Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Εξωσωματικη Αρεταιειο

Recommended Posts

Καλημερα!

Ψαχνοντας για το τι θα κανω κ ποτε με το θεμα της εξωσωματικης κ εχοντας επισκεφθει εναν εξωσωματικο σε ιδιωτικη κλινικη, αποφασισα να κανω ενα τηλ στο τμημα εξωσωματικης στο Αρεταιειο. Πηρα τηλ πριν 5 λεπτα κ μου εκελσαν ραντεβου αυριο!!!!!!:shock::shock::shock::shock::shock: Με επιασαν τοοοοοσο απροετοιμαστη!!!!

Ξερει καμια αν στα δημοσια κεντρα εξωσωματικης ακολουθειται η ιδια διαδικασια με τα ιδιωτικα;; Εχει κανει καμια κοπελα εξωσωματικη στο Αρεταιειο ή σε αλλο δημοσιο νοσοκομειο;;; Ξερετε διαφορα κοστους;;

Βοηθηστε με! Ενω χαρηκα που βρηκα ραντεβου τοσο νωρις (περιμενα να μου πουν μετα απο 2 ή 3 μηνες), ταυτοχρονα πελαγωσα κιολας!!!:lol::lol:

Ευχαριστω!

Ποτέ δεν μας δίνεται κάτι που δεν μπορούμε να αντέξουμε...

Διαφημίσεις

καλημερα mariadi μου!οπως σου εγραψα και στο καφε εμενα ο γιατρος μου ειναι ο κος χασιακος και απότι θυμαμαι ειναι υπευθυνος τησ μοναδας στο αρεταιειο!ειμαι και γω στην διαδικασια των αποτελεσματων των εξετασεων για να κλεισω ραντεβου να ξεκινησω!μου εδωσες κουραγιο στο οτι δεν εχουν λιστα αναμονης γιατι και γω περιμενα 2-3 μηνεσ καθότι και γω εκει σκοπευω να την κανω!σου ειπαν ποιος γιατρος θα σε δει?οποιαδηποτε πληροφορια για σεν βοηθα και μενα!ελπιζω να πανε ολα καλα και ειλικρινα θα ηθελα να μου πεις την εμπειρια σου μετα!;)

Φωτεινουλα δεν ξερω ποιος γιατρος θα με δει! Με επιασαν απροετοιμαστη!!!!! Αυριο θα ξερω περισσοτερα κ θα σε ενημερωσω!!

MARIADI ΜΟΥ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΕΥΧΑΡΙΣΤΑ ΝΕΑ!ΚΑΙ ΘΑ ΔΕΙΣ ΠΟΥ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ!ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΝΙΩΘΩ ΜΙΑ ΑΝΑΚΟΥΦΙΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑ ΤΟ ΜΥΝΗΜΑ ΣΟΥ!ΚΑΙ ΡΩΤΑ ΠΟΙΟΣ ΓΙΑΤΡΟΣ ΘΑ ΣΤΗΝ ΚΑΝΕΙ!ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!!!!!!!!!!!!!:P:p:p:p:p

mariadi, στην μονάδα εξωσωματικής του Αρεταίειου είναι Δ/ντής ο γιατρός μου ο κ. Χασιάκος. Δεν ξέρω αν θα σου την κάνει ο ίδιος. Κάπου είχα διαβάσει ότι στο Αρεταίειο δεν του παρέχονται τα μέσα και το έμψυχο δυναμικό που απαιτείται κι έτσι προτιμά να δουλεύει στο δικό του κέντρο εξωσωματικής, για το οποίο έχω ακούσει τα καλύτερα και πάρα πολλές επιτυχίες. Στο δικό του κέντρο όμως δεν κάνει ο ίδιος τις εξωσωματικές αλλά δυο κορυφαίοι συνεργάτες του.

Πες μας αύριο τα νέα σου, ποιος γιατρός σε είδε, ποιος θα σου κάνει την εξωσωματική κλπ.

Πάντως ο Χασιάκος είναι πολύ καλός και έχει εξειδικευτεί στην εξωσωματική σε ένα κορυφαίο νοσοκομείο στην Αμερική.

Περιμένουμε τα νέα σου.

5f27b8bd0c.png

Διαφημίσεις

Λοιπον, τα νεα εχουν ως εξης:

Πηγα στο Αρεταιειο, οπου ιστορικο κ καθοδηγηση μου εδωσε καποιος γυναικολογος, οχι ο Χασιακος, του οποιου το ονομα δεν ξερω αν πρεπει να αναφερω. Μου προτεινε να κανω σπερματεγχυση, συγκεκριμενα 4, πριν προχωρησω σε εξωσωματικη.

Τα παραξενα της υποθεσης ειναι τα παρακατω:

:arrow: Τα φαρμακα που μου εδσε να παρω ειναι σε υπερβολικα μεγαλη δοση (απ' οτι εψαξα στο ιντερνετ κ σε φορουμ εξωσωματικης) κ ανηκουν σε ηπιο πρωτοκολλο εξωσωματικης κ οχι σε σπερματεγχυση

:arrow: Οταν τον ρωτησα για το κοστος μου ειπε οτι κοστιζει η καθε σπερματεγχυση 180 ευρω κ ψαχνοντας για το κοστος στο ιντερνετ, βρηκα οτι μεγαλο κεντρο εξωσωματικης την χρεωνει 100 ευρω!!!!!!

Προβληματιστηκα....

Εσεις τι λετε για ολα αυτα;; Πως να κινηθω;; Τι προτεινετε;;

Λοιπον, τα νεα εχουν ως εξης:

Πηγα στο Αρεταιειο, οπου ιστορικο κ καθοδηγηση μου εδωσε καποιος γυναικολογος, οχι ο Χασιακος, του οποιου το ονομα δεν ξερω αν πρεπει να αναφερω. Μου προτεινε να κανω σπερματεγχυση, συγκεκριμενα 4, πριν προχωρησω σε εξωσωματικη.

Τα παραξενα της υποθεσης ειναι τα παρακατω:

:arrow: Τα φαρμακα που μου εδσε να παρω ειναι σε υπερβολικα μεγαλη δοση (απ' οτι εψαξα στο ιντερνετ κ σε φορουμ εξωσωματικης) κ ανηκουν σε ηπιο πρωτοκολλο εξωσωματικης κ οχι σε σπερματεγχυση

:arrow: Οταν τον ρωτησα για το κοστος μου ειπε οτι κοστιζει η καθε σπερματεγχυση 180 ευρω κ ψαχνοντας για το κοστος στο ιντερνετ, βρηκα οτι μεγαλο κεντρο εξωσωματικης την χρεωνει 100 ευρω!!!!!!

Προβληματιστηκα....

Εσεις τι λετε για ολα αυτα;; Πως να κινηθω;; Τι προτεινετε;;

mariadi δεν ξέρω να σου πω για τη δόση των φαρμάκων αλλά σχετικά με την τιμή, απ' ότι έχω ακούσει καλή είναι. Δεν ξέρω ποιο μεγάλο κέντρο εξωσωματικής την χρεώνει 100 ευρώ, μου φαίνεται πολύ κουφό, γιατί οι τιμές που έχω ακούσει κυμαίνονται από 300-450 ευρώ.

Τι να σου πω, ειλικρινά δεν ξέρω.

Πρόσεχε πάντως το θέμα με την δόση των φαρμάκων, ψάξ'το κι άλλο, μην πάρεις υπερβολική δόση και πάθεις καμιά υπερδιέγερση ωοθηκών.

5f27b8bd0c.png

Καλημερα μαριαντακι μου!καλο μηνα και καλη πρωτομαγια κοπελα μου!Ειχα καιρο να μπω εδω και να δω τα νεα σου,ευχομαι να πανε ολα καλα κοριτσι μου και συντομα να κρατας στα χερια σου το μπεμπακι σου..

Για τη τιμη δε ξερω και πολλα...αλλα σιγουρα 100 ευρω ειναι πολυ πολυ λιγα.....

Οσο για τη ποσοτητα των φαρμακων οπως λεει και η μπιπιτσα ψαξτο για να μην εχεις ασχημες συνεπειες!Φιλια πολλα!!!

Κάθε φορά που θες να πας μπροστά.......πήγαινε πίσω και πάρε ΦΟΡΑ!!

• 2 weeks later...

Καλημέρα κορίτσια! Είμαι παλιό μέλος, αλλά είχα πολύ καιρό να μπω και έπεσα πάνω στο θέμα. Εγώ έχω κάνει 3 σπερματεγχύσεις στο Αλεξάνδρας. Μου τις έγραφε στο βιβλιάριο η γιατρός και δεν πλήρωνα τπτ. Αν πλήρωνα όμως το κόστος ήταν 32 ευρώ π.χ. αν είχα ΙΚΑ.

Καλημερα μαριαντακι μου!καλο μηνα και καλη πρωτομαγια κοπελα μου!Ειχα καιρο να μπω εδω και να δω τα νεα σου,ευχομαι να πανε ολα καλα κοριτσι μου και συντομα να κρατας στα χερια σου το μπεμπακι σου..

Για τη τιμη δε ξερω και πολλα...αλλα σιγουρα 100 ευρω ειναι πολυ πολυ λιγα.....

Οσο για τη ποσοτητα των φαρμακων οπως λεει και η μπιπιτσα ψαξτο για να μην εχεις ασχημες συνεπειες!Φιλια πολλα!!!

Ελακι μου σε ευχαριστω για την υποστηριξη!!! Η αληθεια ειναι οτι τρομαξα με την ποσοτητα των φαρμακων κ απ' οτι εχω καταλαβει δεν ειναι πολυ δυσκολο κ σπανιο να συμβει υπερδιεγερση ωοθηκων...

Καλημέρα κορίτσια! Είμαι παλιό μέλος, αλλά είχα πολύ καιρό να μπω και έπεσα πάνω στο θέμα. Εγώ έχω κάνει 3 σπερματεγχύσεις στο Αλεξάνδρας. Μου τις έγραφε στο βιβλιάριο η γιατρός και δεν πλήρωνα τπτ. Αν πλήρωνα όμως το κόστος ήταν 32 ευρώ π.χ. αν είχα ΙΚΑ.

Εγω εχω ΤΕΒΕ, δεν ξερω αν παιζει ρολο αυτο στην ολη γραφειοκρατικη διαδικασια. Ο γιατρος που συζητησα μου ειπε για κοστος 180 ευρω σε καθε προσπαθεια...

Εσυ τελικα τα καταφερες;;

Διαφημίσεις

• 3 weeks later...

Κοριτσια και εγω ενδιαφερομε για αυτο το Αρετειειο, και δεν ξερω, κανεναν γιατρο εκει. εγω εκανα 2 σπερματεχυσεις με λιγα φαρμακα και τιποτα!!!! με το ζορι ενα οθυλακιο. θα προτιμουσα τωρα πιο μεγαλη δοση... για να πω την αληθεια. εγω εκανα στο κεντρο εξωσωματικης στη Μητερα, και και πληρωσα 420, και αλλη φορα 320 ολα μαζι. 100 ευρω που γραφουνε ειναι ισως μονο για την διαδικασια, βασικα και μιροβιολογος πληρωνεται και μετα κανεισ και υπεριχους και τελικη τιμη βγαινει πανω απο 300. Αν κοριτσια ξερετε εναν καλο γυναικολογο υπογονιμοτητας στο Αρεταιειο γραψτε μου.

επισης μηπως γνωριζετε πως ειναι η τιμες στο κεντρο του Χασιακου; εινια πιο φτηνα απο τα αλλα ιδιοτικα κεντρα;

Κοριτσια και εγω ενδιαφερομε για αυτο το Αρετειειο, και δεν ξερω, κανεναν γιατρο εκει. εγω εκανα 2 σπερματεχυσεις με λιγα φαρμακα και τιποτα!!!! με το ζορι ενα οθυλακιο. θα προτιμουσα τωρα πιο μεγαλη δοση... για να πω την αληθεια. εγω εκανα στο κεντρο εξωσωματικης στη Μητερα, και και πληρωσα 420, και αλλη φορα 320 ολα μαζι. 100 ευρω που γραφουνε ειναι ισως μονο για την διαδικασια, βασικα και μιροβιολογος πληρωνεται και μετα κανεισ και υπεριχους και τελικη τιμη βγαινει πανω απο 300. Αν κοριτσια ξερετε εναν καλο γυναικολογο υπογονιμοτητας στο Αρεταιειο γραψτε μου.

επισης μηπως γνωριζετε πως ειναι η τιμες στο κεντρο του Χασιακου; εινια πιο φτηνα απο τα αλλα ιδιοτικα κεντρα;

Jurgitella μου, απ' ότι λένε οι κοπελιές που έχουν κάνει στο κέντρο του Χασιάκου και σπερματεγχύσεις και εξωσωματικές είναι πιο οικονομικά από άλλα ιδιωτικά κέντρα. Συγκεκριμένα για εξωσωματική μου είπαν τιμή 2.500 ευρώ. Σε άλλα κέντρα έχω ακούσει για πάνω από 3.500.

5f27b8bd0c.png

Jurgitella μου, απ' ότι λένε οι κοπελιές που έχουν κάνει στο κέντρο του Χασιάκου και σπερματεγχύσεις και εξωσωματικές είναι πιο οικονομικά από άλλα ιδιωτικά κέντρα. Συγκεκριμένα για εξωσωματική μου είπαν τιμή 2.500 ευρώ. Σε άλλα κέντρα έχω ακούσει για πάνω από 3.500.

ευχαριστω ΙΟΛΗ μου, αν εχουνε οι αλλες κοπελες καποιες πληροφοριες για το Εραταιειο η το κεντρο του Χασιακου, πεστε μου. η πληροφοριες θα ειναι πολυτιμες.

• 2 weeks later...
koritsia geia sas!kai efo endiaferomai gia ivf kai eimai sto psaksimo gia dimosio giati ta idiotika ainai panakriva.den ixera oti o xasiakos exei diko tou kentro mporeite na mou peite pio? pantos einai poly kalos giatros!

Το κέντρο του Χασιάκου είναι το Embryoart.

Δες και την ιστοσελίδα του:

www.embryoart.gr

Λένε ότι είναι καλό κέντρο και οικονομικό αλλά δεν ξέρω άλλες λεπτομέρειες. Τις εξωσωματικές πάντως δεν τις κάνει ο ίδιος ο Χασιάκος, έχει άλλους γιατρούς που κάνουν τις εξωσωματικές κι ο Χασιάκος παρακολουθεί τις κυήσεις και ξεγεννάει.

Δες και το παρακάτω λινκ που γράφουν κάποιες κοπέλες για την εμπειρία τους στο embryoart.

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=59838

5f27b8bd0c.png

Διαφημίσεις

• 1 year later...

Καλησπέρα.

Ταλαιπωρούμαι από 2παθή υπογονιμότητα (έχω ήδη ένα παιδάκι - φυσιολογική σύλληψη). Μετά από κάποιες προσπάθειες σπερματέγχυσης με ατυχή κατάληξη σκεφτήκαμε τη λύση της εξωσωματικής. Ο γιατρός μου συνέστησε την ομάδα του Αρεταίειου. Έχει καμιά κοπέλα πρόσφατη εμπειρία?

s-age.png

pAfOp2.png

• 1 month later...

Έχω πάει ήδη 2 φορές στο Αρεταίειο, έχω ολοκληρώσει τις εξετάσεις μου(υπολείπεται μόνο ο υπέρηχος στήθους- σύσταση από τη μαγνητική), έκανα υπέρηχο και ανεβρέθηκαν κύστες, οπότε πρέπει να πάρω 2 μήνες αντισυλληπτικά. Στα αναμεταξύ, πρέπει να προμηθευτώ τα φάρμκα με τη διαδικασία ΟΠΑΔ την οποία και ... ψάχνω...

Μέχρι στιγμής, μου αρέσει το Αρεταίειο, έχει ωραία "αύρα"... Για να δούμε αν θα είναι και τυχερό...

s-age.png

pAfOp2.png

• 1 month later...

Λοιπόν...

Προχωράω κανονικά στο Αρεταίειο. Δεν είχα μεγάλη απόκριση: 2 ωάρια, τα οποία μέχρι στιγμής πάνε καλά. Μάλλον το ΣΚ θα γίνει η ωοληψία κ ευχόμαστε να φτάσουμε μέχρι την εμβρυομεταφορά.

Ίσως υπάρξει κάποιου είδους δυσκολία (την Κυριακή) με τον αναισθησιολόγο, αλλά μου είπε ο ντοκ να μην ανησυχώ, θα βγάλουμε άκρη κ όλα θα πάνε καλά.

Πολύ καθησυχαστικός. ("τον πάω").

Θα γράψω για την εξέλιξη της κατάστασης.

s-age.png

pAfOp2.png

• 2 weeks later...
Λοιπόοον:

Δευτέρα πρωί πήγα για ωοληψία...

ΤΖΟΥΦΙΑ!!!

Πάει η προσπάθεια...

Μου είπε ο ντοκ να ξαναπροσπαθήσω το Μάρτη. (νωρίς δεν είναι?)

Κρίμα βρε Κρίστυ...να σε ρωτήσω κάτι που με απασχολεί? η ΑΜΗ σου πόσο είναι? και επίσης τι δόση σου έδωσε ο ντοκ μας? τι πρωτόκολλο δηλ. ακολούθησε σε εσένα?βραχύ? Σκέφτομαι τον φυσιολογικό κύκλο μπας και οι υψηλές δόσεις ορμονών σε γυναίκες με χαμηλή ΑΜΗ σαν και εμένα δεν κάνει καλό στα υπάρχοντα ωάρια...εγώ έχω ΑΜΗ 4 και 2 στην 2η μέτρηση γι αυτό και δεν κάνω πολλά ωάρια. Τώρα στο ιδιωτικό κέντρο που πήγα μου είπε να μην κάνω βραχύ πρωτόκολλο για να μην "ντοπάρουμε" τα λίγα ωάρια και να μεγαλώσουν σιγά σιγά για να έχουν καλύτερη ποιότητα...

Μάρτιος αν είναι νωρίς? όλες οι κοπέλες εδώ μέσα μου έχουν πει ναι, το ίδιο και ένας γιατρός στο ΙΚΑ που μου είπε ότι πρέπει να περάσουν τουλάχιστον 4 αλλά ο ντοκ μας στο Αρεταίειο μου είχε πει ότι οι ορμόνες δεν μένουν στον οργανισμό όταν τον είχα ρωτήσει. Επίσης και στο ιδιωτικό που πήγα τώρα μου είπαν ότι μπορώ να ξανακάνω αμέσως.

ΑΜΗ 0,9 κ είμαι 40 ετών (κλεισμένα).

Μου έδωσε puregon 300 για 12 μέρες από την 2η του κύκλου & menopur 75 για 10 μέρες από την 2η του κύκλου. Επίσης ανταγωνιστή orgalutran 7η έως 12 μέρα.

Έκανα βραχύ πρωτόκολο.

Έχω πολλές απορίες... Σου έχω στείλει πμ.

s-age.png

pAfOp2.png

• 1 year later...

Καλησπέρα. Ξεκινάω κι εγώ εξωσωματική με μικρογονιμοποίηση στο Αρεταίειο, λόγω κακής κινητικότητας και αριθμού σπερματοζωαρίων. Θα κάνω ενέσεις Gonal και Cetrotide.

Έχει καμιά σας πρόσφατη εμπειρία;

• 3 months later...