Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εξέταση NST (Non Stress Test)


Recommended Posts

  • 2 months later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 57
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις


Διαφημίσεις

δεν το έχω κάνει ακόμα και μου έχει κλείσει ραντεβού για όταν κλείσω την 38η εβδομάδα.οπότε μάλλον δεν θα το κάνω..

4Z1vp3.png

είμαι ερωτευμένη με την κόρη μου!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

lenaki εγω εκανα καρδιοτοκογαφημα μολις μπηκα στο μηνα μου μια φορα την εβδομαδα ελεγχει τους χτυπους της καρδια του μωρου και τις συσπασεις της μητρας.

QnFwm8.png

VyFvm8.png

Link to comment
Share on other sites

Εμείς δεν το κάναμε καθόλου αλλά η γιατρός κάθε εβδομάδα ελέγχει παρατεταμένα τους χτύπους του μικρού και εαν έβλεπε κάτι τότε θα με έστελνε έτσι μπυ είπε.

xOSvp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Σήμερα πήγα στο Έλενα, για να πάρω τις εξετάσεις αίματος και ούρων.Ευτυχώς όλα ήταν καλά, πέρα βέβαια απο οτι ο αιματοκρίτης μου ήταν λίγο χαμηλός, πράγμα λογικό, αφού είμαι προς στο τέλος της εγκυμοσύνης μου.

 

Απο χτες, νιώθω την μικρή να σκαρφαλώνει προς τα πάνω και μου προκαλεί δυσφορία.Σημειώστε οτι πριν 2 εβδομάδες, η ζουζούνα ήταν 2160, άρα πολύ πιθανόν, να έχει παραμεγαλώσει.

 

Ο γιατρός μου έκανε κολπική εξέταση και μου είπε οτι είναι νωρίς να γεννήσω.Μου έγραψε buscopan, για να αντέξω το βάρος και τα πονάκια.Επίσης μου έγραψε αντιβίωση, επείδη κατα την διάρκεια της ημέρας, έχω μια μικρή κατακράτηση.

 

Εσείς νιώθετε ενόχληση στο διάφραγμα? Η μικρή, έχει κατέβει με το κεφάλι απο τους 6μιση μήνες.Είναι δυνατόν να με πιέζουν τα πόδια της??Δεν μπορώ να καταλάβω.Εχτες δεν μπορούσα να κλείσω μάτι, γιατί νόμιζα, οτι θα μου ανέβει στο στήθος.

 

Ο γιατρός μου είπε, να κάνω αύριο το απόγευμα, ένα τέστ που λέγεται NST.Έχει να κάνει είπε τα αντανακλαστικά του μωρού.Το έχει κάνει καμμία αυτό?

 

Πρέπει να ανησυχώ?? :roll: Τι γίνεται??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Προς το παρόν βρήκα αυτό, αλλά αν ξέρει κάποια κάτι περισσότερο..

 

Την 37η εβδομάδα οι γυναικολόγοι πάντα κάνουν το καρδιογράφημα NST , το οποίο μετράει τους παλμούς της καρδιάς του εμβρύου, την κινητικότητα και την οξυγόνωση του εμβρύου και την ύπαρξη συσπάσεων της μήτρας.

Link to comment
Share on other sites

αχ αυτή η δυσφορία

με πιάνει στα καλά καθούμενα , μόλις αισθάνομαι την κυρία να τεντώνεται νομίζω ότι χάνομαι

δεν είναι μόνο τα ποδαράκια που μπορεί να κάνουν τη δουλειά , υπάρχει και ολόκληρος ποπός εκεί πάνω :wink::D

 

όσο για καρδιοτοκογράφημα είναι πολύ καλή εξέταση, έχει πλάκα !

σου βάζουν μια ζώνη στην κοιλιά και κάθεσαι μια ώρα περίπου(εγώ έκατσα 2) και ακούς την καρδούλα του μωού σου και όπως επίσης όταν αισθάνεσαι το μωράκι πατάς ένα κουμπί , έχει πλάκα! :wink:

 

και φυσικά μην ανησυχείς είναι μια ευκαιρία να έρθεις πιο κοντά με το νινι :D:D:D

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Αν δεν έχω σημαδια τοκετού μέχρι την Παρασκευή 28/11 τότε θα κάνουμε NST και την Δευτέρα το αργότερο θα πρέπει να γεννήσω :roll:

Κρατάει ώρα η εξέταση by the way?

 

Αν και δεν την εχω κάνει ακόμα (την Τεταρτη θα κάνω πρωτη φορά NST και από εκει και περα κάθε εβδομάδα ), η γιατρός μου είπε ότι κραταει γύρω στο μισάωρο... Καλά αποτελέσματα...με το καλό και το μπεμπακι....ερχεται....

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ κορίτσια NST κάνω κάθε βδομάδα λόγω συσπάσεων ... δεν ειναι τιποτα απλά ξαπλώνεις στον τοκογράφο για ένα μισάωρο με τρια τεταρτα τη φορά και ακους το μωράκι σου ...

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 9 months later...

Καλησπεραααα

 

ο γιατρος μου μου συνεστησε στην 36η εβδομαδα να κανω καρδιοτοκογραφημα για να δουμε τους παλμους του παιδιου. Δεν καταλαβα και πολυ γιατι χρειαζεται, αλλα σε κατι αρθρα που διαβαζα συνισταται την 36η εβδομαδα.

 

Θα το κανω στο Γενεσις (Θεσσαλονικη) επειδη εκει θα γεννησω. Μηπως γνωριζετε αν χρειαζεται ραντεβου και ποσο κοστιζει περιπου αυτη η εξεταση;;

as1cF1_0g410010MjRkfDAxMzRqfGxpdHRsZSBNaW5pIGlz.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλησπεραααα

 

ο γιατρος μου μου συνεστησε στην 36η εβδομαδα να κανω καρδιοτοκογραφημα για να δουμε τους παλμους του παιδιου. Δεν καταλαβα και πολυ γιατι χρειαζεται, αλλα σε κατι αρθρα που διαβαζα συνισταται την 36η εβδομαδα.

 

Θα το κανω στο Γενεσις (Θεσσαλονικη) επειδη εκει θα γεννησω. Μηπως γνωριζετε αν χρειαζεται ραντεβου και ποσο κοστιζει περιπου αυτη η εξεταση;;

 

 

EGW SIMERA PAW NA TO KANW VASIKA TWRA FEUGW. EGW EKLEISA RANTEVOU ME TO GIATRO MOU GIA NA PAW STO NOSOKOMEIO. I EKSETASI KOSTIZEI 50 EURW. ALLA EPEIDI THA TO KANW EKEI POU THA GENNISW DEN THA PLIRWSW. ARA MALLON OUTE KAI ESU.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπεραααα

 

ο γιατρος μου μου συνεστησε στην 36η εβδομαδα να κανω καρδιοτοκογραφημα για να δουμε τους παλμους του παιδιου. Δεν καταλαβα και πολυ γιατι χρειαζεται, αλλα σε κατι αρθρα που διαβαζα συνισταται την 36η εβδομαδα.

 

Θα το κανω στο Γενεσις (Θεσσαλονικη) επειδη εκει θα γεννησω. Μηπως γνωριζετε αν χρειαζεται ραντεβου και ποσο κοστιζει περιπου αυτη η εξεταση;;

καλησπερα deedee,εγω χθες το εκανα εντελως ξαφνικα,δεν καταλαβαινα το μωρο κ πηρα τηλ.το γιατρο κ μου ειπε να παω στο γεννεσις χωρις ραντεβου,στις 10ηωρα το βραδυ το εκενα,πληρωσα 35e,αν πας πρωινες ωρες καλητερα να ρωτησεις αν χρειαζεται ραντεβου

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...
  • 11 months later...

Καλησπέρα,

Είμαι στη 37 βδομάδα και σήμερα έκανα το NST aka καρδιοτοκογράφημα στο πανεπιστημιακό νοσοκομείο Ηρακλείου τελείως δωρεάν, έχω ασφάλεια ΙΚΑ. μου είπε η μαία να τη κάνω πέρασα από το γραφείο ΙΚΑ στο νοσοκοκείο μου το υπέγραψε και δε πλήρωσα τπτ. Τώρα για το Έλενα να σου πω δε ξέρω. sorry :)) πάντως ήταν ψιλοπερίεργη εμπειρία για πρώτη φορά που το κανα, κόντεψα να κοιμηθώ από τόση χαλάρωση.

Τουκ Τουκ Τουκ Τουκτουκ Τουκ τι ωραίος ήχος η καρδούλα του μωρού σου.

Σου εύχομαι τα καλύτερα !!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Είμαι στη 37 βδομάδα και σήμερα έκανα το NST aka καρδιοτοκογράφημα στο πανεπιστημιακό νοσοκομείο Ηρακλείου τελείως δωρεάν, έχω ασφάλεια ΙΚΑ. μου είπε η μαία να τη κάνω πέρασα από το γραφείο ΙΚΑ στο νοσοκοκείο μου το υπέγραψε και δε πλήρωσα τπτ. Τώρα για το Έλενα να σου πω δε ξέρω. sorry :)) πάντως ήταν ψιλοπερίεργη εμπειρία για πρώτη φορά που το κανα, κόντεψα να κοιμηθώ από τόση χαλάρωση.

Τουκ Τουκ Τουκ Τουκτουκ Τουκ τι ωραίος ήχος η καρδούλα του μωρού σου.

Σου εύχομαι τα καλύτερα !!

 

αυτό γίνεται για όλες τις εξετάσεις που κάνουμε στο νοσοκομείο;;

πώς είναι η διαδικασία δλδ;

Link to comment
Share on other sites

αυτό γίνεται για όλες τις εξετάσεις που κάνουμε στο νοσοκομείο;;

πώς είναι η διαδικασία δλδ;

ntemi μου να σου πω έγω στο πανεπιστημιακό Ηρακλείου έκανα τις πρώτες εξετάσεις που ήταν και οι πολλές, εκεί με τον ίδιο τρόπο.Τις έγραψε ο γιατρός μου ο οποιος είναι εκει,τις υπεγραψα στο γραφείο ΙΚΑ παλι στο νοσοκ.και τις εκανα δωρεαν εκει.όπως και την αυχενική διαφάνεια το ίδιο μόνο το PAPP-A το πλήρωσα 80 ευρω(και μάλιστα πηγα στην ιατρική σχολή που είναι δίπλα για να το πληρώσω και με τιμολογιο παρακαλω) τον Β΄επιπεδου επειδή δεν ειχε ραντεβου το εκανα εξω 140 ευρω.Εσύ που γεννάς?

Πάντως τόσο καιρό με τις επισκεψεις μου στο νοσοκομείο έμαθα ότι πρέπει να ρωτάω και να ψάχνω τα πάντα σχεδόν μόνη μου.Αλλά ρώτα τους πάντες, ότι μπορείς να κάνεις δωρεάν να το κάνεις . Δεν είναι καιρός για πολλά έξοδα!

Με το καλό το μωράκι σου :)

Link to comment
Share on other sites

ntemi μου να σου πω έγω στο πανεπιστημιακό Ηρακλείου έκανα τις πρώτες εξετάσεις που ήταν και οι πολλές, εκεί με τον ίδιο τρόπο.Τις έγραψε ο γιατρός μου ο οποιος είναι εκει,τις υπεγραψα στο γραφείο ΙΚΑ παλι στο νοσοκ.και τις εκανα δωρεαν εκει.όπως και την αυχενική διαφάνεια το ίδιο μόνο το PAPP-A το πλήρωσα 80 ευρω(και μάλιστα πηγα στην ιατρική σχολή που είναι δίπλα για να το πληρώσω και με τιμολογιο παρακαλω) τον Β΄επιπεδου επειδή δεν ειχε ραντεβου το εκανα εξω 140 ευρω.Εσύ που γεννάς?

Πάντως τόσο καιρό με τις επισκεψεις μου στο νοσοκομείο έμαθα ότι πρέπει να ρωτάω και να ψάχνω τα πάντα σχεδόν μόνη μου.Αλλά ρώτα τους πάντες, ότι μπορείς να κάνεις δωρεάν να το κάνεις . Δεν είναι καιρός για πολλά έξοδα!

Με το καλό το μωράκι σου :)

 

εγώ στα Γιάννενα μένω και θα γεννήσω στο νοσοκομείο Χατζηκώστα.

αλλά αυτό το γραφείο που λες του ικα το έχω δει κι εγώ στο νοσοκομείο αλλά δεν ήξερα για ποιο λόγο υπάρχει εκεί!

και κακώς που δε ρώτησα φυσικά!!

όλες τις εξετάσεις τις κάνω εκεί και μετά τις καταθέτω στο ικα και πάιρνω ένα ποσό!

αλλά αν μπορώ να μην πληρώνω γιατί να μην το κάνω;;

πχ για τις αίματος δίνω ανά μήνα 30 με 50 ευρώ!

αυχενική έκανα κι εγώ εξω!

τη β' επιπέδου στο νοσοκομείο,εδωσα 8,80 όσα δίνω δλδ και για κάθε υπέρηχο!

μπορώ απο'δω και πέρα να πηγαίνω,λες,σε αυτό το γραφείο του ικα με το παραπεμπτικο του γιατρού μου και να το σφραγίζουν να μην πληρώνω;;

γιατί έχουμε ακόμη πολλές να κάνουμε!!!

Link to comment
Share on other sites

Εννοείτε και να πηγαίνεις εκεί!!!

οτιδήποτε θα έχεις απορία να ρωτάς μην τους αφήνεις έτσι.

Εγώ ΄σε κάθε επίσκεψη που πάω στο νοσοκ. πληρωνω 5ευρω στα πρωινα με βλεπει η μαια και μετα περνω το ντοκ τηλεφωνο και με βλεπει. σχεδον σε καθε επισκεψη έκανα υπέρυχο και δε πλήρωνα επιπλεον.Μόνο για τις εξτρα εξετασεις (αιματος αυχενικη NST) πηγα απο το γραφείο.. Τα φάρμακα τα εγραφα ολα στο ΙΚΑ με ραντεβου. Αν θες καμια πληροφορια για επιδοματα κτλ διαδικασιες στειλε μου ΠΜ. Σε ποια εβδομάδα είσαι?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...