Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

DUPHASTON, MEDROL, PROLUTON

Recommended Posts

Διαφημίσεις

Μονο για το duphaston μπορω να σου απαντησω.Μου το ειχε δωσει ο γυναικολογος μου σε περιοδους που δεν μου ερχονταν περιοδος για να προκαλεσει την εμφανιση της.

ΜΟΥ ΤΑ ΕΔΩΣΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΣΤΑ ΠΛΑΙΣΙΑ ΚΥΚΛΟΥ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗΣ

ΜΕ ΤΙΣ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΣ ΠΟΥ ΔΙΝΟΥΝ ΣΤΙΣ ΟΔΗΓΙΕΣ ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΤΗ ΣΥΣΧΕΤΙΣΗ & ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΑΡΓΕΙ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΝΤΩΣ

Καλη σου μέρα και καθε επιτυχια στη προσπαθεια σου. Δεν ξερω για τα αλλα φαρμακα, παρα μονο για το medrol, το οποίο είναι κορτιζόνη. Θα ηθελα λοιπόν να γνωρίζεις οτι η κορτιζονη ειναι πολυ ατιμο φαρμακο. Αυτο το λενε και οι γιατροί. Δεν θελω να σε τρομαξω, αλλα να σε βαλω να το ψαξεις λιγακι. Ουτε ποση δοσολογία σου εδωσε ξερω. Ακουσα απο γιατρο ότι πανω απο 7 μονάδες αν δεν κανω λαθος, κανει ανοσοκαταστολη και αν χορηγειται πανω απο 6 εβδομάδες, θεωρεισαι χρονια ανοσοκατασταλμένος. Παλι επισημαινω οτι δεν ειμαι γιατρος και δεν θελω να τρομαξω κανεναν, αλλα καλο θα ηταν να γνωριζες και τις πιθανες παρενεργειες, που ειναι και αλλες, αλλα δεν σημαινει οτι θα εμφανιστουν και στον καθενα. Προσωπικά δεν το εχω παρει, αλλα το έχει παρει ο πατερας μου, μεγαλος σε ηλικία με παρα πολυ ασχημες συνεπειες στην υγεια του και κανενας δεν μας ειχε προειδοποιησει. Βεβαια σε νεο ανθρωπο λειτουργει διαφορετικά.Προτεινω λοιπον να ρωτησεις και αλλους γιατρους και παλι δεν θελω να σε πανικολάλλω ουτε να σε τρομαξω. Ξερω και ανθρωπους σε μεγαλη ηλικια που πηραν για αρκετο χρονο κορτιζονη και δεν επαθαν κατι το φοβερο.

Και παλι καλη επιτυχια στην προσπαθειά σου.

0b8bfa6eaf.png

ΜΟΥ ΤΑ ΕΔΩΣΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΣΤΑ ΠΛΑΙΣΙΑ ΚΥΚΛΟΥ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗΣ

ΜΕ ΤΙΣ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΣ ΠΟΥ ΔΙΝΟΥΝ ΣΤΙΣ ΟΔΗΓΙΕΣ ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΤΗ ΣΥΣΧΕΤΙΣΗ & ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΑΡΓΕΙ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΝΤΩΣ

Ηλιε μου καλημερα

Ξερω να σου πω οτι τα ντουφαστον ειναι προγεστερονη που ειναι απαραιτητη για να επιτευχθει μια εγκυμοσυνη και εντελως ακινδυνα για το μωρο..

Το medrol ειναι κορτιζονη και εινα ανοσοκατασταλτικο.Ο λογος που το δινουν στην εξωσωματικη ειναι για να ριξουν το ανοσοποιητικο σου λιγο ωστε να μην αποριψει το εμβρυο σαν ξενο σωμα.Ειναι ηπιας μορφης ανοσοκατασταλτικο και δεν προκαλει κανανα προβλημα στο μωρο στις δοσολογιες που σου εδωσε ο γιατρος σου. Εγω παιρνω 25 χρονια κορτιζονη για καποιο προβλημα υγειας και οταν εμεινα εγκυος αυξησα την δοση απο 4mg που επαιρνα σε 45mg παρολο που δεν εκανα εξωσωματικη.

Τα προβληματα λοιπον και οι σημαντικες παρενεργειες που εχει η κορτιζονη δεν αφορουν μικρες δοσεις για λιγο χρονικο διαστημα που θα παρεις εσυ αλλά εμας που την παιρνουμε χρονια ολοκληρα..

Σου ευχομαι να πετυχει η προσπαθεια σου και συντομα να γινεις μια γλυκια μανουλα..

Φιλικα

1DqRp3.png

EFmCp3.png

Διαφημίσεις

καλημερα κοριτσακι.

τα DUPHASTON ειναι για προγεστερονη και ειναι ακακα.

για τα MEDROL στα εγραψε πολυ καλα η βιλλυ. το μονο που πρεπει να προσεξεις ειναι το αλατι για κανουν κατακρατηση υγρων.

για τα PROLUTON δεν ξερω.

καλη επιτυχια στην προσπαθεια σου..

668bab1939.png

Η proluton ειναι ενεσιμη προγεστερονη.....εκανα στην αρχη της εγκυμοσυνης μου οταν ειχα αιμορραγια απο αποκολληση....η μαια στην κλινικη χαρακτηριστικα μου ειπε:ααα...αυτη ειναι σαν κολλα UHU ...θα κολλησει την αποκολληση σου!!!!!...κ Δοξα τω Θεο παμε μια χαρα!!!!:)))))

ΒΑΣΙΛΙΚΗ....ΛΑΤΡΕΙΑ ΜΟΥ!!!!!!29.11.03

ΛΙΟΝΤΑΡΑΚΙ ΜΟΥ...ΑΝΤΡΑΚΙ ΜΟΥ !!!!!!04.08.10

Ηλιε, ρίξε μια ματιά και δω:

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=22063

http://www.healthsofa.com/medications/proluton

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=24254

http://experts.pathfinder.gr/index.php?view=12&question_id=46993

Κοίτα σε γενικές γραμμές είναι καλο να έχουμε εμπιστοσύνη στο γιατρό μας....

Αλλά απο την άλλη ακούμε τόσα πολλά που...

¨Οπως και να χει καλή επιτυχία στην προσπάθειά σου!

ΣΕ ΠΡΩΤΗ ΦΑΣΗ ΜΕΙΩΝΩ ΤΟ ΑΛΑΤΙ, ΤΑ ΓΛΥΚΑ, ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ & ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΜΕ ΕΣΤΕΙΛΕ ΓΙΑ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΕΧΩ ΤΑ ΚΙΛΑΚΙΑ ΜΟΥ ΕΛΠΙΖΩ ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ ΝΑ ΓΙΝΩ ΜΑΝΟΥΛΑ ΚΙ ΕΓΩ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ