Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

EΠΙΔΟΤΗΣΗ ΕΝΟΙΚΙΟΥ


Recommended Posts

καλησπερα σε ολους.θελω να ρωτησω κατι..εχω φτιαξει τα χαρτια για την επιδοτηση ενοικιου απο τοτε που ξεκινησε.τελη σεμπτεμβριου ο οεκ μου εστειλε ενα χαρτι γραφοντας οτι λοιποι ενα δικαιολογητικο για την επιδοτηση ενοικιου.ηταν το εκκαθαρηστικο της εφοριας που ειχα ξεχασει να το βαλω.και επισης ελεγε για το συμβολαιο ενοικιου.συμβολαιο ενοικιου δεν εχω γιατι ο ιδιοκτητης μου μενει στην αμερικη.μονο αποδηξη μου στελνει για το ενοικιο που πληρωνο και αυτες της καταθετω στην φορολογικη μου δηλωση και φαινετε στο εκκαθαριστικο της εφοριας οτι πληρωνω νοικι.τα δικαιολογητηκα λοιπον που ελειπαν τα κατεθεσα στον οεκ στα μεσα οκτωμβριου.και τους ειπα σχετικα με το συμβολαιο ενοικιου και μου ειπαν οτι δεν υπαρχει προβλημα εφοσον φαινετε στην εκκαθαριστικο της εφοριας.το προβλημα ομως ειναι οτι απο τοτε δεν εχει ερθει καμια επιταγη.δεν ξερω τελικα θα τα παρω αυτα τα ρημαδια τα λεφτα?εχει αργησει νομιζω αρκετα η επιταγη.πως μπορω να μαθω τη γινετε με την επιταγη?θα τα παρω η οχι?εχει συμβει και σε κανεναν αλλον αυτο?

eNortjK1UjKxtDA2UbIGXDAS2wKo21.pngeNortjK1UjKxtDA2VbIGXDAS3gKp08.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εμείς τα πήραμε ήδη, αλλά μας είχαν πει πως ήταν υποχρεωτικό να υπάρχει και το συμφωνητικό μίσθωσης, θεωρημένο μάλιστα από την εφορία. Αλλά αφού σου είπαν ότι είναι εντάξει, δε νομίζω ότι θα αργήσουν

Link to comment
Share on other sites

Εμένα της μητέρας μου δεν είχε ανανεωθεί από το 2005, έβαλε το παλιό και της είπαν από τον ΟΕΚ και έβαλε και μία Υπέυθυνη Δήλωση ότι συνεχίζει και διαμένει στην ίδια κατοικία. Είναι και παλιά δικαούχος (έχει πάρει τα τελευταία 4 χρόνια) και της είπαν ότι δεν πρόκειται αν υπάρξει πρόβλημα.

20iyp2.png mI5Hp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμείς τα πήραμε ήδη, αλλά μας είχαν πει πως ήταν υποχρεωτικό να υπάρχει και το συμφωνητικό μίσθωσης, θεωρημένο μάλιστα από την εφορία. Αλλά αφού σου είπαν ότι είναι εντάξει, δε νομίζω ότι θα αργήσουν

μακαρινα τα παρω.εχω δυο παιδια 4 ετων και 20 μηνων με φορολογικο εισοδημα 6990 για φετος και μου ειπαν κιολας οτι δικαιουμε συν 50% παραπανο.για να δουμε θα ερθουν?παντως μακαρι να ερθουν γιατι θα με σωσουν παρα πολυ καθως ειμαι ανεργη εδω και πολυ καιρο και φανταζεστε τωρα και με δυο παιδια....

eNortjK1UjKxtDA2UbIGXDAS2wKo21.pngeNortjK1UjKxtDA2VbIGXDAS3gKp08.png

 

Link to comment
Share on other sites

να κανω μια ερωτηση αν ξερετε ποιο εισοδημα τους ενδιαφερει το δηλωθεν ή το φορολογητεο εισοδημα ?

 

αυτο ειναι αναλογα με ποσα ενσημα εχεις απο την ημερα που ξεκινησες να εργαζεσε στη ζωη σου μεχρι και σημερα.αν δεν εχεις παιδα ζηταν πολλα περισσοτερα ενσημα απο το να εχεις ενα η δυο παιδια.παντως μπορεις να μπεις στη σελιδα του ΟΕΚ και δες εκει που λεει για τα επιδοματα ενοικιου

eNortjK1UjKxtDA2UbIGXDAS2wKo21.pngeNortjK1UjKxtDA2VbIGXDAS3gKp08.png

 

Link to comment
Share on other sites

Εμείς τα πήραμε ήδη, αλλά μας είχαν πει πως ήταν υποχρεωτικό να υπάρχει και το συμφωνητικό μίσθωσης, θεωρημένο μάλιστα από την εφορία. Αλλά αφού σου είπαν ότι είναι εντάξει, δε νομίζω ότι θα αργήσουν

 

το επιδομα ενοικιου το παιρνω εδω και 3 χρονια κανονικα.χωρις να καταθεσω το μισθωτηριο.φοβαμε μηπως αλλαξαν τα πραματα και εγιναν πιο αυστηρα.γιατι εγω καταθετω μονο τις αποδειξης ενοικιου την εφορια.παντως σημερα επισκεφτηκα και μια λογιστρια η οποια μου ειπε οτι εφοσον καταθετεις αποδειξεις ενοικιου στην εφορια αυτο φαινετε και στην εκκαθαρηση και μου ειπε οτι θα τα παρω,εφοσον κιολας τα παιρνω καθε χρονο.τη να πω και γω,μακαρι να τα παρω.γιατι ειμαι 27 χρονων με δυο ανηλικα παιδια και εμεινα χωρις δουλεια[γιατι δεν φτανανε να με πληρωνουν οπως ειπε το αφεντικο μου}και ετσι ειναι δυσκολο να βρω απογευματινη δουλεια[λογο οτι τα πρωινα δεν εχω κανεναν να μου κραταει τα παιδια]και ετσι αναγκαστηκα θα κατσω σπιτι.αυτα!σας ευχαρηστω παντως παιδια.

eNortjK1UjKxtDA2UbIGXDAS2wKo21.pngeNortjK1UjKxtDA2VbIGXDAS3gKp08.png

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

κι εμείς από παλιά το παίρνουμε και για το 2009 μας είχαν πει πως τώρα χρειάζεται οπωσδήποτε το συμφωνητικό θεωρημένο. Μακάρι να το πάρουμε όλοι, χρειάζεται!!! Για να δούμε τώρα με τα οικονομικά χάλια της χώρας τι θα γίνει για το 10....

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Κοριτσια επεσα πανω σε αυτο

 

http://www.diorismos.gr/Dpages/news/viewnews.php?nid=9843&spec=job&type=1

 

Λεει τα παντα για την επιδοτηση ενοικιου 2011, τρεχατε...

Ηρθε στην ζωη μας ενα μικρο θαυμα 27-8-2010

Με τον αντρούλη μου είμαστε μαζί από 26-3-2008

8cb77eec73ea8ded8efbb8757f6cb8c0.jpg

 

14/9/2014... δεν ξεχνω

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Ο συζηγος μου νοικιαζε σπιτι το 2009 και δικαιουτε επιδοτηση ενοικιου. Ο εκμισθωτης ομως αρνειται να του δωσει την υπευθυνη δηλωση για να συμπληρωθουν σωστα τα δικαιολογιτικα

 

"Υπεύθυνη Δήλωση του εκμισθωτή, θεωρημένη για το γνήσιο της υπογραφής από κάθε αρμόδια αρχή, όπου θα αναφέρεται:

α. το ακίνητο στο οποίο αφορά το μισθωτήριο συμβόλαιο (πλήρης περιγραφή Δ/νση-όροφος κ.λπ.)

β. το χρονικό διάστημα της ενοικίασης

γ. ότι η κατοικία δεν έχει ενοικιαστεί σε άλλο πρόσωπο (σε περίπτωση που υπάρχουν περισσότεροι του ενός ενοικιαστές να αναφέρονται ρητά τα στοιχεία τους)

δ. ότι τα εισοδήματα που προέρχονται από το συγκεκριμένο ακίνητο έχουν περιληφθεί στη φορολογική του δήλωση."

 

 

 

Τι πρεπει να κανουμε σε αυτην την περιπτωση;

Ηρθε στην ζωη μας ενα μικρο θαυμα 27-8-2010

Με τον αντρούλη μου είμαστε μαζί από 26-3-2008

8cb77eec73ea8ded8efbb8757f6cb8c0.jpg

 

14/9/2014... δεν ξεχνω

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...