Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 140
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

frosobal όντως είναι παρα πολλά αλλά είναι επειδή έχω δίδυμα εγώ! (όπως και εσύ βλέπω:)) Τα άρχισα βέβαια από τον τρίτο όλα αυτά.

----------------------------------------------------------

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ

 

ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ 27η ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΝΟΜΙΖΩ. Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΤΟΥ ΙΚΑ ΜΟΥ ΣΥΣΤΗΣΕ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΜΑΓΝΗΣΙΟ. ΕΓΩ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΝΙΩΘΩ ΚΑΠΟΙΑ ΠΕΤΡΩΜΑΤΑ ΣΤΗ ΚΟΙΛΙΑ ΟΤΑΝ ΚΟΥΡΑΖΟΜΑΙ.

ΤΟ ΕΙΠΑ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΡΩ ΜΑΓΝΗΣΙΟ.

 

ΕΧΩ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ. ΟΙ ΔΙΚΟΙ ΣΑΣ ΓΙΑΤΡΟΙ ΤΟ ΣΥΣΤΗΝΟΥΝ;

ΣΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΜΟΥ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΔΕΝ ΠΗΡΑ,ΚΑΤΑ ΤΟΝ ΟΓΔΟΟ ΕΙΧΑ ΣΥΣΠΑΣΕΙΣ ΚΑΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ, ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΤΑ PREPAR ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΜΟΥ ΠΡΟΚΑΛΟΥΣΑΝ ΤΑΧΥΚΑΡΔΙΑ.

 

ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

εμένα μου έδωσε μαγνήσιο ο καρδιολόγος..εξαίτιας κάποιων ταχυπαλμιών που είχα!!!θα ρωτήσω βέβαια τον γυναικολόγο μου...πως να το παίρνω...γιατί πολλά χαπάκια μαζευτήκανε!!!!:lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αν ειχα την ευκαιρια να παρω μαγνησιο θα το ειχα κανει...Δυστυχως ο γιατρος μου αποδειχτηκε ανεπαρκης.Οι συσπασεις αρχισαν την 21η εβδομαδα και δεν μου εδωσε μαγνησιο ποτε τρεις εβδομαδες μπηκα νοσοκομειο για ενδοφλεβεια pre par.να μην σου τα λεω ομως.Εγω παντως στην επομενη εγκυμοσυνη σιγουρα θα παρω μαγνησιο.Στο κατω κατω βοηθαει και στην απορροφηση του σβεστιου.

Link to comment
Share on other sites

εγω μετα την αυχενικη ξεκινησα με 3 χαπακια μαγνησιο την ημερα...

trofocard...

δεν νομιζω οτι θα τα σταματησω μεχρι να γεννησω...

pasxalitsa v

το καλύτερο δώρο της ζωής μας...είναι ΕΔΩ!!!

kALOp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γεια σας και παλι.Η γυναικα μου ειναι 8 εβδομαδων και ο γιατρος της εγραψε να παιρνει μαγνησιο μεχρι τελος της εγκυμοσυνης.Επειδη δυσκολευεται καπως γιατι ειναι σε μορφη αμπουλας γνωριζετε αν παραληψη καπια δοση αν υπαρχει προβλημα?Ειναι συνηθισμενο το μαγνησιο στις εγκυμοσυνες και αν ναι χρειαζεται τοσο μεγαλο διαστημα η χορηγησή του?Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και παλι.Η γυναικα μου ειναι 8 εβδομαδων και ο γιατρος της εγραψε να παιρνει μαγνησιο μεχρι τελος της εγκυμοσυνης.Επειδη δυσκολευεται καπως γιατι ειναι σε μορφη αμπουλας γνωριζετε αν παραληψη καπια δοση αν υπαρχει προβλημα?Ειναι συνηθισμενο το μαγνησιο στις εγκυμοσυνες και αν ναι χρειαζεται τοσο μεγαλο διαστημα η χορηγησή του?Ευχαριστω

 

Το μαγνησιο αποτρεπει τις συσπασεις της μητρας....Επισης βοηθαει στην απορροφηση του ασβεστιου...Ειναι φυσικο στοιχειο και γι αυτο δεν εγινε τιποτα να το ξεχναει καμια φορα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας και παλι.Η γυναικα μου ειναι 8 εβδομαδων και ο γιατρος της εγραψε να παιρνει μαγνησιο μεχρι τελος της εγκυμοσυνης.Επειδη δυσκολευεται καπως γιατι ειναι σε μορφη αμπουλας γνωριζετε αν παραληψη καπια δοση αν υπαρχει προβλημα?Ειναι συνηθισμενο το μαγνησιο στις εγκυμοσυνες και αν ναι χρειαζεται τοσο μεγαλο διαστημα η χορηγησή του?Ευχαριστω[/

εχω τρελο ζορι με τα χαπια δε μπορω να τα καταπιω με τιποτα

υπαρχει μαγνησιο κ σε σκονη αυτο παιρνω εγω trofocard σκονη :lol: ασε που ολο το ξεχναω....:oops::shock:

1kOup2.pngTxJmp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και παλι.Η γυναικα μου ειναι 8 εβδομαδων και ο γιατρος της εγραψε να παιρνει μαγνησιο μεχρι τελος της εγκυμοσυνης.Επειδη δυσκολευεται καπως γιατι ειναι σε μορφη αμπουλας γνωριζετε αν παραληψη καπια δοση αν υπαρχει προβλημα?Ειναι συνηθισμενο το μαγνησιο στις εγκυμοσυνες και αν ναι χρειαζεται τοσο μεγαλο διαστημα η χορηγησή του?Ευχαριστω

 

 

Εμενα μου εγραψε το τροφοκαρτ (μαγνησιο σε χαπι) και μου πε οτι επρεπε να το παιρνω λογω καποιων πονων τυπου περιοδου που ειχα...ειχε πει οτι το μαγνησιο βοηθαει στην περιπτωση συσπασεων......επρεπε να το παιρνω δυο φορες τη μερα, αλλα επειδη εχω ενα θεματακι με τα φαρμακα το επαιρνα μονο οταν ειχα πονακια.......

 

Υποψην πως οταν φθανεις κοντα στον τοκετο, κοβεις το μαγνησιο γιατι θα παρεμποδισει τις συσπασεις (που πλεον ειναι επιθυμητες).

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και παλι.Η γυναικα μου ειναι 8 εβδομαδων και ο γιατρος της εγραψε να παιρνει μαγνησιο μεχρι τελος της εγκυμοσυνης.Επειδη δυσκολευεται καπως γιατι ειναι σε μορφη αμπουλας γνωριζετε αν παραληψη καπια δοση αν υπαρχει προβλημα?Ειναι συνηθισμενο το μαγνησιο στις εγκυμοσυνες και αν ναι χρειαζεται τοσο μεγαλο διαστημα η χορηγησή του?Ευχαριστω

 

Και εγώ έπαιρνα μαγνήσιο απο την αρχή έως και την 36η εβδομάδα. Γενικά επειδή είχα θέμα με κάποια φάρμακα που με ενοχλούσαν ζήτησα απο τη γιατρό μου να μου τα αλλάξει με άλλης μορφής. Μάλλον πρέπει να ζητήσετε απο το γιατρό σας να σας το αλλάξει. Εγώ μαγνήσιο έπαιρνα το trofocard και επειδή έπρεπε να πίνω πολλά (4 την ημέρα) μου το άλλαξε σε σκόνη φακελάκι που ήταν 2πλή δόση και το έπινα με χυμό και δεν το καταλάβαινα. Μερικές φορές το είχα παραλείψει και δεν έγινε τίποτα αλλά καλό είναι να τα παίρνει κανονικά. Άλλωστε γι'αυτό τα δίνουν.

Sk6Gp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις

Trofocard σε σκόνη μου είχε δώσει και εμένα για μια βδομάδα στην 27 βδομάδα και η ημηερήσια λήψη ήταν 2 φορές τη μέρα.. Το μόνο πρόβλημα που μου παρουσίασε ήταν η δυσκοιλιότητα και ακόμα δεν μπορω να συνέλθω!!

EwCip3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω περνω σε μορφη αναβραζων το magnelon με γευση λεμονι ειναι,1 την ημερα περνω.Τα trofocard ποσα mg ειναι?Εμενα ειναι 300 mg αραγε κανουν τιποτα.Παντως καποιες φορες εχω ακομη πονακια.

C6rZp8.png

gP5ap8.png

Link to comment
Share on other sites

Το μαγνησιο αποτρεπει τις συσπασεις της μητρας....Επισης βοηθαει στην απορροφηση του ασβεστιου...Ειναι φυσικο στοιχειο και γι αυτο δεν εγινε τιποτα να το ξεχναει καμια φορα...

 

 

 

 

3 ωρες διαφορα πρεπει να αφηνεις για να παρεις ασβεστιο,μηπως μπερδευτηκες;ανταγωνιστες ειναι!

kemip3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω περνω σε μορφη αναβραζων το magnelon με γευση λεμονι ειναι,1 την ημερα περνω.Τα trofocard ποσα mg ειναι?Εμενα ειναι 300 mg αραγε κανουν τιποτα.Παντως καποιες φορες εχω ακομη πονακια.

 

 

Και εμένα το magnesium sandoz σε αναβράζον είναι με γεύση λεμόνι 243 mg.Γι αυτό ρωτάω μου φαίνεται περίεργο που οι περισσότερες παίρνετε τρια χαπάκια.Το troffocard είναι 100mg μηπως?

ouQHp3.png

w1tfp3.png

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα το magnesium sandoz σε αναβράζον είναι με γεύση λεμόνι 243 mg.Γι αυτό ρωτάω μου φαίνεται περίεργο που οι περισσότερες παίρνετε τρια χαπάκια.Το troffocard είναι 100mg μηπως?

 

κι εγώ το sandoz παίρνω μία φορά την ημέρα!

Τα χάπια είναι λιγότερα mg. Εμένα με ρώτησε τι θέλω, χάπια 2 φορές την ημέρα ή αναβράζοντα δισκία 1 φορά την ημέρα! Φυσικά προτίμησα τα αναβρόζαντα,μία και καλή να ξεμπερδεύω λολ!!!

dev250pr___.png
Link to comment
Share on other sites

κι εγώ το sandoz παίρνω μία φορά την ημέρα!

Τα χάπια είναι λιγότερα mg. Εμένα με ρώτησε τι θέλω, χάπια 2 φορές την ημέρα ή αναβράζοντα δισκία 1 φορά την ημέρα! Φυσικά προτίμησα τα αναβρόζαντα,μία και καλή να ξεμπερδεύω λολ!!!

 

 

Ευχαριστώ πολύ!Κι εγώ ανησυχούσα μήπως είναι μικρή η δόση!!Πάντως έχει ωραία γεύση.Σαν λεμονάδα είναι!:P

ouQHp3.png

w1tfp3.png

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα το magnesium sandoz σε αναβράζον είναι με γεύση λεμόνι 243 mg.Γι αυτό ρωτάω μου φαίνεται περίεργο που οι περισσότερες παίρνετε τρια χαπάκια.Το troffocard είναι 100mg μηπως?

 

Τα αναβράζοντα Trafocard ηταν 121,5 mg και προσωπικά επειδή η γέυση δεν μου άρεσε ιδιαίτερα το δυαλούσα σε χυμό!!

EwCip3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω παίρνω trofocard απο τον 4ο μήνα. Πότε πρέπει να τα σταματήσω? Πότε είναι καλό να αρχίσουν οι συσπάσεις?
Οι συσπάσεις πρέπει να αρχίσουν στον 9ο. Αλλά το τι θα κάνεις θα στο πει μόνο ο γιατρός σου και κανένας άλλος. Δεν είναι ώρα για πειράματα.:D:D
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...