Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

λεμοναδα


theolvas

Recommended Posts

καλημερα,εχω παρα πολλα λεμονια κ θελω να φτιαξω λεμοναδα που να διατηρηθει αρκετο καιρο.μηπως μπορει καμια να με βοηθησει???

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ 2.11.06 ΒΕΝΕΤΙΑ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟΥ 18.12.07 ΕΦΡΑΙΜ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 11.04.09

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 3.09.10 Κ ΘΗΛΑΖΕΙ......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλημερα, η μαμα μου εχει πολλα μανταρινια και εφτιαξε μανταριναδα ως εξης: πηρε το χυμο το περασε απο τουλι και εβαλε τοση ζαχαρη οσο χυμο.

τα ανακατεψε και το εβαλε σε αποστειρωμενα με καυτο νερο γυαλινα μπουκαλια και το σερβιρει ως συμπυκνωμενο χυμο, βαζει ενα με δυο δακτυλα και προσθετει νερο και παγακια..

σου προτεινω να φτιαξεις λιγο με τα λεμονια και αν σου αρεσει το κανεις και σε μεγαλη ποσοτητα..

καλη επιτυχια

668bab1939.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Mήπως να τα στύψεις και να τα βάλεις στην κατάψυξη σε παγάκια; Και μετά όταν χρειάζεσαι, βάζεις λίγα παγάκια λεμονιού, νερό, ζάχαρη και έτοιμη. Αν έχεις δυνατό μπλέντερ εμένα μου αρέσει να χτυπάω τα παγάκια και να τα κάνω σαν γρανίτα. Τα μικρά μπλεντεράκια όμως υποφέρουν.

Link to comment
Share on other sites

χιλιοευχαριστω...εχω βαλει κ παγακια,τοσα που σε λιγο δεν θα χωραει η καταψυξη...γι αυτο εψαχνα για λεμοναδα..

μαρι -ελπιδα,αυτο που λες διατηρειται κ εκτος ψυγειου???

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ 2.11.06 ΒΕΝΕΤΙΑ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟΥ 18.12.07 ΕΦΡΑΙΜ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 11.04.09

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 3.09.10 Κ ΘΗΛΑΖΕΙ......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εφιαξε η μαμα μου προχτες γιατι κι εμεις εχουμε λεμονιες θα σου πω σε λιγακι την συνταγη, παω να την ρωτησω :rolleyes:

 

την διατηρουμε στο ψυγειο παντως κι εμεις και αντι για νερο βαζουμε σοδα και γινεται μια απιθανη λεμονιτα...:D:D

 

επανερχομαι..

hI1Vp3.png

1CJdp2.png

Link to comment
Share on other sites

κανει μια παραλλαγη της Βεφας

 

2 κουπες ζεστο νερο

1 κιλο ζαχαρη

3 κουπες χυμο λεμονι

 

στο ζεστο νερο ριχνουμε την ζαχαρη πανω σε χαμηλη φωτια και ανακατευουμε μεχρι να λιωσει. Αφου εχει παρει βραση σταματαμε να ανακατευουμε για 5-8 λεπτα να γινει σιροπι (να δεσει) . τελος βαζουμε μεσα τον χυμο του λεμονιου και κατεβαζουμε απο την φωτια ανακατευουμε καλα και το βαζουμε στα μπουκαλια ανοιχτο μεχρι να κρυωσει, μολις κρυωσει το βαζουμε στο ψυγειο

 

για να σερβιρουμε βαζουμε λιγο απο την λεμοναδα (5 κουταλιες περιπου), παγο και το υπολοιπο νερο ή σοδα

hI1Vp3.png

1CJdp2.png

Link to comment
Share on other sites

χιλιοευχαριστω κι εσενα...θα πειραματιστω με ολα κ θα σας πω.....

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ 2.11.06 ΒΕΝΕΤΙΑ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟΥ 18.12.07 ΕΦΡΑΙΜ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 11.04.09

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 3.09.10 Κ ΘΗΛΑΖΕΙ......

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να φτιαξεις και λεμοντσελο,να το βαλεις σε ομορφα μπουκαλακια και να το χαρισεις εν οψει του Πασχα σε αγαπημενα σου προσωπα.Συνταγες θα βρεις απειρες αν το γουγλαρεις...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

theolvas έχω μια συνταγή για λεμονάδα ίδια με αυτή της maria-elpida. Δηλαδή στύβω τα λεμόνια, σουρώνω και ζυγίζω το χυμό. Τον βάζω σε λεκάνη. Προσθέτω τόση ζάχαρη όση το βάρος του χυμού. Το ανακατεύω λίγο αλλά το αφήνω στη λεκάνη εκτός ψυγείου για 24 ώρες. Κατά τη διάρκεια της μέρας όποτε το θυμάμαι το ανακατεύω λίγες στροφές και αυτό είναι όλο. Η ζάχαρη πρέπει να λιώσει σταδιακά. Δοκίμασα να το κάνω και στο μπλέντερ αλλά δεν λιώνει όπως αν το αφήσουμε 24 ώρες.

Μετά βάζω τη λεμονάδα σε μπουκάλια στο ψυγείο και όταν σερβίρω στο ποτήρι ρίχνω 1/3 χυμό και 2/3 νερό ή σόδα ή σουρωτή ή perrier για να γίνει ανθρακούχο.

1457745k8p286od3g.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Κοριτσια εφτιαξα σπιτικη λεμοναδα ( λογω πολλων λεμονιων)

 

 

λεμοναδα

πολυ απλη ευκολη και πολυ δροσιστικη

σε ενα κατσαρολακι βραζεις 1 1/2 νερο με 3 ποτηρια ζαχαρη

το βραζεις μεχρι να γινει ενα συροπι και μετα μεσα σε αυτο προσθετεις χυμοα παο στιμενα λεμονια γυρω ( στα 8-10 λεμονια ) αναλογως ποσο γλυκια η ξυνη την θελεις μετα την τοποθετεισ σε γυαλινα μπουκαλι και οταν θελεις την αραιωνεις με λιγο νερο

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...