Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΟΝΟΣ ΣΕ ΠΡΟΣΑΓΩΓΟΥΣ


Recommended Posts

Κορίτσια μήπως καμιά σας έχει πόνους στους προσαγωγούς της;

Μήπως είναι γιατί μεγαλώνει η λεκάνη;

Είμαι τώρα στην 34η εβδομάδα..

nd2Xp3.pngIsxAp3.png

Τα μικρά μου κοριτσάκια, τα γλυκά μου ζουζουνάκια!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγώ έχω παρατηρήσει ότι πονώ περισσότερο όταν κάθομαι αρκετή ώρα ή είμαι ξαπλωμένη και μετά σηκώνομαι...τότε πονάω πιο πολύ....

Μήπως πρέπει να περπατάμε περισσότερο; Αλλά κι όταν περπατώ νοιώθω ένα βάρος χαμηλά από το μωρό..

nd2Xp3.pngIsxAp3.png

Τα μικρά μου κοριτσάκια, τα γλυκά μου ζουζουνάκια!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το παρατηρώ πριν τον ύπνο. Δεν νομίζω να είναι από την κουραση, αλλά εννοείται ότι βαραίνουμε οπότε θα επιβαρυνθεί πιο πολύ η μέση και η λεκάνη.

ISGLp2.pngilpPp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Απαπα! Όσο τα θυμάμαι τα πονάκια της εγκυμοσύνης... Στην αρχή η κοιλίτσα, μετά λίγο η μέση, λίγο η πλάτη, λίγο οι προσαγωγοί. Αυτό με τους προσαγωγούς ειδικά... Σπαστικόοο!!!

Το μωράκι είναι που σας πιέζει. Έχει πλέον μεγαλώσει, παίρνει και το "δρόμο" του για να σας συναντήσει... Υπομονή, ξεκούραση και η καλή φυσική κατάσταση βοηθάει φυσικά. Με το που θα γεννήσετε θα φύγει αυτός ο πόνος! Με το καλό να ανταμώσετε τα μπεμπονάκια σας! Αχ πόσο ζηλεύω!!! ;)

Link to comment
Share on other sites

πω πω...

ακριβως τα ιδια κι εγω εδω και λιγες μερες.

τα βραδια υποφερω με ποναει η λεκανη, η μεση, νιωθω αυτο το βαρος οταν σηκωνομαι...

στην πρωτη εγκυμοσυνη δεν τα ειχα αυτα

(βεβαια ειχα αλλα τοτε οπως πρηξιμο/τουμπανιασμα σε χερια και ποδια και μουδιασμα)

υπομονη περναει γρηγορα ο καιρος

]

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια για τις απαντήσεις σας!

Αφού μεγαλώνουν τα μωράκια μας λογικό να έχουμε διάφορα συμπτώματα...

Απλά όσες ρωτούσα γύρω μου για τους προσαγωγούς τους φαινόταν περίεργο...

Είναι και μεγαλούτσικο το μωράκι μου οπότε δικαιολογήται ο πόνος...

Με το καλό να τα υποδεχτούμε τα μικρούλια μας!!!:-)

nd2Xp3.pngIsxAp3.png

Τα μικρά μου κοριτσάκια, τα γλυκά μου ζουζουνάκια!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κάντε κουράγιο!

Δεν θα βγάλουμε και ελεφαντάκια...:lol::lol::lol:

Ας είναι γερά τα παιδάκια μας και χαλάλι τους οι πόνοι!

nd2Xp3.pngIsxAp3.png

Τα μικρά μου κοριτσάκια, τα γλυκά μου ζουζουνάκια!!!

Link to comment
Share on other sites

Το μοναδικό σύμπτωμα που είχα κοινό και στις δυο εγκυμοσυνες είναι οι πόνοι στους προσαγωγούς. Και περπατάω και πολύ. Αλλά ομολογώ ότι και ο πρώτος ήταν μεγάλο παιδάκι αλλά και η μπέμπα βγαίνει μπουλούκα.

ISGLp2.pngilpPp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ρώτησα και τον γιατρό μου για τους πόνους στους προσαγωγούς και μου είπε ότι είναι απολύτως φυσιολογικό να συμβαίνει αφού ανοίγει η λεκάνη....

Ευχαριστώ όλες σας για τις απαντήσεις και την βοήθεια!!!:)

nd2Xp3.pngIsxAp3.png

Τα μικρά μου κοριτσάκια, τα γλυκά μου ζουζουνάκια!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγώ νιώθω πόνο στο οστό...κάτω από την κοιλιά χαμηλά..καταλάβατε που...?ηβικό οστό λέγεται..το νιώθει καμιά σας?θα πάω την τετάρτη για το Doppler και θα ρωτήσω τη γιατρό!μάλλον ανοίγει γενικώς η περιοχή!λεκάνη!γοφοί!κουράγιο!

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια!! εγω ειμαι στις 29 βδ και νοιωθω αυτον τον πονο εδω και λιγες μερες... κυριως τα βραδια που ξαπλωνω. στην πρωτη μου εγκυμοσυνη δεν ειχα κατι τετοιο.

Link to comment
Share on other sites

εγώ νιώθω πόνο στο οστό...κάτω από την κοιλιά χαμηλά..καταλάβατε που...?ηβικό οστό λέγεται..το νιώθει καμιά σας?θα πάω την τετάρτη για το Doppler και θα ρωτήσω τη γιατρό!μάλλον ανοίγει γενικώς η περιοχή!λεκάνη!γοφοί!κουράγιο!

 

Κι εμένα άρχισε ο πόνος στο ηβικό οστό. Ανοίγει η λεκάνη μας είπε ο γιατρός!

Αχ υπομονή...

nd2Xp3.pngIsxAp3.png

Τα μικρά μου κοριτσάκια, τα γλυκά μου ζουζουνάκια!!!

Link to comment
Share on other sites

Eμενα που με επιασε σήμερα κάτω από το ηβικό οστό ( στην ελιά αλλα μπροστά) σε σημείο που δεν μπορούσα να περπατήσω και μου ψιλοπέρασε αφού εμεινα 1 ώρα στο κρεββάτι (ακόμα το αισθάνομαι) είναι νορμάλ? Έχω και εγώ πόνο στο γοφό εδώ και 2 εβδομάδες πολύ πιο έντονο όσο περάει ο καιρός, κυρίως όταν είμαι ξαπλωμένη.

 

 

 

 

 

39ofzf3jwy4xqrdo.png

Link to comment
Share on other sites

Αχ νορμάλ είναι όλα αυτά! Κι εγώ πονάω όταν είμαι ξαπλωμένη κάποιες φορές και όταν πάω να αλλάξω πλευρό...

Άλλες φορές πάλι όταν σηκώνομαι στην αρχή κουτσαίνω και μετά σιγά σιγά μου περνάει...

Υπομονή ετοιμάζεται το σώμα για την γέννα...

Άντε με το καλό να έρθουν τα μωράκια μας και όλα αυτά θα τα έχουμε πλέον ξεχάσει...:lol:

nd2Xp3.pngIsxAp3.png

Τα μικρά μου κοριτσάκια, τα γλυκά μου ζουζουνάκια!!!

Link to comment
Share on other sites

Με το καλό marilyn όπως τα λες. Κι εγω κούτσαινα όλη μέρα. Μια μέρα διαφορά έχουμε από ότι βλέπω?

 

Κοντεύω να σκάσω από την ανυπομονησία να τη δω τη μπεμπούλα μου και μου έχει καρφωθεί και ότι θα γεννήσω νωρίτερα...!

 

 

39ofzf3jwy4xqrdo.png

Link to comment
Share on other sites

Με το καλό marilyn όπως τα λες. Κι εγω κούτσαινα όλη μέρα. Μια μέρα διαφορά έχουμε από ότι βλέπω?

 

Κοντεύω να σκάσω από την ανυπομονησία να τη δω τη μπεμπούλα μου και μου έχει καρφωθεί και ότι θα γεννήσω νωρίτερα...!

 

 

 

Αχ ναι μόνο 1 ημέρα διαφορά!!! Κι εγώ κοριστάκι περιμένω!!!

Πόσο ζύγιζε εσένα την τελευταία φορά και σε ποιά εβδομάδα είσουν τότε;

nd2Xp3.pngIsxAp3.png

Τα μικρά μου κοριτσάκια, τα γλυκά μου ζουζουνάκια!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ 33+2 ημέρες ήταν 2700!!!

Στρουμπουλούλαααααα!!!!:D

Κι εγώ σκέφτομαι ότι λόγω βάρους μπορεί να βγει πιο γρήγορα..

nd2Xp3.pngIsxAp3.png

Τα μικρά μου κοριτσάκια, τα γλυκά μου ζουζουνάκια!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...