Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Recommended Posts

Διαφημίσεις

αν ο μεγαλος μπορει να μεινει κ να πλατσουρισει για λιγο μονος του στο μπανιο μπορεις......αν οχι ...δυσκολο ακουγεται.....πες κουφετακι :)

ΒΑΣΙΛΙΚΗ....ΛΑΤΡΕΙΑ ΜΟΥ!!!!!!29.11.03

ΛΙΟΝΤΑΡΑΚΙ ΜΟΥ...ΑΝΤΡΑΚΙ ΜΟΥ !!!!!!04.08.10

γινεται...εδω η κολλητη μου κανει 3 συγχρονως και εγω ειχα μεινει αλαλη!!!1 κοριτσακι 5 χρονων και δυο αγορακια 3 και 2 παρακατι....τα εβγαζε ενα ενα και τα εντυνε εξω απο την μπανιερα με τα μπουρνουζια (καλα η μεγαλη πηγαινε μετα και ντυνοτανε μονη της στο δωματιο)..ξερεις ποια μπορυνουζια λεω....τωρα που η μεγαλη θελει μονη της....ε τα δυο μαζι...πλατσουριζει ο ενας και ντυνει τον αλλο στο μπανιο.....και μετα μαζευει μια ωρα το μπανιο χχααχαχ

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Διαφημίσεις

ε τοτε βγαζε τον μεγαλο πρωτα απεξω ντυστον ή βαλτου μπουρνουζι....και παιρνεις παραμασχαλα μετα και τον αλλο και τον πας κρεβαβτι γιαπανα κλπκλπ...καπως ετσι το σκεφτομαι και εγω για λιγο αργοτερα με τις δυο τις δικες μου...οταν θα καθεται και το μικρο....

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

καταρχιν πρεπει να εχεις ολη την προικα τους διπλα σου ειναι μικρα και τα δυο.ο ενιαμηνος καλοκαθετε?αν ναι επειδη δεν φτανει το ενα πατακι μεσα στην μπανιερα θα βαλεις δυο,λιγα παιχνιδακια για μεσα στο νερο και μπλουμ!δεν θα βρεχεις τον μεγαλο στο κεφαλι θα κανεις τον μικρο το μπανακι του θα τον βγαζεις θα τον ντυνεις και θα τον παρκερνεις εξω σε καποιον.αν εισαι μονη σου θα ξαναρχετε στα ποδια σου και θα σε δυσκολευει πολυ.εκτος αν σκεφτεις κατι,εμενα δεν μου ρχετε τωρα...μετα τον μεγαλο,και αν δεν θελει να βγει θα του λες ελα να ο αδερφος σου σε περιμενει να παιξετε και τετοια.εχε και μια φωτογραφικη διπλα σου εγω εχω ανεπαναληπτες φωτο απο τοτε!και λεω να βγαζεις τον μικρο πρωτα γτ ο μεγαλος θα γκρινιαζει πιθανων γτ καταλαβαινει και θα θελει να ειναι μεσα μαζι με τον μικρο.ή γτ να ειναι ο αδερφος του μεσα στην διασκεδαση και οχι αυτος?εκτος και αν τον πιασεις στο φιλοτημο και οταν βγαινει σε βοηθαει με το να κανεις μπανιο τον μικρο δωσε μου αγαπη μου το σαμπουαν και τετοια.εγω εβγαζα παντος πρωτα την μικρη γτ δεν ηθελε ο μεγαλος να βγαινει με τπτ.πειραματισου λιγο αλλα εχε οποσδηποτε τα ρουχα τους διπλα σου δεν ειναι να τα αφηνεις ουτε στιγμη σε αυτη την ηλικια.ε ρε γλεντια!

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

ε τοτε βγαζε τον μεγαλο πρωτα απεξω ντυστον ή βαλτου μπουρνουζι....και παιρνεις παραμασχαλα μετα και τον αλλο και τον πας κρεβαβτι γιαπανα κλπκλπ...καπως ετσι το σκεφτομαι και εγω για λιγο αργοτερα με τις δυο τις δικες μου...οταν θα καθεται και το μικρο....

μια πετσετα στο πατωμα και τα ντυνεις εκει βολευει μια χαρα!

και τωρα που πηγα να καθαρισω το κλουβι απο το κουνελακι μας θυμηθικα!στο καροτσι δεμενο ναι!να σας βλεπει κιολας,γτ αν βγαζεις τον μεγαλο πρωτα ποση ωρα να εχεις το μωρο μεσα στο νερο ασε που πρεπει να το πιανεις κιολας!μπα πολλα ειπα εγω ετσι λεω να κανεις παντος

Εχω καθισματακι για τον μικρο αλλα μαλλον θα το δοκιμασω οταν ζεστανει και αλλο ο καιρος γιατι ειναι που ειναι συνεχια κρυωμενοι μην τους πουντιασω στην αναμονη..

Τωρα κανω μπανιο τον μικρο, τον ντινω, ετοιμαζω το γαλα τους κανω μπανιο τον μεγαλο (τον ντινει η γιαγια αλλα θα φυγει μολις ανοιξουν τα αεροδρομια) και εγω ταιζω τον μικρο. Μετα ερχετε ο μεγαλος (που γινεται "μωρουλης") και πινει το γαλα του διπλα στον μπαμπα.. Απλα μεχρι να κανουμε μπανιο τον μεγαλο ο μικρος ωρυεται..

Διαφημίσεις

αν εχεις ανθρωπους διπλα σου ειναι καλα!αν σε βοηθαει παντος σκεψου οτι του χρονου τετοιο καιρο δεν θα σε προβληματιζει καθολου το μπανιο τυος μια και θα ειναι μεγαλυτερα;)

κι εγω μαζι κανω μπανιο τα δυο μεγαλυτερα,σε λιγο θα βαλω κ τον τριτο μαζι,διαφορετικα θα ηθελα 3 ωρες για να κανω μπανιο εναν εναν ξεχωριστα...τους βγαζω εναν εναν,βαζω μπουρνουζι κ μετα ολοι μαζι στο κρεβατι για τα υπολοιπα...

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ 2.11.06 ΒΕΝΕΤΙΑ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟΥ 18.12.07 ΕΦΡΑΙΜ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 11.04.09

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 3.09.10 Κ ΘΗΛΑΖΕΙ......

Εννοείται μαζί! Ο μικρός στο μπανάκι και ο μεγάλος όρθιος πατάει στο πατάκι και γεμίζει με το τηλέφωνο το μπανάκι. Ο μικρός πλατσουρίζει όσο κάνεις τον μεγάλο και ο μεγάλος όσο κάνεις τον μικρό έχει διάφορα μπολάκια που ρίχνει νερό πάνω του, στον μικρό, σε σένα κ.λπ αλλά του ρίχνεις κάθε τόσο νεράκι στην πλάτη για να μην κρυώνει. Σκεπάζεις τον μεγάλο και τον καθίζεις στην λεκάνη της τουαλέτας για να μην γλυστρήσει. Ξεπλένεις τον μικρό, τον βουτάς και τον αφήνεις στο κρεβατάκι του και από πάνω μια κουβέρτα γιατί σίγουρα θα ξεσκεπαστεί. Βουτάς και τον μεγάλο, κλείνεις την πόρτα του μπάνιου για να τα μαζέψει αργότερα ο σύζυγος όταν επιστρέψει και τους ντύνεις εναλλάξ...Κατά βάθος έχει πολλή πλάκα. Παίζουν μαζί και τελειώνεις και γρηγορότερα...

Να ρωτησω κατι χαζο?Δε λερωνεται παρα πολυ το νερο με δυο και τρια μωρα μεσα στη μπανιερα?Αυτο θα με προβληματιζε μονο.Μηπως το καθε παιδακι πρεπει να λουζεται στο δικο του νερακι,ειδικα εαν καθεται μεσα στη μπανιερα,εαν ειναι ορθια δεν υπαρχει τετοιο προβλημα.

Να ρωτησω κατι χαζο?Δε λερωνεται παρα πολυ το νερο με δυο και τρια μωρα μεσα στη μπανιερα?Αυτο θα με προβληματιζε μονο.Μηπως το καθε παιδακι πρεπει να λουζεται στο δικο του νερακι,ειδικα εαν καθεται μεσα στη μπανιερα,εαν ειναι ορθια δεν υπαρχει τετοιο προβλημα.

Αυτο δεν το σκεφτικα... Ισως γιατι ειναι αγορια οποτε υποσυνηδητα δεν θα ειναι τοσο ευαισθητα τα μερη τους. Παντως το νερακι μετα απο καθε μπανιο ειναι σχεδον καθαρο. Εγω τους βαζω λαδακι στο νερο και διαλιεται η πολυ σαπουναδα. Και μετα το σωμα τους το κανω με σφουγκαρι (και το κεφαλι του μικρου)..

Διαφημίσεις

Πανω σε αυτο(για τα αγορακια) η παιδιατρος μας,μας ειπε να μην υποτιμαμε τις ουρολοιμωξεις στα αγορια,ειναι πολυ συχνο φαινομενο γιατι οι γονεις ειναι πολυ χαλαροι ακριβως επειδη ειναι αγορια.Ισως επισης ενα παιδακι που κυλιεται κατω να μην ειναι σωστο να χρησιμοποιει το ιδιο νερο με ενα βρεφακι.Σκεψεις κανω, ετσι μου φαινεται χωρις προσωπικη εμπειρια.

Να σου πω.. Και ο μικρος κατω ειναι μεσα στο σπιτι. Αλλωστε φορανε ρουχα τα οποια και αυτα μαζι πλενονται. Γενικα οταν ειναι πανω απο 1 ολο και κατι μεταφερει το ενα στο αλλο...

Παντως εμενα με απασχολει η ωρα που θα μενει ο ενας εστω και με το μπουρνουζι μεχρι να ντιθει ο αλλος..

mmdad, μετά απο πολλές προσπάθειες, βρήκα τον γρήγορο τρόπο για κοινό μπανιο (γιατι πριν μου έπαιρνε 2 ώρες).

Λοιπόν, πρώτα ζεσταίνω το γάλα αρκετά & το αφήνω να κρυώνει.

Μπαίνουν & οι 2 μπανιέρα, ο μεγάλος κάθεται στο αντιολισθητικό χαλάκι & ο μικρός στο καθισματάκι. Λούσιμο-πλύσιμο τον μικρό, λούσιμο-πλύσιμο τον μεγάλο, μετά τους γεμίζω λίγο μπανιέρα για να πλατσουρίσουν (εκεί πέφτει πολύ γέλιο) και μετά, αν είναι εδώ ο άντρας μου, βγάζω πρώτα τον μικρό & ο μεγάλος παίζει λίγο ακόμα. Αλλιώς βγάζω τον μεγάλο, τον τυλίγω καλά με την πετσέτα, παντοφλίτσες & τον έστελνα να κάτσει δίπλα στο καλοριφέρ (τώρα βέβαια που κάνει ζέστη τσιτσιδώνεται & τρέχει γύρω γύρω). Στο μεταξύ έχω βγάλει τον μικρό & τα πάμε παράλληλα, σκούπισμα & οι 2, φανελάκι ο ένας, μετά ο άλλος κλπ.

Όλο αυτό δεν μου παίρνει πάνω απο 15-20'.

Ελπίζω να βοήθησα

mmdad, μετά απο πολλές προσπάθειες, βρήκα τον γρήγορο τρόπο για κοινό μπανιο (γιατι πριν μου έπαιρνε 2 ώρες).

Λοιπόν, πρώτα ζεσταίνω το γάλα αρκετά & το αφήνω να κρυώνει.

Μπαίνουν & οι 2 μπανιέρα, ο μεγάλος κάθεται στο αντιολισθητικό χαλάκι & ο μικρός στο καθισματάκι. Λούσιμο-πλύσιμο τον μικρό, λούσιμο-πλύσιμο τον μεγάλο, μετά τους γεμίζω λίγο μπανιέρα για να πλατσουρίσουν (εκεί πέφτει πολύ γέλιο) και μετά, αν είναι εδώ ο άντρας μου, βγάζω πρώτα τον μικρό & ο μεγάλος παίζει λίγο ακόμα. Αλλιώς βγάζω τον μεγάλο, τον τυλίγω καλά με την πετσέτα, παντοφλίτσες & τον έστελνα να κάτσει δίπλα στο καλοριφέρ (τώρα βέβαια που κάνει ζέστη τσιτσιδώνεται & τρέχει γύρω γύρω). Στο μεταξύ έχω βγάλει τον μικρό & τα πάμε παράλληλα, σκούπισμα & οι 2, φανελάκι ο ένας, μετά ο άλλος κλπ.

Όλο αυτό δεν μου παίρνει πάνω απο 15-20'.

Ελπίζω να βοήθησα

Σε ευχαριστω. Θα το δοκιμασω οταν καλοκαιριασει εδω ή οταν κατεβω στην Ελλαδα και σταματησουν να τρεχουν οι μυτες τους...

Και γιατι να τους κανεις καθε μερα μπανιο? Μια μερα ο ενας μια ο αλλος. Εγω ετσι τα καταφερα με τα δυο, εκτος απο καποιες μερες που εκανα την μικρη το μεσημερι η το απογευμα μετα την αλλαγη πανας απο κακακια. Η κανε καθε μερα το μωρο και μερα παρα μερα τον μεγαλο.

Και γιατι να τους κανεις καθε μερα μπανιο? Μια μερα ο ενας μια ο αλλος. Εγω ετσι τα καταφερα με τα δυο, εκτος απο καποιες μερες που εκανα την μικρη το μεσημερι η το απογευμα μετα την αλλαγη πανας απο κακακια. Η κανε καθε μερα το μωρο και μερα παρα μερα τον μεγαλο.

Το καθημερινο μπανιο παει σετακι με τη ρουτινα του υπνου και για τους δυο. Ο μεγαλος παιζει με το μπαμπα του οποτε δεν μπορω να τους το στερησω. Δυστυχως ομως δεν τον νιτινει μετα ο μπαμπας..

Εμείς κάνουμε μπάνιο 4 παιδιά ταυτόχρονα. Ηλικίες.. 4 ετών (δίδυμα), 2.5 χρονών, 14 μηνών.

Προϋπόθεση: Παίρνω ρούχα, εσώρουχα και κάλτσες για κάθε παιδί μέσα στο μπάνιο.

Η διαδικασία έχει ως εξής:

- Μπαίνουν τα 3 μεγαλύτερα στη μπανιέρα και παίζουν.

- Στο νιπτήρα μέσα σε λεκανίτσα κάνω μπάνιο το 4ο.

- Ντύνω-στεγνώνω το 4ο. Κόβω νύχια, ελέγχω αυτιά. - Έξοδος.

- Έλεγχος (ή και διόρθωση) θερμοκρασίας νερού των υπολοίπων τριών στη μπανιέρα.

- Βγαίνει όποιο από τα τρία θέλει (ένα μόνο).

- Ντύνω - στεγνώνω (μαλλιά), νύχια, αυτιά. Έξοδος από το μπάνιο.

Τα υπόλοιπα παίζουν στη μπανιέρα.

- Επόμενο παιδί. Ομοίως.

- Τελευταίο παιδί... Ομοίως.

Υ.Γ. Στην περίπτωση που γίνεται καθημερινό μπάνιο δεν λούζω κάθε μέρα. Λούσιμο έχει 2-3 φορές την εβδομάδα. Απλοποιείται έτσι αρκετά η διαδικασία και δεν επιβαρύνονται τα παιδιά συνεχώς με σαμπουάν στα μαλλιά τους.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Καλημέρα

κι εγώ μαζί τους βάζω στο μπάνιο. Γεμίζω τη μπανιέρα και τους βάζω μέσα με πολλά παιχνίδια. Πάντα έχω πάρει τα ρούχα τους μαζί στο μπάνιο και όποιος βγει πρώτος ντύνεται εκεί για να έχω οπτική επαφή και με τον άλλο. Μόλις ντυθεί ο πρώτος του ζητάω να περιμένει στο δίαδρομο για να πάρω και το άλλο. Ο δεύτερος ντύνεται στο δικό μας υπνοδωμάτιο, για να μπορεί και ο πρώτος στο μεταξύ να κάνει τραμπολίνο στο κρεβάτι μας. Γενικά η ώρα του μπάνιου είναι πολύ ευχάριστη για όλους μας και δεν τη χανουμε με τίποτα. Κρατάει τουλάχιστον 45 λεπτά. 5 λεπτα πριν μπούμε στο μπάνιο όπου τα γδύνω και παίζουμε κυνηγητό (τρελλαίνονται να τρέχουν γυμνά!!), 30 λεπτά μέσα στο νερό, και άλλα 10 λεπτά να ντυθούμε.

[sIGPIC][/sIGPIC]Χάρης και Αλεξάνδρα 27/01/2008

Για μενα δεν ειναι προβλημα το ποσο κραταει η διαδικασια γιατι σε 45 λεπτα τους εχω ετοιμους αλλα το πως θα τους απασχολω και τους δυο για να μην στριγκλιζει ο μικρος

Εμείς έχουμε πάρει μπογιές για το μπάνιο και ζωγραφίζουν στα πλακάκια, κρύβομαι πίσω απο την πόρτα και τους παίζω κουκλοθέατρο, κάνουμε ιστοριούλες με τα παιχνίδια του μπάνιου πχ οτι το προβατάκι δεν ξέρει μπάνιο και προσπαθεί το ψαράκι να του μάθει, τραγουδάμε, παίζουμε ένα παιχνδί που τα παιδιά πρέπει να κάνουν ότι κάνω,πχ να πιάσουν τη μύτη τους, το αυτάκι τους κλπ. Αυτά και άλλα πολλά. Ελπίζω να βοήθησα...

[sIGPIC][/sIGPIC]Χάρης και Αλεξάνδρα 27/01/2008