Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΟΝΟΙ ΚΑΙ "ΤΡΑΒΗΓΜΑΤΑ " ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΤΡΙΜΗΝΟ


Recommended Posts

κορίτσια οι συσπάσεις μέχρι ένα σημείο είναι φυσιολογικές...

Είναι προετοιμασία της μήτρας για την μεγάλη στιγμή...

Απλά δες αν είναι πολλές και επίμονες.

Αν σταματήσουν μόλις περπατήσεις λίγο, η αλλάξεις θέση, τότε, οκ!

ρώτα και τον γιατρό σου να δεις τι θα σου πει...

1Iik.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εννοείται πως είναι φυσιολογικές αλλά όταν είναι ανώδυνες με ενημέρωσε ο γιατρός μου.

Εάν έχεις πόνους όπως π.χ. εγώ καλά είναι να γίνει κάτι γιαυτό...

Χωρίς πόνους είναι φυσιολογικό εώς ένα σημείο...εεεεεεεεεεεε να κάνει και λιγάκι προετοιμασία η μήτρα :wink:

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα μου είπε οτι είναι φυσιολογικές οι συσπάσεις,προετοιμάζουν την μήτρα.Το πρόβλημα είναι όταν είναι συχνές μέσα σε μια μέρα από τον 6ο μήνα που είναι νωρίς και αν είναι ιδιαίτερα επώδυνες.

 

sardelaki τι έγινε με τα αποτελέσματα?

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα μου είπε οτι είναι φυσιολογικές οι συσπάσεις,προετοιμάζουν την μήτρα.Το πρόβλημα είναι όταν είναι συχνές μέσα σε μια μέρα από τον 6ο μήνα που είναι νωρίς και αν είναι ιδιαίτερα επώδυνες.

 

sardelaki τι έγινε με τα αποτελέσματα?

 

το πρώτο αποτέλεσμα δεν έδειξε κάτι...μου είπε όμως η κοπέλα να πάρω σήμερα το μεσημέρι ξανά τηλ. διότι τα πιο σαφείς αποτελέσματα βγαίνουν μετά από ένα 24ωρο γιατι πρέπει να γίνει και καλλιέργεια των ούρων.

Οπότε σήμερα θα ξαναπάρω :wink:

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Καλλιέργεια ούρων κάνουν όταν έχουν από τη γενική υποψίες για μικρόβιο,πχ πολύ ανεβασμενα πυοσφαίρια.Εσύ ζήτησες καλλιέργεια?Αυτή η εξλεταση όντως αργεί 2-3 μέρες γιατί χρειάζεται χρόνος για επώαση του μικροβίου.Αλλά αν η γενική σου είναι καθαρή γιατί σου κάνουν και κ/α?

Τέλος πάντων,κάθε εργαστήριο ίσως έχει τη σειρά του..

Οι πόνοι συνεχίζονται?Σε έπιασε το χάπι?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εμένα μου είπε οτι είναι φυσιολογικές οι συσπάσεις,προετοιμάζουν την μήτρα.Το πρόβλημα είναι όταν είναι συχνές μέσα σε μια μέρα από τον 6ο μήνα που είναι νωρίς και αν είναι ιδιαίτερα επώδυνες.

 

sardelaki τι έγινε με τα αποτελέσματα?

 

το πρώτο αποτέλεσμα δεν έδειξε κάτι...μου είπε όμως η κοπέλα να πάρω σήμερα το μεσημέρι ξανά τηλ. διότι τα πιο σαφείς αποτελέσματα βγαίνουν μετά από ένα 24ωρο γιατι πρέπει να γίνει και καλλιέργεια των ούρων.

Οπότε σήμερα θα ξαναπάρω :wink:

 

αντε βρε sardelaki πες μας τι έγινε...

ΟΛΑ ΚΑΛΑ???

1Iik.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια μου τα πυοσφαίρια ήταν μιά χαρά μου είπε η κοπέλα και τα σύγκρινα και με παλαιότερες εξετάσεις που ήταν πολύ καλές. Μου είπε πως στην καλλιέργεια έχουν καλύτερη εικόνα και μπορεί η γενική να δείξει όλα ΟΚ αλλά στην καλλιέργεια να φανεί μικρόβιο.

 

Νιώθω μιά πολύ ελάχιστη καλυτέρευση...αλλά γμτ όταν κάνω τσίσα μου πονάει πολύ η κοιλίτσα...μήπως τελικά είναι ο μπέμπης που με πατάει πλεον για τα καλά στην ουροδόχω κύστη;

Και ο ύπνος είναι βάσανο...όταν θέλω να αλλάξω πλευρό πονάει πολύ η κοιλίτσα, αλλά τί να κάνουμε; Θέλουν υπομονή αυτά τα πράγματα...δεν περνάνε από την μία μέρα στην άλλη :wink:

Αύριο Πρωτομαγιά βέβαια είμαι αναγκασμένη να την βγάλω στο σπίτι :cry: αλλά για τον μπέμπη τα ΠΑΝΤΑ! :D

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

κι η καλλιέργεια βγήκε αρνητική οπότε όλα τα πονίδια οφείλονται στις συσπάσεις...

τουλάχιστον γλίτωσα την ουρολοίμωξη :wink: κάτι είναι κι αυτό!

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Περαστικά sardelaki. Εύχομαι να σου περάσουν γρήγορα οι πόνοι και να γίνεις καλά. Το πιο πιθανό είναι η κοιλίτσα να πονάει από την πίεση της ουροδόχου κύστης. Θέλει υπομονή γιατί από ότι έχω ακούσει αυτό συμβαίνει τους τελευταίους μήνες και είναι φυσιολογικό. Περαστικά. :)

Link to comment
Share on other sites

Περαστικά sardelaki. Εύχομαι να σου περάσουν γρήγορα οι πόνοι και να γίνεις καλά. Το πιο πιθανό είναι η κοιλίτσα να πονάει από την πίεση της ουροδόχου κύστης. Θέλει υπομονή γιατί από ότι έχω ακούσει αυτό συμβαίνει τους τελευταίους μήνες και είναι φυσιολογικό. Περαστικά. :)

 

σ΄ευχαριστώ bougioukaki...

τώρα που βγήκε η καλλιέργεια ούρων αρνητική ηρέμησα λιγάκι. Τουλάχιστον δεν με βρήκε και αυτό :wink:

Εύχομαι σύντομα να είμαι πάλι περδίκι, αλλά από δω και πέρα θα προσέχω...τέρμα οι ταρζανιές που έκανα!

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Υπομονή sardelaki μου και περαστικούλια, μάλλον ο μπέμπης δοκιμάζει την υπομονή της μανούλας :D:D

 

Γνωστή μου έλεγε ότι το μωρό είχε καθίσει για 3 μέρες σε κάποιο νεύρο και νόμιζε ότι έπαθε κολικό νεφρού και έτρεχε στα νοσοκομεία χωρίς να της βρίσκουν κάτι, τελικά μόλις μετακινήθηκε το παιδί της περάσαν όλα :roll::roll:

Link to comment
Share on other sites

κι η καλλιέργεια βγήκε αρνητική οπότε όλα τα πονίδια οφείλονται στις συσπάσεις...

τουλάχιστον γλίτωσα την ουρολοίμωξη :wink: κάτι είναι κι αυτό!

 

Μπράβο ρε sardelaki άντε περαστικά σου. Φυσικά να προσέχεις και να μην κουράζεσαι.

xOSvp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για το κουράγιο που μου δίνετε κοριτσάκια μου και ναι! Θα προσέχω...δεν ξανακάνω χαζομάρες!

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

ωραία βρε σαρδελάκι,πάλι καλά που βγήκε αρνητική τουλάχιστον να μην έχεις άλλα στο κεφάλι σου :D τον γιατρό τον πήρες για να του πεις για τον πόνο στην ούρηση?

DoUwp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όχι δεν τον πήρα ξανά...το είχαμε συζητήσει λίγο τις προάλλες αλλά δεν έδωσε ιδιαίτερη σημασία...μάλλον γιατι δεν θα είναι κάτι το σπουδαίο. Αν ήταν κάτι σπουδαίο κι επικίνδυνο θα το έπαιρνε πολύ σοβαρά γιατι είναι πολύ προσεκτικός και υπερπροστατευτικός! :wink:

Την άλλη Παρασκευή έχω ραντεβού, θα τον δω από κοντά και θα τα πούμε

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

έχουν υποχωρήσει οι πόνοι αλλά δεν έχουν φύγει εντελώς...πονάω ακόμη, αλλά ΟΚ, μάλλον είναι φυσιολογικό. Προσπαθώ να ξεκουράζομαι όσο πιο πολύ γίνεται και σε μία εβδομάδα που θα πάω στον γιατρό βλέπουμε τι θα κάνουμε παρακάτω.

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σας..

ειμαι στη 19η βδομαδα της εγκυμοσυνης μου, και μέχρι τώρα ευτυχώς όλα πάνε καλα!!

πονάκια βέβαια έχω κι εγώ, λίγο η μέση λίγο η πλάτη, λίγο οι γοφοί, κυρίως κατά τον ύπνο..αλλα αυτά παλεύονται ..

αυτό που με ανησήχησε και θα ήθελα τη γνώμη σας είναι το εξής:

χτες το βράδυ με έπιασε βήχας και ένιωσα έναν αρκετά έντονο πόνο στην κοιλιά μου δεξιά.κράτησε πολύ λίγο αλλα πόνεσε αρκετά.σας εχει συμβεί ποτέ κάτι τέτοιο?θα μπορούσε ο βήχας να πειράξει το μωρό ή ανησηχώ χωρίς λόγο?

γενικά το μωρό δεν το έχω πολυκαταλάβει ακόμα μάλλον κάτι σαν το έντερο μου φαίνεται η κίνηση που νιώθω αλλα απο χτες δεν το έχω καθόλου νιώσει και γιαυτό έχω αγχωθεί λιγάκι..

Link to comment
Share on other sites

fasolaki μην ανησυχείς, ο βήχας δεν μπορεί να βλάψει το μωρό σου. Εγώ τον χειμώνα είχα γρίπη και έβηχα τρείς εβδομάδες, μιάς και δεν πήρα φάρμακα άργησα να αναρώσω αλλά ο κούκλος μου δεν έχει πάθει τίποτε.

Όσο για το τράβηγμα ΟΚ, ούτε κι αυτό να μην σε ανησυχεί αφού ήταν της στιγμής. Τέτοια τραβήγματα θα νιώσεις μπόλικα μέχρι να έρθει η ώρα σου να γεννήσεις.

Με το καλό :wink:

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Υπομονή sardelaki ευτυχώς δεν είναι ουρολοίμωξη.Ζόρικος ο κούκλος σου! :lol:

 

ζόρικος δε λες τίποτε ο μάγκας...θέλει να βγεί το κουτσουνάκι μου να δεί την μανούλα του μωρέ χε χε χε :lol: (χαζομαμά; Όχι ε;)

Και να δείτε που στο τέλος θα πάρουμε όλες τις μέρες και θα γεννηθούμε αργότερα...ε, πλάκα θα έχει!

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

κι εγώ έτσι λέω...φοβόμουν και φοβάσαι μήπως βγουν πριν την ώρα τους και τελικά πλάκα θα χει να φάμε όλο τον 9ο :shock: μάλλον μας κάνουν από τώρα γυμνάσια τα πιτσιρίκια για να προετοιμαζόμαστε :D

DoUwp3.png

Link to comment
Share on other sites

arma και sardelaki κι εγώ αυτό σκεφτόμουν.

Εκεί δηλαδή που λέμε "λες να μας έρθει νωρίτερα το κοριτσάκι μας?", στο τέλος τα περισσότερα μωράκια αποφασίζουν να κάτσουν κι άλλο... :lol:

 

fasolaki αυτό με το βήχα που λες δεν είναι τίποτα, ένα τράβηγμα της στιγμής ήταν, το χω πάθει κι εγώ πολλές φορές.

Καλό υπόλοιπο εγκυμοσύνης!!!

1Iik.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...