Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Άλφα τεστ.( A test)


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους!

Διανύω την 16η εβδομάδα κύησης και ετοιμάζομαι να κάνω το Α τεστ.Η αυχενική βγήκε πολύ καλή αλλά ο γιατρός μου είναι πολύ τυπικός και έτσι ζητάει και το Α τεστ.Φοβάμαι πολύ γιατί πριν από 2 χρόννια που ήμουν έγκυος όταν πήγα για το Α τεστ έκανα και υπέρηχο και ανακαλύψαμε ότι το μωρό είχε πολλές ανωμαλίες παρότι η αυχενική είχε βγει πάλι πολύ καλή.....Έγινε άμεσα διακοπή κύησης.Μετά από εξετάσεις διαπιστώσαμε ότι δεν ήταν χρωμοσωματική ανωμαλία αλλά τυχαίο γεγονός και έτσι ο γιατρός με ενθάρρυνε να ξαναπροσπαθήσω.Επειδή έχω άγχος θα ήθελα να κάνω την εξέταση αυτή΄λίγο νωρίτερα.

Μήπως ξέρει κάποια κοπέλα να μου πει αν μπορώ να την κάνω τώρα που διανύω την 16η εβδομάδα κύησης και πόσες μέρες κάνουν να βγουν τα αποτελέσματα;

G2Mbp3.png

--------------------------------------------------

Μy boy is 5 years old-my girl is 3 years old!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ναι, μπορείς και τώρα! Νομίζω τα αποτελέσματα βγαίνουν σε μία εβδομάδα! Πάντως έχε υπ'όψιν σου ότι το α-τεστ δεν είναι και ό,τι πιο φερέγγυο σε εξετάσεις, βγαίνουν πολύ συχνά λάθος αρνητικά αποτελέσματα, στην Ευρώπη έχουν αρχίσει να το καταργούν. Μου κάνει εντύπωση που στην προηγούμενη εγκυμοσύνη σου δεν προχώρησες σε αμνιοπαρακέντηση και βασίστηκες μόνο στο α-τεστ. Νομίζω πως ό,τι αποτελέσματα και να βγάλει (αρνητικά πάντα) καλό είναι να κάνεις και άμνιο για να είσαι σίγουρη!

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα το α τεστ ήταν 1:61 και το παπ Α 1:50. Το μωρό τελικά δεν είχε πρόβλημα (δεν έκανα αμνιοκέντηση γιατί ήμουν αποφασισμένη να το κρατήσω ό, τι κιαν συνέβαινε και δεν ήθελα να αγχώνομαι άλλο. )

Link to comment
Share on other sites

papp-a ,alpha test,ειναι στατιστικες εξετασεις,διαγνωστικη ειναι μονο η αμνιοπαρακεντηση,εμενα η γιατρος μου μου πε πως την alpha δεν ειναι απαραιτητο να την κανω.παντως αν ηθελα για σιγουρα αποτελεσματα θα εκανα αμνιο,καλη συνεχεια!και οχι αγχος.

kemip3.png
Link to comment
Share on other sites

Ναι, μπορείς και τώρα! Νομίζω τα αποτελέσματα βγαίνουν σε μία εβδομάδα! Πάντως έχε υπ'όψιν σου ότι το α-τεστ δεν είναι και ό,τι πιο φερέγγυο σε εξετάσεις, βγαίνουν πολύ συχνά λάθος αρνητικά αποτελέσματα, στην Ευρώπη έχουν αρχίσει να το καταργούν. Μου κάνει εντύπωση που στην προηγούμενη εγκυμοσύνη σου δεν προχώρησες σε αμνιοπαρακέντηση και βασίστηκες μόνο στο α-τεστ. Νομίζω πως ό,τι αποτελέσματα και να βγάλει (αρνητικά πάντα) καλό είναι να κάνεις και άμνιο για να είσαι σίγουρη!

Στην προηγούμενη εγκυμοσύνη μου συνέβη το εξής σπάνιο φαινόμενο.Από τον υπέρηχο φάνηκε καθαρά ότι τα μωρό είχε πολλές εμφανείς ανωμαλίες : λυκόστομα- ένα ρουθούνι - ολιγοπροσοκεφαλία - και κάτι άλλα προβλήματα νευρικού σωλήνα και καρδιάς, οπότε ήταν περιττή η αμνιοπαρακέντηση.Όταν σταμάτησα την κύηση έγινε ιστολογική - καρυότυπος κ.τ.λ και μου είπαν ότι δεν ήταν χρωμοσωματική ανωμαλία αλλά τυχαίο γεγονός και σε αυτές τις περιπτώσεις η αμνιοκέντηση βγαίνει καθαρή και ο μόνος τρόπος να καταλάβεις το πρόβλημα είναι ο υπέρηχος.Πάντως αποφάσισα να πάω αύριο πρωί - πρωί για την εξέταση και τον υπέρηχο και ο Θεός βοηθός.....Γενικά υποστηρίζω και εγώ την αμνιοπαρακέντηση αλλά στην προκειμένη περίπτωση θα ήθελα να την αποφύγω γιατί έχω 2 αποκολλήσεις ( έμεινα 10 μέρες στο νοσοκομείο) και φοβάμαι την αποβολή....

G2Mbp3.png

--------------------------------------------------

Μy boy is 5 years old-my girl is 3 years old!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

papp-a ,alpha test,ειναι στατιστικες εξετασεις,διαγνωστικη ειναι μονο η αμνιοπαρακεντηση,εμενα η γιατρος μου μου πε πως την alpha δεν ειναι απαραιτητο να την κανω.παντως αν ηθελα για σιγουρα αποτελεσματα θα εκανα αμνιο,καλη συνεχεια!και οχι αγχος.

Και εγώ έχω ακούσει ότι η alpha δεν είναι αναγκαία αλλά ο γιατρός μου επιμένει και έτσι θα την κάνω.Σε ευχαριστώ πολύ και με το καλό το μωράκι σου!

G2Mbp3.png

--------------------------------------------------

Μy boy is 5 years old-my girl is 3 years old!

Link to comment
Share on other sites

εκανα Α-test πριν απο πολλα χρονια και μου ειχε βγαλει προβλημα ( 1:110 για συνδρομο Down- παθολογικο κατω απο 1:250) και η γυναικολογος μου επεμενε να κανω αμνιο γιατι το α-test εδινε πολλα ψευδως θετικα αποτελεσματα.

Το αποτελεσμα της αμνιο εδειξε υγιες αγορακι το οποιο φυσικα και επιβεβαιωθηκε στην γεννα και ηταν υγιεστατο σημερα 9 ετων.

Animation3-6.gif

"Some only dream of Angels, I held three in my arms"

 

Link to comment
Share on other sites

εμενα δυστυχως δεν μου δοθηκε η ευκαιρια να κανω το αλφα τεστ στην δευτερη εγκυμοσυνη. Μου ειπαν οτι ηταν ουτως ή αλλως πολυ μικρες οι πιθανοτητες για συνδρομο down, μιας και ειχα ενα υγιες παιδι και ημουν κατω των 30 ετων, χωρις προβληματα υγειας. Ειχα επισης δηλωσει οτι δεν θα τερματιζα την εγκυμοσυνη μου για κανενα λογο, εξαιτιας των θρησκευτικων μου πεποιθησεων. Μου ειπαν οτι αν υπηρχε προβλημα θα το βλεπαμε στον υπερηχο, αλλα με διαβεβαιωσαν οτι υπηρχε ελαχιστη πιθανοτητα για κατι τετοιο. Αφου δεν σκοπευα να τερματισω την εγκυμοσυνη, δεν υπηρχε λογος για το αλφα τεστ..... Και φυσικα ο αντρας μου κι εγω ουτε που θελαμε να σκεφτουμε κατι τετοιο, και ουτε υπηρχαν αλλα προβληματα υγειας στην οικογενεια μας.

 

Την ιστορια του παιδιου μου ισως να την εχετε διαβασει, ειναι 2 χρονων τωρα, κανει αιμοκαθαρση και περιμενει μεταμοσχευση. Γεννηθηκε με μια πολυ σπανια αρρωστια, που εμφανιζεται 1 στις 10.000 γεννησεις, και φαινεται στο αλφα τεστ. Λεγεται συγγενες νεφρωσικο συνδρομο, καμια φορα ονομαζεται φινλανδικου τυπου, γιατι ειναι πιο κοινο στην Φινλανδια.

 

Φυσικα δεν θα αλλαζε κατι αν το μαθαιναμε κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης, και φυσικα δεν θα τερματιζα την εγκυμοσυνη μου. Ο γιος μου ειναι ενα υπεροχο παιδακι, και τον αγαπαμε ολοι μας παρα πολυ. Ομως εχω κρατησει δυο πραγματα απο αυτη την ιστορια

1. Εχουμε δικαιωμα να ξερουμε αν το παιδι μας εχει καποιο προβλημα, γιατι ετσι μπορουμε να προετοιμαστουμε ψυχολογικα

2. Οταν τελικα ανακαλυψαμε το προβλημα, το παιδι ηταν ηδη 2 μηνων και σε κρισιμη κατασταση. Τελικα οι γιατροι το εσωσαν, αλλα θα ηταν πολυ καλυτερα να ειχε παει στο νοσοκομειο απο την πρωτη στιγμη της γεννησης.

 

Για αυτο τον λογο σας συμβουλευω να κανετε το αλφα τεστ!!!

Link to comment
Share on other sites

εμενα δυστυχως δεν μου δοθηκε η ευκαιρια να κανω το αλφα τεστ στην δευτερη εγκυμοσυνη. Μου ειπαν οτι ηταν ουτως ή αλλως πολυ μικρες οι πιθανοτητες για συνδρομο down, μιας και ειχα ενα υγιες παιδι και ημουν κατω των 30 ετων, χωρις προβληματα υγειας. Ειχα επισης δηλωσει οτι δεν θα τερματιζα την εγκυμοσυνη μου για κανενα λογο, εξαιτιας των θρησκευτικων μου πεποιθησεων. Μου ειπαν οτι αν υπηρχε προβλημα θα το βλεπαμε στον υπερηχο, αλλα με διαβεβαιωσαν οτι υπηρχε ελαχιστη πιθανοτητα για κατι τετοιο. Αφου δεν σκοπευα να τερματισω την εγκυμοσυνη, δεν υπηρχε λογος για το αλφα τεστ..... Και φυσικα ο αντρας μου κι εγω ουτε που θελαμε να σκεφτουμε κατι τετοιο, και ουτε υπηρχαν αλλα προβληματα υγειας στην οικογενεια μας.

 

Την ιστορια του παιδιου μου ισως να την εχετε διαβασει, ειναι 2 χρονων τωρα, κανει αιμοκαθαρση και περιμενει μεταμοσχευση. Γεννηθηκε με μια πολυ σπανια αρρωστια, που εμφανιζεται 1 στις 10.000 γεννησεις, και φαινεται στο αλφα τεστ. Λεγεται συγγενες νεφρωσικο συνδρομο, καμια φορα ονομαζεται φινλανδικου τυπου, γιατι ειναι πιο κοινο στην Φινλανδια.

 

Φυσικα δεν θα αλλαζε κατι αν το μαθαιναμε κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης, και φυσικα δεν θα τερματιζα την εγκυμοσυνη μου. Ο γιος μου ειναι ενα υπεροχο παιδακι, και τον αγαπαμε ολοι μας παρα πολυ. Ομως εχω κρατησει δυο πραγματα απο αυτη την ιστορια

1. Εχουμε δικαιωμα να ξερουμε αν το παιδι μας εχει καποιο προβλημα, γιατι ετσι μπορουμε να προετοιμαστουμε ψυχολογικα

2. Οταν τελικα ανακαλυψαμε το προβλημα, το παιδι ηταν ηδη 2 μηνων και σε κρισιμη κατασταση. Τελικα οι γιατροι το εσωσαν, αλλα θα ηταν πολυ καλυτερα να ειχε παει στο νοσοκομειο απο την πρωτη στιγμη της γεννησης.

 

Για αυτο τον λογο σας συμβουλευω να κανετε το αλφα τεστ!!!

Abbie μου δεν την ήξερα την ιστορία σου....Ειλικρινά λυπάμαι πολύ.....Εύχομαι όλα να πάνε καλά και να ξεπεράσετε σύντομα το πρόβλημα...

G2Mbp3.png

--------------------------------------------------

Μy boy is 5 years old-my girl is 3 years old!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Eri, αν είχες σ'αυτήν την εγκυμοσύνη αποκολλήσεις, να ξέρεις ότι είναι πολύ πιθανό το α-τεστ να σου δείξει αυξημένη πιθανότητα για σύνδρομο down χωρίς να ισχύει. Εγώ που είχα αποκολλήσεις, μου είχε δείξει 1:119 και επειδή φοβόμουν να κάνω άμνιο λόγω κινδύνου αποβολής, το επανέλαβα μετά από δύο εβδομάδες και μου έδειξε 1:890! Εύχομαι να πάνε όλα καλά και να έχεις πολύ καλά αποτελέσματα!

Link to comment
Share on other sites

τελικα τι εγινε κουκλα;κανενα νεο;

Καλησπέρα!Τελικά έκανα το Α τεστ λίγο νωρίτερα από το προγραμματισμένο ( 15 εβδ και 4 ημερών ) αλλά μου είπαν ότι τα αποτελέσματα των αιματολογικών θα βγουν σε 10 μέρες.Ευτυχώς με τον υπέρηχο όλα πήγαν καλά!!!Είμαι πολύ χαρούμενη και ηρέμησα λιγάκι...Βέβαια τώρα πρέπει να περιμένω 10 ημέρες....Άραγε εννοούν εργάσιμες;;;:confused:

G2Mbp3.png

--------------------------------------------------

Μy boy is 5 years old-my girl is 3 years old!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τελικά όλα καλά με το Α τεστ.Βγήκε 1/24000 και έτσι δεν είναι αναγκαία η αμνιοπαρακέντηση.Τώρα πάμε για το Β επιπέδου ( άλλο άγχος και αυτό....)Καλή συνέχεια σε μας!

G2Mbp3.png

--------------------------------------------------

Μy boy is 5 years old-my girl is 3 years old!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...