Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΟΝΟΙ ΚΑΙ "ΤΡΑΒΗΓΜΑΤΑ " ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΤΡΙΜΗΝΟ


Recommended Posts

δεν είχα ποτέ πόνους στην μέση όταν περίμενα περίοδο κι έτσι κι εγώ δεν καταλαβαίνω :cry:

εμένα με τσάκιζε η κοιλιά μου όταν περίμενα περίοδο.

Δεν ξέρω κούκλα μου...αν θέλεις πάρτα...αν πάλι αντέχεις καλύτερα άστα για να τα πάρεις σε μία χειρότερη στιγμή, που βέβαια ελπίζω να μην υπάρξει! :wink::wink:

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μάλλον θα συμφωνήσω μαζί σου. Το θεωρώ υπερβολή και αφού το αντέχω ακόμα λέω να το αφήσω. Αυτή είναι η μόνιμη διαφωνία μας με τον γιατρό. Μόλις του λέω "πονάω" μου λέει χάπια και όσο του λέω δεν τα παίρνω τόσο νευριάζει.

Link to comment
Share on other sites

kat123 για να σου δώσει buscopan σημαίνει μάλλον ότι οι πόνοι είναι λόγο συσπάσεων.εγώ τα έπαιρνα σχεδόν σε όλη την εγκυμοσύνη.καλό θα είναι να ακολουθούμε τις οδηγίες του γιατρού μας (εφόσον βέβαια τον εμπιστευόμαστε) και να μην κάνουμε του κεφαλιού μας γιατί πιστεύω ότι για να μας τα δίνουν κάτι ξέρουν παραπάνω από εμάς :roll:

DoUwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Kat123, εγώ θα σου έλεγα να ακούσεις τον γιατρό σου σε αυτή την φάση, εδώ δεν μιλάμε για αντιβίωση για ένα κρυωματάκι που αφορά μόνο εσένα.

Τα boscopan συνήθως τα συνταγογραφούν όταν υπάρχουν συσπάσεις στην μήτρα (και σε αυτή την φάση δεν το θες αυτό) και η αναφορά του γιατρού σου για καρδιοτοκογράφημα μου κάνει κάπως. Καταλαβαίνω ακριβώς τι εννοείς για τους πόνους στην μέση όταν περιμένεις περίοδο το ίδιο παθαίνω και εγώ (πάθαινα). :lol::lol:

 

Τα συγκεκριμένα χάπια μου τα έχει γράψει και σε εμένα ο γιατρός από την αρχή της εγκυμοσύνης μου για τους πόνους (κράμπες) που νοιώθω ακόμα όταν αλλάζω μήνα και είναι τα μόνα χάπια που έχω δεχθεί να πάρω μια και μου εξήγησε ότι θα με βοηθούσαν. Βέβαια μετά την αγωγή που ακολούθησα για μια εβδομάδα μου είπε να τα χρησιμοποιώ σε περιπτώσεις ανάγκης μόνο, και αυτό έκανα μέχρι που μπήκα στον έβδομο, δεν τον έχω ρωτήσει ακόμα αν μπορώ να τα ξαναπάρω αλλά νομίζω ότι από εδώ και πέρα οι συσπάσεις είναι κάτι που θέλουμε όποτε μάλλον θα μου πει να μην τα χρησιμοποιώ.

 

Σε κάθε περίπτωση καλό θα ήταν να ξαναμιλήσεις μαζί του για να δείς για ποιο λόγο ακριβώς στα έδωσε.

 

Φιλικά,

 

Εύα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μάλλον θα συμφωνήσω μαζί σου. Το θεωρώ υπερβολή και αφού το αντέχω ακόμα λέω να το αφήσω. Αυτή είναι η μόνιμη διαφωνία μας με τον γιατρό. Μόλις του λέω "πονάω" μου λέει χάπια και όσο του λέω δεν τα παίρνω τόσο νευριάζει.

 

τελικά μόνο ο δικός μου ο γιατρός δεν μου δίνει τίποτε...βρε δεν πάω να πονάω :lol: είναι πολύ κατά των χαπιών κι εγώ επειδή δεν επιμένω κιόλας δεν μου δίνει...ίσως είναι κακό βέβαια κι αυτό κι ίσως κάποιες φορές χρειάζονται και τα χάπια

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

ο γιατρός ξέρει που οφείλεται ο κάθε πόνος.φυσικά στην εγκυμοσύνη δεν μπορείς να παίρνεις χάπια για οποιοδήποτε πόνο.αυτός θα κρίνει.π.χ. εσένα σαρδελάκι μου η μέση σου σε πονάει λόγο του προβλήματος που έχεις.αν οφειλόταν σε συσπάσεις ίσως να σου είχε δώσει χάπια.το θέμα είναι πως από τη στιγμή που διαλέγεις ένα γιατρό σημαίνει ότι τον εμπιστεύεσαι οπότε ακολουθείς τις συμβουλές του είτε δίνει είτε δεν δίνει χάπια :wink:

DoUwp3.png

Link to comment
Share on other sites

έχω μία απορία...από που καταλαβαίνει ο γιατρός ότι έχω συσπάσεις; Μπορεί να δεί κάτι τέτοιο στον υπέρηχο;;;

Γενικά ο δικός μου είναι πολύ δύσκολος στο να δώσει χάπια...εδώ ρε κορίτσια για τις καούρες τον παρακαλούσα να πάρω κάτι και μου λέει στην χειρότερη να παίρνω ένα Maalox...άρα καταλαβαίνεται γιατι γιατρό σας μιλάω :lol:

φυσικά αυτό δεν σημαίνει ότι το βρίσκω κακό...ίσα ίσα επειδή στην Ελλάδα η κατανάλωση φαρμάκων είναι τεράστια κι οι γιατροί δίνουν πολύ εύκολα φάρμακα, το βρίσκω πολύ ΟΚ αυτό που κάνει! :wink:

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

έχω μία απορία...από που καταλαβαίνει ο γιατρός ότι έχω συσπάσεις; Μπορεί να δεί κάτι τέτοιο στον υπέρηχο;;;

Γενικά ο δικός μου είναι πολύ δύσκολος στο να δώσει χάπια...εδώ ρε κορίτσια για τις καούρες τον παρακαλούσα να πάρω κάτι και μου λέει στην χειρότερη να παίρνω ένα Maalox...άρα καταλαβαίνεται γιατι γιατρό σας μιλάω :lol:

φυσικά αυτό δεν σημαίνει ότι το βρίσκω κακό...ίσα ίσα επειδή στην Ελλάδα η κατανάλωση φαρμάκων είναι τεράστια κι οι γιατροί δίνουν πολύ εύκολα φάρμακα, το βρίσκω πολύ ΟΚ αυτό που κάνει! :wink:

 

Εμένα δεν μου δινει ουτε συμπληρώματα, ούτε φαρμακα και μάλιστα έχω να κάνω εξετάσεις αίματος από τον προγεννητικό!Ανησυχώ πιο πολυ που δεν κάνω εξετασεις!Μου είπε στις αρχές του τρίτου τριμήνου θα κάω εξετασεις και θα πάρω σίδηρο!Αιματοκρίτης ;I don't know this word!

Ούτε ξέρω πόσο έχω!Ειχα πριν την εγκυμοσύνη 41,7!

Σορυ για το ασχετο θέμα αλλα κολλουσε σάυτό που ειπες σαρδελακι για τα φαρμακα!

Link to comment
Share on other sites

Έχετε δίκιο σε όλα όσα λέτε. Ο συγκεκριμένος γιατρός μου εμπνέει εμπιστοσύνη μονό και μόνο επειδή ο ίδιος φοβάται πιο πολύ μην πάθω τίποτα για τους δικούς του επαγγελματικούς λόγους. Συνέχεια μου λέει... "θα το κάνουμε έτσι για την 1 στο εκκατομυριο, γιατί μετά αν γίνει κάτι οι γιατροί την πληρώνουν ..."

Έχει δίκιο better safe than sorry που λένε και οι Άγγλοι. Αύριο πήρα άδεια και θα κάτσω ξάπλα στο κρεβάτι μπας και μου περάσει. Θα πάρω και ενα buscopan. Ελπίζω να μην πάθει κάτι το παιδάκι μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχετε δίκιο σε όλα όσα λέτε. Ο συγκεκριμένος γιατρός μου εμπνέει εμπιστοσύνη μονό και μόνο επειδή ο ίδιος φοβάται πιο πολύ μην πάθω τίποτα για τους δικούς του επαγγελματικούς λόγους. Συνέχεια μου λέει... "θα το κάνουμε έτσι για την 1 στο εκκατομυριο, γιατί μετά αν γίνει κάτι οι γιατροί την πληρώνουν ..."

Έχει δίκιο better safe than sorry που λένε και οι Άγγλοι. Αύριο πήρα άδεια και θα κάτσω ξάπλα στο κρεβάτι μπας και μου περάσει. Θα πάρω και ενα buscopan. Ελπίζω να μην πάθει κάτι το παιδάκι μου.

 

καλή ξεκούραση και περαστικούλια σου :wink:

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

σαρδελάκι ναι, στον υπέρηχο φαίνονται οι συσπάσεις.

κατ13 καλά θα κάνεις που θα ξεκουραστείς και μην αγχώνεσαι με το buscopan,δεν υπάρχει περίπτωση να πάθει κάτι το παιδάκι σου :D περαστικά :!:

DoUwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Έχετε δίκιο σε όλα όσα λέτε. Ο συγκεκριμένος γιατρός μου εμπνέει εμπιστοσύνη μονό και μόνο επειδή ο ίδιος φοβάται πιο πολύ μην πάθω τίποτα για τους δικούς του επαγγελματικούς λόγους. Συνέχεια μου λέει... "θα το κάνουμε έτσι για την 1 στο εκκατομυριο, γιατί μετά αν γίνει κάτι οι γιατροί την πληρώνουν ..."

Έχει δίκιο better safe than sorry που λένε και οι Άγγλοι. Αύριο πήρα άδεια και θα κάτσω ξάπλα στο κρεβάτι μπας και μου περάσει. Θα πάρω και ενα buscopan. Ελπίζω να μην πάθει κάτι το παιδάκι μου.

 

Περαστικά σου κοπέλα μου. Ελπίζω να είναι όλα καλά σήμερα.

 oIKlp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια! Εχθές το απόγευμα γύρισα από την δουλειά με πιο δυνατούς πόνους και έτσι πήρα το buscopan και σήμερα είμαι ξάπλα. Νιώθω ήδη πολύ καλύτερα, συγκεκριμένα δεν πονάω απλά νιώθω μια μικρή ενόχληση, που πολύ πιθανόν να είναι και η ιδέα μου λόγω άγχους. Από το βράδυ μέχρι και τώρα δεν με έχει ξαναπιάσει οπότε πάμε καλά :D . Παραδέχομαι ότι το buscopan έκανε δουλειά. Ευτυχώς ο μικρούλης μου είναι πολύ ζωηρός και νιώθω έντονα την παρουσία του.... :wink: αν και εχθές που πονούσα είχε κουρνιάσει το καημένο.. ούτε που ακούστηκε.

Σας ευχαριστώ όλες για την συμπαράσταση. :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Απ'οτι φαίνεται τον γλιτώσαμε τον πρόωρο..

Από την Κυριακή είμαι ξάπλα με χάπια κι η γιατρός είπε την Δευτέρα οτι αν δεν περάσει θα μπούμε στην κλινική για κανα 24ωρο να κάνουμε εξετάσεις και να μου δώσει κάποιο φάρμακο από τον ορό..Φοβήθηκα πολύ κι έκανα μια.. ¨κουβεντούλα¨ με την κόρη μου..Της είπα να κάτσει ήσυχα κι οτι κι εγώ θέλω πολύ να τη δω αλλά πρέπει να περιμένουμε 2-3 μηνες ακόμη.

Ευτυχώς με άκουσε και σταμάτησαν οι συσπάσεις! :D

Ο φόβος μου έμεινε βέβαια και στην παραμικρή ενόχληση μένω ακίνητη και παρακολουθώ την εξέλιξη..

Τα συμπτώματα ήταν:πόνοι περιόδου χαμηλά,ενόχληση στη μέση σαν τσιμπήματα και ξαφνικός πόνος με ταυτόχρονο ¨πέτρωμα¨ της κοιλιάς.Συμπτώματα τοκετού.Αυτό που μας ανησύχησε είναι οτι συνέβαινε και όταν ήμουν απλά ξαπλωμένη στον καναπέ και χωρίς να έχω κάποια ιδιαίτερη σωματική δραστηριότητα τις τελευταίες μέρες.

Ουφ!Ευτυχώς μάλλον είναι όλα καλά..

Link to comment
Share on other sites

Τα συμπτώματα ήταν:πόνοι περιόδου χαμηλά,ενόχληση στη μέση σαν τσιμπήματα και ξαφνικός πόνος με ταυτόχρονο ¨πέτρωμα¨ της κοιλιάς.Συμπτώματα τοκετού.Αυτό που μας ανησύχησε είναι οτι συνέβαινε και όταν ήμουν απλά ξαπλωμένη στον καναπέ και χωρίς να έχω κάποια ιδιαίτερη σωματική δραστηριότητα τις τελευταίες μέρες.

Ουφ!Ευτυχώς μάλλον είναι όλα καλά..

 

Gerakina τους πόνους αυτούς τους είχες κάθε μέρα? Γιατί είμαι μία από τα ίδια. Πηρα buscopan και ένιωσα μία καλυτέρευση, έκατσα και μία μέρα στο σπίτι και ηρέμησα. Εχθές το βράδυ όμως με έπιασε εκεί που κοιμόμουν πόνος στην μέση, έντονος. Πήρα πάλι ένα buscopan και ηρέμησα, αλλά και σήμερα δεν είμαι στα καλύτερά μου. Δεν είναι δυνατός ο πόνος αλλά υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να τρομοκρατήσω, η γυναίκα μου είχε σε προηγούμενη εγκυμοσυνη πονάκια όπως τα περιγράφεται, σαν κράμπες, σαν χτυπηματάκια, πετρώματα όπως και οσφυικούς πονους. Μας είπαν ότι δεν είναι τίποτα.

Τελικά αποδείχτηκε ότι ήταν συσπάσεις της μήτρας! Το μωρό το χάσαμε.

Ρωτήστε μήπως σας δόσουν ένα φάρμακο που σταμτά τις συσπάσεις.

 

Γερακίνα καλά θα ήταν να το προσέξεις σε παρακαλώ!

Έχεις κάνει εξετάσεις θρομβοφιλίας?

 

Δεν ξέρω, δεν είναι όλες οι περιπτώσεις ίδιες, αλλά με αυτά που πάθαμε...δεν θα το αφήναμε στην τύχη...

Never underestimate your enemies, nor overestimate your friends.

Link to comment
Share on other sites

Gerakina και ΚΑΤ123 καθήστε ξάπλα στον καναπέ σας και όλα θα πάνε καλά.

 

Το θέμα είναι ότι εγώ είμαι στην δουλειά... αλλά μάλλον δεν θα κάτσω γιατί οι πόνοι στην μέση δυναμώνουν αρκετά. Θα πάρω τηλέφωνο και τον γιατρό μου να μου τα χώσει...και μάλλον θα φύγω. Και όλα πήγαιναν τόσο καλά :cry:

Link to comment
Share on other sites

γιατί δεν σου δίνει αναρωτική ο γιατρός; Κι εσύ γιατί δεν κάθεσαι φρόνιμα σπιτάκι σου;;; :evil::x

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Gerakina και ΚΑΤ123 καθήστε ξάπλα στον καναπέ σας και όλα θα πάνε καλά.

 

Το θέμα είναι ότι εγώ είμαι στην δουλειά... αλλά μάλλον δεν θα κάτσω γιατί οι πόνοι στην μέση δυναμώνουν αρκετά. Θα πάρω τηλέφωνο και τον γιατρό μου να μου τα χώσει...και μάλλον θα φύγω. Και όλα πήγαιναν τόσο καλά :cry:

 

Να φύγεις οπωσδήποτε γιατί δεν αξίζει να διακυνδηνεύεις για τίποτα το μωράκι σου.

 oIKlp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ο γιατρός μου δεν είναι συμβεβλημένος με το ΙΚΑ, και θα πρέπει να τρέχω στο ΙΚΑ να πάρω άδεια, το οποίο θεωρώ ότι είναι χειρότερη ταλαιπωρία για μένα και για το μωράκι.

Μίλησα με τον γιατρό και μου είπε να παίρνω PRE PAR μισό/4 ώρες για 1 εβδομάδα. και την Δευτέρα που θα πάω για την Β'επιπέδου στον εμβρυολόγο(και γιατρός του ΙΚΑ) θα του ζήτησω καμια 15 αρια μέρες

Link to comment
Share on other sites

PRE PAR μισό/4 ώρες για 1 εβδομάδα.

Μπράβο! Αυτό ήταν το φάρμακο κατά των συσπάσεων! Ακου τον γιατρό σου και προσπάθησε να είσαι ήρεμη και να ξεκουράζεσαι.

Never underestimate your enemies, nor overestimate your friends.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...