγμα με τα μωρά είναι η αλλαγή!) αν και απολαμβάνω τον ύπνο που μου λείπει απίστευτα, ψιλοανησυχώ για το θηλασμό: λέτε να επηρρεαστεί η παραγωγη και να χαλάσει η ισορροπία? Κάνει τόσο μικρός να κοιμάται 6 ώρες σερί???

Σας δίνω τα δεδομένα του για να ξέρετε!

Α. Γεννήθηκε την 41η εβδομάδα (40 + 3 ημέρες)

Β. Αγοράκι

Γ. Φυσιολογικός Τοκετός (ΦΤ)

Δ. Χωρίς επισκληρίδιο ή άλλη αναισθησία

Ε. Εμφάνισε ίκτερο το 2ο εικοσιτετράωρο 13,9 μπήκε στη λάμπα, και βγήκαμε από το μαιευτήριο με 11,9. Εκτοτε δεν έχει ξαναμετρηθεί

1. Ζυγίσεις: 24/3/2010 (γεννηση) 4.300

28/3/2010 (έξοδος) 4.150

δύο εβδομάδες μετά 5.100

αλλες 2 εβδομάδες μετά 6.000 (πριν 1 εβδομάδα όλα αυτά)

2. Δεν έχω μετρήσει αλλά θηλασμούς κάνει χονδρικά 10-12. Το βράδυ θηλάζει λιγοτερο

3. Σε όλα τα γεύματα θηλάζει

4. Δεν παίρνει συμπλήρωμα

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί). Δεν τις έχω μετρήσει αλλά είναι πολλές. Σχεδόν πάντα είναι φουσκωμένη η πάνα του από τσίσα.

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο: Τώρα πλέον έχει μειώσει και κάνει 2-3 φορές (εξαιρώ τις φορές που του φεύγουν λίγα όταν αερίζεται)

10. Αλλες πληροφορίες: Αν και τον βάζω σωστά στο στήθος είναι πολύ άτσαλος στο θηλασμό του. Τρώει λαίμαργα, πνίγεται, του τρέχουν γάλατα από το πλάι, κάνει πολύ θόρυβο ενω τρώει (παίρνει αέρα), ρεύεται ενώ θηλάζει και δεν θέλει να τον διακόπτω για να ρευτεί (τό κάνω όμως συχνά). Μόνο οι νυχτερινοί του θηλασμόι είναι ήρεμοι. Μέσα στη μέρα δεν κοιμάται πολύ μ ε εξαίρεση το μεσημέρι (λες και έχει πρόγραμμα απο τώρα!) , είναι ανησυχος συχνά και το απόγευμα έως το βράδυ είναι αρκετά ανήσυχος.

Αυτά!

Χαίρομαι πολύ που ξαναβρίσκομαι κοντά σας και περιμένω τις απόψεις σας!

Πολλά φιλιά

Διαφημίσεις

Εμένα η μικρή μου κοιμόταν 6ωρο από την πρώτη νύχτα που γυρίσαμε σπίτι!!Δε θα το ξεχάσω!Κοιμήθηκε 23.30 και ξύπνησε 5.30 το πρωί..Εγώ ήμουν από τις 3 ξύπνια και πάνω από το κρεβάτι της και αναρωτιόμουν τι να κάνω!!Δεν την ξύπνησα όμως...και αυτό συνεχίστηκε...Αν εξαιρέσουμε τις περιόδους που είχε ταχεία ανάπτυξη και ξυπνούσε μια φορά μέσα στη νύχτα, όλο τον υπόλοιπο καιρό κοιμόταν τόσο πολύ...Όταν έγινε 2-3 μηνών κοιμόταν 7 ώρες, στους 6 μήνες 8 ώρες και στο χρόνο κοιμόταν 12-13 ώρες συνεχόμενα!Ποτέ δεν επηρέασε την παραγωγή μου, έπινε ΜΟΝΟ από μένα γάλα, ΠΟΤΕ συμπλήρωμα και θήλασε 12,5 μήνες, οπότε και το έκοψε μόνη της (άλλο θέμα αυτό)...

Είχα ρωτήσει τη γιατρό και μου είχε πει να ΜΗΝ την ξυπνάω...Απόλαυσε το!Εγώ δεν ξενύχτησα ποτέ, δεν κατάλαβα ότι μεγαλώνω μωρό και τώρα που είναι 17 μηνών, κοιμάται εννοείται 11-12 ώρες και άλλες 3-4 το μεσημέρι...

Κάποια μωρά (λίγα από ότι βλέπω) είναι έτσι, δεν περιμένω και το επόμενο μου να είναι έτσι, αλλά δεν κουράστηκα καθόλου με τη μικρή μου, οπότε έχω πολλές δυνάμεις.

Η παραγωγή σου θα μάθει και θα είναι τόση, μην ανησυχείς..Εγώ τα πρώτα βράδια ήμουν πρησμένη πολύ και σηκωνόμουν στις 2 το πρωί και έβγαζα με το θήλαστρο, το έβαζα κατάψυξη (μήπως χρειστεί, ποτέ δε χρειάστηκε όμως) και στις 6 που σηκωνόταν η μικρή ξαναείχα γάλα...Μετά συνήθισε το στήθος μου και δεν πρηζόμουν τόσο πολύ και τελικά έμαθε το στήθος. Όλη τη μέρα όμως θηλάζαμε πολλές πολλές φορές, έχω σημειωμένο πόσες (κρατούσα σε ημερολόγιο το ωράριο που θήλαζε και άλλα πολλά)...

Να σου ζήσει!

EukOp3.png 

Μάλλον έχετε δίκιο, απλά είπα να ρωτήσω γιατί με τη Μάγια και τον ύπνο της "ταλαιπωρήθηκα" πολύ! Είχε πολύ άστατο ύπνο και αυτό μεχρι σχεδόν τα 2 της! Οπότε αυτή η κατάσταση με το 6ωρο (ενω στην αρχή ήταν ρολόι ανα τρίωρο) μου είναι εντελως πρωτόγνωρη και παραξενη!

Αλλά μάλλον θα πρέπει να το απολαύσω, όσο κρατήσει!... (ο νόμος του Μερφί αν ισχύει λέει ότι τώρα που το επικοινωνησα, τώρα θα σταματήσει!....:-D) Είδωμεν!

Ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις!

Να χαιρόσαστε τα μικρούλια σας!

Μάλλον έχετε δίκιο, απλά είπα να ρωτήσω γιατί με τη Μάγια και τον ύπνο της "ταλαιπωρήθηκα" πολύ! Είχε πολύ άστατο ύπνο και αυτό μεχρι σχεδόν τα 2 της! Οπότε αυτή η κατάσταση με το 6ωρο (ενω στην αρχή ήταν ρολόι ανα τρίωρο) μου είναι εντελως πρωτόγνωρη και παραξενη!

Καιρός να ξεκουραστείς!!Ο γιός σου σε "ανταμοίβει"

Αλλά μάλλον θα πρέπει να το απολαύσω, όσο κρατήσει!... (ο νόμος του Μερφί αν ισχύει λέει ότι τώρα που το επικοινωνησα, τώρα θα σταματήσει!....:-D) Είδωμεν!

Εγώ τον πρώτο καιρό δεν το έλεγα σε ΚΑΝΕΝΑΝ ότι κοιμάμαι τόσο με νεογέννητο μωρό-όλοι με είχαν προετοιμάσει πριν γεννήσω για τα ατελείιιιιιιιιιιιιιιιιωτα ξενύχτια και όταν μετά ζούσα όλο αυτό έλεγα "μα τι λέγανε??".Οπότε δεν το έλεγα σε κανέναν, μόνο εγώ, ο άντρς μου και το μωρό το ξέραμε...Αυτό που λένε "μη το πεις ούτε του παπά" ένα πράγμα...Φοβόμουν μην το πω και αλλάξει κάτι...Όταν το είπα τελικά πρώτη φορά είδα ότι δεν ίσχυε στην περίπτωση μου ο νόμος του Μέρφι και ξαλάφρωσα!!!

Άσχετο, πολύ μου αρέσει το Μάγια σαν όνομα...Αλλά και το Ερνέστο..Να φανταστώ ότι τα επιλέξατε εσείς και δεν είναι "κληρονομιά"??Πολύ ωραία πάντως!!!Και το δικό σου...Αναρωτιέμαι πώς να λένε τον μπαμπά σας!!Δεν περιμένω να τον λένε Γιώργο πάντως (χωρίς παρεξήγηση προς όλους τους Γιώργηδες)!

EukOp3.png 

Διαφημίσεις

Μόνοι μας τα διαλέξαμε!

Το μπαμπα τον λένε Δημήτρη...κοινό μεν αλλά ωραίο.

Η μαμά μου και ο μπαμπάς μου διάλεξαν να μην τηρήσουν την παράδοση με τα ονόματα/κληρονομιά και έτσι είπαν εμένα Ερικα και την αδερφή μου Μυρτώ.

Τη Μάγια την βγάλαμε έτσι από ένα τραγούδι που μου τραγούδαγε η μαμά μου όταν μας έκανα μπάνιο μικρά (είναι του Ελύτη "η πούλια"). Τη Μάγια εμείς την γιορτάζουμε την Πρωτομαγιά αν και έχει χριστιανική γιορτή 31 Μαίου.

Όσο για τον Ερνέστο...βαριά η κληρονομιά του ονόματός του...εύχομαι να μοιάσει στον προκάτοχό του κομαντάντε!

Νά'σαι καλά πάντως!:-D

Μόνοι μας τα διαλέξαμε!

Το μπαμπα τον λένε Δημήτρη...κοινό μεν αλλά ωραίο.

Η μαμά μου και ο μπαμπάς μου διάλεξαν να μην τηρήσουν την παράδοση με τα ονόματα/κληρονομιά και έτσι είπαν εμένα Ερικα και την αδερφή μου Μυρτώ.

Τη Μάγια την βγάλαμε έτσι από ένα τραγούδι που μου τραγούδαγε η μαμά μου όταν μας έκανα μπάνιο μικρά (είναι του Ελύτη "η πούλια"). Τη Μάγια εμείς την γιορτάζουμε την Πρωτομαγιά αν και έχει χριστιανική γιορτή 31 Μαίου.

Όσο για τον Ερνέστο...βαριά η κληρονομιά του ονόματός του...εύχομαι να μοιάσει στον προκάτοχό του κομαντάντε!

Νά'σαι καλά πάντως!:-D

Όντως, το Δημήτρης πολύ πολύ ωραίο!Από τα αντρικά που μου αρέσουν!!

Χρόνια πολλά για τη γλυκιά σου Μάγια λοιπόν...Μου θυμίζει κάτι παιδικό, κάτι αθώο και πολύ όμορφο το Μάγια!

Μπράβο στους γονείς σου για τις φοβερές τους επιλογές!

Να σου ζήσουν και να χαίρεσαι την οικογένεια σου!

Και όσο για το θέμα, μην το σκέφτεσαι, όλα καλά θα πάνε!

(σταματώ εδώ γιατί σου έκανα το θέμα, θέμα για την ενότητα "βάφτιση"!)

EukOp3.png 

Να σου ζήσει ο Ερνέστο!

Κανενα πρόβλημα με τον ύπνο....απολαυσε το! Κι εμένα μεχρι 4 μηνών κοιμόταν σερί πολλες ωρες και σηκωνόμουν και αντλούσα απο το άγχος μου....δυστυχως μετά αλλαξανε τα πλάνα του και εχουμε θεμα ακομα και τώρα! Κανενα προβλημα δεν θα εχεις με την παραγωγή σου.

Να σου ζήσει ο Ερνέστο!

Τι ωραίο όνομα είναι αυτό!!!!!!!!!!

Νομίζω έβαλες τα γυαλιά σε όλες εμάς που διαλέξαμε αρχαία ονόματα!!!!!!!!!!!!

Να σου ζήσει ο υπναράς σου και καλούς θηλασμούς

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Κοριτσακια μου γλυκα,

σας ευχαρστω όλες για τις ευχες και για την υποστηριξη!

Να'στε ολες καλα!

Underage, το Ερνεστο ηταν δεδομενο απο τοτε που ημουνα 16 χρονων!

Ο Γκεβαρα είναι για μενα η μεγαλυτερη μορφη της ιστοριας ισως μετα το Χριστο και θα ηθελα πολυ ο γιος μου να του μοιασει λιγακι! Ευχομαι πραγματικα να τιμησει το ονομα που του δινουμε!

Θα του χρειαστει αυτες τις εποχες που ζουμε!

Διαφημίσεις

Κοιμήσου όσο είναι καιρός και όσο ακόμα το μπεμπάκι σου δίνει το ελεύθερο γιατί μπορεί μετά να αλάξει συνήθειες και να κουτουλάς από την νύστα...χιχιχιχιχιιχιχ