vazelaki

ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΗΛΙΚΙΑ ΓΙΑ ΜΙΑ ΒΑΦΤΙΣΗ

Recommended Posts

Εσείς πότε βαφτίσατε τα παιιά σας;Εγω γεννάω τον Ιούνιο και σκέφτομαι να τον βατίσω τον Οκτωβρίο είναι πολύ νωρίς;Μετά θα πιασεί ο χειμώνας και πιστεύω ότι μετά τον 8ο με 9ο μήνα τα παιδιά δεν κάθονται και τόσο εύκολα όσο μικρότερα (τουλάχιστον αυτό εχω παρατηρήσει εγώ) σε αντίθεση με αυτά που βαπτίζονται εως 7 μηνών.Τι λέτε;

Μην εκνευρίζεσαι αν ο γειτονάς σου,εχει το στέρεο ανοιχτό στις 2 το πρωί,τηλεφωνησέ του στις 4 και πες του πόσο σου άρεσε...

Διαφημίσεις

Εμενα με βαφτισαν 3,5 μηνων. Την αδερφη μου 1 ετους. Εγω τωρα θα βαφτισω τον γιο μου και θα ειναι 19 μηνων!

Τι να πω, νομιζω οτι οσο πιο μικρο τοσο το καλυτερο.

Don't let fears hold you back from living everyday to your fullest!

Εμενα με βαφτισαν 3,5 μηνων. Την αδερφη μου 1 ετους. Εγω τωρα θα βαφτισω τον γιο μου και θα ειναι 19 μηνων!

Τι να πω, νομιζω οτι οσο πιο μικρο τοσο το καλυτερο.

Οι δικοί μου και ο άνδρας μου επιμένουν ότι θα είναι νωρίς ενώ εγώ θέλω να το βαφτίσω τότε (αν και θα καταφέρω να τους πείσω ως τότε). Ευχαριστώ.

Μην εκνευρίζεσαι αν ο γειτονάς σου,εχει το στέρεο ανοιχτό στις 2 το πρωί,τηλεφωνησέ του στις 4 και πες του πόσο σου άρεσε...

καλημερα κοριτσια... :lol:

εμεις παντως βαφτισαμε τους παιδαρους μας 5 μηνων!!ολα ηταν μια χαρα!!

ευτυχως δεν χρειαστηκε καν να το συζητησουμε.....

ειμασταν απολυτα συμφωνοι και οι δυο.με το που περασαν οι 40 ημερες που γεννησα , πηγαμε και κλεισαμε την εκκλησια...

και φυσικα εννοειται οτι συμφωνω με την αποψη οτι οσο ειναι μικροτερα τοσο καλυτερα!!! :wink::wink::wink:

εμεις βαφτισαμε τον σπυρο 9 μηνων και την μικρη 16 μηνων.να πω την αληθεια προτιμω μεχρι την ηλικια που βαφτισαμε τον σπυρο μου αρεσει πιο πολυ να βαφτιζετε ενα παιδακι.

Βαπτίσαμε την Αννα 4 μηνών παρά 4 μέρες. Και εγώ γέννησα Ιούνιο και τη βαπτισαμε Σεπτέμβριο (τέλη). Το θετικό ήταν ότι ήταν καλοκαίρι και ήταν πιο ευκολα τα πράγματα (όχι πολλά ρουχα, κάναμε τραπέζι στον κήπο κτλ).

Ακόμα ένα θετικό ήταν ότι το μωρό δεν ταλαιπωρήθηκε, δεν έκλαψε κτλ (δεν ξέρω αν παίζει ρόλο η ηλικία).

Το αρνητικό ήταν ότι όλα τα βαπτιστικά είναι για πιο μεγάλα παιδάκια και της ήταν σα τσουβάλια. βεβαια αυτό είχε το καλό ότι τα φόρεσε το επόμενο καλοκαιρι (που μας πέρασε)

Εγώ το μετάνιωσα από την άποψη ότι επειδή είμαι πολύ του ψαξίματος (στο γάμο εψαχνα 1 χρόνο). δεν είχα πολύ χρόνο να διοργανώσω τη βαπτιση όπως θα'θελα. είχα μόνο 2 μήνες να κάνω τα πάντα εκ των οποιων ο ενας (ο Αυγουστος) ήταν σχεδόν νεκρός.

Κατά τα άλλα... μια χαρά :)

46378a2c39.png

#2 RIP 7/12/2008 - Καλή αντάμωση

Εμεις θα βαπτισουμε τη μικρη μας το Σεπτεμβρη που θα κλεινει τα ενα. Για να λεμε την αληθεια θα ειναι λιγο μεγαλη και φοβαμαι οτι θα κλαιει. Απο την αλλη ομως θα ηθελα να καταλαβαινει και λιγο. Και φυσικα θελω να αφησω και χρονο για να χασω τα κιλα της εγκυμοσυνης. Παντως θεωρω οτι η καλυτερη ηλικια ειναι γυρω στους εξι μηνες. Ουτε πολυ μικρο αλλα ουτε και μεγαλο για να κλαιει..

Απο προσωπική εμπειρία (γέννησα Ιούνιο & ο Χαράλαμπος βαπτίστηκε 1 Οκτωβρίου) ήταν ακριβώς 3,5 μηνών. Σε όλη την διάρκεια ο μικρός ήταν ευδιάθετος , δεν έβγαλε δάκρυ (μόνο εγω έκλεγα απο συγκίνηση ) ήταν συνεχεια γελαστός και χαρούμενος ! Απολαυσε τόσο πολύ την διαδικασία που όλοι οι φίλοι & συγγενείς έχουν να το λένε! :D

Στην αρχή του μυστηρίου .....να φανταστείς αποκοιμήθηκε στην αγκαλιά της γιαγιά του....τοσο πολυ ήρεμος & χαλαρός ήταν !

Στο αυτ/το στην επιστροφή προς το σπίτι για το τραπέζι κοιμήθηκε για τα καλα! Τον έβαλα στην κουνια του με τα ρουχα τα βαπτιστηκά του & μετα απο 4 ωρες ξύπνησε είπιε ένα μπουκάλι γάλα και ξεκίνησε τις αγκαλιες απο θεια σε θεια , απο γιαγια σε γιαγια ....

Σίγουρα δεν το θυμάται σαν εμπειρία ,σίγουρα όμως εκείνη την ημέρα έζησε πραγματικά πολυ όμορφες στιγμές , αλλα το προτιμώ απο παιδάκια μεγαλυτερης ηλικίας που έχω δει να σπαράζουν στο κλάμα ..και που μάλλον θυμούνται την βάπτιση τους.... :?

Και όσο αφορά την οργάνωση & τα υπόλοιπα έχεις πολύ χρόνο μπροστά σου να τα σκεφτείς ολα και να τα πραγματοποιήσεις όπως ακριβώς θέλεις! :D

(...απο την στιγμή που έκανα την β'επιπέδου και μάθαμε οριστικά το φύλο του παιδιού .... άρχισα να σχεδιάζω και να σκέφτομαι όλες τις λεπτομέριες :lol: )

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Τον γιο μου τον βαδτήσαμε 7 μηνών.Στην ίδια ηλικία θα είναι τώρα και η κόρη μου!Δεν μπορώ να πω οτι το ευχαριστήθηκε και πολύ!Δεν έκλαψε πολύ βέβαια αλλά γενικά είχε μια απορία στο βλέμμα :D

Για το κλάμα δεν ξέρω αν παίζει ρόλο η ηλκία,το βαφτηστήρι μου ήταν 4 μηνών στη βάφτηση και δε σταμάτησε να κλαίει απο την αρχή ως το τέλος!

.png.png.png

Και εγώ που είχα γεννήσει το γιό μου αρχές Ιουνίου τον βάφτισα 4 1/2

μηνών και δεν έκλαψε καθόλου. Μόνο τα ρούχα ήταν πολύ μεγάλα και δεν είχα πολύ καιρό για ψάξιμο. Τη μικρή μου θα τη βαφτίσω 1η Ιουνίου και θα είναι 10 μηνών.Δεν ήθελα να τη βαφτίσω μέσα στο χειμώνα.

Διαφημίσεις

Συμφωνώ απόλυτα με την AfroditiD.

Το μωράκι μας θα γεννηθεί Ιούλιο και σκέφτομαι το πολύ Οκτώβριο να βαπτιστεί.

Επίσης τώρα που ξέρω το φύλο άρχισα σιγά σιγά να παίρνω ιδέες για βάφτιση.Έτσι όταν γεννηθεί το μωρό μας θα έχω χρόνο και κουράγιο να ασχολούμαι μαζί του και απλώς θα κανονίζω λεπτομέρειες της βάφτισης που θα έχω αποφασίσει από πριν με την ησυχία μου.

Δεν ξέρω αν κάποιος από τους δικούς μας συμφωνεί ή διαφωνεί αλλά δε θα τους ρωτήσουμε κι όλας,θα τους το ανακοινώσουμε.Δικό μας θέμα είναι άλλωστε,σωστά?

Υ.Γ=πήγα σε βάπτιση που το μωρό έκλαιγε συνέχεια και φώναζε "μαμάααα" άσε που ήθελε να κατέβει από την αγκαλιά της νονάς για να περπατήσει!!

τον γιο μου τον βαφτισα 10 μηνων δεν ξερω αληθεια αν παιζει ρολο η ηλικια η αν ειναι θεμα παιδιου.....

ο μικρος μου εκλαιγε με ουρλιαχτα απο την αρχη εως το τελος 2 φορες ειπα να σταματησουμε και να φυγουμε......

δεν θελω να βλεπω ουτε φωτογραφιες απο την βαφτιση.....

glitterfy172742T255D35.gif

εγώ θέλω το παιδάκι να είναι λίγο πιασιάρικο και όχι "γατάκι". Toυλάχιστον να στηρίζει το κεφαλάκι του! Πιο μεγάλο θα κάνει και τα ναζάκια-γελάκια-τσαχπινιές και θα "γράψει" και στο φακό-video. Τα ρούχα του θα φανούν!

Η νεραϊδούλα μου θα κάνει τα μπανάκια της όλο το καλοκαίρι και στις 7/9 θα κάνει και το μεγάλο μπλουμ! Νομίζω θα έχει εξοικειωθεί περισσότερο. Και θα έχει κλείσει και χρόνο (23/8). Εντάξει, καλά είναι κατά την γνώμη μου από 7-8 μηνών και πάνω να γίνεται η βάφτιση.

Εγω κοριτσια την μεγαλη μου κορη την βαφτισα 4μιση μηνων,

Χριστουγεννα και ηταν μια υπεροχη βαφτιση!!!!!

Το μωρο ηταν ηρεμο, εκλαψε λιγο την ωρα της βουτιας,

αλλα ηταν και ο παππας λιγο αγαρμπος

και κοιμηθηκε αφου τελειωσε ο μυστηριο, στην χαιρετουρα!!!

Μετα στο κεντρο, ξυπνησε, εφαγε και ολα καλα!!

Το μονο αρνητικο ηταν οτι κοιμοταν μετα την βαφτιση και στις φωτος

after βγηκε κοιμισμενη....

Ευτυχως το ειχαμε προβλεψει και ειχαμε βγαλει αρκετες πριν το μυστηριο,

εξαλου οντως τα βαφτιστικα ρουχα δεν καθονται καλα σε τοσο μωρα,

οποτε πριν ηταν ποιο ομορφη, στολισμενη με την κορδελιτσα και τα φρου-φρου της και ηρεμε και γελαστη!!!

Επισης δεν καταλαβαινω γιατι αποφευγονται οι βαφτισεις τον χειμωνα,

οι περισσοτερες εκκλησιες εχουν καλοριφερ και τα μωρακια δεν κρυωνουν.

Το μικρο μου το μπεμπακι θα το βαφτισω τον Ιουνιο και θα ειναι 7 μηνων,

ελπιζω ολα να πανε καλα!!!

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Επισης δεν καταλαβαινω γιατι αποφευγονται οι βαφτισεις τον χειμωνα,

οι περισσοτερες εκκλησιες εχουν καλοριφερ και τα μωρακια δεν κρυωνουν.

Δεν είναι οτι φοβάμαι να κάνω τη βάφτιση χειμώνα γιατί θα κρυώνει το μωράκι έιναι όλα τα υπόλοιπα πέρα απο την εκκλησία (οπως που θες να κάνεις το τραπέζι ώστε να μπορούν να παίξουν και τα μεγαλύτερα παιδάκια,η τα ρούχα συνήθως το καταχείμωνο οι περισσότεροι φοράνε σκουρόχρωμα) ενω ως Οκτώβριο λίγο χρωματάκι θα το έχει το κλίμα οσο και να το κάνεις).Οχι οτι θα επιβάλλω τι ρούχα να φορέσει ο ένας κι ο άλλος προς Θεού (μη με περάσετε για τέτοια-και ούτε οτι αν επέβαλλα οι καλέσμενοι θα το έκαναν μάλλον θα με έκραζαν και με το δίκιο τους και δεν θα ερχόντουσαν)χαχα :D:D:D:D:D:D:D

Διαφημίσεις

Εμείς με τον άντρα μου αποφασίσαμε να κάνουμε τη βάπτιση στις 21 Σεπτεμβρίου δηλαδή όταν θα έχει κλείσει 1 χρόνο. Βασικά ο λόγος ήταν και οικονομικός. Να έχουμε μαζέψει και κανένα φραγκο μέχρι τότε! Να μην πνιγούμε κατευθείαν στα έξοδα!

Δεν έχω σκεφτεί ιδιαίτερα σε ποιά ακριβώς ηλικία θα ήθελα να τον βαφτίσω. Αυτό που είχα δει όμως πέρισυ τον Ιούνιο, σε μια βάφτιση που πήγα, ο μικρός ήταν 16 μηνών και το είχε καταχαρεί. Αφού να φανταστείτε χόρευε μαζί με τα άλλα παιδάκια όλη την ώρα, χοροπηδαγε έκανε παλαμάκια και ήταν πολύ όμορφα! Δεν ξέρω ίσως να είναι μάλλον και στο παιδ, πως θα το "πάρει" από την αρχή του μυστηρίου!!!!!!

7adb2868d6.png

Η μεγαλη μου γεννηθηκε 12-6 και την βαφτησα οταν αγιαζουν τα νερα :wink: στις 6-1-02 με τα πολλα χιονια :lol:

Τα διδυμακια μου γεννηθηκαν 21-7 και τα βαφτησα 27-12.

Δεν ηθελα να τα βαφτησω μεγαλα γιατι δεν θελω να θυμουνται την ολη φαση εντονα (και να βγαλουν φοβιες)

Ηταν και οι 3 μια χαρα.

οταν θα κανω της βαφτησης ο γιος μου ο μεγαλος θα ειναι 3,5 χρονων και ο μικρος θα ειναι 10 μηνων.εγω προτιμω να ειναι το παιδακι μεγαλο γιατι καταλαβανει,μπορει να διασκεδασει στο κεντρο και να θυμαται και την βαφτηση του.οσο για το αν θα κλαει στη εκκλησια δεν νομιζω να φταιει η ηλικια δηλαδη αν ειναι μικρο δεν θα κλαιει.εγω βαφτηστικα 2 μηνων και σπαραζα στο κλαμα,η αδερφη μου βαφτηστικε 3 χρονων και γελαγε και εκανε αστεια και μαλιστα μας ελεγε οτι εκαιγε το νερο στη κολυμπυθρα.

71107turcfebzs2.gif

252682in41fsxg03.gif

Αχ κορίτσια τι θυμήθηκα τώρα! Όταν βαπτίστηκε η αδελφή μου ήταν 1 έτους.Τρόμαξε με το νερό στην κολυμβήθρα και έκλαιγε αρκετά.

Ε λοιπόν μετά όταν την κάναμε μπάνιο κλαψούριζε και φώναζε "βουήσια βουήσια" (βοήθεια!) Πάλι καλά που δε μας φέρανε την πρόνοια οι γείτονες! :D:D

Η Μαριάννα ήταν 10 μηνών όταν τη βαφτίσαμε... Η μόνη στιγμή που έκλαψε για πολύ λίγο ήταν όταν την βούτηξε ο παπάς στο νερό και μάλλον της ήρθε αρκετό νερό στο πρόσωπο... Κατα τ' άλλα κυρία :P Αφού η φωτογράφος είχε να το λεει τι ωραία που στηνόταν για τις φωτογραφίες :lol: ... Νομίζω είναι στο παιδί...

oaiqp2.pngm9YLp2.png

ειναι στο παιδι

το 1ο το βαπτισα 8 μηνων (πιστευω οτι ηταν μικρος) αλλα δεν ειχα κανενα προβλημα το ευχαριστηθηκε, απλα τοσο μικρα οι φωτο δεν ειναι τοσο καλες γιατι δεν μπορουν να στηθουν

το 2ο το βαπτισα 1 χρονων, οι φωτο τελειες

αλλα εκλαιγε πολυ και ηρεμουσε μονο οταν ο παππας τον βουταγε στην κολυμπηθρα (αναποδα δηλαδη χαχαχα) γιατι τρελαινεται για νερο

.png.png

Kαι εγώ είμαι από αυτές που νομίζουν ότι είναι καλύτερα να βαφτίζεται μικρό.... Και εξηγώ γιατί : Καταρχήν, είναι ελαφρύτερο οπότε θα είναι πιό εύκολο να το κρατήσει η νονά/ος. Ακόμη κι αν κλάψει,θα σταματήσει γρήγορα (τότε μνήμη ψαριού όπως λέω εγώ :) ). Από την κούραση θα αποκοιμηθεί σύντομα, οπότε θα ηρεμήσει και δεν θα ταλαιπωρηθεί περισσότερο αν ακολουθήσει τραπέζι κλπ.

Τα αρνητικά που προαναφέρθηκαν για τα ρούχα και τις φώτο είναι όντως ένα θέμα.... Αλλά νομίζω πως το να βγάλεις αρκετές φώτο πριν λύνει το δεύτερο πρόβλημα. Και για τα ρούχα, μπορείτε να συμφωνήσετε να του πάρει ένα πολύ ωραίο σετ που να μην είναι "βαφτιστικά". Οι επώνυμες μάρκες έχουν πολύ ωραία ρούχα που μπορούν κάλλιστα να φορεθούν και ως βαφτιστικά και να μην είναι το παιδί σαν να φοράει τσουβάλι. Και το πανόφώρι ας είναι μεγαλύτερο για τον χειμώνα. Άσε που το πρόβλημα είναι πιο έντονο στα αγοράκια, τα κοριτσάκια με τα φορεματα δεν φαίνονται πια και τόσοοο άσχημα :):)

.png.png

Είμαι υπέρ της βάπτισης νωρίς,όπως έχω πει.

Σκέφτηκα μόλις όμως ένα αρνητικό:δε θα έχω χάσει πολλά από τα κιλά της εγκυμοσύνης! :lol:

Έλεγα ως τον Οκτώβριο,αλλά μάλλον για Χριστούγεννα το βλέπω που θα είναι η μικρή 5 μηνών..Θα είναι και ωραία ατμόσφαιρα τα Χριστουγεννα,δε θα δουλεύω θα έχει κι ο άντρας μου άδεια..ναι μάλλον για εκεί το βλέπω!

Πάντως αν είναι γύρω στο έτος, του πηγαίνουν καλύτερα τα βαφτιστικά και βγαίνουν καλύτερες οι φωτογραφίες :lol: . Ειδικά αν είναι κορίτσι, πώς θα δείξει το φουστάνι????? Επίσης καλό θα είναι να είναι βάφτιση καλοκαίρι, οπότε ενα δύο μήνες πάνω κάτω στην ηλικία δεν έχει σημασία.

Βαφτισα τον γιο μου οταν ηταν 7,5 μηνων .Ηταν μια μαλλον οδυνηρη εμπειρια καθως η βαφτιση αρχισε στις 12:30 και τελειωσε 2:30!!!!!Απελπισια !!!Ο μικρος τα πηγαινε καλα την πρωτη ωρα απο εκει και μετα...ταλαιπωρηθηκαμε πολυ! :( Το μονο σωστο που σκεφτηκαμε ηταν να βγαλουμε φωτογραφιες οικογενειακες απο πριν γιατι μετα το μωρο κοιμοταν.Καλη ιδεα ειναι να μιλησεις απο πριν στον παπα σχετικα με το ποσο θα πρατησει το μυστηριο και βεβαια καλα ειναι να ειναι σχετικα μικρο το παιδι για να μην σε ζηταει συνεχεια κλαιγοντας (πιστεψε με ειναι οδυνηρο για τη μαμα)Αυτα....Ελπιζω να βοηθησα :)

an1cxyD0g411110NDc3MTRkfDQ1NDg2NjQ1ZGF8b3VyIGxpdHRsZSBzdGFyIQ.gifas1cEUz0g410010MTA4ODIwcGR8MDAwNDcxN2R8b3VyIGZhaXJ5IGlz.gif

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα