Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΑΡΟΣ ΕΜΒΡΥΟΥ ΣΤΗ 33 ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ


Recommended Posts

Εμάς προχθές την Doppler 32w+ 4 d ήταν 1.900 γρ. Μια χαρά μας είπε ο γιατρός. Φυσιολογικό, λίγο κάτω από το μέσο όρο. Στις 12/12 όμως ήταν πάνω από το μέσο όρο. Κάθε εξέταση δείχνει άλλο. Άρα δεν είναι τίποτα σίγουρο. Κι εκτός των άλων, είναι εκτίμηση βάρους. Άρα, ό,τι κι αν εμείς υποθέτουμε, μάλλον άλλο θα ισχύσει στο τέλος! :-P:-P:-o

JXShp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 139
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλημερα κοριτσια.. εχω μια απορια.. λοιπον ειμαι 34 εβδ την doppler δεν θα την κανω γιατι ειπε ο γιατρος πωσ δεν την χρειαζομαι:confused:. απο την β επιπεδου ειχαμε δει πως ο μπεμπης ειναι μιαμιση βδομαδα μεγαλυτεροσ κ καλοθρεμενος..ετσι μου ειπαν:mad: δεν θελω ναειναι καλοθρεμμεν αλλα κανονικος:| ο γιατρος ειπε πως θα γεννηθει γυρω στα 4 κιλα! ερωτηση " υπαρχουν καποιοι παραγοντες που μεγαλωνει περισσοτερο το εμβρυο κ στο βαρος κ εξαρταται απο την διατροφη μου η οχι?συμειωση εχω ηδη παρει 9 κιλα..:roll:

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια.. εχω μια απορια.. λοιπον ειμαι 34 εβδ την doppler δεν θα την κανω γιατι ειπε ο γιατρος πωσ δεν την χρειαζομαι:confused:. απο την β επιπεδου ειχαμε δει πως ο μπεμπης ειναι μιαμιση βδομαδα μεγαλυτεροσ κ καλοθρεμενος..ετσι μου ειπαν:mad: δεν θελω ναειναι καλοθρεμμεν αλλα κανονικος:| ο γιατρος ειπε πως θα γεννηθει γυρω στα 4 κιλα! ερωτηση " υπαρχουν καποιοι παραγοντες που μεγαλωνει περισσοτερο το εμβρυο κ στο βαρος κ εξαρταται απο την διατροφη μου η οχι?συμειωση εχω ηδη παρει 9 κιλα..:roll:

 

Καλημέρα ευχομαι σύντομα ένα υγιέστατο μωρακι για όλους μας.το βαρος του μωρού δεν εχει να κανει με το βαρος που βάζεις το έχεις να κανεις μεγάλα μωρά.και μένα το πρώτο μου ηταν 4 κιλά και 30 γραμμάρια. Τωρα εχω πάρει τα μισά κιλά και ο γιατρος λέει αυτο θα ειναι μεγαλύτερο. . .

NDMNp3.png5oZhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μην αγχωνοσαστε για το ποσα κιλα 8α γεννη8ουν τα μωρακια σας, να σας νοιαζει μονο να ειναι γερα!!!!

Η δικια μου μπουμπου 32+1 ηταν 1600γρ και 34+1 ηταν 2 κιλα μονο και μου λεγανε 8α κανεις μικροκαμωμενο μωρο κλπ κλπ κι ειχα σκασει απο τη στεναχωρια!

Τελικα γεννη8ηκε 38+3 3070 γρ και 49 ποντους και τωρα που ειναΙ 7 μηνων ζυγιζει 9,5 κιλα ξεπερασε τις καμπυλες αναπτυξης παρακαλω! Ο γιατρος μου λεει να μην τη ταιζω τοσο πολυ :P

Εγω πηρα 11 κιλα κι τα εχασα ολα μεχρι που σαραντησα!

Δεν παιζουν ρολο τα κιλα, μια κοπελα διπλα μου ειχε παρει 20 κιλα και το μωρο βγηκε 2500 μονο! Μην πλακω8ειτε στο φαι για να παχυνει το μωρο, μεγαλο λα8ος!

8α τρωτε οπως τρωγατε και

πριν την εγκυμοσυνη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

οντως νοτα συμφωνω οτι δεν παιζει ρολο τα κιλα..απλα πιστευω πως υπαρχουν παραγοντες που βαραινει περισσοτερο ενα εμβρυο..τα κιλα που τα βλεπει? γιατι στον δικο μου γιατρο ο απλος υπερηχος δεν λεει κιλα..

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά ξέρω ότι η ανάπτυξη του εμβρύου έχει να κάνει με τη ροή θρεπτικών ουσιών από τη μάνα στο μωρό. Δεν έχει να κάνει το βάρος της μαμάς με το βάρος του μωρού.

JXShp2.png
Link to comment
Share on other sites

tolisofi στο ιατρειο του οταν πας και σου κανει υπερηχο δε σου λεει ποσα γρ ειναι το μωρο? Ισως το μηχανημα του γιατρου να ειναι παλιο. Τα γρ ειναι συμαντικο να τα βλεπει ο γιατρος...χμμ περιεργο.

Link to comment
Share on other sites

οντως νοτα συμφωνω οτι δεν παιζει ρολο τα κιλα..απλα πιστευω πως υπαρχουν παραγοντες που βαραινει περισσοτερο ενα εμβρυο..τα κιλα που τα βλεπει? γιατι στον δικο μου γιατρο ο απλος υπερηχος δεν λεει κιλα..

 

Βασικά τα κιλά προκύπτουν στο περίπου με αλγόριθμο με βάση τις μετρήσεις της περιμέτρου του κεφαλιού και της κοιλιάς. Οπότε είναι και λίγο σχετικό τί θα βγεί. Λίγο πιο πάνω ή πιο κάτω να μετρήσει, αυξομειώνεται και το βάρος που θα σου πεί. Αν τα μετράει αυτά, τότε θα πρέπει να μπορεί να σου κάνει και μια εκτίμηση του βάρους. Ίσως να έχει πιο παλιό μηχάνημα.

dxF6p2.png

Oxkbp2.png

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια ετσι νομιζωπωςεχει πιο παλιο μηχανημα..απο μετρησεισ που κανει μου λεει οτι ειναι πιο μεγαλος!!! λετε να ανησυχω που δεν εχει καινουργια μηχανηματα?οχι τιποτα αλλο κοντευω κ στον 9 κ δεν θελω να ανησυχω για μηκροπραγματα..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

emena o mikroulis mou sthn 33h evdomada htan 2700 kai mou eipe o giatros oti einai para polu megalo to mwro.twra eimai sthn 36h evdomada kai exw suspaseis.noshleutika duo meres sto nosokomeio kai twra pairnw xapia gia na kraththei 2 evdomades akoma giati meta tha kanw kaisariki.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Κορίτσια μου γεια σας!!!! Μόλις τωρα του αδερφού μου η γυναίκα πάει νοσοκομείο Αλεξάνδρας. Ειναι 36 εβδομάδων και το μωρακι της ειναι για 33 εβδομάδων... πριν την μεγάλη εβδομάδα ηταν 2400 και τωρα σήμερα ειναι 1900.... υπάρχει κίνδυνος; εχει συμβεί σε κάποια κοπέλα;;;;

Link to comment
Share on other sites

Alexop, δηλαδή το έμβρυο έχασε βάρος? Οι εξετάσεις που είδατε το βάρος του εμβρύου έγιναν στον ίδιο γιατρό-μηχάνημα; Το άκουσαν το μωράκι στον υπέρηχο, άκουσαν την καρδιά του, είδαν κινήσεις; Ο γιατρός τι σας είπε;

Νομίζω ότι το βάρος αυτό καθαυτό δεν είναι βασικό ζήτημα στην περίπτωσή σας, αλλά η μείωσή του.

Εύχομαι ολόψυχα να πάνε όλα καλά!!!

Link to comment
Share on other sites

Alexop, δηλαδή το έμβρυο έχασε βάρος? Οι εξετάσεις που είδατε το βάρος του εμβρύου έγιναν στον ίδιο γιατρό-μηχάνημα; Το άκουσαν το μωράκι στον υπέρηχο, άκουσαν την καρδιά του, είδαν κινήσεις; Ο γιατρός τι σας είπε;

Νομίζω ότι το βάρος αυτό καθαυτό δεν είναι βασικό ζήτημα στην περίπτωσή σας, αλλά η μείωσή του.

Εύχομαι ολόψυχα να πάνε όλα καλά!!!

 

Δεν ξερω εχω αγχωθει πολυ περιμένω να με πάρουν. Και εμένα αυτο με ανησυχει οτι χάνει βάρος το μωρό.. Στον ίδιο γιατρο απο την αρχή της εγκυμοσύνης.. Ευχαριστώ πολυ που μου απαντησατε... Την έστειλαν επειγοντως στο Αλεξάνδρας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν ξερω εχω αγχωθει πολυ περιμένω να με πάρουν. Και εμένα αυτο με ανησυχει οτι χάνει βάρος το μωρό.. Στον ίδιο γιατρο απο την αρχή της εγκυμοσύνης.. Ευχαριστώ πολυ που μου απαντησατε... Την έστειλαν επειγοντως στο Αλεξάνδρας.

 

Της είπαν επίσης οτι το κεφάλαιο του ειναι μικρο για 33 εβδομάδες ενω ειναι 36 εβδομάδων.

Εγω 3 παιδακια εχω και δοξα το θεό ολα καλα πήγαν...

Link to comment
Share on other sites

Είχε κάνει το ντόπλερ στην 32η εβδομάδα; εκεί τι της είπαν; τα βρήκαν όλα καλά τότε και τώρα δημιουργήθηκε το πρόβλημα;

Τι να πω; Δεν ξέρω!

Εύχομαι μόνο να είναι καλά το μωράκι!

Link to comment
Share on other sites

Osin Καλησπέρα!!

Πριν λίγο νίκησαν το καρδιογραφημα ενω δεν ηταν καλο τωρα ειναι και την εξετάζουν τωρα να μας πουν.!!! Ολα καλα ηταν τωρα σήμερα της είπαν ετσι στην Χαλκίδα...και περιμένουμε τωρα απο Αθηνα να δούμε τι θα πουν!!!

Σε Ευχαριστώ πολυ Αμην Παναγία μου!!!

Link to comment
Share on other sites

Είχε κάνει το ντόπλερ στην 32η εβδομάδα; εκεί τι της είπαν; τα βρήκαν όλα καλά τότε και τώρα δημιουργήθηκε το πρόβλημα;

Τι να πω; Δεν ξέρω!

Εύχομαι μόνο να είναι καλά το μωράκι!

 

Δοξα το θεό της είπαν οτι ειναι μια χαρά το μωρακι ειναι 2650 και ειναι μεγάλος ο μπεμπης και ζοριζεται... οι παλμοι του ειναι πολυ καλοί απλα στρεσαριστηκε η νύφη μου παραλίγο να λυποθυμησει και γιαυτό έπεσαν οι παλμοι του μωρου... Ολα καλα τωρα.

Σε Ευχαριστώ πολυ!!:P

Link to comment
Share on other sites

Alexop, άντε βρε κορίτσι μου! Πολύ ωραία νέα! Σας είχα έγνοια!

Άντε, να γεννηθεί με το καλό ο μικρούλης!!! Να είναι γερός και δυνατός!

Κοιτα τι μπορεί να πάθει ο άνθρωπος από το πουθενά!

 

Υ.Γ. καλά, το 2600 πώς το είδαν 1900; θέλουν ξ3χ3σμα για να μην πω καμία μήνυση, αλλά αφού είναι όλα καλά με το παιδί αυτό έχει σημασία!

Link to comment
Share on other sites

Ελα ντε την τρελαναν την κοπέλα...εγω σκεφτομουν τα χειρότερα μην την έβαζαν να γεννησει αλλα Ευτυχώς του είπα του Αδερφού μου να μείνει ψυχραιμος.. εμένα στην μπέμπα μου εδω στην Χαλκίδα μου έλεγαν οτι θα αποβαλω δεν ειναι καλα το μωρό και αλλα πολλα επειδή ποναγε η μέση μου και επειδή είχα ουρολοιμοξη... ειναι μερικοί γιατροί απαραδεχτοι.. αλλα ο μικρουλης Ευτυχώς ειναι μια χαρά!!!!

Ετήσια απο λάθος γιατρού έχασαν δυο εγκυμοσυνες πριν την πρώτη μου κόρη η δεύτερη ηταν δίδυμα!!! Και δεν ξαναπηγα ποτέ Χαλκίδα σε γυναικολογο!!! Και δεν με είχε καθαρισει καλα στην δεύτερη..

Τέλος πάντων ολα καλα Ευτυχώς!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα κορίτσια. Είμαι καινούρια στην παρέα σας. Είμαι έγκυος στις 35 και 4. Χθες που πήγα στο γυναικολόγο μου το μωράκι μου είναι 1930 γραμμάρια. Δεν πήρε καθόλου βάρος από την προηγούμενη φορά. Είναι μικρό μου είπε χθες για πρώτη φορά. Τις προηγούμενες φορές πάντα όλα φυσιολογικά μου έλεγε. Με έστειλε για ντόπλερ. Όλες οι αρτηρίες φυσιολογικές. Αμνιακό και πλακούντας μια χαρά. Από μένα τρέφεται κανονικά. Αλλά δε μεγαλώνει. Το μοναδικό που έδειξε το ντόπλερ είναι τριπλή περιτύλιξη του ομφάλιου λώρου. Ρώτησα τη γιατρό που μου έκανε το ντόπλερ αν φταίει αυτό, αλλά μου είπε πως μάλλον όχι εφόσον όλες οι μετρήσεις για την κυκλοφορία του αίματος είναι πολύ καλές. Μου έγραψε εξετάσεις αίματος μήπως είναι κάποια λοίμωξη. Τοξόπλασμα (την έχω κάνει πολλές φορές πάντα αρνητική, τελευταία φορά πριν 6 μέρες), κυτταρομεγαλοϊός (την έκανα στην αρχή της εγκυμοσύνης και βρέθηκαν αντισώματα, γι' αυτό και δεν την επαναλάβαμε ξανά) και παρβοϊός (δεν την έχω ξανακάνει). Από χθες είμαι χάλια και εγώ και ο άντρας μου. Κλαίω όλη την ώρα, δεν ξέρω τι να κάνω για να το βοηθήσω να μεγαλώσει. Είχε καμία σας παρόμοια εμπειρία;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια. Είμαι καινούρια στην παρέα σας. Είμαι έγκυος στις 35 και 4. Χθες που πήγα στο γυναικολόγο μου το μωράκι μου είναι 1930 γραμμάρια. Δεν πήρε καθόλου βάρος από την προηγούμενη φορά. Είναι μικρό μου είπε χθες για πρώτη φορά. Τις προηγούμενες φορές πάντα όλα φυσιολογικά μου έλεγε. Με έστειλε για ντόπλερ. Όλες οι αρτηρίες φυσιολογικές. Αμνιακό και πλακούντας μια χαρά. Από μένα τρέφεται κανονικά. Αλλά δε μεγαλώνει. Το μοναδικό που έδειξε το ντόπλερ είναι τριπλή περιτύλιξη του ομφάλιου λώρου. Ρώτησα τη γιατρό που μου έκανε το ντόπλερ αν φταίει αυτό, αλλά μου είπε πως μάλλον όχι εφόσον όλες οι μετρήσεις για την κυκλοφορία του αίματος είναι πολύ καλές. Μου έγραψε εξετάσεις αίματος μήπως είναι κάποια λοίμωξη. Τοξόπλασμα (την έχω κάνει πολλές φορές πάντα αρνητική, τελευταία φορά πριν 6 μέρες), κυτταρομεγαλοϊός (την έκανα στην αρχή της εγκυμοσύνης και βρέθηκαν αντισώματα, γι' αυτό και δεν την επαναλάβαμε ξανά) και παρβοϊός (δεν την έχω ξανακάνει). Από χθες είμαι χάλια και εγώ και ο άντρας μου. Κλαίω όλη την ώρα, δεν ξέρω τι να κάνω για να το βοηθήσω να μεγαλώσει. Είχε καμία σας παρόμοια εμπειρία;

 

Καταρχήν σε λίγο μπαίνεις στο μήνα σου κ ανά πάσα στιγμή μπορεί να γεννήσεις, οπότε αν με ρωτάς άδικα στεναχωριέσαι! Γέννησα το Νοέμβρη, 36+6. Το ίδιο συνέβη κ με εμένα, απλά εγώ να σημειώσω πως είχα αρκετά δύσκολη εγκυμοσύνη κ με πολλούς έμετους καθόλη τη διάρκειά της. Οπως ανέφερα λοιπόν ο μικρός μου σταμάτησε να παίρνει βάρος κατά τις τελευταίες εβδομάδες. Εκανα επαναλαμβανόμενα ντόπλερ που ήταν όλα φυσιολογικά απλά ο γιατρός μου είχε πει πως εφόσον το μωρό δεν παίρνει βάρος ίσως να χρειαστεί να μου το πάρουν νωρίτερα. Τελικά ο μικρός βγήκε από μόνος του κ σε πληροφορώ ότι εξαιτίας του βάρους του(2.290) είχα κ μια πολύ πολύ εύκολη γέννα. Να ξέρεις παντως οτι μηχάνημα με μηχάνημα εχει διαφορα που πολλές φορές μπορει να φθάσει ακόμα κ τα 300-400γρ. Αν οι εξετάσεις σου ειναι καλές δεν συντρέχει κατα τη γνωμη μου λόγος ανησυχίας. Χαλάρωσε, ετοίμασε σιγά σιγά τη βαλιτσούλα σου για το μαιεύτηριο κ όλα καλά θα πάνε. Το ωραιότερο ρβ της ζωής σου σε περιμένει. Με το καλό!

jTRQp2.png KPxIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Sunrise15 σε ευχαριστώ πολύ, μου έδωσες πολύ κουράγιο με την απάντησή σου. :D Να χαίρεσαι και το μωράκι σου!!! Η γιατρός που μου έκανε το ντόπλερ χθες υπονόησε ότι ίσως κάτι να έχει το παιδάκι και γι' αυτό έχω αγχωθεί πολύ. Δυστυχώς και η δική μου εγκυμοσύνη δεν ήταν εύκολη μιας και είχα και έχω πρόωρες συσπάσεις και είμαι ξαπλωμένη εδώ και καιρό. Η ψυχολογία μου ήδη δεν ήταν καλή και από χθες όπως καταλαβαίνετε είναι ακόμα χειρότερη. Ευτυχώς έχει καλή κινητικότητα και αυτό πρέπει να παρακολουθώ πλέον όπως μου τόνισαν χθες. Και ελπίζω όλα να πάνε καλά.

Link to comment
Share on other sites

Sunrise15 σε ευχαριστώ πολύ, μου έδωσες πολύ κουράγιο με την απάντησή σου. :D Να χαίρεσαι και το μωράκι σου!!! Η γιατρός που μου έκανε το ντόπλερ χθες υπονόησε ότι ίσως κάτι να έχει το παιδάκι και γι' αυτό έχω αγχωθεί πολύ. Δυστυχώς και η δική μου εγκυμοσύνη δεν ήταν εύκολη μιας και είχα και έχω πρόωρες συσπάσεις και είμαι ξαπλωμένη εδώ και καιρό. Η ψυχολογία μου ήδη δεν ήταν καλή και από χθες όπως καταλαβαίνετε είναι ακόμα χειρότερη. Ευτυχώς έχει καλή κινητικότητα και αυτό πρέπει να παρακολουθώ πλέον όπως μου τόνισαν χθες. Και ελπίζω όλα να πάνε καλά.

 

Σε καταλαβαίνω απόλυτα! Αυτό που έχει σημασία σε αυτή τη φάση είναι η κινητικότητα, οπότε εγώ σου λέω να μη σκας κ όλα καλά θα πάνε. Αν κούφια η ώρα οποιοδήποτε παιδάκι αντιμετωπίζει κάποιο θέμα αυτό θα είχε ήδη εντοπιστεί κ σε μεγάλο βαθμό, τόσο από την αυχενική διαφάνεια όσο και από τη β' επιπέδου. Αν οι εξετάσεις σου βγουν καθαρές και το καρδιοτοκογράφημα επίσης, το οποίο πρόκειται να κάνεις σε λίγες ημέρες(μπορεί ήδη να το έχεις κάνει) μη φοβάσαι τίποτα. Για εμένα πολύ σπουδαίο ρόλο παίζει όμως και ο εμβρυομητρικός. Εγώ να φανταστείς άλλαξα 3. Τωρα οσο αφορα το βαρος του μωρου, το πολυ πολυ να κανει λιγο παραπάνω ικτερο(9 στα 10 μωρά κάνουν)και απλά τις πρωτες ημερες θα τρωει ανα 2 ωρες για να παρει τα πανω του...αυτα απο εμενα...οταν εχεις νεα στειλε μας να μας πεις...

jTRQp2.png KPxIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...