Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

light γάλα λόγω παχυσαρκίας 2χρονου


Recommended Posts

Εγώ νόμιζα ότι τα παιδιά παχαίνουν από τα γλυκά και τις τηγανητές πατάτες και όχι από το κανονικό γάλα. Μου φαίνεται παράλογο που ο ενδοκρινολόγος αντί να σας πει να κόψετε μαχαίρι τα γλυκά, τα πατατάκια και τα τηγανητά και να αυξήσετε τη σωματική δραστηριότητα σας συμβούλεψε να καταφύγετε στα light προϊόντα; Ακόμα και αν βλέπεις ότι οι ποσότητες που τρώει είναι μεγάλες από το βραστό μπρόκολο και τα μανταρίνια κανείς δεν πάχυνε.

Όσον αφορά το θηλασμό είναι σαν την καλή χοληστερίνη, οχι μόνο δε βλάπτει αλλά βοηθάει.

Ίσως καλύτερο θα ήταν να μιλήσεις αυστηρά στη γιαγιά ότι απαγορεύεται να της δίνει ανεξέλεγκτα φαγητό και να μιλήσεις με την παιδίατρο ώστε να σε συμβουλεύσει πώς να εξηγήσεις σε ένα τόσο μικρό παιδί να αποφεύγει τα γλυκά την ώρα που είναι στο σχολείο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ο πατέρας της, λέει η πεθερά μου, ήταν ίδιος και χειρότερος. Έχω δεί φωτογραφία του καθιστό στο μπανάκι (35 χρόνια πίσω) που το παιδί δεν χώραγε, να φανταστείς το πουλάκι του είχε κρυφτεί στα μπούτια του!

Αυτό λοιπόν είναι που με εκνευρίζει ακόμα περισσότερο: έτσι ήταν και ο πατέρας του, να δείς θα πάει δημοτικό, γυμνάσιο κλπ και θα πετάξει μπόι, έλα μωρέ τι ζητάει το παιδί λίγο ψωμάκι, γαλατάκι πώς σου πάει καρδιά και δεν δίνεις κ.α. τέτοια.

Ενώ οι γονείς μου που βλέπουν τα παιδιά πιο αραιά κα έχουν καλύτερη εικόνα της ανάπτυξής τους (λόγω μη συχνής επαφής δλδ) από μπέμπα τη βλέπανε και πάντα μου το λέγανε και το λένε ακόμα ότι είναι παχιά.

Εντωμεταξύ κάθε φορά που έχουμε συνάντηση στον παιδικό με τις δασκάλες ή τον ψυχολόγο κάθε φορά ο ίδιος διάλογος:

Εγώ : "η μεγάλη μου κόρη πώς πάει?"

Δασκαλά ή ψυχολόγος: "ψήλωσε και αδυνάτισε":confused:

Εγώ : "καλέ ρωτάω για την πρόοδό της όχι για την ανάπτυξη!"

Δασκαλά ή ψυχολόγος: "ναι αλλά οφείλουμε να το πόύμε και αυτό (ίσως επειδή γνώρισαν και την μπαλού φέτος και τους κάνει εντύπωση η διαφορά μεταξύ τους, σαν να μου δίνουνε δλδ κουράγιο ότι όταν μεγαλώσει σαν την αδελφή της θα είναι καλύτερα).

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι ακόμα: Στον ενδοκρινολόγο πήγαμε από σύμπτωση ανήμερα των 2ων γεννεθλίων οπότε έφαγα την κρυάδα της "παχυσαρκίας" και έπρεπε λοιπόν να κάνω και τα γεννέθλια του παιδιού. Τότε λοιπον αφού στο σχολείο δεν αποφεύγεις την τούρτα (είναι τέτοια η χαρά των παιδιών που δεν πειγράφεται) αφενός δεν κόψαμε τούρτα καθόλου στο σπίτι και είπα στον άντρα μου να στείλουμε μικρή τούρτα στο σχολείο και στα παιδάκια να μοιράσουν ταρτάκια που είναι μεριδούλα οπότε ξέρουμε τι θα φάει. Ούτε κουβέντα δεν δέχτηκε γιατί λέει θα στεναχωριόταν η μπαλού γιατί θα έκανε σύγκριση με γεννέθλια άλλων παιδιών.

Αυτό που έχω καταφέρει όμως το διάστημα που πέρασε είναι να μην κάνουμε με το ζόρι γεννέθλια και οι μεγάλοι ωστε να γλυτώσουμε κανένα κομμάτι τούρτας (ξεθάβαμε γεννέθλια παππούδων, γιαγγιάδων και θείων με το ζόρι προκειμένου να σβήνουν τα κεράκια τα δικά μου παιδιά)

Θέλω να καταλήξω ότι το κόμπλεξ μας το βάζουμε πάνω από την υγεία των παιδιών μας (δώστου γάλα τη νύχτα μην ξυπνήσει τη γειτονιά, πάρε μεγάλη τούρτα, κόψε 2-3 βασιλόπιτες να χαίρεται το παιδί με το φλουρί και πάει λέγοντας)

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρέπει να ξεχνάς πάντως τον τομέα κληρονομικότητα που έχει μεγάλη ευθύνη σε τέτοιες περιπτώσεις.

Να σου πω για παράδειγμα ότι τα δικά μου παιδιά τρώνε εξίσου πολύ και παχυντικά φαγητά (βέβαια εμένα τα δύο μεγάλα δεν πίνουν καθόλου γάλα) και όμως είναι εξαιρετικά αδύνατα. Αντίθετα, γνωρίζω από πολυ κοντινούς μας φίλους τα δυο τους παιδάκια που είναι αρκετά στρουμπουλά και ανεπτυγμένα για την ηλικία τους και τρώνε λιγότερα από τα δικά μου. Έχουν όμως φανερή προδιάθεση και από τους δύο γονείς τους.

Αφού λες ότι και ο μπαμπάς τους είχει παρόμοια εξέλιξη στην παιδική του ηλικία, ίσως θα πρέπει να λάβεις και αυτό υπόψη σου. Εννοείται ότι θα φροντίζεις να τρέφονται υγιεινά τα παιδιά σου αλλά κατά την άποψή μου υπερβολές, όπως το να μην κάνετε γενέθλια για να μη φαει τούρτα ή να το αφήνετε να κλαίει πεινασμένο δεν το βοηθούν. Μερικές φορές η στέρηση μπορεί να φέρει ακριβώς το αντίθετο αποτέλεσμα.

Γενικότερα, αν κάποιος τρέφεται υγιεινά, χωρίς υπερβολές (ουτε προς τα πάνω αλλά ούτε και προς τα κάτω) μπορεί άνετα και να φάει και το κομμάτι της τούρτας που του αντιστοιχεί, χωρίς να χαλάσει και ο κόσμος.;)

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ νόμιζα ότι τα παιδιά παχαίνουν από τα γλυκά και τις τηγανητές πατάτες και όχι από το κανονικό γάλα.

 

και όμως συμβαίνει..το έζησα στο πετσί μου που λένε:P

ο μικρός μου δεν έτρωγε απολύτως τίποτα από αυτά που προαναφέρεις από τα 2 του έως τα 3,η τροφή του ήταν σχεδόν μόνο γάλα και όμως ήταν κανονικότατος προς το ολίγον στρουμπουλό...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα πεις στη γιαγιά οτι το θέμα είναι σοβαρό, και δεν επιτρέπεται να παραβαίνουμε τα λόγια των γιατρών, γιατι σε αντίθετει περίπτωση το παιδί θα πρέπει να αρχίσει να κάνει αιματολογικές εξετάσεις καθε τρεις και λίγο για να μετρούν τη χοληστερίνη πράγμα που θα ειναι πολύ επώδυνο για το παιδί. Προτεινέ της αντί για ψωμί να καθρίσει ένα φρούτο ή κανένα αγγουράκι.

Σε πραγματα που έχουν σχεση με την υγεία των παιδιών μας πρεπει να ειμαστε πιο αποφασιστικοί

Link to comment
Share on other sites

Θα πεις στη γιαγιά οτι το θέμα είναι σοβαρό, και δεν επιτρέπεται να παραβαίνουμε τα λόγια των γιατρών, γιατι σε αντίθετει περίπτωση το παιδί θα πρέπει να αρχίσει να κάνει αιματολογικές εξετάσεις καθε τρεις και λίγο για να μετρούν τη χοληστερίνη πράγμα που θα ειναι πολύ επώδυνο για το παιδί. Προτεινέ της αντί για ψωμί να καθρίσει ένα φρούτο ή κανένα αγγουράκι.

Σε πραγματα που έχουν σχεση με την υγεία των παιδιών μας πρεπει να ειμαστε πιο αποφασιστικοί

 

Πώς μου τη δίνουν οι γιαγιάδες που τους λες κάτι και είναι ξεροκέφαλες και δεν ακούνε. Κι εμένα όλο και κάτι δίνει στη δικιά μου όταν πάει εκεί κι όταν της λέω ότι δεν κάνει μου λέει: "έτρωγα εγώ και με είδε και ήθελε. Τι να κάνω?" Και γενικά δε δέχεται καθόλου αυτή τη λογική ότι απαγορεύουμε κάποιες τροφές στα παιδιά. Μου λέει:"Αν είναι να φάει θα φάει μετά - στο σχολείο, στις γιορτές και τότε που θα μπορεί να τα παίρνει μόνη της και θα πέσει και με τα μούτρα!".

 

Οπότε τι? Να τις δίνουμε κι εμείς κάθε μέρα από τώρα επειδή θα τα φάει έτσι κι αλλιώς αργότερα?

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Του παίζουν τους αδύναμους χαρακτήρες στα δάκτυλα με το θέατρό τους!

Όταν λέω εγώ όχι (στο φαγητό) χτυπιέται, λυσσάει αλλά μετά από λίγο σκουπίζει τα μάτια της και λέει " 'νωμη μαμά, λίγο μόνο" ή "αύλιο, ναι?" ή "καρυδάκια/δαμάσκηνα-βερύκοκα (ξερά) έχεις?" ενώ στη γιαγιά είχει εικόνα ανθρώπου που παθαίνει ανακοπή από το πολυ το κλάμα.

Ελπίζω και εμείς όταν αξιωθούμε να δούμε εγγόνια να θυμόμαστε τους διαλόγους που κάνουμε σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

Ο γιος μου όταν έκλεινε τα δυο ήταν 20 κιλά κια 87cm. O παιδίατρος ποτέ δεν μίλησε για παχυσαρκία. Τώρα κλείνει τα 3 και είναι 22 κιλά και 102cm. Είναι ψηλός και δεν του φαίνεται. Απλά ο ρυθμός αύξησης βάρους έχει ελαττωθεί. Ποτέ δεν του στέρησα το γάλα ούτε ποσότητα ούτε σε λιπαρά (και πίνει πάρα πολύ). Απλά όσο μπορώ του περιορίζω τα γλυκά γιατί αυτά παχαίνουν. Αλλά αν το παιδί το κοιτάνε και γιαγιάδες, τότε πρέπει να συνεννοηθείς μαζί τους.

ISGLp2.pngilpPp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
Ηθελα να σχολιασω και την συμπεριφορα του παιδιατρου σου. Μπορει επειδη θηλαζες να μην ηθελε να σου πει κατι. Η δικια μου στο Βελγιο ειχε διαφορετικη αντιδραση. Οταν ο μεγαλος μου γιος πειρε 1300 γραμμαρια μεταξυ τριτου και τεταρτου μηνα μας εκοψε ενα γευμα. Το παιδι επρεπε να τρωει 4 φορες την ημερα και να κοιμαται 12 ωρες. Ετσι και εγινε και χωρις κανενα προβλημα (με εξαιρεση το πρωτο απογευμα). Προφανως τον ξυπναγα για να φαει και φυσικα ετρωγε! Το παιδι απλα αρχισε να παιρνει λιγοτερο βαρος και απο εκει που ηταν πανω απο τις καμπυλες ηρθε στα φυσιολογικα ορια. Δηλαδη απο 8 κιλα και 65 ποντους που ηταν 4 μηνων στο χρονο ηταν 11 κιλα και 76 ποντους. Τωρα που ειναι 2μιση χρονων ειναι 13 κιλα περιπου. Και πινει μπολικο γαλα πρωι βραδυ και μαλιστα εμπλουτισμενο με δημητριακα.

 

Δηλαδή έκοψε ένα γεύμα μεταξύ 3ου και 4ου μήνα??? Φοβερό μου φαίνεται! Πάντως εγώ που είχα γράψει πριν κανένα εξάμηνο ότι η μικρή μου ήταν 85πόντους και 12 κιλά και μέχρι φέτος έπρεπε να είμαστε 13 ... τελικά είμαστε 14,5 και δε μπορώ να καταλάβω το γιατί???? Υπάρχει περίπτωση να έχει ένα παιδί τάση προς πάχος?? Εμένα επειδή ε΄χει και χοληστερίνη την προσέχω πολύ. Της δίνω light γάλα και τυριά ... της δίνω σπάνια βραδινό ... τι άλλο να κάνω? Να της κόψω και τα φρούτα? Δε μπορώ να καταλάβω γιατί παχαίνει... και να πω ότι ψήλωνε και αντίστοιχα θα έλεγα εντάξει!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα η μικρή μου είναι στην 50% καμπύλη στο ύψος και στην 90% στο βάρος. Αυτές ήταν οι καμπύλες της από 2 μηνών και τώρα είναι 14. Προσπαθούμε πάρα πολύ να ελέγχουμε τι τρώει γιατί υπάρχει οικογενειακό ιστορικό ( όλες οι γυναίκες στην οικογένεια του άντρα μου, θείες, ξαδέρφες κτλ είναι παχύσαρκες, μόνο η πεθερά μου είναι αδύνατη και δεν ξέρω πως το καταφέρνει) και φαίνεται ότι είναι τρομερά λιχούδα. Για το γάλα μας είπε η παιδίατρος ότι μέχρι τα 2 πρέπει να πίνει πλήρες εκτός αν δούμε ότι ανεβαίνει στην καμπύλη του βάρους, μετά τα δύο μπορούμε να της δίνουμε το πράσινο που πίνουμε εμείς.

There is no patch for human stupidity.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα η μικρή μου είναι στην 50% καμπύλη στο ύψος και στην 90% στο βάρος. Αυτές ήταν οι καμπύλες της από 2 μηνών και τώρα είναι 14. Προσπαθούμε πάρα πολύ να ελέγχουμε τι τρώει γιατί υπάρχει οικογενειακό ιστορικό ( όλες οι γυναίκες στην οικογένεια του άντρα μου, θείες, ξαδέρφες κτλ είναι παχύσαρκες, μόνο η πεθερά μου είναι αδύνατη και δεν ξέρω πως το καταφέρνει) και φαίνεται ότι είναι τρομερά λιχούδα. Για το γάλα μας είπε η παιδίατρος ότι μέχρι τα 2 πρέπει να πίνει πλήρες εκτός αν δούμε ότι ανεβαίνει στην καμπύλη του βάρους, μετά τα δύο μπορούμε να της δίνουμε το πράσινο που πίνουμε εμείς.

 

Δε μπορώ να καταλάβω πώς γίνεται ένα παιδί τόσο μικρό να παχαίνει πιο εύκολα από ένα άλλο ... εκτός αν έχει θυροειδή!!! Εγώ δλδ βλέπω τι δίνουν στα άλλα παιδιά και παρόλα αυτά στεναχωριέμαι ... γιατί εγώ της τα στερώ όλα τα ωραία ... και παρόλα αυτά παχαίνει!!! Δηλαδή μπορεί ένα παιδάκκι τόσο μικρό να έχει απλά κακό μεταβολισμό???

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Η μικρή μου ειναι 2 χρονών (26 μηνών) 94-95ποντους και βάρος 13κιλά.....

Εγω αγχονωμαι αλλα ο γιατρος λεει αφου ψηλώνει πολυ απλα να εχω το νου μου και να μη της δινω σοκολάτες και πατατάκια. Που δεν της δινω ετσι και αλλιως παρα μονο σε παρτυ αν τα βρει και εκει εννοειτε πως θα την αφησω να φαει οτι θελει. Αλλα το αγχος εγω το περναω..,.γιατι την σιγκρινω με αλλα διχρονα....και ειμαστε και ποιο μπαμπάτσικες αλλα και ποιο ψηλες....

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η μικρή μου ειναι 2 χρονών (26 μηνών) 94-95ποντους και βάρος 13κιλά.....

Εγω αγχονωμαι αλλα ο γιατρος λεει αφου ψηλώνει πολυ απλα να εχω το νου μου και να μη της δινω σοκολάτες και πατατάκια. Που δεν της δινω ετσι και αλλιως παρα μονο σε παρτυ αν τα βρει και εκει εννοειτε πως θα την αφησω να φαει οτι θελει. Αλλα το αγχος εγω το περναω..,.γιατι την σιγκρινω με αλλα διχρονα....και ειμαστε και ποιο μπαμπάτσικες αλλα και ποιο ψηλες....

 

Για το ύψος της είναι πολύ καλά τα κιλά της. εμείς είμαστε 92 και 14,5 !!! και πάλι δε φαίνεται ιχοντρή... απλά έχει φουσκωμένη κοιλίτσα και λίγο μπουτάκια.

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

ας πω κι εγώ τα δικά μου...

η μικρή μου 20 μηνών 14.400 βάρος και ύψος 87εκ.

από μωρό έπαιρνε πάρα πολύ βάρος κάθε μήνα, γκρίνιαζε για γάλα.

πάνω από 8-10 μήνες τρώει ακριβώς τις ίδιες ποσότητες φαγητό(σε περιορισμό την έχω δλδ),και παρόλο αυτά συνεχίζει να παίρνει βάρος.

και περπατάει από 13 μηνών.

γλυκά,σοκολάτες,πατατάκια δεν έχει φάει ποτέ,που και που μπισκότο ολικής αλέσεως,ψωμί σπάνια.

τσιμπολογίματα δεν έχει.

το πρόγραμμα έχει ως εξής από 7-8 μηνών.

πρωί γάλα 250μλ (τώρα πια)

δεκατιανό φρουτόκρεμα 200γρ

μεσημεριανό 250-300γρ

απογευματινό γιαούρτι αγελαδίτσα 200γρ(+1 κουταλάκι μέλι) ή κουάκερ με γάλα

βραδυνό γάλα 250μλ

πως παχαίνει λοιπόν?με τον αέρα?

κρέμες εμπορίου δεν έφαγε ποτέ,δεν μας άφησε η γιατρός.

παιδικά γιαουρτάκια σπάνια τρώει γιατί είναι κι αυτά παχυντικά.

σε 2 παιδιάτρους έχουμε πάει,μας έχουν πει όχι δίαιτα ακόμα,απλά λίγο περιορισμό.

γενικές αναλύσεις έχουμε κάνει, και για θυρεοειδή.

έχει από νεογέννητο μια κοιλιά...και μπουτάκια!!

pPyfp1.png

IxVpp1.png

Link to comment
Share on other sites

Της δινω φρέσκο γάλα απο 15 μηνών περίπου , πινει 500-600μλ την ημέρα.Εγω κάνω τα ιδια με σενα εκτος της φρουτόκρεμας -της δινω φρουτα κομμένα σε πιατάκι συνήθως εποχής. Και απογευματινο οτι μου ζητήσει αναλογα τα γουστα της....ή πιτα δικια μου ή κεικ δικό μου, ή κανενα μπισκοτο με γαλα ή τοστ ψημενο με γάλατακι ή φρουτα ή γιαουρτάκι σκέτο με μέλι και καρυδια ή σκέτα καρύδια.

 

Link to comment
Share on other sites

Τελικά είναι κάποια παιδάκια που γεννιούνται με τάση προς πάχος??? Έχει ρωτήσει καμιά σας γιατρό???

 

(γιατί και η αδερφή μου που έχει δίδυμα και τρώει το ένα ελάχιστα παραπάνω από το άλλο και το ένα είναι μπόμπα και το άλλο normal... από τη γέννηση αυτό και τώρα είναι 16μηνών!!!)

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω ακριβώς τι συμβαίνει..αλλά παίζει ρόλο η κληρονομικότητα σε πολλά...

μπορεί βέβαια αργότερα να είναι με νορμάλ βάρος,πρέπει όμως να προσέχουμε για να μην ξεφύγουν αργότερα στην ηλικία των 4-5-6 ετών.

έτσι ελπίζουμε τουλάχιστον...

πάντως βλέπω άλλα παιδάκια που τρώνε όλη μέρα,και καθόλου καλές τροφές και δεν παχαίνουν...

τι να πώ πια?η δική μου κάθε μέρα στο φαγητό της θα έχει λαχανικά και φρούτα,και τρώει ότι της δώσω,δεν ζητάει τίποτα...

άντε να δούμε που θα φτάσουμε...

pPyfp1.png

IxVpp1.png

Link to comment
Share on other sites

Πάντως το light γάλα είναι το πιο αθώο από όλα τα light προϊόντα, καθώς στην ουσία απλά του έχει αφαιρεθεί ένα μεγαλύτερο ποσοστό λίπους από ότι στο κανονικό γάλα. Δεν έχει έξτρα πρόσθετα ή περίεργες διαδικασίες όπως τα άλλα light προϊόντα (π.χ. το γιαούρτι ή το τυρί).

Απλοϊκά, το να δίνεις light γάλα σε ένα παιδί είναι σαν να του δίνεις ας πούμε "νερωμένο" το απλό γάλα. Δεν βρίσκω ότι είναι επικίνδυνο καθώς για ένα παιδάκι 2 χρονών δεν αποτελεί το γάλα πλέον βασικό στοιχείο της διατροφής του. Επίσης το light περιέχει λιπαρά απλά λιγότερα από το κανονικό, οπότε με την αντικατάσταση απλά περιορίζεις τα λιπαρά που παίρνει το παιδί συνολικά από τη διατροφή του.

Από την άλλη το βρίσκω και λίγο ανώφελο αν το δει κανείς αποσπασματικά. Δηλαδή, από το γάλα και μόνο παχαίνει το παιδί;

Θα βοηθούσε πολύ την απόφασή σου να ρωτήσεις τους δύο γιατρούς το σκεπτικό τους. Για ποιους λόγους ο ένας προτείνει το ελαφρύ γάλα και για ποιους ο άλλος το αποκλείει. Γενικότερα αφού το ψάχνεις, μάθε να μη δέχεσαι απλά τη γνώμη των γιατρών αλλά να ρωτάς πολύ συχνά "γιατί", ώστε να είσαι σε θέση να καταλάβεις το σκεπτικό τους. :wink:

 

Σαν διαιτολογος συμφωνφ απολυτα! το light γαλα ειναι σαν το πληρες μονο που του εχεουν αφαιρεθει λιπαρα ..δεν εχει υποστει αλλη επεξεργασια και δεν εχει υποπτες ουσιες...οποτε και συμφωνω να πινει γαλα με 1,5% λιπαρα

Link to comment
Share on other sites

Εγω νομιζω εχει να κανει με την ιδιοσυγκρασια του παιδιου κατα κυριο λογο και μετα ερχεται ισως καποιο ιατρικο προβλημα. Εννοω οτι η νονα μας εχει διδυμα. Το ενα ειναι 12.5 κιλα και 74 ποντους το οποιο ειναι αρκετα βαρυ. Μας εχει ξεπερασει ηδη κατα 1 κιλο και ειναι 12 μηνων. Ε, το αλλο ειναι νομιζω 9,5 κιλα? κατι τετοιο. Αρκετη διαφορα. Και τα ταιζει ιδια φαγητα, ιδιες ποσοτητες. Απλα η μια ζηταει φαι ΣΥΝΕΧΕΙΑ ενω η αλλη οχι......ενω η δικια μου καθολου.....εχει να κανει με τις γευσεις και ειναι και στο παιδι το ΠΟΣΟ θα φαει. Δεν νομιζω οτι εχει να κανει με κληρονομικοτητα. Η μαμα των διδυμων ειναι σιλφιδα (ετσι γραφεται?) και ο αντρας της κανονικος. Εγω παροτι αθλητρια ομως ειχα προιστορια παχυσαρκιας. Το ιδιο και ο αντρας μου. Και οι δυο του κορες *απο τον πρωτο γαμο και αυτη* ειναι λιτοδιαιτες........

 

δεν ξερω.....αυτα απο προσωπικη εμπειρια.......

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

  • 12 χρόνια μετά...

Το γάλα δεν είναι η κύρια πηγή ασβεστίου. 

Υπάρχουν τροφές που είναι πλούσιες ασβέστιο .

Κ να μην πιει γάλα το παιδί, δε θα πάθει απολύτως τίποτα. 

Αντίθετα τα γάλατα εμπορίου είναι υπαίτια για φλεγμονές του σώματος. 

Ψάξτε το οριτσια

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...