Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Διαχείριση κοινοχρήστων


Elli

Recommended Posts

Ήθελα τη γνώμη σας στο εξής προβληματάκι:

 

Στο διαμέρισμα που μένω και το οποίο μου ανήκει μετακόμισα πριν ενάμισι χρόνο.Τα προηγούμενα χρόνια το νοίκιαζα γιατί έμενα σε άλλη πόλη.Τη διαχείριση την αναλάμβαναν εκ περιτροπής κάθε χρόνο οι υπόλοιποι τρεις ιδιοκτήτες που κατοικούν στην πολυκατοικία(όλοι οι υπόλοιποι κάτοικοι είναι ενοικιαστές).

Όταν λοιπόν ήρθαμε όπως ήτανε φυσικό μας είπανε ότι φέτος πρέπει να αναλάβουμε εμείς τη διαχείρηση.Φυσικά δεν αρνηθήκαμε.Αναλάβαμε από τον Οκτώβρη.

Σίγουρα δεν είναι και η πιο ευχάριστη υποχρέωση,αν σκεφτεί κανείς πως εκτός από την ευθύνη πρέπει κάθε τόσο να δέχεσαι τους ενοίκους στο σπίτι σου για την εξόφληση,να φροντίζεις για τη θέρμανση,τον καθαρισμό και την αποκατάσταση των ζημιών,και να ακούς και τα διάφορα παράπονα.Ωστόσο δεν με πειράζει να το κάνω.

 

Σκέφτομαi όμως ότι τον Μάιο που αν πάνε όλα καλά θα γεννήσω,πώς θα ανταπεξέλθω σε όλα αυτά με δύο μωρά;(δεδομένου ότι ο άντρας μου γυρίζει σπίτι αργά το απόγευμα)

Θα τρέχω πανικόβλητη να ταίζω,να κοιμίζω και να αλλάζω δυο βρέφη και ταυτόχρονα να ανοίγω και την πόρτα μου στον καθένα;

Τα μωρά θα κοιμούνται και θα μου χτυπάνε τα κουδούνια;

 

Ήθελα τη γνώμη σας σχετικά με το αν θεωρείτε υπερβολικό να παραδώσω τη διαχείριση τότε,δηλαδή λίγο πριν γεννήσω.

Υποθέτω ότι θα τους κακοφανεί κάπως αλλά πέστε μου είναι υπερβολή;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Φυσικά και δεν ειναι υπερβολικό να τη παραδωσεις.

Προηγουνται τα μωρα σου.

Εκτός αν ανακοινώσεις οτι τα κοινοχρηστα θα πληρώνονται συγκεκριμένες ημερομηνίες και συγκεκριμένο διωρο που θα ειναι και ο συζυγός σου σπιτι.

π.χ. 7-9 μμ. Το ίδιο και για τα παραπονα. Τουλάχιστον στη δική μας πολυκατοικία οταν ειναι για τα κοινοχρηστα ο διαχειριστης βαζει συγκεκριμενες μερες και ώρες. (και δεν ειναι και εγκυος, :wink: ).

Αλλά και να τη παραδωσεις δεν νομιζω οτι κάποιος νοημων θα σου πει οχι κρατα την με ζορι.

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται και από το τι είδους σχέση έχεις με τους υπόλοιπους ιδιοκτήτες. Δεν νομίζω πάντως να μην το δεχτούν...... τι στο καλό μωρομάνα με δίδυμα θα είσαι, δεν ζητάς κάτι παράξενο.

Και η δικιά μας διαχειρίστρια μωρομάνα είναι και "δέχεται" συγκεκριμένες μέρες και ώρες.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει θα ορίσω συγκεκριμένες ώρες.

Όσο για τα έκτακτα περιστατικά,αν δεν είμαι σε θέση να ανταποκριθώ,δεν ξέρω τι θα γίνει.

Οι σχέσεις μας είναι τυπικές.Αλλά στις πολυκατοικίες ό,τι και να κάνεις πάντα κάποιος θα γκρινιάζει...

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν θα το κανα με τιποτα.να χεις 2 μωρα καταρχας δεν θα προλαβαινεις να ασχοληθεις με τιποτα αλλο εκτος απο τα 2 μωρα!!σου μιλαω εκ πειρας...παρεδωσε τα κουκλα μου γιατι θα τα φτυσεις :?:?

5db512b769.pngae89dcbaef.png σας αγαπω πολυ!!!
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω Ελλη μου μπηκα στην πολυκατοικία λιγο πριν γεννησω και παρολο που κανεις δεν ηθελε να αναλαβει τη διαχειριση εννοειτε οτι δεν δεχτηκα ουτε κι εγω και φυσικα κανεις δεν το εκανε θεμα για μενα και τους εκανα σαφες οτι δεν προκειτε να αναλαβω διαχειριση αν το παιδι δεν παει σχολειο. Τι θα το κανω δηλαδη το μωρο οταν θα πρεπει να παραλαβω το πετρελαιο? Θα το αφησω μονο του/ Η θα εχω καθε τρεις και λιγο να μπαινοβγαινουν σπιτι και να μου χτυπανε κουδουνια..

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον άμα γίνουν κανα δυο φάσεις του στυλ να χτυπάνε κουδούνια, τα μωρά να κλαίνε,να τους ανοίγω αναμαλλιασμένη και να τους λέω δε μπορώ τώρα ελάτε αργότερα...θα μου τα πάρουν από μόνοι τους :)

Τι να πω από τη μια τους ντρέπομαι και από την άλλη θεωρώ υποχρέωσή τους να δείξουν κατανόηση...

Δεν είναι μόνο οι πάγιες υποχρεώσεις πχ πετρέλαιο,καθαρίστρια ή συντήρηση ασανσέρ.Είναι και τα έκτακτα πχ τις προάλλες έσπασε σωλήνα και έτρεχα...Σ'αυτα σίγουρα δεν θα μπορώ να ανταπεξέλθω. :roll:

Link to comment
Share on other sites

Elli επειδή περασα παρόμοια φάση σου λέω ξεκάθαρα να μην ασχοληθείς καθόλου με το θέμα και να παραδώσεις τη διαχείρηση από τώρα.

Σε μια φάση της ζωής σου που η ηρεμία είναι πολύτιμη το λιγότερο που θες είναι ένα επιπρόσθετο άγχος.

Link to comment
Share on other sites

ELLI, περασα το ιδιο περυσι....και ειναι πακετο αν σκεφτεις οτι σου χτυπανε το κουδουνι συνηθως οταν εσυ δεν μπορεις να ανοιξεις!

ή ορισε ωραριο, ή αν δεν σας δημιουργει προβλημα δωσε απο τωρα τα κοινοχρηστα στον επομενο. :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νομίζω οτι στη θέση σου θα έδινα τα κοινόχρηστα σε άλλον και θα εξηγούσα οτι λόγω της γέννησης γίνεται αυτό αλλά μπορώ αν υπάρχει πρόβλημα να τα αναλάβω ξανά αμέσως μόλις μπορέσω.Δηλαδή αντι να περιμένεις να "έρθει η σειρά σου" ανάμεσα στους άλλους 3, να τα πάρεις ξανά σαν επόμενος διαχειριστής.

 

 

χμμμ...τώρα που το ξαναδιαβάζω,το γραψα μάλλον λίγο πολύπλοκα..ελπίζω να κατάλαβες.. :roll::D

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...