Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΜΕΛΟΣ ΣΤΟ FORUM


Recommended Posts


Διαφημίσεις


ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΣΑΣ ΗΞΕΡΑ ΚΑΙ ΠΙΟ ΠΡΙΝ.ΘΑ ΕΙΧΑ ΑΠΟΦΥΓΕΙ ΛΑΘΗ ΠΟΥ ΜΕ ΕΜΠΟΔΙΣΑΝ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ.Ο ΓΙΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 5 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΘΗΛΑΖΕΙ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ

.png

.png

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΝΝΗΣΑ ΠΡΟΩΡΑ ΣΤΙΣ 34 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΧΡΕΙΑΣΤΗΚΕ ΝΑ ΝΟΣΗΛΕΥΤΕΙ ΓΙΑ 20 ΜΕΡΕΣ ΣΤΗ Μ.Ε.Ν ΝΕΟΓΝΩΝ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΕΙ ΤΟ ΕΠΙΘΥΜΗΤΟ ΒΑΡΟΣ.ΟΛΟ ΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΑΥΤΟ ΕΓΩ ΕΒΓΑΖΑ ΜΕ ΤΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ ΓΑΛΑ ΚΑΘΕ ΤΡΕΙΣ ΩΡΕΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΤΟ ΠΗΓΑΙΝΑ.ΕΚΕΙ ΓΝΩΡΙΣΑ ΜΙΑ ΝΕΟΓΝΟΛΟΓΟ ΠΟΥ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕ ΑΦΑΝΤΑΣΤΑ ΚΑΙ ΜΕ ΕΦΕΡΕ ΣΕ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΜΕ ΤΟ ΣΥΝΔΕΣΜΟ ΘΗΛΑΣΜΟΥ ΕΛΛΑΔΑΣ.ΤΕΛΙΚΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑΜΕ ΚΑΙ ΤΩΡΑ Ο ΜΙΚΡΟΣ ΜΟΥ ΘΗΛΑΖΕΙ.ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΠΕΡΗΦΑΝΗ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΔΙΑΡΚΩΣ ΑΓΧΩΜΕΝΗ

.png

.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΓΕΝΝΗΣΑ ΠΡΟΩΡΑ ΣΤΙΣ 34 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΧΡΕΙΑΣΤΗΚΕ ΝΑ ΝΟΣΗΛΕΥΤΕΙ ΓΙΑ 20 ΜΕΡΕΣ ΣΤΗ Μ.Ε.Ν ΝΕΟΓΝΩΝ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΕΙ ΤΟ ΕΠΙΘΥΜΗΤΟ ΒΑΡΟΣ.ΟΛΟ ΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΑΥΤΟ ΕΓΩ ΕΒΓΑΖΑ ΜΕ ΤΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ ΓΑΛΑ ΚΑΘΕ ΤΡΕΙΣ ΩΡΕΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΤΟ ΠΗΓΑΙΝΑ.ΕΚΕΙ ΓΝΩΡΙΣΑ ΜΙΑ ΝΕΟΓΝΟΛΟΓΟ ΠΟΥ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕ ΑΦΑΝΤΑΣΤΑ ΚΑΙ ΜΕ ΕΦΕΡΕ ΣΕ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΜΕ ΤΟ ΣΥΝΔΕΣΜΟ ΘΗΛΑΣΜΟΥ ΕΛΛΑΔΑΣ.ΤΕΛΙΚΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑΜΕ ΚΑΙ ΤΩΡΑ Ο ΜΙΚΡΟΣ ΜΟΥ ΘΗΛΑΖΕΙ.ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΠΕΡΗΦΑΝΗ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΔΙΑΡΚΩΣ ΑΓΧΩΜΕΝΗ

 

 

Συγχαρητήρια. Έκανες κάτι πολύ δύσκολο και μπράβο σου που τα κατάφερες :D:D:D

 

Καλά κάνεις και νιώθεις περήφανη, το αξίζεις :D:D:D

Οταν έχεις χρόνο γράψε μας την ιστορία σου, θα βοηθήσει και άλλες μαμάδες με τό ίδιο πρόβλημα

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Και μια ερώτηση.Πειράζει που βγάζω γάλα και το δίνω και στην κόρη μου η οποία είναι 2 χρονών?μήπως το στερώ από το μωρό?ευχαριστω εκ των προτέρων.

.png

.png

Link to comment
Share on other sites

Και μια ερώτηση.Πειράζει που βγάζω γάλα και το δίνω και στην κόρη μου η οποία είναι 2 χρονών?μήπως το στερώ από το μωρό?ευχαριστω εκ των προτέρων.

 

 

Να σου ζήσουνε και σ'ευχαριστούμε που μοιράζεσαι την ιστορία σου μαζί μας. :)

 

Το μωρό παίρνει οσο θέλει! Από την άλλη εσύ δίνεις κάτι στην κόρη σου που νιώθεις ότι το στερήθηκε. Η κόρη σου επωφελείται από τα θετικά του μητρικού γάλακτος και όλοι είστε μια ευτυχισμένη οικογένεια! :)

 

 

 

Χαίρομαι πολύ που βρήκες στήριξη τη στιγμή που τη χρειαζόσουν! Συνήθως συμβαίνει το αντίθετο και νομίζω ότι θα βοηθούσε τις μητέρες και τις μελλοντικές μητέρες να γνωρίζουν πού είναι πιθανό να βρούνε στήριξη. Οι επαγγελματίες υγείας που υποστηρίζουν το θηλασμό έχουν μια δύσκολη και συνήθως μοναχική πορεία και μια καλή κουβέντα από εμάς είναι το λιγότερο που μπορούμε να κάνουμε για να τους δώσουμε κουράγιο να συνεχίσουν

 

Αν θέλεις να τη μοιραστείς και πιο αναλυτικά θα χαρούμε να την ακούσουμε.

 

Καλή συνέχεια! :)

Link to comment
Share on other sites

ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΤΗΝ ΓΕΝΝΗΣΑ ΜΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΤΟΚΕΤΟ ΤΕΛΕΙΟΜΗΝΗ.ΘΕΩΡΟΥΣΑ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ ΟΤΙ ΘΑ ΘΗΛΑΣΩ ΚΑΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΑΠΛΟ.ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ!ΣΤΟ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ ΔΕΝ ΒΟΗΘΟΥΣΑΝΕ ΚΑΘΟΛΟΥ.ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΤΕ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΧΕ ΠΕΤΡΩΣΕΙ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΜΟΥ ΦΕΡΑΝΕ ΘΗΛΑΣΓΡΟ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΒΓΑΛΩ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΠΕΤΑΞΩ (!) ΟΠΩΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝΕ.ΕΝΤΩΜΕΤΑΞΕΙ Η ΜΙΚΡΗ ΔΕΝ ΕΠΙΑΝΕ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ.ΦΕΥΓΟΝΤΑΣ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝΕ ΝΑ ΒΑΖΩ ΤΟ ΜΩΡΟ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ.Ο Λ Ο Ι ΑΥΤΟ ΜΟΥ ΛΕΓΑΝΕ ΤΙ ΚΙ ΑΝ ΕΙΧΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ...ΛΕΩ ΜΑΛΛΟΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ ΕΓΩ!ΩΣΤΟΣΟ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΣΑ ...ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΖΥΓΙΣΗ . . . ΜΑΝΤΕΨΤΕ . . .ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΒΑΡΟΣ!ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ!ΕΒΓΑΖΑ ΓΑΛΑ ΜΕ ΤΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ ΕΝΑ ΑΠΛΟ ΚΑΙ ΤΗΣ ΤΟ ΕΔΙΝΑ.ΔΕΝ ΒΡΕΘΗΚΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΓΙΑ ΗΛΕΚΤΡΙΚΟ!ΤΟ ΑΠΟΚΟΡΥΦΩΜΑ ΗΤΑΝ ΟΤΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΟΤΙ ΤΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ ΘΑ ΠΡΟΚΑΛΕΣΕΙ ΖΗΜΙΑ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΜΟΥ ..ΑΥΤΟ ΗΤΑΝ.ΣΤΑΜΑΤΗΣΑ. ΣΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ ΗΜΟΥΝ ΑΠΟΦΑΣΙΣΜΕΝΗ .ΜΟΥ ΠΡΟΕΚΥΨΕ ΠΡΟΩΡΟΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟ 1850 ΓΡ.ΟΠΩΣ ΣΑΣ ΕΙΠΑ ΝΟΣΗΛΕΥΤΗΚΕ ΓΙΑ 20 ΜΕΡΕΣ ΣΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΕΔΩΣΑ ΑΓΩΝΑ ΝΑ ΒΓΑΖΩ ΓΑΓΑ ΝΑ ΤΟΥ ΤΟ ΠΗΓΑΙΝΩ ΚΑΙ ΜΟΛΙΣ ΠΗΡΕ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΝΩ ΤΟΥ ΝΑ ΤΟΝ ΒΑΖΩ ΚΑΙ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ .ΗΜΟΥΝ ΠΟΛΥ ΤΥΧΕΡΗ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΣΑ ΤΗ ΓΙΑΤΡΟ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΜΕ ΣΤΗΡΙΞΕ ΠΟΛΥ.ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑΜΕ!!!ΕΙΔΑ ΟΜΩΣ ΤΗΝ ΠΑΡΑΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ ΣΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΤΗΣ ΚΑΙ ΑΣ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΑΣ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΣΧΕΤΙΚΗ-ΕΙΜΑΙ ΚΤΗΝΙΑΤΡΟΣ! ΕΙΜΑΣΤΕ ΒΑΘΙΑ ΝΥΧΤΩΜΕΝΟΙ ΕΓΩ ΥΠΗΡΞΑ ΑΠΛΑ ΤΥΧΕΡΗ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΣΑΣ ΓΝΩΡΙΣΑ ΑΚΟΜΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ .

.png

.png

Link to comment
Share on other sites

ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΣΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ Η ΥΠΟΝΟΜΕΥΣΗ ΔΕΝ ΠΕΤΥΧΕ.ΤΙ ΕΝΝΟΩ?ΟΤΑΝ ΣΑΡΑΝΤΙΣΕ ΚΑΙ ΠΗΓΑΜΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΘΙΕΡΩΜΕΝΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΙΚΤΕΡΟ ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΑΝ ΗΤΑΝ ΑΠΟ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ Η ΟΧΙ ΝΑ ΚΟΨΩ ΓΙΑ 3 ΜΕΡΕΣ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΑΝ ΘΑ ΕΠΑΝΕΛΘΕΙ.ΚΑΙ ΕΝΩ ΕΙΧΕ ΠΑΡΕΙ ΣΕ ΕΝΑ ΜΗΝΑ 1.5 ΚΙΛΑ!ΠΑΝΩ ΠΟΥ ΕΙΧΑΜΕ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΣΤΡΩΝΟΥΜΕ ΦΤΟΥ ΚΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ!ΤΟ ΚΡΑΤΗΣΑ ΓΙΑ ΜΙΣΗ ΜΕΡΑ ΜΟΝΟ ΚΛΑΙΓΟΝΤΑΣ ΣΥΝΕΧΕΙΑ.ΔΕΝ ΑΝΤΕΞΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΝΑ ΔΙΝΩ ΞΕΝΟ ΠΗΡΑ ΤΗ ΓΙΑΤΡΟ ΑΠΟ ΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΚΑΙ ΜΟΥΠΕ ΝΑ ΚΟΨΩ ΑΜΕΣΩΣ ΤΟ ΞΕΝΟ ΚΑΙ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ.ΜΟΥΠΕ ΜΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΟΤΙ ΑΝ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΑΝΗΣΥΧΕΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΙΚΤΕΡΟ ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΟΥ ΑΥΤΟΣ ΠΡΟΕΡΧΕΤΑΙ ΑΣ ΚΑΝΕΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ,ΟΧΙ ΝΑ ΚΟΨΕΙ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ!ΟΤΑΝ ΤΟΝ ΞΑΝΑΒΑΛΑ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΗΜΟΥΝ Ο ΠΙΟ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ

.png

.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΑΣ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΣΧΕΤΙΚΗ-ΕΙΜΑΙ ΚΤΗΝΙΑΤΡΟΣ! ΕΙΜΑΣΤΕ ΒΑΘΙΑ ΝΥΧΤΩΜΕΝΟΙ ....

 

Κτηνίατρε θα διαφωνήσω! Η θητεία μου στην κτηνιατρική ήταν πολύ σύντομη, μόλις ένα χρόνο αλλά πολύτιμη! Είχα κι εγώ προβλήματα με το θηλασμό και ομολογώ ότι δεν εμπιστευόμουν τους ανθρωπογιατρούς γιατί δεν ήξερα τι ξέρουνε και τι συμφέροντα εξυπηρετούν. Δανείστηκα λοιπόν τα βιβλία της βοοτροφίας και κοίταξα τον επαναγαλακτισμό στις αγελάδες! So simple! Διάβασα και τη φυσιολογία της γαλουχίας και φωτίστηκα.

 

Φυσικά πριν καταφύγω εκεί διάβασα μία μαιευτική (του Ν. Παπανικολάου) που διδάσκονταν εδώ στην Ιατρική το 2000 κι έγραφε:

 

Η γαλουχία δεν πρέπει να κρατάει περισσότερο από 6 μήνες, γιατί είναι δυνατό να προκαλέσει υπερπαλινδρόμιση της μήτρας και μερική ατροφία της (βιβλιγραφική αναφορά μηδέν)

 

Μερικές φορές η παρατεινόμενη αναστολή της έκκρισης γοναδοτρόπων ορμονών, ύστερα από παρατεινόμενη γαλουχία, είναι δυνατό να οδηγήσει σε υποτυπώδες σύνδρομο Sheehan (βιβλιογραφική αναφορά μηδέν)

 

Ύστερα από τον 5ο μήνα της γαλουχίας το γάλα της μητέρας είναι φτωχότερο σε λευκώματα και δεν ωφελεί (βιβλιγραφική αναφορά μηδέν).

 

Μου σηκώθηκε η τρίχα... Αν αυτά διδάσκονται οι γιατροί εγώ πού θα βρω άκρη; Μα που αλλού; Εκεί που το γάλα είναι χρήμα!!! Στην Κτηνιατρική!

 

Λίγη ψυχραιμία χρειάζεται, δύσκολο να βρεθεί στην περίοδο της λοχείας αλλά αξίζει τον κόπο!!! :wink:

Link to comment
Share on other sites

ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΑΓΛΑΙΑ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΤΑΡΤΙΣΗ Η ΘΕΩΡΗΤΙΚΗ.ΠΡΙΝ ΓΕΝΝΗΣΩ ΕΛΕΓΑ ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ.ΟΤΙ Ο ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΑΠΛΟ.ΠΟΣΟ ΠΕΡΙΠΛΟΚΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑΝΑΙ ΑΦΟΥ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΟΙ ΑΓΕΛΑΔΕΣ?!!!ΟΤΑΝ ΛΕΩ ΒΑΘΙΑ ΝΥΧΤΩΜΕΝΟΙ ΕΝΝΟΩ ΟΛΟ ΤΟΝ ΠΕΡΙΓΥΡΟ ΜΑΣ ΑΠΟ ΓΟΝΕΙΣ,ΠΕΘΕΡΙΚΑ, ΦΙΛΟΥΣ,ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ.ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΜΠΑΡΟΥΦΕΣ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ?(ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΜΕΝΑ).ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΠΟΥ ΘΗΛΑΖΕΙ ΘΕΛΕΙ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ ΚΑΙ ΕΝΘΑΡΡΥΝΣΗ.ΑΥΤΑ ΜΑΣ ΛΕΙΠΟΥΝ.ΟΤΑΝ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΑΣ ΝΑ ΛΥΓΙΣΕΙΣ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΣΟΥ ΠΕΙ ΚΑΛΑ ΠΑΣ.ΟΤΑΝ ΑΝΑΡΩΤΙΕΣΑΙ ΑΝ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΤΙ ΛΑΘΟΣ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΣΟΥ ΔΕΙΞΕΙ ΤΟ ΣΩΣΤΟ.ΑΥΤΑ Η ΑΓΝΟΙΑ ΤΑ ΣΤΕΡΕΙ ΑΠΟ ΤΗ ΘΗΛΑΖΟΥΣΑ.ΟΙ ΣΕΙΡΗΝΕΣ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑ ΠΑΝΤΟΥ ΕΙΤΕ ΑΠΟ ΑΓΝΟΙΑ ΕΙΤΕ ΑΠΟ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ

.png

.png

Link to comment
Share on other sites

ΠΟΣΟ ΠΕΡΙΠΛΟΚΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑΝΑΙ ΑΦΟΥ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΟΙ ΑΓΕΛΑΔΕΣ?!!!

 

Πάντως εμένα αυτή η σκέψη με στήριξε στον επαναγαλακτισμό. Είπα ότι αφού το κάνουν οι αγελάδες, γιατί όχι κι εγώ!

 

(Πάντως στον τοκετό οι αγελάδες χαίρουν πολύ μεγαλύτερου σεβασμού από εμάς...)

 

ΟΤΑΝ ΛΕΩ ΒΑΘΙΑ ΝΥΧΤΩΜΕΝΟΙ ΕΝΝΟΩ ΟΛΟ ΤΟΝ ΠΕΡΙΓΥΡΟ ΜΑΣ ΑΠΟ ΓΟΝΕΙΣ,ΠΕΘΕΡΙΚΑ, ΦΙΛΟΥΣ,ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ.ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΜΠΑΡΟΥΦΕΣ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ?(ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΜΕΝΑ).

 

Δεν μπορώ να μη συμφωνήσω...

 

Όλοι έχουν κάτι να πούνε...

 

Δεν θα ξεχάσω ένα συνάδελφό σου, επίκουρος καθηγητής στην Καρδίτσα, ασχολούντα με τα κατάγματα... Μου λέει όταν ο γιος μου ήταν δύο χρονών

-δεν έχεις λόγο να ταλαιπωρείσαι έτσι...

-μα δεν ταλαιπωρούμαι, μια χαρά περνάμε!

-εννοώ για τις απώλειες ασβεστίου

-δε νομίζω... (διακριτική εγώ...)

-μια έρευνα που κάναμε στο ΚΑΤ άλλα έδειχνε

-το δείγμα είχε μαμάδες που θηλάζανε μόνο λίγους μήνες...

-πώς το ξέρεις;

-γιατί οι μαμάδες που θηλαζουν ένα χρόνο έχουν μεγαλύτερη οστική μάζα από αυτή που είχανε πριν την εγκυμοσύνη. Οι απώλειες σε ασβέστιο συνεχίζονται μέχρι τον 6ο μήνα περίπου και μετά αναπληρώνονται και με το παραπάνω τόσο οι απώλειες του θηλασμού όσο και αυτές της εγκυμοσύνης που είναι πιο σημαντικές. Είναι που αυξάνει η κινητικότητα του ασβεστίου και άρα η αφομοιωσιμότητα...

-λογικό ακούγεται...

-μάλλον έχει προβλεφθεί ο μηχανισμός... αλλιώς δεν θα επιβιώναμε :wink:

 

ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΠΟΥ ΘΗΛΑΖΕΙ ΘΕΛΕΙ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ ΚΑΙ ΕΝΘΑΡΡΥΝΣΗ.ΑΥΤΑ ΜΑΣ ΛΕΙΠΟΥΝ.ΟΤΑΝ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΑΣ ΝΑ ΛΥΓΙΣΕΙΣ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΣΟΥ ΠΕΙ ΚΑΛΑ ΠΑΣ.ΟΤΑΝ ΑΝΑΡΩΤΙΕΣΑΙ ΑΝ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΤΙ ΛΑΘΟΣ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΣΟΥ ΔΕΙΞΕΙ ΤΟ ΣΩΣΤΟ.

 

Όσο πάλευα με τα δικά μου προβλήματα το μόνο που χρειαζόμουν ήταν να δω στο βλέμμα κάποιου την πίστη ότι αυτό που κάνω έχει νόημα... Ήμουν πολύ τυχερή που βρήκα αυτό το βλέμμα...

Link to comment
Share on other sites

Όσο πάλευα με τα δικά μου προβλήματα το μόνο που χρειαζόμουν ήταν να δω στο βλέμμα κάποιου την πίστη ότι αυτό που κάνω έχει νόημα... Ήμουν πολύ τυχερή που βρήκα αυτό το βλέμμα...

:D

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όσο πάλευα με τα δικά μου προβλήματα το μόνο που χρειαζόμουν ήταν να δω στο βλέμμα κάποιου την πίστη ότι αυτό που κάνω έχει νόημα... Ήμουν πολύ τυχερή που βρήκα αυτό το βλέμμα...

 

 

 

 

:D:D:D:D αυτο εψαχνα κι εγω μονο που δεν το βρηκα..

my baby was my reborn...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως κορίτσια νιώθω πολύ πολύ τυχερή που βρήκα αυτό το forum, την Αγλαϊα, την felinidoc, την Κατερίνα 24, την anastasia,... και όλα τα κορίτσια εδώ. Χωρίς εσάς τώρα θα έκανα πιο πλούσια κάποια εταιρία γάλακτος.Αντί αυτού, σκέφτομαι να αγορασω καταψύκτη για να βάζω το μητρικό γάλα που περισσεύει!!! :D:D:lol:

Από την άλλη πλευρά, και εγώ ήμουν από τις άτυχες που δεν είχαν την κατάλληλη βοήθεια και καθοδήγηση την στιγμή που έπρεπε, όταν δηλαδή γεννήθηκε το κοριτσάκι μου.Φταίω βέβαια και εγώ που δεν έψαξα το θέμα θηλασμός πριν γεννήσω. Νόμιζα ότι θα με βοηθούσαν στην κλινική και όλα θα ήταν εύκολα. Δεν είχα ιδέα τι θα συνέβαινε...

Γέννησα με καισαρική και μου φέραν το μωρό να το θηλάσω 24 ώρες μετα την γέννηση του. Μου είπαν ότι πιο νωρίς δεν μπορούσα λόγω καισαρικής. Ε, και εγώ είπα ΟΚ!Που να ξέρω ότι δεν πρέπει το μωρό να βάλει μπιμπερό στο στόμα του...Υπέθεσα ότι αυτές ξέραν. Με αποτέλεσμα όταν μου το φέραν, το μωρό και λόγω επίπεδων θηλών, δεν μπορούσε να φάει. Μου δώσαν ψευδοθηλές, μου δείξαν 2 λεπτά πως να το κρατάω και αυτό...Προσπαθούσα για ώρες... Όσο περνούσε η ώρα όμως το μωρό αντί να χορταίνει, έκλαιγε τσίριζε...το λυπόταν η ψυχή μου...Τις ρωτούσα τι να κάνω και μου λέγαν πρέπει να μάθει το μωρό. Ναι αλλά πως έλεγα αφού κλαιεί συνέχεια;Κάναν την "πάπια¨συνήθως σε αυτήν την ερώτηση!

Για να μην φλυαρώ κι αλλό, στις 20- 25 μέρες που προσπάθησα ΠΟΤΕ το μωρό μου δεν κοιμήθηκε στο στήθος, ποτέ δεν ήταν ήρεμο, ποτέ δεν έδειξε να το απολαμβάνει δηλαδή...Ίσως λόγω των επίπεδων θηλών χρειαζόμσταν και εγώ και το μωρό , από την αρχή μία ειδική μεταχείριση την οποία φυσικά δεν βρήκαμε πουθενά...

Ευτυχώς βρήκα εσάς και τουλάχιστον καταφέρνω και βγάζω με το θήλαστρο!!

Αυτά...Ήθελα να πω και εγώ την δικιά μου ιστορία...

Ευχαριστώ!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Καλωσορισες και απο μενα συντοπιτισσα!!!

Συγχαρητηρια που τα καταφερες!ειμαι και γω μια μαμα που στο δευτερο δεν ακουσα κανενα και απεδειξα πως ο θηλασμος ειναι...απλα....η φυση!!!!

 

Θα με ενδιεφερε ωστοσο το ονομα της νεογνολογου γιατι τετοια ονοματα ειναι χρησιμα!

.png.png
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς εσάς τώρα θα έκανα πιο πλούσια κάποια εταιρία γάλακτος.Αντί αυτού, σκέφτομαι να αγορασω καταψύκτη για να βάζω το μητρικό γάλα που περισσεύει!!! :D:D:lol:

 

Δεν μπορείς να κάνεις λίγη οικονομία, πρέπει να τα ξοδέψεις!!!

 

Νόμιζα ότι θα με βοηθούσαν στην κλινική και όλα θα ήταν εύκολα. Δεν είχα ιδέα τι θα συνέβαινε...

 

Το λογικό αυτό θα ήτανε... Δεν φταις εσύ που συμβαίνουν τόσα παράλογα...

 

Υπέθεσα ότι αυτές ξέραν.

 

Είσαι καλοπροαίρετη... Σε αναγκάζουν όμως να πάψεις να είσαι...

 

Ίσως λόγω των επίπεδων θηλών χρειαζόμσταν και εγώ και το μωρό , από την αρχή μία ειδική μεταχείριση την οποία φυσικά δεν βρήκαμε πουθενά...

 

Σίγουρα χρειαζόσασταν βοήθεια αλλά όπως έγραψες έκαναν την "πάπια" γιατί δεν ήξεραν τι να κάνουν... :?

 

Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν φταις εσύ που θεώρησες ότι στην κλινική θα έπρεπε να σε βοηθήσουν.

 

Θα έπρεπε να σε βοηθήσουν.

Link to comment
Share on other sites

Δίκιο έχεις Αγλαϊα αλλα δυστυχώς ο χρόνος δεν γυρίζει πίσω!Τουλάχιστον θα ξέρω για το επόμενο παιδάκι μου και θα οργανωθώ πριν γεννησω!! :D

Ελπίζω τότε να θηλάσω κανονικά!! :D:D

Προς το παρόν, χαίρομαι που το κοριτσάκι μου πίνει μόνο δικό μου γάλα!!

Ευχαριστώ![/url]

[/code]

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως κορίτσια νιώθω πολύ πολύ τυχερή που βρήκα αυτό το forum, την Αγλαϊα, την felinidoc, την Κατερίνα 24, την anastasia,... και όλα τα κορίτσια εδώ. Χωρίς εσάς τώρα θα έκανα πιο πλούσια κάποια εταιρία γάλακτος.Αντί αυτού, σκέφτομαι να αγορασω καταψύκτη για να βάζω το μητρικό γάλα που περισσεύει!!! :D:D:lol:

Από την άλλη πλευρά, και εγώ ήμουν από τις άτυχες που δεν είχαν την κατάλληλη βοήθεια και καθοδήγηση την στιγμή που έπρεπε, όταν δηλαδή γεννήθηκε το κοριτσάκι μου.Φταίω βέβαια και εγώ που δεν έψαξα το θέμα θηλασμός πριν γεννήσω. Νόμιζα ότι θα με βοηθούσαν στην κλινική και όλα θα ήταν εύκολα. Δεν είχα ιδέα τι θα συνέβαινε...

Γέννησα με καισαρική και μου φέραν το μωρό να το θηλάσω 24 ώρες μετα την γέννηση του. Μου είπαν ότι πιο νωρίς δεν μπορούσα λόγω καισαρικής. Ε, και εγώ είπα ΟΚ!Που να ξέρω ότι δεν πρέπει το μωρό να βάλει μπιμπερό στο στόμα του...Υπέθεσα ότι αυτές ξέραν. Με αποτέλεσμα όταν μου το φέραν, το μωρό και λόγω επίπεδων θηλών, δεν μπορούσε να φάει. Μου δώσαν ψευδοθηλές, μου δείξαν 2 λεπτά πως να το κρατάω και αυτό...Προσπαθούσα για ώρες... Όσο περνούσε η ώρα όμως το μωρό αντί να χορταίνει, έκλαιγε τσίριζε...το λυπόταν η ψυχή μου...Τις ρωτούσα τι να κάνω και μου λέγαν πρέπει να μάθει το μωρό. Ναι αλλά πως έλεγα αφού κλαιεί συνέχεια;Κάναν την "πάπια¨συνήθως σε αυτήν την ερώτηση!

Για να μην φλυαρώ κι αλλό, στις 20- 25 μέρες που προσπάθησα ΠΟΤΕ το μωρό μου δεν κοιμήθηκε στο στήθος, ποτέ δεν ήταν ήρεμο, ποτέ δεν έδειξε να το απολαμβάνει δηλαδή...Ίσως λόγω των επίπεδων θηλών χρειαζόμσταν και εγώ και το μωρό , από την αρχή μία ειδική μεταχείριση την οποία φυσικά δεν βρήκαμε πουθενά...

Ευτυχώς βρήκα εσάς και τουλάχιστον καταφέρνω και βγάζω με το θήλαστρο!!

Αυτά...Ήθελα να πω και εγώ την δικιά μου ιστορία...

Ευχαριστώ!!! :D

 

σ'ευχαριστω που αναφερθηκες σε μενα!!!

δυστυχως περασες κι εσυ τα δικα σου!!!!

εγω με τη σειρα μου θελω να ευχαριστησω παρα πολυ την Αγλαια,που με βοηθησε απειρες φορες και θα ειχα σταματησει ολη αυτη την ιστορια με το θηλαστρο!!!

επισης,ολα τα κοριτσια που μου συμπαρασταθηκαν!!!!

:D:D:D:D:D:D

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...