Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΑΛΕΣΜΕΝΟΙ


iphi

Recommended Posts

Ηθελα να σας πω τον προβληματισμο μου...Στο τελος της Ανοιξης θα βαπτισουμε το παιδακι μας.Το θεμα που μας απασχολει ειναι οι καλεσμενοι στο τραπεζι.Απο τη μια θα θελαμε να καλεσουμε ολο τον κοσμο που θα ερθει στην εκκλησια για να μην υπαρξουν παρεξηγησεις κυριως, απο την αλλη και λογω οικονομικου θεματος θα θελαμε μια κλειστη εκδηλωση μετα με μονο τους πιο στενους συγγενεις και τους κουμπαρους και τελος μια τριτη επιλογη που μας αρεσει περισσοτερο να καλεσουμε τους πιο στενους συγγενεις(γονεις,αδερφια,κουμπαρους) και τους πιο καλους μας φιλους.Αυτη η τριτη επιλογη ομως κρυβει τον κινδυνο να παρεξηγηθει πολυς κοσμος αν μαθει οτι καναμε τραπεζι με λιγους φιλους.Πολυ μπερδεμα!Εσεις τι κανατε ή τι θα κανετε στις βαπτισεις σας?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ηθελα να σας πω τον προβληματισμο μου...Στο τελος της Ανοιξης θα βαπτισουμε το παιδακι μας.Το θεμα που μας απασχολει ειναι οι καλεσμενοι στο τραπεζι.Απο τη μια θα θελαμε να καλεσουμε ολο τον κοσμο που θα ερθει στην εκκλησια για να μην υπαρξουν παρεξηγησεις κυριως, απο την αλλη και λογω οικονομικου θεματος θα θελαμε μια κλειστη εκδηλωση μετα με μονο τους πιο στενους συγγενεις και τους κουμπαρους και τελος μια τριτη επιλογη που μας αρεσει περισσοτερο να καλεσουμε τους πιο στενους συγγενεις(γονεις,αδερφια,κουμπαρους) και τους πιο καλους μας φιλους.Αυτη η τριτη επιλογη ομως κρυβει τον κινδυνο να παρεξηγηθει πολυς κοσμος αν μαθει οτι καναμε τραπεζι με λιγους φιλους.Πολυ μπερδεμα!Εσεις τι κανατε ή τι θα κανετε στις βαπτισεις σας?

Εγώ και στις δύο βαπτίσεις λόγω οικονομικών δυσκολιών αλλά και αποφυγή παρεξηγήσεων κάλεσα μόνο τους γονείς μας, οικογένεια κουνιάδας και κουμπάρους. Ηταν στενότατος κύκλος και δεν θεωρώ ότι παρεξηγήθηκε κάποιος. Στην τρίτη εκδοχή σου νομίζω θα παρεξηγηθούν αρκετοί.

Link to comment
Share on other sites

Το εχω ξαναπει...

Οι βαπτισεις με τον λιγότερο τσερτζελε μου αρεσουν περισσότερο...

Ντύσου, μάζεψε παιδιά, πήγαινε κάτσε φάε, σήκω, φύγε ...πολύ μανουρα για 2 μικρά παιδιά και για μας που ξεχειλίζουμε απο κούραση...

 

Δεν ξέρω...τα έκανα και τα 2 ...και την κλειστή αλλά και την ανοικτή

Τι ωραιο να εισαι μανουλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω κάτι? Σε καταλαβαίνω απόλυτα. Κι εγώ έχω βρεθεί σε παρόμοιο δίλημμα. Ομως θα λάβεις υπόψη σου τις δικές σου δυνατότητες και όχι ποιός θα παρεξηγηθεί. Δεν θα ζοριστείς εσύ μετά δεν ξέρω κι εγώ για πόσο για να ευχαριστηθούν (?) κάποιοι άλλοι που μπορεί και να αρχίσουν μετά να λένε διάφορα, τύπου "ε, δεν ήταν και κάτι ιδιαίτερο", "αυτό θα μπορούσε να ήταν αλλιώς", "το μαγαζί ήταν μικρό", "δεν είχε αρκετά ορεκτικά" γιατί εγώ αυτά άκουσα και στον γάμο μου και στην βάπτιση του πρώτου μου γιου.

squsqusbu20090629_-8_George.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω παντως εκανα catering με finger food για όλους!

 

φαγανε όλοι αλλα απο λιγο.....

 

Ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις.Συμφωνω οτι και να κανουμε καποιοι θα εχουν παραπονα...Ηθελα να σε ρωτησω vickytsoch το catering το εκανες στο χωρο της εκκλησιας ή καπου αλλου?

Link to comment
Share on other sites

Εμεις παντως θα καλεσουμε μονο φιλους κ γονεις. Κανενα συγγενη κ θα ειμαστε 50 ατομα. Δεν με νοιαζει αν παρεξηγηθουνε. Θα λεμε οτι γινεται σε κλειστο κυκλο λογω οικονομικων δυσκολιων. Τι θα μου πουνε δηλαδη???????Γιατι δεν εχεις λεφτα???Το γαμο τον εκανα για να χαρουν κ οι γονεις μου κ τους καλεσαμε ολους... Η βαπτιση ειναι για να χαρουμε εμεις!!!!!!!!!!!!!!!

RSvcp2.png wNVQp2.png
Link to comment
Share on other sites

me thn triti ekdoxi σιγουρα θα παρεξηγηθουν καποιοι.Αν σε νοιαζει τοτε μην το κανεις.Αν δε σε νοιαζει κανε αυτο που θες!

Εγω απο εκει που ετοιμαζα τραπεζωματα με ολους τους καλεσμενους στραβωσα με κατι που εγινε και ακυρωσα το τραπεζι και ολα.

Μετα θα παμε μονο συγγενεις και κουμπαροι καπου να φαμε.ουτε επισημα ουτε τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον στην βαφτιση του μεγαλου στο τραπεζι ειχαμε καλεσει τους συγγενεις και καποιους φιλους. Μια πολυ καλη φιλη μου (σπουδαζαμε μαζι και ειμασταν κολλητες) δεν την καλεσα. Η κολλητη μου ομως την ρωτησε αν θα ειναι στο τραπεζι και βεβαια η κοπελα εξαφανιστικε. Τωρα απο παρεξηγηση στο τραπεζι ηταν οχι μονο η κολητη μου αλλα και οι γονεις της και η αδελφη της με την οικογενεια της..

Τωρα στην βαφτιση του μικρου δεν θα καλεσουμε ουτε συγγενεις.. Απο την πλευρα του συζυγου επιμενει η κουνιαδα μου να μην τους καλεσουμε ουτε στη εκκλησια γιατι δεν ενδιαφερθηκαν αν γεννησα. Το δικο μου σοι θα το τραπεζοσω μια βδομαδα μετα στο εξοχικο στα γενεθλια του μικρου (και την επομενη στα γενεθλια του μεγαλου). Στους φιλους εχουμε ηδη πει οτι θα ειναι μονο οι κουμπαροι και οι πολυ στενοι συγγενεις..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμεις στο τραπεζι ειχαμε στενους συγγενεις δηλ παπυδογιαγιαδες,νονους,(αδερφια των πεθερικων μου και των γονιων μου δε γινεται να μη τους καλεσω θειοι μου ειναι ) και τους κολλητους μας....απο εκει και υστερα οι αλλοι μονο εκκλησια και γιατι να τους τραπεζωσω ???τους βλεπω μια φορα στο τοσο σε βαφτισια και γαμους μονο δεν εχουμε επαφες...τωρα στο δευτερο ουτε καν καλεσμα δε θα παρουνε...και εαν κανω τραπεζι (που θα πρεπει να κανω μονο και μονο επειδη καναμε στη πρωτη και δε θελω να μεινει ριγμενη η δευτερη παλι ποπλυ στενοι συγγενεις και φιλοι...αυτοι δηλ που πραγματικα θα χαρουν με τη χαρα μου και οχι ναρθουν για κουτσομπολιο....

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις!!Ενα αλλο θεμα που μας προβληματιζει πολυ με τους καλεσμενους ειναι οι δουλειες μας.Εσεις τι κανατε?Δε γινεται να καλεστουν ολοι αφενος γιατι ειναι παρα πολλοι και αφετερου γιατι δεν εχουμε τις ιδιες σχεσεις με ολους.Με καποιους κανουμε παρεα και εκτος δουλειας αλλα αν καλεστουν μονο αυτοι τοτε θα γινει χαμος...Θα μου πειτε τους εξαιρεις ολους μαζι αλλα και παλι θα περεξηγηθουν αυτοι που κανουμε παρεα.Απεξω απεξω μου εχουν πει καλεσε μας και δε θα το πουμε,αλλα μετα τραπεζι θα κανουμε ή το κρυφο σχολειο να μη το πει ο ενας ,να μη το πει ο αλλος...Τελοσπαντων αυτο το θεμα μας εχει βασανισει,εμενα δηλαδη γιατι ο συζυγος ειναι πιο ανετος και δεν χαλαει πολυ και τη ζαχαρενια του για τετοια θεματα!

Link to comment
Share on other sites

ειναι απλο...το κανουμε σε στενο οικογενειακο κυκλο και τελος....αμα αρχισεις ετσι καλεσε αυτον μην καλεσεις τον αλλον χαιρετισματα...ή θα τους καλεσεις ολους και θα κανιες ανοικτα βαφτισια ή λιγους και καλους...μη τα μπερδευεις....

 

με τη λογικη σου επει δη βγηκατε για κανα καφε με καποιους θα πρεπει να καλεσεις και τη θειτσα απο το χωφριο γιατι ειναι σοϊ ασχετα οτι εχεις να τη δεις απο το γαμο σου ....καταλαβες,,,,,μη τα θες ολα....η ανοικτα και καλεσε τους ολους και τραΠΕΖΩΣΕ ΤΟΥς ή λιγοι και καλοι....ειναι βαφτισια δενειναι γαμος....

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ βαπτίζω 15 Μαϊου τον μικρό μου..

στην εκκλησία θα καλέσω 120 άτομα περίπου συγγενείς και φίλοι και καμια 35 παιδάκια!!...

Τώρα από τη δουλειά μου δεν καλώ κανέναν (εκτός απο 2 κοπέλες που έχω άψογες σχέσεις!!!) οι υπόλοιποι περίπου 15 άτομα που δεν με συνδέει κάτι παράπανω εκτός από την δουλεια το θεωρώ περιττό να τους καλέσω που στην τελική οι περισσότεροι θα έρθουν από υποχρεωση και μόνο!!

 

Τράπεζι θα κάνω μόνο στα αδέρφια, γονείς και κουμπάρους 30 άτομα περίπου και πιστευω ότι θα είναι πολύ όμορφα.

 

Προτιμώ τα λεφτά που θα δώσω για μεγάλο τραπέζωμα να πάω διακόπες το καλοκαιρι με τον μπεμπούλη!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα στην εκκλησία καμιά 150 άτομα μικροί μεγάλοι και στις προσκλήσεις είχα σε όλες το κάλεσμα στο τραπέζι. Οπότε καμία παρεξήγηση. Τελικά μου ήρθαν εκατό άτομα και ήταν περίπου και όσα υπολόγιζα. Δεν έρχεται στο τραπέζι όλος ο κόσμος που είναι στην εκκλησία γιατί δεν αισθάνεται άνετα. Ούτε κανένας είναι πια τόσο πεινασμένος που να πάει μόνο για το φαγητό αν δεν έχει και παρέα. Στη δουλειά μου δεν είχα καλέσει γιατί είχα ήδη άδεια 6-7 μήνες και δεν θα ξαναγυρνούσα έτσι κι αλλιώς οπότε απλώς πήγα μία μέρα και τους κέρασα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εχω την εξής απορια:

η βαφτιση θα γινει σε χωριο.

εγω εχω 120 καλεσμενους που ερθουν δεν ερθουν μπουμπονιερες και γλυκα θα παρουν.

η πεθερα μου ομως μου εδωσε λιστα με 250 ονοματα (=500 ατομα!!!!).

εκτος οτι εχω φρικαρει τελειως, εκλεισα 650 μπουμπουνιερες. διοτι εχουμε και τους καλεσμενους των 2 νονων μας. τωρα μου λενε ολοι οτι ειναι παρα πολλες. πως ξερω οτι δνε θα παρουν καποιοι διπλες? εκτος αυτου, παιδικες δεν θα εχουμε οποτε και τα παιδακια απο αυτες θα παρουν.

για τα γλυκα ποσα να υπολογισω? οι μπουμπουνιερες κρατανε αλλα τα γλυκα αν περισσεψουν πολλα θα τα πεταξουμε.

προσκλητηρια θα τυπωσουμε 300.

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω? Εμπλεξες........γι αυτο και πρεπει η οργανωση να γινεται αυστηρα απο τους γονεις και μονο........αυτο που μπορεις να κανεις ειναι να κανεις το δικο σου κουμαντο και να την αγνοησεις.......κρατα μερικες μπομπο εξτρα (υποθετω οτι αναγκαστικα θα διαλεξεις οτι πιο οικονομικο) και δωσε της μετα να μοιρασει......

 

Εγω επειδη μου ζητησαν μετα τη βαφτιση να δωσουν σε συγγενεις και φιλους (οι δικοι μου που οταν ρωτουσα τι θελουν δεν ηθελε κανεις τιποτα!) απλα ειχα υλικα κι εφτιαξα μερικες γουστοζικες κατασκευες και μοιρασα......

 

Γλυκα μπορεις να παρεις κατι που να σου μεινει.......εγω ας πουμε ειχα παρει αμυγδαλωτα τα οποια τα ειχαμε τυλιξει χωρια και τα βαλαμε σε καλαθι...οτι μεινει το κρατας, δεν χαλαει αμεσα......

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

500 ατομα??????????πλακα κανεις....!!!τρελαθηκαμε τελειως...ισως να της πεις να μαζευτει λιγο? ουτε ο διαδοχος του θρονου δεν θα ειχε τοσους σε βαφτιση...σοβαρα τωρα ειναι πολλα τα ατομα για βαφτιση,αν δεν εχεις οικονομικο θεμα βεβαια ολα καλα!

Link to comment
Share on other sites

κι εμεις βαφτιζουμε τελος απριλη.... επειδη ειμαι εγκυος παλι κι επειδη τα οικονομικα μας δεν ειναι και στα πανω τους η βαφτιση θα ειναι σε στενο κυκλο. γονεις, αδερφια, κουμπαροι, μερικοι φιλοι. οχι πανω απο 30 ατομα. δε δινω λογαριασμο και αναφορα σε κανεναν για το τι θα κανω και πως θα το κανω. καποιοι εχουν ηδη παρεξηγηθει.... ΞΥΔΙ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

κανε τη δουλεια σου οπως νομιζεις εσυ. τα βαφτισια ειναι για να τα ευχαριστηθεις εσυ, οχι οι αλλοι. το παιδι σου βαφτιζεις..... εσυ πρεπει να νιωθεις ωραια και ανετα.... τι να κανουμε;; δε μπορουμε να τα εχουμε ολα!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις!!Ενα αλλο θεμα που μας προβληματιζει πολυ με τους καλεσμενους ειναι οι δουλειες μας.Εσεις τι κανατε?Δε γινεται να καλεστουν ολοι αφενος γιατι ειναι παρα πολλοι και αφετερου γιατι δεν εχουμε τις ιδιες σχεσεις με ολους.Με καποιους κανουμε παρεα και εκτος δουλειας αλλα αν καλεστουν μονο αυτοι τοτε θα γινει χαμος...Θα μου πειτε τους εξαιρεις ολους μαζι αλλα και παλι θα περεξηγηθουν αυτοι που κανουμε παρεα.Απεξω απεξω μου εχουν πει καλεσε μας και δε θα το πουμε,αλλα μετα τραπεζι θα κανουμε ή το κρυφο σχολειο να μη το πει ο ενας ,να μη το πει ο αλλος...Τελοσπαντων αυτο το θεμα μας εχει βασανισει,εμενα δηλαδη γιατι ο συζυγος ειναι πιο ανετος και δεν χαλαει πολυ και τη ζαχαρενια του για τετοια θεματα!

Να μην ανχώνεσαι καθόλου....να καλέσεις αυτούς που εσεις θέλατε πραγματικά να είναι κοντά σας στην βάπτιση του παιδιόυ σας.....

Εγω που βαπτίζω το 4ο αγγελούδι μου το Πάσχα επέλεξα περισσότερους φιλους και λιγότερους συγγενεις για το τραπέζι.....τύπωσα 150 προσκλητήρια παραγγελα 350μπομπονιπέρες και 300γλυκάκια και όσο για το τραπεζι κάλεσα γύρω στα 150 ατομα αυτούς που θέλαμε με τον άντρα μου και χωρίς τύψεις για τους υπολοιπους....γιατι πολλοι στα δικά τους παιδιά δεν μας κάλεσαν οπότε αυτά είναι...γυρίσματα...οποιος σε τιμάει τότε τον τιμάς και εσύ άσχετα αν ειναι συγγενης ή όχι.....

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ δεν θα κάνω τραπέζι στους καλεσμένους, μόνο η οικογένειες και η κουμπάρα με τη δική της θα πάμε για φαγητό γύρω στα 18 άτομα. Εως εκεί πάει το πορτοφόλι μου. Γι αυτό και δεν καλούμε συγγενείς που βρίσκονται μακριά.

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites

η πεθερα μου ομως μου εδωσε λιστα με 250 ονοματα (=500 ατομα!!!!).

εκτος οτι εχω φρικαρει τελειως, εκλεισα 650 μπουμπουνιερες. διοτι εχουμε και τους καλεσμενους των 2 νονων μας. τωρα μου λενε ολοι οτι ειναι παρα πολλες. πως ξερω οτι δνε θα παρουν καποιοι διπλες? εκτος αυτου, παιδικες δεν θα εχουμε οποτε και τα παιδακια απο αυτες θα παρουν.

για τα γλυκα ποσα να υπολογισω? οι μπουμπουνιερες κρατανε αλλα τα γλυκα αν περισσεψουν πολλα θα τα πεταξουμε.

προσκλητηρια θα τυπωσουμε 300.

 

Όποιος καλεί γιατί έχει υποχρεώσεις να βάλει και το χέρι στην τσέπη. Εμάς όποιος πήρε το όνομα έκανε ή όλο το τραπέζι ή το μισό.

Link to comment
Share on other sites

απαπαπαπαπα!

ε οχι όποιος πηρε το όνομα να πληρώσει κιόλας!

Πολύ "χοντρό" μου φαίνεται!

 

Μα δεν έγινε εκβιαστικά. Μόνοι τους προσφέρθηκαν οι παππούδες, έτσι είναι το έθιμο στη Μακεδονία, το θεωρούν τιμή και χαρά τους να κάνουν το τραπέζι για το εγγόνι και πολύ σωστό μου φαίνεται για νεαρό ζευγάρι που βαφτίζει.

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν έγινε εκβιαστικά. Μόνοι τους προσφέρθηκαν οι παππούδες, έτσι είναι το έθιμο στη Μακεδονία, το θεωρούν τιμή και χαρά τους να κάνουν το τραπέζι για το εγγόνι και πολύ σωστό μου φαίνεται για νεαρό ζευγάρι που βαφτίζει.

 

οντως σπανια να μην κανει το τραπεζι παππους η γιαγια εδω στα βορεια....στο πρωτο παιδακι μας ειχαμε ταμα να βαπτιστει στην εικοσιφοινισσα στην δραμα!!!ηρθαν 150 ατομα και φυσικα τους τραπεζωσα κιολας αφου καναν το κοπο και ηρθαν απο θεσ.νικη.τωρα στο δευτερο που θα γινει στην γειτονια μας και θα παρει και ονομα απο εμενα μαλλον θα μαζευτει πολυ λαος και επειδη το τραπεζι το πληρωνει ο πατερας μου...θα βαλει οσα εβαλε ο πεθερος και την διαφορα εμεις.παντως συμφωνω κι εγω πως η κανεις ανοιχτο κι ερχονται ολοι η κλειστο και πολλοι λιγοι...αλλιως ευκολα θα υπαρξουν παρεξηγησεις.

Αγορακια μου σας λατρευω!!
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...