Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

υπάρχουν απαγορευμένες τροφές?


lloullou

Recommended Posts

Κορίτσια η καθεμία είναι καλό να συμβουλεύεται τον γιατρό της.

Εμένα για παραδειγμα δύο πράγματα μου απαγέρευσε αυστηρά: το κάπνισμα και το αλκοόλ (ούτε ένα ποτηράκι)!!!

Επίσης μου είπε ότι μπορώ να πίνω καφέ αλλά μόνο έναν τη μέρα (ό,τι καφέ θέλω). Αναψυκτικά με μέτρο γιατί παχαίνουν κι όχι γιατί κάνουν κακό.

Γενικότερα από φαγητά μου είπε να τρώω τα πάντα εκτός από αυτά που δεν μου αρέσουν, δηλαδή αν κάτι δεν θέλω να το φάω δε θα πιέζομαι μόνο και μόνο επειδή είναι υγιεινο. Επίσης να περιορίσω γλυκά τηγανιτά και άλλα παχυντικά για να μην παίρνω κιλά χωρις λόγο.

Τα υπόλοιπα για καρότα συκώτια ωμα κρέατα κλπ τα διάβασα στο ιντερνετ.

Για την βιταμίνη Α που προκαλει τερατογενέσεις και για άλλες τροφές.

Ρωτησα τον γιατρό και μου είπε ότι η υπερκατανάλωση αυτών των τροφών πχ συκώτι υπαρχουν πιθανότητες αλλά είναι πολύ σπάνιο και να μη τα ψειρίζω όλα τόσο πολύ. Για τα ωμά λαχανικά μου είπε ότι πάντα πρέπει να προσέχω κι όχι μόνο τώρα που είμαι έγκυος. Σαλμονέλα από ωμό αβγο ή κοτόπουλο παθαίνεις κ χωρίς να είσαι έγκυος οπότε σίγουρα πρέπει να προσεχουμε πάντα. Για το ωμό κρέας το ίδιο μου είπε. Το τοξόπλασμα βρίσκεται σε οικόσιτα ζώα απλά οι γάτες κ οι σκύλοι το μεταφέρουν. Οπότε ωμά αρνια και κατσίκια είναι επικίνδυνα αλλά και πάλι όχι μόνο κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης!!!!

Επίσης να σας υπενθιμίσω ότι τα εντόσθια τα μυαλά και τα λοιπά έχουν απαγορευτεί εδώ κ αρκετά χρόνια, άσχετα αν εμείς οι Έλληνες δεν μπορουμε να τα αποχωριστούμε!!!

Πάντος εγώ έφαγα και συκώτι (διότι το λατρεύω και το ζήλεψα) και μαγειρίτσα και κατσικάκι πάντα καλομαγειρεμενα και σπιτικά βέβαια!!

Γενικότερα θεωρώ ότι αν είμαστε υπερβολικοί δεν κάνουμε καλό στον εαυτό μας. Η υγιεινή διατροφή είναι κάτι που πρέπει να υιοθετήσουμε στη ζωή μας και όχι μόνο κατα τη διαρκεια της εγυμοσύνης.

Φανταστείτε να τρώτε μόνο τα επιτρεπόμενα κατα την διάρκεια της εγκυμοσύνης και μετα να αφήσετε τον ευατό σας. Τον άσχημο τρόπο ζωή σας θα τον μάθει το παιδί σας αργότερα και θα τον υιοθετήσει!!!

Πάλι κακό θα του κάνει...

Αυτή είναι η ταπεινή γνώμη μου και τα συμπεράσματα δικά σας!!8-)8-):cool:

Σωτήρης, Δημήτρης κ Αθηνά!!:wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 95
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Φιλενάδα εδω θα διαφωνήσω μαζί σου...

Το οτι (ευτυχώς) δεν ΕΤΥΧΕ κάτι σε εσάς δεν σημαίνει οτι όλοι θα είναι τυχεροί!

Η υγιής εξέλιξη μιας εγκυμοσύνης βασίζεται σε πιθανότητες....

...οπότε καλύτερα "φύλαγε τα ρούχα σου"

 

'Εχεις δίκιο ότι πραγματικά σε μια εγκυμοσύνη παίζουμε με τις πιθανότητες.

Απλά πραγματικά αν καθίσουμε να σκαλίσουμε το παραμικρό κινδυνεύουμε να γίνουμε υπερβολικές και να αγχωνόμαστε με το παραμικρό με αποτέλεσμα να μην χαρούμε την εγκυμοσύνη μας προσωπική μου άποψη πάντα είναι ότι στα πάντα χρειάζεται μέτρο. Ειλικρινά μπορώ να καταλάβω και τις κοπέλες που προσέχουν το παραμικρό και ειδικά αν έχουν κάποια απώλεια όπως εσύ. Από την άλλη δε θα κατακρίνω κι όσες πουν ένα "έλα μωρέ και τι έγινε?" και μια στο τόσο κάνουν κάποια ατασθαλία. Δεν εννοώ φυσικά κάτι αποδεδειγμένα επικίνδυνο για το μωρό τους ή τις ίδιες.

 

Πχ αν είμαστε ακραία υπερπροστατευτικές και αγχώδεις δε θα πρέπει:

 

Να τρώμε όλα τα παραπάνω που αναφέρθηκαν:

 

Για αλλεργίες: Σόγια, μέλι, ξηρούς καρπούς, κουκιά, φάβα και μπιζέλια.

 

Για τον κίνδυνο λιστερίασης, σαλμονέλας ή τοξοπλάσμωσης: κάθε είδους αλλαντικό, ωμές σαλάτες, ωμά τυριά, μη παστεριωμένα ή τηγμένα τυριά, αλλαντικά, ωμό ή μισοψημένο κρέας ή ψάρι, θαλασσινά όπως μύδια, ωμό αυγό σε παγωτά του ζαχαροπλαστείου και μαγιονέζες ή άλλες σάλτσες ή μελάτο κλπ

 

Βότανα που μπορεί να προκαλέσουν συσπάσεις ή αποβολή, αιμορραγία ή άλλα προβλήματα όπως: κανέλα, γαρύφαλλο, μάραθο, θυμάρι, φασκόμηλο, τζίνσενγκ, γλυκάνισο κ.α

 

Υπερβολικές ποσότητες βιταμίνης Α από πατέ και Ε.

Κάθε είδους γλυκαντική ύλη όπως η ασπαρτάμη που δεν μπορεί να τη μεταβολίσει το έμβρυο.

 

Αλκοόλ ούτε σταγόνα ειδικά στο α τρίμηνο.

Τσιγάρο ούτε κατά διάνοια.

Καφεΐνη από καφέ, τσάι, αναψυκτικά και σοκολάτες.

Γλυκά, υπερβολικές ποσότητες υδατανθράκων όπως λευκό ψωμί, μακαρόνια, πατάτες γιατί μπορεί να εμφανίσουμε διαβήτη κύησης.

Αλάτι ή αλμυρά σνακ γιατί μπορεί να εμφανίσουμε υπέρταση και κατά συνέπεια να πάθουμε εκλαμψία.

 

Έπειτα φαγητό από έξω ή φαγητό έξω γιατί είναι όλα αμφιβόλου ποιότητας κι επίσης δεν γνωρίζει κανείς πώς συντηρούνται, πόσο πλένονται, πώς και σε τι σκεύη μαγειρεύονται, με τι λάδι και αν μας ξανασερβίρουν φαγητό προηγούμενου πελάτη όπως επίσης αν το πιάτο είναι φτιαγμένο από περισσεύματα... Πολλά έχουν δει τα μάτια της ξαδέρφης μου που έχει δουλέψει σε εστιατόρια και μάλιστα μεγάλα και ακριβά! Δε μπορώ να φανταστώ τι γίνεται με τα μικρά....

 

Γαλακτοκομικά όπως γάλατα γιαούρτια κλπ, μέχρι να φτάσουν στο σπίτι μας είναι το πρόβλημα... γιατί είχε κάνει ένα φεγγάρι ο αδερφός μου σε μεταφορές με ψυγεία και έχουν δει πολλά και τα δικά του τα μάτια. Και από συντήρηση στα σούπερ-μάρκετ πόσες φορές δε βλέπουμε να βγαίνουν προϊόντα από το ψυγείο για κάποια ώρα και να γυρίζουν αργότερα. Ειδικά τα χύμα τα παίρνουμε και ληγμένα κάποιες φορές...

 

Γλυκά από ζαχαροπλαστείο επ ουδενί!!! Κακή συντήρηση, αμφίβολη η διαδικασία παρασκευής, όλα όσα δεν πωλούνται ανακυκλώνονται και φυσικά σπάνια θα φας κάτι φρέσκο.

 

Ψωμί από φούρνο... Αλεύρι αμφιβόλου ποιότητας και πολλές φορές ποντικάκια στις αποθήκες... Έχω συναντήσει σε ψωμί: Έντομο, συνδετήρα(!!!) γόπα, τρίχες... κι έκτοτε πήρα αρτοπαρασκευαστή και φτιαχνω μόνη μου.

 

Λαχανικά και φρούτα αφού όλα είναι μες στην ορμόνη και το φυτοφάρμακο!

 

Και φυσικά με μεγάλη επιφύλαξη από τα βιολογικά γιατί φίλος του άντρα μου με γυναίκα που δούλευε σε αλυσίδα καταστημάτων με βιολογικά προϊόντα του εκμυστηρεύτηκε ότι ανακατεύουν με προϊόντα που δεν είναι βιολογικά για μεγαλύτερο κέρδος.

 

Κρέατα θα φας με ασφάλεια αν έχεις μπάρμπα από χωριό, το ίδιο και αυγά. Ή αν πάρεις μερικές κοτούλες, κουνελάκια, κατσικάκια.

 

Λάδι μόνο δικής σου παραγωγής και φυσικά ελαιόλαδο.

 

Ψάρια απαπα!! Εκτός του ότι για να βρεις φρέσκο και καλό πρέπει να έχεις γκόμενο τον ψαρά... οι θάλασσες είναι τόσο μολυσμένες που τρώμε μόλυβδο και κάδμιο με το κιλό!

 

Νερό βρύσης ο Θεός φυλάξοι και από εμφιαλωμένο έχει και θέμα εδώ στο πάρεντς αλλά το έχω ακούσει κιόλας ότι το χειρότερο νερό βρύσης είναι το καλύτερο εμφιαλωμένο.

 

Για τον αέρα που αναπνέουμε τι να πρωτοπεί κανείς...

 

Κι από εκεί και πέρα, καλλυντικά, βαφές μαλλιών, αποσμητικά, ηλιακή ακτινοβολία, ασύρματα ίντερνετ, σταθερά και κινητά, φάρμακα, ορισμένα αιθέρια έλαια, ζεστά μπάνια, χαμάμ, σάουνες, σολάριουμ και διάφορες αισθητικές επεμβάσεις...

Ηλιοθεραπεία, διάφορα απορρυπαντικά και χημικά, χλωρίνη, εντομοαπωθητικά

 

Φροντίδα ζώων με προσοχή και καλύτερα μακριά από μικρά παιδάκια που μπορεί να κουβαλάνε από ιώσεις μέχρι λοιμώδη νοσήματα.

 

Δε σηκώνουμε βάρη, δε σκύβουμε, δεν κάνουμε βαριές δουλειές, αποφεύγουμε την ορθοστασία πολλή ώρα, το άγχος, τη στεναχώρια, το θυμό.

 

Πρέπει να οδηγούμε με προσοχή κι απαγορεύεται μηχανάκι φυσικά...

Κάποιοι γιατροί αποθαρρύνουν τις εγκύους από μπάνιο στη θάλασσα για τυχόν μυκητιάσεις κλπ και από μακρινά ταξίδια.

Επίσης και με το σεξ υπάρχουν πιθανότητες να πάθεις συσπάσεις, αιμορραγία ή αποκόλληση... οπότε πρέπει να προσέχεις πολύ...

 

Κι όλο και κάτι θα ξεχνάω... Βασικά αν κάτσουμε να τα σκεφτούμε όλα αυτά θα τρελαθούμε! Ειλικρινά θα τρελαθούμε γιατί μπορεί και να είμαστε και πολύ προσεκτικές και πάλι κάτι κακό να συμβεί...

Μέτρο πιστεύω πρέπει να υπάρχει σε όλα.

Από εκεί και πέρα φυσικά κάθε κοπέλα πρέπει να κάνει όπως το λέει η καρδιά της και η λογική της. Εγώ στην 1η εγκυμοσύνη έκανα τα πάντα... δουλειές, περπάτημα, ιστορίες και πού και πού κανένα παραστράτημα και ήμουν απόλυτα υγιής, ένιωθα καλά κι έχω κι ένα μωρό μια χαρά. Τώρα στη 2η από το τπτ έπαθα αποκόλληση και τραβιέμαι. Πολλά είναι θέμα τύχης. Όσο μπορούμε να μην την προκαλούμε αλλά κι από την άλλη δε γίνεται 9 μήνες να μη βγεις έξω, να μην πας ένα ταξίδι ή μια θάλασσα, να φάμε ένα γλυκό, να πάμε σε μια ταβέρνα, να πιούμε μια φορά μια μπυρίτσα....

 

Αχ βαριέμαι να ξαναδιαβάσω το μνμ... αλλά ένα θέλω να πω. Δεν έχω πρόθεση να ειρωνευτώ όποια κοπέλα προσέχει πολύ, το λέω για να μην παρεξηγηθώ γιατί πολλές φορές ο γραπτός λόγος γίνεται αιτία παρεξήγησης αν παρερμηνεύσεις τις προθέσεις του άλλου. Απλά τη γνώμη μου παραθέτω.

 

Εύχομαι σε όλες μια καλή, ανέφελη εγκυμοσύνη κι ένα γερό μωρό!!:D

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια μου μην τρελαινεστε...ξερω οτι τουλαχιστον στην αρχη τα πραγματα δεν ειναι ευκολα ειδικα αν ειναι πρωτη εγκυμοσυνη....εδω αγχωνομαστε εμεις που εχουμε ηδη παιδια...οντως υπαρχουν αρκετες τροφες που πρεπει να προσεχουμε ειδικα σημερα που οι τροφες μας ειναι γενικως μεταλαγμενες....αλλα ολα με μετρο ειναι το σωστο....σιγουρα αν θα παρεις λιγο κοκορετσι η φας ενα πιατο μαγειριτσα δεν θα παθεις τιποτα...αλλα στρειδια μανιταρια περιεργα η κακομαγειρεμενο φαγητο απο εξω που λεμε καλο ειναι να το προσεχουμε....οχι τιποτα αλλο απλα επειδη ουτως η αλλως προκαλουνται διαφορες αλλεργιες και δηλητηριασεις....προς θεου η φετα δεν κανει κακο..αλλα προσοχη στα μη παστεριωμενα...που πια δεν υπαρχουν πολλα..αν φας επωνυμα προιοντα εισαι οκ....μην υστεριαζομαστε μια καλη και κυριως μεσογειακη διατροφη ειναι το πιο σωστο....οχι ακροτητες....

ο μαριουλης μου ειναι 7 και ο δευτερος αντρουλης μου ειναι στο δρομο!!

Link to comment
Share on other sites

Mikio είσαι αφασία!!!

Φιλιά στην όμορφη Κρήτη (και ο άντρας μου κρητικός είναι ;))

 

Θα πρέπει κάποιος να μας βάλει τα ΟΣΑ είπες

σε σειρά προτεραιότητας.....βάσει πιθανοτήτων!!...:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Mikio είσαι αφασία!!!

Φιλιά στην όμορφη Κρήτη (και ο άντρας μου κρητικός είναι ;))

 

Θα πρέπει κάποιος να μας βάλει τα ΟΣΑ είπες

σε σειρά προτεραιότητας.....βάσει πιθανοτήτων!!...:mrgreen:

 

:lol: :lol: Το σκέφτηκα όταν τα έγραφα αλλά δεν είμαι και καλή στη στατιστική! Πάντως εγώ καφέ ποτέ δεν έπινα και ένα παραπάνω στην εγκυμοσύνη για να μη βγει λέει νευρικό το μωρό. Για τον ίδιο λόγο δεν ήπια σταλιά αναψυκτικό, τσάι, και δεν έτρωγα σοκολάτα!!! Άκουσον-άκουσον!! :lol: Κι έβγαλα έναν μικρό Ταλιμπάν! Σε αυτή την εγκυμοσύνη σκέφτομαι σοβαρά να αρχίσω τους καφέδες μπας και μου βγει αντίστροφο μωρό! :lol:

 

Πέρα από την πλάκα πάντως...φέτα τρώω, μαγειρίτσα έφαγα... πάω και σε κανένα ταβερνάκι, σεξ ρε γμτ λόγω της αποκόλλησης δεν μπορώ... :lol: από εκεί και πέρα προσέχω τι ψωνίζω και μαγειρεύω προσεκτικά, όπως θα έκανα και για το μωρό μου δλδ, κάνω και την προσευχή μου να βάλει κι ο Θεός το χέρι του, κάνω το δικό μου ψωμάκι είπαμε και δικό μου παγωτό για να έχω ήσυχο το κεφάλι μου! Και μην ξεχνάμε....ανακάλυψα και συνταγή για μαγιονέζα χωρίς αυγό!!! :lol:

 

Kοπελιά για να είναι ο άντρας σου Κρητικός θα έχετε κανά θείο να σας στέλνει κανένα αυγό, κανένα τυρί, κανένα κοτοπουλάκι ε?? Θα στη φιλήσω την Κρήτη αλλά καλύτερα να έρθεις εσύ το καλοκαιράκι να της δώσεις ένα φιλάκι από κοντά να τσακώσεις και το μπεμπάκι αν δεν το έχεις τσακώσει ως τότε, που στο εύχομαι! ;)

 

Όλα καλά να μας πηγαίνουν! Με το καλό τα μωρουδέλια!

Link to comment
Share on other sites

Μικιο τέλειο το κειμενάκι σου!!!

Πραγματικά τι να πρωτοπροσέξεις... Λίγο μέτρο και κοινό νου θέλει και όλα θα είναι καλά!

 

Μου αρέσει να χαμογελώ να να βλέπω τον κόσμο μέσα από ροζ γυαλιά..!Μου φτιάχνει τη διάθεση

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ με το mikio είμαι. Όπως μου είπε ο γιατρός μου, συνεχίζω τη ζωή μου κανονικά και φυσιολογικά.

 

Αυτά που πρόσεχα πριν προσέχω και τώρα. Και δεν σηκώνω βάρη. Ίσως κάποια πράγματα όπως η αποφυγή ρετινόλης να είναι ένα πρόσθετο μέτρο, αλλά τα πάντα τα αντιμετωπίζω με ψυχραιμία και δέουσα προσοχή - όπως πάντα.

 

Απλά με τα ψώνια στο σούπερ μάρκετ έχει πλάκα, γιατί η εγκυμοσύνη δεν φαίνεται και θα λένε οτι είμαι γαιδούρα να μη κρατάω τίποτα κα ο άντρας μου να σηκώνει 500 σακκούλες...:mrgreen:

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

mikio πράγματι πολύ ωραίο το κειμενάκι σου! και ναι, είναι τόσα αυτά που θεωρητικά πρέπει να προσέχουμε, που τελικά δε φχαριστιέσαι την εγκυμοσύνη σου. Για να είμαι ειλικρινής, εγώ εντόσθια δεν τρώω ποτε. Συκώτι έτρωγα, λόγω σιδηροπενίας, αλλά κι αυτό το έκοψα, όταν στα εργαστήρια βιολογίας στη σχολή εξετάσαμε στο μικροσκόπιο συκώτι, απλό συκωτι που είχαμε πάρει από τον κρεοπωλη... το τι είδαμε επάνω, δεν λέγεται... από τότε τέλος και το λέω και σε όλους, αν δεν ξερετε από πού είναι, μην τρώτε συκώτι! Τεσπα, εννοείται ότι παίζουμε με τις πιθανότητες, έχω όμως συνέχεια στο μυαλό μου (δεν το θέλω, μου έρχεται) ένα μωράκι που πέθανε από αλλαντίαση πέρσυ, από το μέλι. Ποια διακινδυνεύει να δώσει μέλι σε μωράκι που δεν έχει -τουλάχιστον- χρονισει? Το ίδιο λοιπον (εγώ προσωπικά) θεωρώ ότι πρέπει να φερόμαστε και στο αγέννητο μωρό μας, με όσο δυνατόν περισσότερο προσοχή. Αν αυτό σημαίνει ότι πρέπει να στερηθώ πολλά πράγματα που ίσως μου αρέσουν, πολύ ευχαρίστως να το κάνω!

Ταπεινή μου άποψη πάντα...

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πάν μέτρον άριστον έλεγαν οι άρχαιοι και το ίδιο μου είπε και γιατρός.. Δεν είναι περίοδος για να κάνεις τρομερές αλλαγές στις συνήθειες σου αλλά είναι καιρός να βάλεις φρένο στις υπερβολές!!

EwCip3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Kοπελιά για να είναι ο άντρας σου Κρητικός θα έχετε κανά θείο να σας στέλνει κανένα αυγό, κανένα τυρί, κανένα κοτοπουλάκι ε?? Θα στη φιλήσω την Κρήτη αλλά καλύτερα να έρθεις εσύ το καλοκαιράκι να της δώσεις ένα φιλάκι από κοντά να τσακώσεις και το μπεμπάκι αν δεν το έχεις τσακώσει ως τότε, που στο εύχομαι! ;)

 

Έχουμε και μπάρμπα κρητικό...

αλλά μήπως είναι λίγο επικίνδυνο κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης να τρώμε αυγά και πουλερικά του χωριού και του κάθε κοτετσιού

που όσο να΄ναι είναι πιό ενεξέλγκτα απο αυτά της αγοράς?

 

Στο λέω αυτό

γιατί όταν ήμουν έγκυος τότε στην κόρη μου

(ήταν πρόσφατο το θέμα της "γρίπης των πουλερικών")

θυμάμαι τον γιατρό μου να μου λέει

οτι οι "κότες ελευθέρας βοσκής" είναι πιο επικίνδυνες στο να έχουν κολλήσουν την γρίπη επειδή είναι πιό εκτεθειμένες έξω,

παρά αυτές των ορνιθοτροφείων οι οποίες είναι κλεισμένες μέσα

και τρώνε συγκεκριμένες τροφές... :?

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια υπαρχει καμια που στην εγκυμοσυνη της να ειχε ευαισθησια σε ορισμενες τροφες στην εγκυμοσυνη??απο την αρχη της εγκυμοσυνης μου σχεδον εχω τεραστιο προβλημα οταν τροω λιγο πιο βαρια απο το κανονικο π.χ. αυγα ,σοκολατα αλλαντικα πικαντικα και ψαρια...μολις τα φαω αρχιζω και βγαζω καντιλες παντου.αυτο ειναι ενα προβλημα που ποτε στην ζωη μου δεν το αντιμετωπισα ξανα...και πραγματικα υποφερω γιατι ειναι πολλα αυτα που δεν μπορω να φαω μα φαω!!!!και μερικες φορες τα τρωω και δεν μπορω να αντισταθω ξεροντας εκ των προτερων οτι θα περασω ενα βραδυ με φαγουρα και κοκκινιλες!!!!!ξερω οτι στην εγκυμοσυνη υπαρχει μεγαλυτερη ευαισθησια στις αλλεργιες αλλα τοσο???

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλημερα κοριτσια

διαβαζω το τι σας εχει απαγορευσει ο γιατρος και εχουν βγει τα ματια μου

εμενα μ ειπε τα παντα μπορεις ν φας αλλα με μετρο στα αλμυρα κ στα γλυκα

κοκα κολα δεν πινω .

αλλα η φετα κανει καλο κια γαλα . αλλα επειδη δεν μ φτανει τ γαλα και τ τυρι περνω κ συμπληρωμα ασβεστιο κ σιφηρο

τ θαλασσινα επισης τ ν φατε ψαρακι κανει παρα πολυ καλο εχουν βιταμινες

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα κοριτσια

διαβαζω το τι σας εχει απαγορευσει ο γιατρος και εχουν βγει τα ματια μου

εμενα μ ειπε τα παντα μπορεις ν φας αλλα με μετρο στα αλμυρα κ στα γλυκα

κοκα κολα δεν πινω .

αλλα η φετα κανει καλο κια γαλα . αλλα επειδη δεν μ φτανει τ γαλα και τ τυρι περνω κ συμπληρωμα ασβεστιο κ σιφηρο

τ θαλασσινα επισης τ ν φατε ψαρακι κανει παρα πολυ καλο εχουν βιταμινες

Πόπη κι εμένα το ίδιο μου είπε, ότι θέλω να τρώω εκτός από αλμυρά και πικάντικα. αναψυκτικά δεν πίνω, γλυκά προσπαθώ να τα αποφεύγω (για να μη βάλω 200 κιλά)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κορίτσια καλημέρα!!

Έχω μία απορία. Χτες έφαγα μία σαλάτα ντάκο (+ντομάτα και φέτα) εκτός σπιτιού.

Λέτε να έκανα κακό στο μπεμπε μου? Γιατί πραγματικά με όσα έχω διαβάσει έχω πανικοβληθεί.

Φοβάμαι μήπως άθελά μου του κάνω κακό.

Qxemp2.png

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

καλημερα, γιατι κοριτσακι μου να εχεις κανει κακο?

τι εχει ο ντακος και μπορει να κινδυνευσεις?

αν μπορεις να το αποφυγεις κυριως τα πρασινα σαλατικα να το κανεις, αλλα λιγη ντοματουλα δεν βλαπτει.

668bab1939.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

καλημερα, γιατι κοριτσακι μου να εχεις κανει κακο?

τι εχει ο ντακος και μπορει να κινδυνευσεις?

αν μπορεις να το αποφυγεις κυριως τα πρασινα σαλατικα να το κανεις, αλλα λιγη ντοματουλα δεν βλαπτει.

 

Επειδη έχει την ντομάτα και μήπως δεν έχει πληθεί καλά. Και εγώ για τα πράσινα ήξερα.

Θα προσπαθήσω να τρώω μόνο βραστες σαλάτες από έξω. Αν και γενικά το έξω το έχω κόψει...

Qxemp2.png

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια χαλαρά!

Όταν ρώτησα τη γιατρό μου πώς μπορώ να πάθω τοξοπλάσμωση μου είπε, αν μια γάτα είναι μολυσμένη και κάνει κακά της και εγώ τα φάω!!! Οκ, μπορεί να τύχει ένα στο εκατομμύριο να έχει κάνει κακά στα λαχανικά που θα φάω, αλλά δεν μπορώ τώρα να κάτσω να σκέφτομαι ότι θα μου τύχει κάτι τέτοιο.

Και αυτά με τα ψάρια και τα μύδια και τα διάφορα δεν έχουν αποδεικτεί ποτέ. Δεν πρόκειται να τρώω κάθε μἐρα τρεις τόνους που έχουν υδραργυρο και να βλάψω το μωρό (για τέτοιες ποσότητες μιλάμε), αλλά δεν θα το βγάλω και από τη διατροφή μου. Έλεος! Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη πρόσεχα σαν τρελλή. Ε, μόλις έμαθα ότι στο θηλασμό θα πρέπει να προσέχω περισσότερο, ξεσάλωσα και ήμουν στον 9ο! Δε θα το ξαναπεράσω!

6Jmep3.png

 

8nxrp3.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω οτι είναι τόσο τρομερό το να "προσέχει" κάποιος το τι τρώει!

 

Aυτό θα έπρεπε να ισχύει γενικώς στη ζωή μας

ανεξάρτητα απο το εαν περνάμε περίοδο εγκυμοσύνης ή όχι.

 

Πόσο μάλλον όταν μεγαλώνουμε μέσα μας ένα πλασματάκι!!

 

Ας μην είμαστε τόσο κοιλιό-δουλοι επιτέλους!!....:roll:

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια χαλαρά!

Όταν ρώτησα τη γιατρό μου πώς μπορώ να πάθω τοξοπλάσμωση μου είπε, αν μια γάτα είναι μολυσμένη και κάνει κακά της και εγώ τα φάω!!! Οκ, μπορεί να τύχει ένα στο εκατομμύριο να έχει κάνει κακά στα λαχανικά που θα φάω, αλλά δεν μπορώ τώρα να κάτσω να σκέφτομαι ότι θα μου τύχει κάτι τέτοιο.

Και αυτά με τα ψάρια και τα μύδια και τα διάφορα δεν έχουν αποδεικτεί ποτέ. Δεν πρόκειται να τρώω κάθε μἐρα τρεις τόνους που έχουν υδραργυρο και να βλάψω το μωρό (για τέτοιες ποσότητες μιλάμε), αλλά δεν θα το βγάλω και από τη διατροφή μου. Έλεος! Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη πρόσεχα σαν τρελλή. Ε, μόλις έμαθα ότι στο θηλασμό θα πρέπει να προσέχω περισσότερο, ξεσάλωσα και ήμουν στον 9ο! Δε θα το ξαναπεράσω!

 

 

κοριτσι μου δεν ειναι ακριβως ετσι, δεν ειναι κακο να προσεχεις εφοσον ξερεις απο πριν ποια τροφιμα βλαπτουν, εισαι αποκλειστικα υπευθυνη γι αυτη την ψυχουλα. εννοειται οτι ολα βγαινουν ως στατιστικα δεδομενα αλλα ποτε δεν ξερεις την εκβαση μιας παρακαμψης.

αλλωστε στην πραγματικοτητα εχουν συμβει, δεν ειναι ετσι. γνωμη μου τωρα, τι να πω εγω παντως δεν εκανα του κεφαλιου μου τα φοβομουν πολυ ολα αυτα.

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν ετρωγα συκωτι,οστρακοειδη,τονο,ξιφια, μαρουλι απο εστιατορια που τα πλενουν προχειρα(μονο σπιτι) και αναψυκτικα...κουκια δεν ετρωγα ποτε ετσι κ αλλιως..

στο θηλασμο τωρα εξακολουθω να μην τρωω τονο και ξιφια...και γενικα τοοοσο μεγαλα ψαρια..

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν ετρωγα συκωτι,οστρακοειδη,τονο,ξιφια, μαρουλι απο εστιατορια που τα πλενουν προχειρα(μονο σπιτι) και αναψυκτικα...κουκια δεν ετρωγα ποτε ετσι κ αλλιως..

στο θηλασμο τωρα εξακολουθω να μην τρωω τονο και ξιφια...και γενικα τοοοσο μεγαλα ψαρια..

 

και εγω κοριτσι μου οπως και εσυ περιπου τα ιδια και προσεχα να πλενω τα χερια καλα αν μαγειρευα εγω κρεας, ε, ενταξει δεν εγινε και τιποτε , τα μικορυλια μας να ειναι καλα, τοσα βλεπουμε γυρω καθημερινα δε λεει να ρισκαρεις την υγεια τους.

Link to comment
Share on other sites

Δε διαφωνώ... Να προσέχουμε.

Αλλά δε πρέπει να μας γίνονται εμμονές αυτά. Δεν είπα ότι δεν μπορώ να συγκρατηθώ, ούτε κοιλιόδουλη είμαι. Όμως ο φόβος πολλές φορές είναι αδικαιολόγητος. Πώς γίνεται σε άλλες χώρες να υπάρχει (αν υπάρχει) μια λίστα με 2-3 πράματα και σε μας να απαγορεύονται τα πάντα;

Θυμάμαι είχα διαβάσει ότι απαγορεύεται η φέτα, γιατί μπορεί να μην είναι καλά παστεριωμένη και όταν ρώτησα τη γιατρό μου, γούρλωσε τα μάτια και μου είπε ότι αν συνεχίσω έτσι, θα πεθάνω απ' το άγχος μου.

Νομίζω ότι είμαστε κάπως υπερβολικές με το θέμα. Αν φάω μια φορά 5-6 γαρίδες δεν πρόκειται να πάθω τίποτα.

Το ίδιο συμβαίνει και με το θηλασμό. Μη το ένα μη το άλλο γιατί προκαλεί κολικούς και στο τέλος μόνο βλακείες έτρωγα, μέχρι που μίλησα με μια ειδική παιδίατρο και μου είπε ότι όλα αυτά είναι υπερβολές.

6Jmep3.png

 

8nxrp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...