Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΙΓΛΩΣΣΟ


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. Είμαι νέο μέλος και επιθυμω τη συμβουλη όσων γνωρίζουν στο συγκεκριμένο θέμα. Σκεφτόμαστε να στείλουμε τον γιο μας 3,5 ετων τα επομενα 2 χρόνια (προνήπια και νήπια) σε αμερικάνικο παιδικο (το pinewood στη Θεσσαλονικη) προκειμένου όπως μας άφησαν να εννοηθει το παιδι να μάθει να καταλαβαλινει και να μιλά άπταιστα αγγλικά μετα τα 2 αυτά χρονια. Και οι δυο γονεις είμαστε Έλληνες, γνωρίζουμε φυσικλα καλά Αγγλικά για να "συντηρήσουμε" από εκει και πέρα τη γλώσσα (ίσως και με τη βοήθεια κάποιας native δασκάλας. Φυσικά για δημοτικό σκοπεύουμε σε Ελληνικό σχολείο ώστε να μην έχει πρόβλημα στην πορεία του από εκεί και πέρα..

Παρακαλώ επειγόντος για την άποψη σας.

Ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα,

Αν σας είναι δυνατόν, καλά θα ήταν ο ένας από τους δυο σας να του μιλάει μόνο αγγλικά και ο άλλος μόνο ελληνικά.

Εμείς ζούμε στο εξωτερικό και χρησιμοποιούμε αυτό το σύστημα, ήταν συμβουλή γιατρών.

Στη δική μας περίπτωση έχει πολύ καλό αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα δεν βρισκω τον λογο γιατι ενα παιδι θα πρεπει να μπει σε αυτη την διαδικασια.

Ειμασταν στην Αμερικη για δυο χρονια. Ο γιος μου πηγε σε Αμερικανικο παιδικο σταθμο. Στο σπιτι μιλουσαμε Ελληνικα και λιγες φορες αγγλικα. Τηλεοραση εβλεπε Αμερικανικη κτλ κτλ.

Γυριζοντας στην Ελλαδα το παιδι πηγε λογοθεραπεια για να μπορεσει να μιλησει σωστα τα Ελληνικα.

Πετουσε λεξεις Αμερικανικες, η αρθρωση του ηταν διαφορετικη. (Στα βιντεακια φαινεται οτι μιλαει σπαστα).

Πιστευω λοιπον οτι περισσοτερα προβληματα θα δημιουργηθουν στο παιδι, ειδικα οταν δεν υπαρχει "πρεπει" (πχ, να επρεπε να φυγετε εξωτερικο).

Φυσικα δεν ειμαι ειδικος απλα μεσα απο την δικη μου εμπειρια βλεπω οτι η αποφαση μας να παει στον Αμερικανικο παιδικο (οχι βεβαια οτι υπηρχε Ελληνικος) εφερε προβληματα στο παιδι.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...