Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ασφάλεια τοκετου.


Recommended Posts

Λοιπον κοριτσια ειπα να ανοιξω αυτο το θεμα, και αν καποια ειναι στην ιδια διαδικασια αν θελει να το συζητησουμε.

 

Μολις πηρα τηλ και εκλεισα ραντεβου για να κανω ασφαλεια τοκετου.

Μου ειπανε οτι καλυπτει το 100% του ποσου της γεννας αλλα 10 μηνες μετα την ενεργοποιηση συμβολαιου.

θα κανω εξωσωματικη περιπου μεσα μαιου , και σκεφτομουνα οτι θα ηταν καλη ιδεα να κανω κατι τετοιο και να γλυτωσω τα 3500 ευρουλακια που θα μου φυγουν, αφου μαλλον πεφτω στα ορια μεσα. (νομιζω δηλαδη)

 

απλα θελω να ρωτησω το εξης οσες γνωριζουν.

οταν γεννας παιρνεις πισω τα λεφτα σχεδον ολα απο το ικα η τον οαεδ ισχυει ?

αν κνω ασφαλεια ιδιωτικη, θα δικαιουμαι πισω χρηματα ?

οποια γνωριζει ας με ξεμπερδεψει λιγακι.

Ειμαι Ερωτευμενη με την κορη μου !!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Υπάρχουν ακόμη συμβόλαια που καλύπτουν τοκετό??

Δεν το ήξερα αυτό..

Δεν νομίζω οτι σχετίζεται η ιδιωτική ασφάλεια με οτιδήποτε δικαιούσαι απο τον ΟΑΕΔ, αλλα ας απαντησουν κι άλλοι με σιγουριά

 

Μου αρέσει να χαμογελώ να να βλέπω τον κόσμο μέσα από ροζ γυαλιά..!Μου φτιάχνει τη διάθεση

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν ακόμη συμβόλαια που καλύπτουν τοκετό??

Δεν το ήξερα αυτό..

Δεν νομίζω οτι σχετίζεται η ιδιωτική ασφάλεια με οτιδήποτε δικαιούσαι απο τον ΟΑΕΔ, αλλα ας απαντησουν κι άλλοι με σιγουριά

 

κ γω πιστευα πως δεν υπαρχει τοσο καιρο, αλλα ξαφνικα λεω ας ψαξω δεν εχω να χασω και τιποτα. εψαξα λιγο πηρα ενα τηλ μου ειπαν ισχυει και εκλεισα ραντεβου. αλλα εχω απορια αν δικαιουμαι πισω τα λεφτα αυτα !

 

να σου ευχηθω με το καλο οπως βλεπω κοντευεις !!!

Ειμαι Ερωτευμενη με την κορη μου !!!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολύ πολύ, και σε σενα ευχομαι οτι καλυτερο!! :D

Ισως κοπέλες που εχουν παλια συμβολαια και ισχυουν ακομη να μπορεσουν να σε κατατοπίσουν!

 

Μου αρέσει να χαμογελώ να να βλέπω τον κόσμο μέσα από ροζ γυαλιά..!Μου φτιάχνει τη διάθεση

Link to comment
Share on other sites

σ'ευχαριστω και γω !!!

αντε μακαρι να με βοηθησουν οσες κοπελες ξερουν εστω κ κατι πανω σε αυτο το θεμα !

Ειμαι Ερωτευμενη με την κορη μου !!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ηξερα οτι από το 2000-2 περίπου οι ασφαλιστικές έχουν πάψει να καλύπτουν τον τοκετό.Δεν είχα ακούσει να υπάρχει πια τέτοιο πρόγραμμα.Αν όμως ανακάλυψες κάποια ασφαλιστική που έχει ακόμα τέτοιο πρόγραμμα θα ήταν ενδιαφέρον να το αναφέρεις και για όσες κοπέλες σχεδιάζουν εγκυμοσύνη.Για μένα είναι αργα...:wink:

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα ξερω για ποια ασφαλεια μιλας απλα δεν την αναφερω για μην θεωρηθει διαφημηση. Την ιδια ξεκινησα και εγω τον περασμενο Μαρτιο εμεινα εγκυος στο 2ο παιδακι μου τελη Μαιου και γεννησα τελικα 13 Ιανουαριου και ημουνα πολυ τυχερη γιατι η ασφαλεια αρχιζε να με καλυπτει απο 11 Ιανουαριου για 2 μερες δηλαδη:D:D:D Γεννησα στο Ιασω σε μονοκλινο μου καλυψε ολο το ποσο κατευθειαν δηλ δεν πληρωσα τιποτα εκει και κανονιστηκε απευθειας με την ασφαλιστικη ο λογαριασμος ηταν περιπου 6.800 ευρω ,την αμοιβη του γιατρου την πηρα ομως μετα απο 2 μηνες προσκομισα στην ασφαλιστικη την αποδειξη που μου εδωσε ο γιατρος και ενα εντυπο που μου ειχε δωσει η ασφαλιστικη και το συμπληρωσε ο γιατρος και πηρα τα λεφτα πισω με τραπεζικη επιταγη μετα απο 2 μηνες περιπου. Το μονο που θα; σου πω να προσεξεις επειδη ειπες οτι θα κανεις εξωσωματικη απο την οποια συχνα προκυπτουν διδυμα και ο τοκετος μπορει να ερθει λογω διδυμων νωριτερα απο τις 40 εβδομαδες ειναι να την κανεις οπωσδηποτε 4 μηνες μετα την εναρξη του συμβολαιου σου γιατι και εγω ειχα αυτο το θεμα ειχα φοβους για προωρο τοκετο και ειμασταν οριακα αν θα μας καλυψει ή οχι τελικα γεννησα στις 36 εβδομαδες μετα κοπων και βασανων (συσπασεων) και ευτυχως για 2 μερες με καλυψε εμενα το συμβολαιο μου ειχε εναρξη 11 Μαρτιου 2009 και με καλυπτε για τοκετο μετα απο 10 μηνες απο 11 Ιανουαριου 2010 ε στις 13 γεννησα τελικα!!!

Οτι αλλο θες ρωτα με ,με το καλο ευχομαι η εξωσωματικη

Link to comment
Share on other sites

και ποσα λεφτα πληρωνετε κοριτσια;;; παει με το μηνα η το χρονο;;;

 

εγω πληρωνω τριμηνο αλλα τα ασφαλιστρα διαφερουν κατα περιπτωση (ηλικια, προβληματα υγειας κλπ) δινω γυρω στα 300 ευρω το τριμηνο

Link to comment
Share on other sites

εγω πληρωνω τριμηνο αλλα τα ασφαλιστρα διαφερουν κατα περιπτωση (ηλικια, προβληματα υγειας κλπ) δινω γυρω στα 300 ευρω το τριμηνο

 

ευχαριστω....

το σκεφτομαι κι εγω γι αυτο ρωταω.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπον κοριτσια ειπα να ανοιξω αυτο το θεμα, και αν καποια ειναι στην ιδια διαδικασια αν θελει να το συζητησουμε.

 

Μολις πηρα τηλ και εκλεισα ραντεβου για να κανω ασφαλεια τοκετου.

Μου ειπανε οτι καλυπτει το 100% του ποσου της γεννας αλλα 10 μηνες μετα την ενεργοποιηση συμβολαιου.

θα κανω εξωσωματικη περιπου μεσα μαιου , και σκεφτομουνα οτι θα ηταν καλη ιδεα να κανω κατι τετοιο και να γλυτωσω τα 3500 ευρουλακια που θα μου φυγουν, αφου μαλλον πεφτω στα ορια μεσα. (νομιζω δηλαδη)

 

απλα θελω να ρωτησω το εξης οσες γνωριζουν.

οταν γεννας παιρνεις πισω τα λεφτα σχεδον ολα απο το ικα η τον οαεδ ισχυει ?

αν κνω ασφαλεια ιδιωτικη, θα δικαιουμαι πισω χρηματα ?

οποια γνωριζει ας με ξεμπερδεψει λιγακι.

 

οχι οταν γεννας τα λεφτα που παιρνεις απο ικα και οαεδ δεν ειναι για την γεννα αυτη καθαυτη,ειναι οι μισθοι σου ουσιαστικα για τους 4 μηνες (56 πριν και 63 μετα)που καθεσαι λογω εγκυμοσυνης.οποτε κανε κανονικα την ιδιωτικη σου ασφαλεια και θα παρεις και απο ικα και οαεδ.καλη επιτυχια στην εξωσωματικη!

 

υ.γ μονο αν γεννησεις με καισαρικη θα παρεις απο το ικα περιπου 300-350 ευρω επιπλεον σαν επιδομα καισαρικης.

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Virgi,

 

Σου απάντησα στο θέμα που άνοιξες στα Κέντρα Εξωσωματικής..

 

Επαναλαμβάνω κι εδώ ότι πλέον οι περισσότερες ασφαλιστικές αν όχι όλες δεν κάνουν πια συμβόλαια τοκετού, απλά κάνουν νοσοκομειακά συμβόλαια και δίνουν κάποια χρήματα ως "επίδομα τοκετού".

 

Δεν ξέρω ποιά είναι η ασφαλιστική που αναφέρει η Κατερίνα αλλά αυτό που σου λέει για το πότε θα κάνεις το συμβόλαιο για να πιάσει και την περίπτωση που τυχόν γεννήσεις νωρίτερα έχει απόλυτο δίκιο.

 

Κατερίνα πες μας κι εμάς ποιά είναι η ασφαλιστική. Τα καλά πρέπει να λέγονται.

 

Εγώ είχα κάνει τέτοιο πρόγραμμα στην ΑΣΠΙΣ αλλά όπως όλοι ξέρετε έκλεισε κι έμεινα με το ... συμβόλαιο στο χέρι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα κοριτσια η ασφαλιστικη ειναι η αγγλικη AXA την βρηκα μεσω των citybrokers και στεγαζεται στην Μιχαλακοπουλου το συμβολαιο που καλυπτει τοκετο ειναι το AXA PPP εγω γενικα εχω ακουσει πολυ καλα λογια και απο αλλους γιαυτο την εκανα οπως ειπα μου καλυψανε τον τοκετο στο Ιασω απευθειας δηλαδα δεν εδωσα τιποτα στο Ιασω πληρωθηκε απο την ασφαλιστικη το μονο αρνητικο ητανε οτι μου καθυστερησαν λιγο την αμοιβη του γιατρου (2 μηνες αποτην ημερα που τους εδωσα την αποδειξη) ειμαι πολυ ευχαριστημενη γιατι δεν αντιμετωπισα κανενα προβλημα παρολο που το συμβολαιο μου με καλυπτε για τοκετο μολις 2 μερες και γεννησα , εγω εκανα και στα παιδια μου νοσοκομειακο γιατι το θεωρω πολυ σημαντικο που η ασφαλεια αν -μακρυα απο μας- χρειαστουμε εισαγωγη σε νοσοκομειο το καλυπτει απευθειας α επισης και το προγραμμα των παιδιων εχει μεσα και τα εμβολια τους

Αν θεωρηθει διαφημιση που εγραψα το ονομα μπορω να το σβησω

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια η ασφαλιστικη ειναι η αγγλικη AXA την βρηκα μεσω των citybrokers και στεγαζεται στην Μιχαλακοπουλου το συμβολαιο που καλυπτει τοκετο ειναι το AXA PPP εγω γενικα εχω ακουσει πολυ καλα λογια και απο αλλους γιαυτο την εκανα οπως ειπα μου καλυψανε τον τοκετο στο Ιασω απευθειας δηλαδα δεν εδωσα τιποτα στο Ιασω πληρωθηκε απο την ασφαλιστικη το μονο αρνητικο ητανε οτι μου καθυστερησαν λιγο την αμοιβη του γιατρου (2 μηνες αποτην ημερα που τους εδωσα την αποδειξη) ειμαι πολυ ευχαριστημενη γιατι δεν αντιμετωπισα κανενα προβλημα παρολο που το συμβολαιο μου με καλυπτε για τοκετο μολις 2 μερες και γεννησα , εγω εκανα και στα παιδια μου νοσοκομειακο γιατι το θεωρω πολυ σημαντικο που η ασφαλεια αν -μακρυα απο μας- χρειαστουμε εισαγωγη σε νοσοκομειο το καλυπτει απευθειας α επισης και το προγραμμα των παιδιων εχει μεσα και τα εμβολια τους

Αν θεωρηθει διαφημιση που εγραψα το ονομα μπορω να το σβησω

 

κατερίνα καλημέρα. Είμαι υπάλληλος της ΑΧΑ και δεν ήξερα για το συμβόλαιο μέχρι που γράφτηκα στο parents.

Την άλλη εβδομάδα γυρίζω στη δουλειά και θα φροντίσω να ενημερωθώ εκτενέστερα.

Link to comment
Share on other sites

κατερίνα καλημέρα. Είμαι υπάλληλος της ΑΧΑ και δεν ήξερα για το συμβόλαιο μέχρι που γράφτηκα στο parents.

 

Καλημερα το συμβολαιο ειναι με την αγγλικη ΑΧΑ εσυ σε ποια δουλευεις ?? εγω κανω εμβασμα τα σφαλιστρα στην barclays τα ασφαλιστρα μου τα στελνουν σε λιρες και για τον τοκετο μου καλυπτε ενα ποσο 10.000 λιρων περιπου 11.000 ευρω

Link to comment
Share on other sites

ΜΕΡΣΑ ΜΑΘΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΚΑΙ ΠΕΣ ΜΑΣ ΚΙ ΕΜΑΣ ΤΙΣ ΑΣΧΕΤΕΣ ΠΟΥ ΟΥΤΕ ΚΑΤΑ ΔΙΑΝΝΟΙΑ ΜΟΥ ΠΕΡΑΣΕ ΑΠΟ ΤΟ ΜΥΑΛΟ Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΤΟΚΕΤΟΥ... ΞΕΡΕΙΣ ΤΩΡΑ Ε? ΘΑ ΧΡΥΣΩΣΕΙ Η ΑΧΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΡΕΝΤΣ Η ΘΑ ΜΠΕΙ ΜΕΣΑ Η ΕΤΑΙΡΙΑ ΓΙΑΤΙ ΟΛΕΣ ΤΕΛΙΚΑ ΘΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΚΑΙ ΣΥΝΤΟΜΑ ΜΑΛΙΣΤΑ

ΦΙΛΑΚΙΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΚΑΙ ΜΙΑ ΓΛΥΚΙΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΓΙΑΤΙ ΞΥΠΝΗΣΑ ΜΕ ΟΡΕΞΗ

Link to comment
Share on other sites

ΜΕΡΣΑ ΜΑΘΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΚΑΙ ΠΕΣ ΜΑΣ ΚΙ ΕΜΑΣ ΤΙΣ ΑΣΧΕΤΕΣ ΠΟΥ ΟΥΤΕ ΚΑΤΑ ΔΙΑΝΝΟΙΑ ΜΟΥ ΠΕΡΑΣΕ ΑΠΟ ΤΟ ΜΥΑΛΟ Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΤΟΚΕΤΟΥ... ΞΕΡΕΙΣ ΤΩΡΑ Ε? ΘΑ ΧΡΥΣΩΣΕΙ Η ΑΧΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΡΕΝΤΣ Η ΘΑ ΜΠΕΙ ΜΕΣΑ Η ΕΤΑΙΡΙΑ ΓΙΑΤΙ ΟΛΕΣ ΤΕΛΙΚΑ ΘΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΚΑΙ ΣΥΝΤΟΜΑ ΜΑΛΙΣΤΑ

ΦΙΛΑΚΙΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΚΑΙ ΜΙΑ ΓΛΥΚΙΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΓΙΑΤΙ ΞΥΠΝΗΣΑ ΜΕ ΟΡΕΞΗ

 

Η ΑΧΑ Αγγλίας είναι που προσφέρει το συγκεκριμένο πρόγραμμα. Σε γενικές γραμμές από ότι έχω ακούσει είναι ένα πρόγραμμα νοσοκομειακής και ιατρικής κάλυψης που περιλαμβάνει τον τοκετό. Πάντως να ξέρεις πως καμία ασφαλιστική εταιρία δεν φτιάχνει προγράμματα για να "μπει" μέσα. Το κόστος είναι πάντα ανάλογο των παροχών.

Link to comment
Share on other sites

ΝΑΙ ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙ ΧΑΡΙΤΟΛΟΓΩΝΤΑΣ ΤΟ ΛΕΩ ΓΙΑΤΙ ΝΟΜΙΖΩ ΠΨΣ ΠΟΛΛΕΣ ΚΟΠΕΛΕΣ ΘΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΘΟΥΝΕ ΓΙΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΕΣ ΠΡΟΣΦΟΡΕΣ. ΓΙΑ ΝΑ ΠΩ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΧΩ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΣΟΒΑΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΟΤΙ ΕΙΔΑ ΕΙΝΑΙ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 1400 ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΑΡΑ ΚΑΙ ΓΙΑ 3 ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΤΗΝ ΠΛΗΡΩΝΩ ΕΙΝΑΙ 4200 Κ ΑΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΕΙ ΓΙΑ 2 ΓΕΝΝΕΣ ΑΜΕΣΩΣ ΚΕΡΔΙΖΩ ΤΟ ΛΙΓΟΤΕΡΟ 4-5 ΧΙΛΙΑΡΙΚΑΚΙΑ..Ε! ΔΕΝ ΤΑ ΒΡΙΣΚΟΥΜΕ ΚΑΙ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ... ΑΝ ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΚΑΤΑΦΕΡΩ ΝΑ ΦΤΑΣΩ ΣΕ ΤΟΚΕΤΟ ΤΟΤΕ ΘΑ ΕΧΩ ΧΑΣΕΙ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΠΟ 4200 ΕΥΡΩ (ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΚΑ ΕΝΝΟΩ)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...