Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Cappuccino.... HELP !!!!!!


starfish2581

Recommended Posts

Λοιπόν επειδή βλέπω λίγο μπέρδεμα, εάν έχετε φραπεδιέρα, ακολουθήστε το παρακάτω τρόπο για αφρόγαλα:

 

1. Σε κρύο καπουτσίνο, χτυπάμε το γάλα με λίγη ζάχαρη (θα πήξει πιο εύκολα γιατί η ζάχαρη βγάζει αφρό, όπως στο φραπέ) και το προσθέτουμε στο ποτήρι που έχουμε ήδη βάλει το εσπρέσσο φρέντο. Το "λίγη" σημαίνει μια μύτη του κουταλιού, αν φτιάνχετε γλυκό καφέ βάλτε παραπάνω.

 

2. Για ζεστό καπουτσίνο, χτυπάμε πάλι το γάλα με λίγη ζάχαρη στη φραπεδιέρα, και μετά το βάζουμε στον ατμό της μηχανής για 1-2 λεπτά (περιμένουμε μέχρι να βγει ατμός από το ακροφύσιο, όχι νερό). Το κόλπο εκεί είναι προσεκτικές κινήσεις γύρω γύρω από το ακροφύσιο ώστε να μπαίνει και λίγος αέρας (για καλύτερο φούσκωμα) αλλά να μην πιτσιλιστείτε - ζεματιστείτε. Εάν το γάλα δεν ήταν παγωμένο, δεν χρειάζεται πάνω από 1 λεπτό - θέλουμε απλά να ζεστάνουμε το ήδη πηχτό αφρόγαλο, όχι να το νερώσουμε. Μετά, χρησιμοποιούμε ένα κουτάλι για να "κρατήσουμε" τον αφρό όσο θα ρίχνουμετο γάλα στην κουπα με το ζεστό εσπρέσσο, και στο τέλος, με το κουτάλι, παίρνουμε όσο αφρόγαλα έχει μείνει και το ακουμπάμε πάνω πάνω στην κούπα.

 

3. Το εβαπορέ απλά δεν κάνει!. Αν δεν υπάρχει άλλη επιλογή, μην ξεχάσετε να το αραιώσετε με νερό και να βάλετε λίγη περισσότερη ζάχαρη, και προφανώς να το χτυπήσετε λίγο περισσότερο. Τα καλύτερα είναι τα μακράς διαρκείας Νουνού ή Φάγε, ακόμα και τα πράσινα αν κάνετε το παραπάνω με τη φραπεδιέρα.

 

4. Και φυσικά, practise makes perfect. Εξασκηθείτε και θα σας γίνει όλο και πιό καλό πιό έυκολα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 60
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πράγματι, είναι πολύ ξεκάθαρες οι οδηγίες σου nikolas2009 και σ'ευχαριστούμε πολύ. Εγώ προς το παρόν μια χαρά τα καταφέρνω με τον freddo cappuccino, τώρα όσο αφορά τον cappuccino, έχει να πέσει πολύ εξάσκηση και ευτυχώς που τον προτιμούν πιο πολύ τον χειμώνα, οπότε πιστεύω να έχω μάθει κάτι μέχρι τότε :-(

 

 

Link to comment
Share on other sites

http://www.nespresso.gr/displayBlueMachineDetails.asp?MID=744 254,99 ? και κανει τη δουλεια που θελεις χψρις να κανει 900!!!!!

αυτην εχουμε στη δουλεια και φτιαχνει και το αφρογαλα μονη της!!!!το βαζεις στο μπουκαλι-σεικερ πισω και κανει μονο του τη δουλεια :) απλα πρεπει να κανονισεις να αγοραζεις τις καψουλες που μπαινουν μεσα μπορεις να επιλεξεις καψουλες με διαφορες εντασεις καφε ( απο πολυ ελαφρυ εως κ βαρυτατο) θα σε ενημερωσουν αυτοι απο που θα τις παιρνεις και εαν εχεις μαγαζι ισως κ να στις στελνουν εκει.....

 

To μηχάνημα που φτιάχνει το αφρόγαλα λέγεται aerocino και πωλείται και ξεχωριστά περίπου στα 75€! Το αφρόγαλα αυτό δεν υπάρχει!!!! Φτιάχνει και ζεστό και κρύο αφρόγαλα, απλά τέλειο!!

 

Πάντως, η Nespresso, έχει φοβερό καφέ, αλλά οι κάψουλες είναι ακριβές (για επαγγελματική χρήση, περίπου 0,45€) σε σχέση με τον Χύμα καφέ. Η εξάπλωση που έχει τα τελευταία χρόνια είναι ραγδαία, τόσο λόγω της γεύσης, όσο και της ευκολίας χρήσης.

Στο γραφείο όλοι πίναμε Illy ή έτοιμους από τα Starbucks που έχουμε από κάτω. Από τότε που πήραμε την συγκεκριμένη καφετιέρα και δοκιμάσαμε, κυρίως το capuccino με το φοβερό αφρόγαλα, είτε ζεστό είτε κρύο, δεν ευχαριστιέμαι κανένα άλλο καφέ!

Έχω πάρει καφετιέρα nespresso και στο σπίτι (όπως και οι υπόλοιποι του γραφείου) και στο εξοχικό!

Πάντως αν ήθελα στο δρόμο να πάρω καφέ και ήξερα ότι κάπου στην περιοχή υπάρχει καφές nespresso θα πήγαινα, με τα χίλια και ας τον πλήρωνα κι 1€ παραπάνω

aECcp2.png

3vQ5p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Mihael, το aerocino που λες το αγοράζουμε δηλαδή ανεξάρτητα από τη μηχανή espresso? Είναι πράγματι τόσο καλό? Ξέρεις κάποιο site που θα μπορούσα να κοιτάξω ίσως για κάποιο καλό?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Όποιος έχει δοκιμάσει αφρόγαλα από το aerocino έχει πάθει πλάκα!

 

Ναι πωλείται και μόνο του, ψάξε στο site της nespresso.

 

Ακόμα και αν χρησιμοποιείς άλλη μάρκα καφέ, το αφρόγαλα σου θα γίνει σημείο αναφοράς με το aerocino!!

 

Έχω φίλο με τρέλλα για τον καφέ, που έχει σπίτι του μηχανή της GAGGIA με μύλους κοπής, με ειδικά εξαρτήματα, αξίας 1500€, και όταν δοκίμασαν τον καφέ αυτό έπαθαν πλάκα. Ειδικά η γυναίκα του που τον πίνει με πολύ αφρόγαλα, τρελάθηκε!!

Τον έστειλε ν' αγοράσει aerocino!

 

Θέλει όμως μόνο φρέσκο πλήρες γάλα, όχι νουνού, γιατί είναι βαρύ και κολάει κάτω σαν να καίγεται. H nespresso έχει και επαγγελματικές μηχανές με διαφορετικές κάψουλες (πλακέ), που πιθανότατα θα έχουν και άλλες τιμές, οπότε μπορεί να έχουν και πιο επαγγελματικό μηχάνημα για αφρόγαλα (από πλευράς αντοχής σε συνεχή χρήση εννοώ).

aECcp2.png

3vQ5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι το aeroccino είναι τέλειο, αξίζει τα λεφτά του. Το έχω 2,5 χρόνια (το είχα αγοράσει μαζί με την εσπρεσσιέρα) και κάνει απίστευτο αφρόγαλα. Το αγοράζεις η από το μαγαζί της nespesso στο ψυχικό, ή από το ιντερνετ.

Link to comment
Share on other sites

πραγματι ο καφες της nespresso δεν υπαρχει.......

εχουμε παρει την καφετερια nespresso μαζι με το aerocino και μπορω να πω οτι ισως ειναι η μοναδικη συσκευη στο σπιτι που εχει κανει αποσβεση.

Πλεον δεν μπορω να πιω αλλο καφε εκτος απο αυτον, το δε αφρογαλα δεν υπαρχουν λογια... απλα τελειο, ειτε ζεστο ειτε κρυο

νομιζω οτι η συγκεκριμενη καφετιερα δεν εχει να ζηλεψει τιποτα απο τις πολυ ακριβες επαγγελματικες. αφηστε την ποικιλια γευσεων, υπαρχουν για ολα τα γουστα.....απλα τελεια

WnBPp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Λοιπον να σας πω ενα μυστικο,

τελεια χτυπιεται φρεσκο γαλα light 1,5 % λιπαρα και ακομα καλυτερα και 0%. Δεν μπορω να το εξηγησω αλλα δοκιμαστε το.

Για τελειο φρεντο φτιαχνω τον εσπρεσσο κανονικα και μετα χτυπαω μισο περιπου ποτηρι φρεσκο light γαλα εκει που χτυπαω τον φραπε, γινεται κρεμα και ειναι τελειο.

Δοκιμαστε να χτυπησετε και στο μουλτι και δειτε πως γινεται.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπον να σας πω ενα μυστικο,

τελεια χτυπιεται φρεσκο γαλα light 1,5 % λιπαρα και ακομα καλυτερα και 0%. Δεν μπορω να το εξηγησω αλλα δοκιμαστε το.

Για τελειο φρεντο φτιαχνω τον εσπρεσσο κανονικα και μετα χτυπαω μισο περιπου ποτηρι φρεσκο light γαλα εκει που χτυπαω τον φραπε, γινεται κρεμα και ειναι τελειο.

Δοκιμαστε να χτυπησετε και στο μουλτι και δειτε πως γινεται.

 

Στο multi ή στο μηχάνημα του φραπέ, το γάλα γίνεται αφρός. Όχι όμως όπως το αφρόγαλα, αλλά όπως ο αφρός ξυρίσματος.

Και εγώ έτσι το έφτιαχνα παλιά και νόμιζα ότι ήταν ωραίο μέχρι που έφτιαξα αφρόγαλα με το aerocino. Εκεί θα δεις πραγματική κρέμα παχύρευστη που δένει πολύ γρήγορα με τον καφέ, δίνοντας του άλλη γευση

aECcp2.png

3vQ5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Για να γινει τελειο το αφρογαλο θελει ενα παγακι μεσα στο γαλα και δυνατο χτυπημα στη φραπεδιερα.Μυστικα απο τον αντρα μου που με εριξε με το στυλακι του και το καφε του,καθοτι ειχε καφετερια και εκανε τον καλυτερο φρεντο καπουτσινο.

ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ Η ΖΩΗ ΜΟΥ.

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια, εσείς που έχετε το aerocino, για πείτε μου. Μπήκα στο ίντερνετ και το είδα, λέει πως φτιάχνει ζεστό αλλά και κρύο αφρόγαλα. Πώς γίνεται αυτό στην ίδια συσκευή? Δεν το ανακατεύει απλά? Έχει κάποιο κουμπί δηλαδή που επιλέγεις για ζεστό ή κρύο αφρόγαλα? :rolleyes:

 

 

Link to comment
Share on other sites

Tο aerocino πήρα και εγώ και ξεμπέρδεψα. Έχει ένα κουμπί που αν το πατήσεις μια φορά ανάβει κόκκινο και σου φτιάχνει ζεστό αφρόγαλα και αν το πατήσεις για 2-3 δευτερόλεπτα συνεχόμενα ανάβει μπλέ και σου φτιάχνει παγωμένο αφρόγαλα !

line_m123_beg_40_time_1218254400_text_cf20e3e9fcf220eceff520e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites

Βασικα για να πηξει το γαλα και να γινει κρεμα πρεπει να ειναι παγωμενο.Εγω συνηθως βαζω λιγο τρυμενο παγο και το χτυπαω στη φραπεδιερα...γινεται τελειο και δεν ειναι σαν αφρος...ειναι κρεμα..σου ερχεται να το φας με το κουταλι.βεβαια προυποθεση ειναι να ειναι δυνατη η φραπεδιερα και παγωμενο το γαλα.Ακομα ευκολοτερα πηζει το εβαπορε για οσους το προτιμουν.Ολα αυτα ομως αφορουν το κρυο αφρογαλα...για φρεντο.

 

Ζεστο δε νομιζω οτι γινεται χωρις ειδικη συσκευη.Για να γινει το ζεστο αφρογαλα πρεπει να βρασει το γαλα σε ψηλη θερμοκρασια και χωρις ειδικη μηχαμη δε νομιζω να γινεται αυτο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Tο aerocino πήρα και εγώ και ξεμπέρδεψα. Έχει ένα κουμπί που αν το πατήσεις μια φορά ανάβει κόκκινο και σου φτιάχνει ζεστό αφρόγαλα και αν το πατήσεις για 2-3 δευτερόλεπτα συνεχόμενα ανάβει μπλέ και σου φτιάχνει παγωμένο αφρόγαλα !

 

Αααα, τέλεια, τώρα κατάλαβα !! Ακούγεται πολύ πρακτικό

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εμένα μου έφερε τώρα κάψουλες ο αδερφός μου απο Ολλανδία γιατί και εγώ nespresso εχω με κάψουλες και είχε ενημέρωση ότι έχει ανοίξει και καινούριο κατάστημα στο Κολωνάκι νομίζω και δεν είναι μόνο στο Ψυχικό ποια οπότε μπορεί να πέσουν λιγάκι και οι τιμές αν δεν υπάρχει μονωπόλιο;)

Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι! Ειδικά για το παγωμένο γιατί είναι και αθόρυβο σε σχέση με χτυπητήρι φραπέ. Τώρα ακόμα και όταν κοιμάτε ο μικρός μου μπορώ να φτιαξώ το καφεδάκι μου χωρίς να φοβάμαι οτι θα ξυπνήσει απο τον θόρυβος. :mrgreen:

Πριν πάρω το μηχάνημα αυτό είχα βρει την εξής προσωρινή-οικονομική λύση για ζεστό αφρόγαλα. Είχα ενα χτυπητήρι μικρό φραπέ (από αυτά με τις μπαταρίες) που όμως μπροστά αντι για το κλασικό στρογγυλό επίπεδο σιδεράκι είχε στρογγυλό σπιράλ όπως ακριβώς έχει το αerocino μέσα. Το είχα πάρει 15 ευρώ τότε. Έτσι έβαζα το μπρίκι με το γάλα πάνω στο γκαζάκι σε χαμηλή φωτιά και το χτύπαγα με αυτό το χτυπητήρι για σχεδόν δυο λεπτά, όσπου να φουσκώσει και να ανέβει δηλαδή. Το αποτέλεσμα ήταν ακριβώς το ίδιο με του αerocino μιας και εχουν την ίδια λογική λειτουργίας και τα δυο. Αλλά έπρεπε να είμαι πάνω απο το γκαζάκι και να το χτυπάω ενώ με το aerocino πατάς ένα κουμπάκι και τέλος!

line_m123_beg_40_time_1218254400_text_cf20e3e9fcf220eceff520e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια τα φώτα σας !!!

Πήρα το aeroccino τελικά, χρησιμοποιώ γάλα υψηλής και πλήρες, έβαλα τον σωστό αναδευτήρα, έκανα κρύο αφρόγαλα, αλλά ..... όπως γυρίζω τη συσκευή για να πέσει το αφρόγαλα στο ποτήρι, πέφτει γάλα και όχι ο αφρός. Ο Αφρός έμεινε στην επιφάνεια. Και τις δύο φορές αναγκάστηκα να βγάλω τον αφρό με το κουταλάκι. Κάνω κάτι λάθος? Γιατί σίγουρα δεν είναι λύση το κουταλάκι. Όταν το έκανα στην φραπεδιέρα δεν είχα τέτοιο πρόβλημα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Κορίτσια τα φώτα σας !!!

Πήρα το aeroccino τελικά, χρησιμοποιώ γάλα υψηλής και πλήρες, έβαλα τον σωστό αναδευτήρα, έκανα κρύο αφρόγαλα, αλλά ..... όπως γυρίζω τη συσκευή για να πέσει το αφρόγαλα στο ποτήρι, πέφτει γάλα και όχι ο αφρός. Ο Αφρός έμεινε στην επιφάνεια. Και τις δύο φορές αναγκάστηκα να βγάλω τον αφρό με το κουταλάκι. Κάνω κάτι λάθος? Γιατί σίγουρα δεν είναι λύση το κουταλάκι. Όταν το έκανα στην φραπεδιέρα δεν είχα τέτοιο πρόβλημα.

 

Ειχα και εγω την ιδια απορια και πηρα τηλ. στην εξυπηρετηση πελατων και μου ειπαν οτι πρεπει να βαζεις τον αφρο με το κουταλακι στο ποτηρι!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως το κάνει παχύρευστη κρέμα! (Με εβαπορέ πάντα!)

Και φυσικά δεν χρειάζομαι κουταλάκι για να βάλω το αφρόγαλα στο ποτήρι!

Δεν μπορώ να καταλάβω τι συμβαίνει! Δοκίμασες με άλλο γάλα?

aECcp2.png

3vQ5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Ειχα και εγω την ιδια απορια και πηρα τηλ. στην εξυπηρετηση πελατων και μου ειπαν οτι πρεπει να βαζεις τον αφρο με το κουταλακι στο ποτηρι!

 

 

Άρα δε συμβαίνει σε μένα μόνο. Εγώ όταν τους είχα πάρει τηλέφωνο με είχαν ρωτήσει αν χρησιμοποιώ τον σωστό αναδευτήρα, τίποτ' άλλο. Τώρα το χρησιμοποιώ κάποιες φορές, αλλά μία βγαίνει παχύρευστο, σωστά και την άλλη το βγάζω με το κουταλάκι. Δεν τρελάθηκα πάντως με την αγορά του !!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μπα.. χειροτερο γινεται με το εβαπορε! Τι να πω, δεν ξερω. Παντως δεν ειναι και η θαυματουργη συσκευη κατα τη γνωμη μου, δηλαδη παλια με το μιξερακι εφτιαχνα καλυτερη κρεμα, απλα αυτο ειναι αθορυβο!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...