Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

ΑΥΠΝΙΑ ΚΑΘΕ ΒΡΑΔΥ...

Recommended Posts

Κοριτσάκια μου γλυκά,

Μόλις χθες πήρα το αποτέλεσμα της επαναληπτικής χοριακής και το αποτέλεσμα 562! Λογικά διανύω την τέταρτη βδομάδα της κύησης και σε μερικές μέρες κλείνω τον πρώτο μήνα και μπαίνω στο δεύτερο!:P

Εδώ και αρκετές μέρες, από τότε που έκανα εμβρυομεταφορά μπορώ να πω, τα βράδια έχω τρομερές αυπνίες.. Κοιμάμαι το πολύ 3 -4 ώρες και ξυπνάω πολύ περίεργες ώρες.. Σήμερα π.χ. ξύπνησα στις 2.30 το πρωί και στριφογύρναγα στο κρεβάτι. Άλλες μέρες ξυπνάω στις 4, στις 3.30, στις 5 κλπ.

Έχει κάποια κοπέλα από σας αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο και αν ναι πως το έχει λύσει το θέμα;

Μου έχουν σπάσει τα νεύρα.. Μάλλον τα μπεμπέ θα μου βγούν ξενύχτηδες!:-P

Διαφημίσεις

Καλημέρα και συγχαρητήρια! Να σου πάνε όλα καλά. Δίδυμακια είναι;

Το α' τρίμηνο (που το έχω και πολύ πρόσφατο) είναι μία περίεργη περίοδος. Θυμάμαι ότι και εγώ είχα κάτι άστατα ωράρια ύπνου. Μπορεί να κοιμόμουν 2-3 ώρες το βράδυ, αλλά το πρωι κυριολεκτικά σερνόμουν, οπότε κοιμόμουν και 1-2 τριωράκια κατά τη διάρκεια της μέρας. Στον εξω κόσμο δηλαδή φαινόταν ότι κοιμόμουν όλη μέρα, στην πραγματικότητα λιγότερο από το κανονικό.

Αφου μας λες ότι έκανες εμβρυομεταφορά, ο γιατρός λογικά θα σου χορήγησε utrogestan. Προσωπικά εμένα λειτουργούσαν σαν υπνωτικό. Μόλις τα έπαιρνα, κατευθείαν στο κρεββάτι... μετά ξύπνημα και πάλι απ' την αρχή.

Καμία πανάκεια δεν νομίζω να υπάρχει εκτός από την κλασική συμβουλή "να είσαι όσο πιο ήρεμη μπορείς" :D. Η δική μου άποψη είναι να ξεκουράζεσαι όποτε και για όσο το νιώσεις. Και το δεύτερο τρίμηνο είναι πολύ καλύτερο.

Και μη φοβάσαι ότι τα μπεμπέ θα γίνουν ξενύχτηδες.... έχουμε να ρίξουμε ξενύχτια μαζί τους όταν γεννηθούν.... :-D

JhX4p3.png

Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου.

Δεν ξέρω ακόμα αν είναι διδυμάκια μιας και δεν έχω κάνει ακόμα υπέρηχο αλλά παίζει κ αυτή η πιθανότητα.

Ναι, παίρνω utrogestan 3 των 200 κάθε μέρα (πρωί - μεσημέρι - βράδυ) αλλά τα βάζω ενδοκολπικά διότι μου δημιουργούσαν αρκετές ζαλάδες..

Το θέμα είναι ότι επειδή δουλεύω δεν έχω την πολυτέλεια να κοιμηθώ μέσα στη μέρα διότι το ωράριό μου είναι 11-19, οπότε καταλαβαίνεις..

Ήρεμη και χαλαρή είμαι απλά μου κάνει εντύπωση αυτή η διαφοροποίηση.. Πριν μείνω έγκυος κοιμόμουν κανονικότατα 8ωρο κάθε βράδυ...

Ας είναι καλά τα μωρά μου και δεν με νοιάζει τίποτε..

Και πάλι σ' ευχαριστώ!

Τότε θα σου πω 2 πράγματα που ίσως σου ανεβάσουν το ηθικό:

1. Το α' τρίμηνο θα τελειώσει πολύ σύντομα. Σε ποιά βδομάδα είσαι; Λογικά έχεις διανύσει ήδη το μισό!

2. Έχει κάτι ωραίες μεταμεσονύκτιες εκπομπές στην τηλεόραση... μούρλια. Ήταν και μία που κάθε φορά που την έβλεπα ήταν τόσο προβλέψιμη που με έπιανε νύστα (το καλύτερο υπνωτικό):D

Τώρα καταλαβαίνω ότι έχεις αγωνία για το υπέρηχο και αναρωτιέσαι τι έχει μέσα η κοιλίτσα, αλλά θα δεις τι υπέροχη στιγμή που είναι. Θα τα ξεχάσεις και τα ξενύχτια και όλα. Και είτε ένα, είτε δύο, θα τρελαθείς από τη χαρά σου!

Τα utrogestan δεν είναι λίγο απαίσια (ειδικά ενδοκόλπικα); Γιατί εμένα το πρόβλημα μου ήταν (το αναφέρω γιατί μπορεί να σου συμβεί και για να μην αγχωθείς) ότι ένιωθα ότι κάτι υγρό έτρεχε από μέσα μου και έτρεχα να δω μηπως έχω αιμορραγία. Αν το πάθεις μην αγχωθείς... δες την αστεία πλευρά του.

JhX4p3.png

Twins μου,

Βάσει τελευταίας περιόδου έχω κλείσει τον 1ο μήνα και διανύω την πρώτη βδομάδα του δεύτερου. Βάσει εμβρυομεταφοράς είμαι στην 17η μέρα μετά την εμβρυομεταφορά οπότε λογικά διανύω τον 1ο μήνα.

Κι εγώ περιμένω με πολύ μεγάλη χαρά τον πρώτο υπέρηχο.. σίγουρα είναι συγκλονιστική η στιγμή. Με το καλό να υποδεχθείς τα διδυμάκια σου...

Τα utrogestan ευτυχώς δεν μου δημιουργούν τίποτε τέτοιο... αλλά κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός και αντιδρά διαφορετικά σε κάθε φάρμακο, έτσι δεν είναι;

Διαφημίσεις

• 3 weeks later...

twins Κι εγω με τα Utrogestan το ίδιο ένιωθα και νόμιζα ότι ήμουν η μόνη που το παθαίνει αυτό. Βέβαια είναι ο φόβος περισσότερο πιστεύω της αιμοραγίας μιας και έμεινα 10 μέρες στο σπίτι, επειδή είχα αίμα.Σ'ευχαριστώ που μου έλυσες το μυστήριο, οτι δεν είναι εντελώς στη φαντασία μου δηλ.

Κοριτσάκια μου, τελικά είμαι σίγουρη ότι το μωρό μου είναι νυχτοπούλι!!

Δεν εξηγείται διαφορετικά το γεγονός ότι χθες βράδυ με πήρε ο ύπνος στις 3 το πρωϊ και ξύπνησα σήμερα στις 6!

Δεν ξέρω τι να κάνω πια..

Δεν με πειράζει όμως.. ας βγει ότι θέλει φτάνει να είναι γερό και δυνατό!