Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Εως τωρα, εκτος απο καποιες αναγουλες στν αρχη, δεν ειχε επηρρεαστει αρνητικα η διαθεση μου ουτε ενιωθα ασχημα σωματικα....Αλλαζει κατι στο 3ο τριμηνο?Με εχει πιασει μια καταθλιψη...οτι και να φαω βαρυστομαχιαζω...νιωθω πολυ κουρασμενη συνεχεια και ανυμπορη να παω να περπατησω και να το χαρω...Ανεβαινα μια ανηφορα χθες και προβληματιστικα που μου ηταν τοσο δυσκολο....(εγω που περπατουσα ανετα 4 ωρες χωρις κανενα προβλημα)

Επισης εχω διαρκως καουρες αλλα αυτο καταλαβαινω ειναι φυσικο...

9rQUp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αλλαζει σε κεποιεσ η διαθεση καλη μου... το σωμα βαραινει, κουραζεσαι πιο ευκολα, το μωρο πιανει αρκετο χωρο στην κοιλια σου κ νιωθεισ ισωσ οτι σκασ...(ετσι τουλαχιστον ενιωθα εγω)....ειναι ολα φυσιολογικα κ εισαι δικαιολογημενη για οτι κ αν νιωθεισ!!! απολευσα κ αυτη την κατασταση..εχει τη γλυκα τησ! μακαρι να το ξαναζησω!!! μου λειπει η καθε μερα κ το καθε συναισθημα που εζησα εγκυοσ!

με το καλο!!!

i55Ip3?r=1285530151
Link to comment
Share on other sites

Κατερινάκι καλώς ήρθες στο τελευταίο τρίμηνο!! :D Για να σου είμαι ειλικρινής τότε άρχισα να καταλαβαίνω εγκυμοσύνη. Κάθε μήνας από τους τελευταίους είναι και πιο δύσκολος, κάθε βδομάδα που θα περνάει θα καταλαβαίνεις μεγάλες διαφορές. Το περπάτημα για μένα είναι άθλος, με πονάει φρικτά η μέση μου και δεν το συζητάω να κουβαλάω και καμια τσάντα... πεθαίνω. Βλέπεις το σώμα σου να αλλάζει ακόμα περισσότερο, να κουράζεσαι πολύ εύκολα, να γίνεσαι περισσότερο ευαίσθητη, δυσκολεύεσαι να κοιμηθείς, ακόμα και να σηκωθείς από μια καρέκλα... κ.α.... όπως καταλαβαίνεις η διάθεση σου δεν μπορεί παρά να έχει τα πάνω κάτω της. Τη μία θα είσαι χαρούμενη γιατί θα πλησιάζει η ώρα που θα κρατάς το αγγελούδι σου, (ταυτόχρονα θα σε πιάνει και φόβος... πώς θα είναι ο τοκετός, θα τα καταφέρω, θα είμαι καλή μαμά... θα αλλάξουν όλα στη ζωή μου...) και σε συνέπεια όλων των παραπάνω θα αισθάνεσαι και ανήμπορη... παρ'όλα αυτά νομίζω ότι είναι μία από τις καλύτερες καί πιο όμορφες εμπειρίες στη ζωή μας !!!!!:D:D:D

όλα θα περάσουν γρήγορα και σου εύχομαι το μωράκι σου να είναι γερό και να έρθει η ώρα που θα το κρατάς στην αγκαλίτσα σου:wink:΄

Πάντως ήμουν σύντομη.... :shock::roll:

Λινακι μου κοιμήσου..... σε παρακαλώ!!!

  

Link to comment
Share on other sites

Κατερινάκι καλώς ήρθες στο τελευταίο τρίμηνο!! :D Για να σου είμαι ειλικρινής τότε άρχισα να καταλαβαίνω εγκυμοσύνη. Κάθε μήνας από τους τελευταίους είναι και πιο δύσκολος, κάθε βδομάδα που θα περνάει θα καταλαβαίνεις μεγάλες διαφορές. Το περπάτημα για μένα είναι άθλος, με πονάει φρικτά η μέση μου και δεν το συζητάω να κουβαλάω και καμια τσάντα... πεθαίνω. Βλέπεις το σώμα σου να αλλάζει ακόμα περισσότερο, να κουράζεσαι πολύ εύκολα, να γίνεσαι περισσότερο ευαίσθητη, δυσκολεύεσαι να κοιμηθείς, ακόμα και να σηκωθείς από μια καρέκλα... κ.α.... όπως καταλαβαίνεις η διάθεση σου δεν μπορεί παρά να έχει τα πάνω κάτω της. Τη μία θα είσαι χαρούμενη γιατί θα πλησιάζει η ώρα που θα κρατάς το αγγελούδι σου, (ταυτόχρονα θα σε πιάνει και φόβος... πώς θα είναι ο τοκετός, θα τα καταφέρω, θα είμαι καλή μαμά... θα αλλάξουν όλα στη ζωή μου...) και σε συνέπεια όλων των παραπάνω θα αισθάνεσαι και ανήμπορη... παρ'όλα αυτά νομίζω ότι είναι μία από τις καλύτερες καί πιο όμορφες εμπειρίες στη ζωή μας !!!!!:D:D:D

όλα θα περάσουν γρήγορα και σου εύχομαι το μωράκι σου να είναι γερό και να έρθει η ώρα που θα το κρατάς στην αγκαλίτσα σου:wink:΄

Πάντως ήμουν σύντομη.... :shock::roll:

 

να εισαι καλα :D

και εγω εχω θεμα με την μεση μου,λεκανη κλπ..ολα πονανε αλλα εχω την εντυπωση οτι με τα συμπληρωματα μαγνησιου και ασβεστιου ποναω λιγοτερο...και εχω συνηθισει να ποναω για να πω την αληθεια.Ειναι εκνευριστικο να νιωθεις σκευρωμενη παντως...:D

9rQUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Είμαστε μαζί σε ημερομηνιές Κατερίνα!! Καούρες και φούσκωμα με το ελάχιστο έχω και γω. είναι που μεγαλώνουν τα μωρά και ιέζουν το στομαχι μας! Και κούραση (μου έλεγαν ότι μετά το 1ο τίμηνο πετάς, αλλά εγώ νιώθω συνέχεια κουρασμένη) μπόλικη!! ο αιματοκρίτης σου είναι οκ? Γιατί εμένα είναι λίγο χαμηλός και ίσως οφείλεται σε αυτό! Οσο για περπάτημα είναι ότι χειρότερο για μένα. Κουράζομαι με 2 βήματα. Αλλά τι να κάνουμε!! Λίγος καιρός έμεινε ακόμα και μάλλον μτά θα μας λείπει αυτη η περίοδος!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ 24 ΒΔΟΜΑΔΑ.ΜΕΧΡΙ ΕΔΩ Η ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΗΤΑΝ ΤΕΛΕΙΑ.ΟΥΤΕ ΕΜΕΤΟΥΣ ΟΥΤΕ ΖΑΛΑΔΕΣ.ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ 6 ΚΙΛΑ.ΤΟ ΚΑΚΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΧΩ ΧΑΜΗΛΟ ΑΙΜΑΤΙΚΡΙΤΗ,30, ΚΑΙ ΤΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ 15 ΜΕΡΕΣ ΕΧΩ ΕΝΤΟΝΗ ΔΥΣΠΝΟΙΑ.ΜΟΥ ΚΟΒΕΤΑΙ Η ΑΝΑΣΑ.ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΑΝΑΠΝΟΗ.ΟΤΑΝ ΞΑΠΛΩΝΩ ΧΕΙΡΟΤΕΡΕΥΕΙ Η ΔΥΣΠΝΟΙΑ ΟΠΟΤΕ ΔΥΣΚΟΛΕΥΟΜΑΙ ΝΑ ΞΕΚΟΥΡΑΣΤΩ.ΕΧΕΙ ΠΕΣΕΙ ΠΟΛΥ Η ΔΙΑΘΕΣΗ ΜΟΥ.ΚΑΠΟΙΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ ΕΙΜΑΙ ΜΕΛΑΓΧΟΛΙΚΗ.ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΚΑΡΔΙΟΓΡΑΦΗΜΑ ΕΚΑΝΑ.ΦΟΒΑΜΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΧΕΙΡΟΤΕΡΕΥΕΙ Η ΔΥΣΠΝΟΙΑ ΟΣΟ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ Η ΚΟΙΛΙΑ.ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΤΟΣΟ ΕΝΤΟΝΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΔΥΣΠΝΟΙΑ?

Link to comment
Share on other sites

να μπει και μια παλιοτερη στη συζητηση? καουρες, κουραση, αυπνια, δυσπνοια και συχνοουρια ειναι τα στανταρ.. τωρα οσο για τη διαθεση... ολο τον ενατο εκλαιγα.. νομιζα οτι δε θα ρθει ποτε η ωρα μου να γεννησω και ειχα κουραστει πολυ με την κοιλια τουρλα.. συμβουλη: ξεκουραστειτε τωρα που μπορειτε.. γιατι μετα θα βλεπετε τον υπνο με τα κυαλια.. φιλακια και καλη λευτερια!!

the hand that rocks the cradle, is the hand that rules the world..

πριγκιπακος και νεραϊδουλα ..

Link to comment
Share on other sites

fullmoon δεν σε πιάνει ο σίδηρος? στις βδομάδες σου και πιο μετά κι εγώ είχα 31 αιματοκρίτη, αλλά έφταιγε οσίδηρος, επειδή είχα εμετούς δεν μπορούσα να τον πιω. Μόλις πήρα χαπάκια έστρωσα και αμέσως ανέβηκε! Δεν κοιτάς να αλλάξει σκεύασμα να βρεις ένα που να σε πιάνει; Οσο μεγαλώνει το μωρό τόσο περισσότερο απορροφάει από εσένα! Ο γιατρός σου τι λέει για την δύσπνοια και όλα αυτά;

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια εγώ είμαι στην 29η εβδομάδα και άρχισα να νοιώθω ότι κουράζομαι με το παραμικρό... περιμένω να περάσει και αυτή η εβδομάδα και να σταματήσω τη δουλειά να ξεκουραστώ λιγο αλλά από εκεί που πετούσα τώρα νοιώθω να περπατάω σαν τη γιαγιά μου... για το σίδηρο που λες εμένα με βοηθάει να το παίρνω με ένα ποτήρι χυμό πορτοκάλι... καπου διάβασα ότι βοηθάει η βιταμίνη c στην απορρόφησή του από τον οργανισμό, ρώτα όμως και τη γιατρό σου

vyLxp3.pngG7Azp3.png

Link to comment
Share on other sites

fullmoon δεν σε πιάνει ο σίδηρος? στις βδομάδες σου και πιο μετά κι εγώ είχα 31 αιματοκρίτη, αλλά έφταιγε οσίδηρος, επειδή είχα εμετούς δεν μπορούσα να τον πιω. Μόλις πήρα χαπάκια έστρωσα και αμέσως ανέβηκε! Δεν κοιτάς να αλλάξει σκεύασμα να βρεις ένα που να σε πιάνει; Οσο μεγαλώνει το μωρό τόσο περισσότερο απορροφάει από εσένα! Ο γιατρός σου τι λέει για την δύσπνοια και όλα αυτά;

Ο γιατρός μου ενίσχυσε το σίδηρο.Παίρνω 2 felicin kai 2 ferofollic την ημέρα.Μου είπε οτι θα πέσει και αλλο ο αιματοκρίτης μεχρι και την 32 βδομάδα.Εχω και πρόβλημα δυσκοιλιότητας και τώρα που αύξησα και το σίδηρο θα ξεχάσω την τουαλέτα.Ο γιατρός λέει οτι η δύσπνοια οφείλεται στην αναιμία.Έχω και υποθυρεοειδισμό αλλα τον ελέγχω καλα με τα χαπάκια.Με παρακολουθεί και ο ενδοκρινολόγος μου καθε 2 μήνες και κάνω εξετάσεις θυρεοειδή.

Με ανησυχεί και το γεγονός οτι παίρνω κιλά ενω προσέχω αρκετά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

Τα ίδια κι εγώ κορίτσια! Ενώ πέρασα ένα υπέροχο β' τρίμηνο, με μικρή κοιλίτσα και φουλ ενεργητικότητα, από τον έβδομο και μετά άρχισαν τα όργανα! Το αποκορύφωμα είναι τώρα που μπαίνω στο μήνα μου! Δεν μπορώ να κοιμηθώ τα βράδυα, δεν μπορώ να κάτσω πουθενά γιατί πονάει η μέση μου, αν κάτσω δεν μπορώ να σηκωθώ, πονάω παντού, έντερο, κοιλιά, πνεύμονες, πλευρά κι έχω και την μπέμπα που κλωτσάει όλη την ώρα! Αχ, υπομονή, τι άλλο μπορούμε να κάνουμε; Παρηγοριέμαι που έχει μείνει λίγος καιρός ακόμα, αν και τρέμω για το μετά!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεία σας και απο εμένα κορίτσια!Είμαι και εγώ στην 26 εβδομάδα και με έχουν πιάσει και εμένα οι παραξενίες μου!Την μια νιώθω καλά ψυχολογικά και την άλλη χάλια και βάζω και τα κλάμματα!Βέβαια με έχουν επηρεάσει και οι αλλάγες στο σώμα μου και όλα τα σχετικά!Οσο για τους πόνους στην μέση άστα να πάνε...προς το τέλος της ημέρας καταλήγω σαν γάμα απο τους πόνους και δεν μπορώ ούτε να κουνήθω!

Τα άλλα τα συμπτώματα τα κλασσίκα τα γνωρίζεται και εσείς συχνοουρίες , καούρες , κάτι λίγους εμετούς...και ο αιματοκρίτης 30 και εμένα!Αφήστε που έχω γίνει βρυκόλακας!Κοιμάμαι 4 με 5 ώρες την ημέρα!Και όλοι μου λένε υπόμονή έχεις ακόμα........Αχ Παναγία μου!!Σε ένα μηνα περίπου παίρνω την άδεια μου!!Ελπίζω να ξεκουραστώ λιγακι.....ως τότε υπομονή!!

Link to comment
Share on other sites

Με το καλό να φέρετε στον κόσμο τα μπουμπούκια σας !

 

Ολα αυτά που αναφερετε, είναι φυσιολογικά συμπτώματα του 3ου τριμήνου της κύησης... εκεί που νομίζεις πως είσαι ΟΚ, ξαφνικά... φλαααπ λες και ξεμένεις από δυνάμεις ένα πράγμα ! Μέσα στο πρόγραμμα είναι. Θέλει υπομονή και κουράγιο (ούτως ή άλλως δεν μπορείτε να κάνετε κι αλλιώς !).

Εγώ η έρημη πίεζα τον εαυτό μου να κοιμηθεί (στην 1η εγκυμοσύνη μιλάω, τότε, που μπορούσα) και δως του ξύπναγα μες στην μαύρη νύχτα... καθόμουν στο σαλόνι, έβλεπα εάν υπήρχε κάποια δουλειά να κάνω, κοίταζα και ξανακοίταζα το παιδικό δωμάτιο, έβγαινα στο μπαλκόνι... τπτ !!!! Πού να με πιάσει ύπνος ! Να μην συζητήσω για τον 9ο αυτόν-καθεαυτό που τότε συνειδητοποίησα γιατί σου εύχονται "Καλή Λευτεριά" -είχα γίνει και σαν την μπάλα του Pilates...-, ούτε μπάνιο δεν μπορούσα να κάνω ξεκούραστα καλά-καλά... Και δυσφορίες, και κακή ψυχολογία μερικές φορές...

Οπλιστείτε λοιπόν με υπομονή μέχρι να έρθει η ώρα η καλή να γεννήσετε (και μετά θα συμπάσχετε με την κάθε εγκυμονούσα που θα συναντάτε και θα σκέφτεστε "βρε πως περνάει ο καιρός ") !!!!

Φιλιά στις μέλλουσες μανούλες του forum !

x3lfp2?r=1334129047

 

ziswp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...