Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Στριγγλίτσες-Νευράκια!!!


Recommended Posts

Kαλημέρα!!!

 

Η μικρή μου βγάζει κάτι στριγγλίτσες όταν της παίρνεις κάτι από το χέρι ή γενικά όταν θέλει κάτι. Μαλλον έχει αρχίσει εκείνη η ωραία περίοδος του "θέλω αυτό που θέλω τώρα" που ακούω και από άλλους γονείς

Θα ήθελα να ρωτήσω πως είναι σωστό να αντιδράμε σε κάτι τέτοιο. Την αφήνω να κρατάει αυτό που θέλει, της το παίρνω για να μην κακομάθει ή κανω κάτι άλλο? Το ένστικτο μου μου λέει να της το πάρω, μιλώντας της ταυτόχρονα ήρεμα και εξηγώντας της ότι δεν πρέπει να φωνάζει. Αλλά σαν νέα μαμά έχω και τις ανασφάλειες μου. Περιμενω τις συμβουλές σας!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 68
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγώ αν πάρει κάτι στο χέρι της που δεν πρέπει να το κρατάει της λέω μη αυτό και της δίνω ένα παιχνίδι της ή κατι άλλο που είναι ασφαλές για εκείνη να έχει.

 

Μερικές φορές επιμένει με κάποια αντικείμενα π.χ. με τα γυαλιά μου ή με το τηλεκοντρολ ή με το ασύρματο. Στα γυαλιά μου είμαι απόλυτη και επαναλαμβάνω το ίδιο πράγμα αρκετές φορές μέχρι να το καταλάβει. (το σκηνικό φυσικά θα επαναληφθεί και την επόμενη και την μεθεπόμενη κλπ).

 

Στα άλλα την αφήνω λίγο να τα κρατήσει να πατήσει τα κουμπάκια να της περάσει η περιέργεια και μετά της τα παίρνω με τρόπο.

 

Τώρα αν κάνω καλά ή όχι δεν ξέρω. Κριτίριο μου για το πόσο θα την αφήσω ή αν θα της πάρω κάτι αμέσως είναι η ασφάλεια της.

Link to comment
Share on other sites

roz και μένα με τα control και τα τηλέφωνα γενικά τρώει κολλήματα μεγάλα

 

:D .Και εγώ κάπως έτσι αντιδράω..απλά γίνεται λίγο ελαλαμεϊν όταν της το παίρνω. Δηλαδή αντιδράει αρκετά.Και έχει και δυνατή φωνή το άτιμο :wink:

Link to comment
Share on other sites

Γενικά παν μέτρον άριστον.

ούτε να το αγνοείς ούτε και να εκνευρίζεσαι δηλαδή.

 

Η μικρή μου βγάζει κάτι στριγγλίτσες όταν της παίρνεις κάτι από το χέρι ή γενικά όταν θέλει κάτι

 

δεν έχει ακόμα ρεπερτόριο για να κάνει κάτι άλλο, δηλαδή δεν μπορεί να μιλήσει ή έστω να συλλαβίσει, οπότε αυτός είναι ο τρόπος που επικοινωνεί.

 

Αναγκαστικα θα πρέπει να το δεχτείς - αν όμως τσιρίζει πολύ είναι και σημαντικό να αλλάξεις τον τόνο της φωνής (εάν σε ενόχλησε) και στην γκριμάτσα για να δεί την αντίδραση σου.

 

Εάν δηλαδή εσύ όταν τσιρίζει γελάς, τότε θα το θεωρήσει αστείο και θα τσιρίζει για αστείο.

Εάν όταν τσιρίζει εσύ πάρεις ύφος "οχ " και στεναχωρημένης φάτσας αλλά της δώσεις κατευθείαν ένα άλλο παιχνίδι που προαναφέρθηκε , με πολύ χαρά, νομίζω είναι το καλύτερο.

μην κάνεις πάντως και πολύ μεγάλη αντίδραση μιας και είναι οι πρώτες προσπάθειες του παιδιού σου για επικοινωνία!!

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

και πάντα όταν της παίρνεις κάτι απο το χέρι λόγω ασφάλειας, τότε να της δίνεις κατευθείαν χωρίς καθυστέρηση κάτι άλλο να παίξει για να δεί ότι δεν είναι απλά ότι της παίρνεις το παιχνίδι απλώς επειδή έτσι σου αρέσει :) πχ :) "να πάρε αυτό να παίξεις" χωρίς πολλά "δεν κάνει " ή "είναι επικίνδυνο" - και τίποτα να μη πείς σε αυτή τη φάση δεν πειράζει.

- απλώς αυτό "να πάρε αυτό να παίξεις" "αυτό είναι καλύτερο!" με χαμόγελο αφού έχει σταματήσει τη στριγγλιά.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συμφωνώ με τη Μαρία. Έτσι κάνει και η δική μου όταν δεν της δίνω αυτό που θέλει - και που συνήθως είναι το πιο επικίνδυνο αντικείμενο που βλέπει, σαν να το διαλέγει επίτηδες ο μικρός μου χούλιγκαν... :lol: Όμως σε αυτή την ηλικία ευτυχώς εντυπωσιάζονται πολύ εύκολα, οπότε αν της δίνεις αμέσως κάτι άλλο, κατά προτίμηση κάτι καινούριο, θα ξεχνιέται... μέχρι την επόμενη φορά! Καλή τύχη!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως προσωπικά από μωρό για ότι για του έλεγα ή του έκανα του μίλαγα πάρα πολύ του το εξηγούσα... οι άλλοι φυσικά γελάγανε :oops:

γιατί ας πουμε έλεγα στον Δημήτρη 6 μηνών, αγόρι μου όχι το τηλεκοντρόλ γιατί είναι του μπαμπά και άμα πέσει θα σπάσει και δεν θα μπορούμε να δούμε τηλεόραση... πάρε αυτό που έχει πιο ωραία χρώματα κλπ κλπ Ή μη φωνάζεις μωρό μου τα αυτάκια της μαμάς πονάνε, μου αρέσει καλύτερα η φωνούλα σου όταν δεν φωνάζεις... Ίσως να μην καταλαβαίνουν πολλά αλλά σίγουρα προπονείσαι για αργότερα. :wink:

 

Υ.Γ.Αν και πιστεύω ότι καταλαβαίνουν ίσως απο τον τόνο και το ύφος μας πολύ περισσότερα από αυτά που νομίζουμε...!!!!!!!!!!!!!!!!

Οι θησαυροί μου:

Δημήτρης 5,5 χρονών, Ματθαίος 22 μηνών

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω και πάλι με τη ΣΟΦΙΑ.

Κι εγώ από βρέφος ακόμη, συνήθιζα να της εξηγώ τα πάντα και να της μιλάω πολύ. Αυτό το εφάρμοζε και η μαμά μου που την κρατούσε από τέσσερα μηνών όταν εγώ πήγα στη δουλειά.

Ίσως να μην καταλαβαίνουν ακριβώς αυτό που λέμε, αλλά καταλαβαίνουν τον τόνο της φωνής και καταλαβαίνουν ότι ασχολείσαι μαζί τους. Επίσης είναι μια καλή εξάσκηση και για μας για αργότερα. Εμάς πάντως που το εφαρμόζουμε αυτό μέχρι και σήμερα που είναι 2χρ. και 9 μηνών, η Μαρία έχει αποκτήσει ένα απίστευτο λεξιλόγιο για την ηλικία της και μπορείς να κάνεις μαζί της κανονικότατη συζήτηση. Αυτό που θα σου πει, θα το στηρίξει και με επιχερήματα παρακαλώ... Και πολλές φορές μάλιστα αποδεικνύεται ότι τα δικά της επιχειρήματα είναι πιο ισχυρά από τα δικά μας :!::!::!:

 

Σοφία

Όσο ζω... μαθαίνω

--------------------------

Μαρία (γέννηση 5/6/2004)

Σωτήρης (γέννηση 30/7/2007)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

εδώ και 2 εβδομάδες τσιρίζει ααααα όπου και να την βάλεις θέλει να κατεβεί κάτω και ν' αλωνίσει .Προχτές είχαμε πάει για καφέ , όλη η καφετέρια εμάς κοιτούσε!! :oops: Απο τη ώρα που ξυπνάει αααα και μπεεια , με φωνάζει από το Ζεμπελια.Σταματάει μόνο άμα της δώσεις κάτι να τρώει η την αφήσεις κάτω να κάνει ότι θέλει αυτή.τ' αυτάκια μουυυυ

KeDzp2.png

 

CBqup3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εδώ και 2 εβδομάδες τσιρίζει ααααα όπου και να την βάλεις θέλει να κατεβεί κάτω και ν' αλωνίσει .Προχτές είχαμε πάει για καφέ , όλη η καφετέρια εμάς κοιτούσε!! :oops: Απο τη ώρα που ξυπνάει αααα και μπεεια , με φωνάζει από το Ζεμπελια.Σταματάει μόνο άμα της δώσεις κάτι να τρώει η την αφήσεις κάτω να κάνει ότι θέλει αυτή.τ' αυτάκια μουυυυ

 

:D:D

Κάτι αντίστοιχο συμβαίνει και σε μας, αλλά εντός του σπιτιού! Το τι α! ακούμε στη διάρκεια της μέρας δε λέγεται! Αν την ενθαρρύνεις κιόλας τα α! της ακούγονται μέχρι τον κάτω δρόμο. Όταν ...συζητούν :!: δε με τον αδερφό της (έχουν μεγάλη ποικιλία από α! ) τότε ...ψάχνω τις ωτασπίδες μου! :lol::lol:

s-age.pngs-age.png
Link to comment
Share on other sites

Ααααααχ!!!!! αυτό το τατατατατατατα είναι το τελειότερο απ' όλα !!!! Και το λένε όλα μα όλα τα μωρά....

Ανυπομονώ να το ξανακούσω....

Όσο ζω... μαθαίνω

--------------------------

Μαρία (γέννηση 5/6/2004)

Σωτήρης (γέννηση 30/7/2007)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παρόλο που πριν γεννήσω τη Ναταλία είχα επαφές με πολλά παιδάκια (ανίψια, βαφτιστήρια) κανένα δεν είχα ακούσει να διαμαρτύρεται τόσο έντονα όταν δε γινόταν το δικό του και νόμιζα ότι μου βγήκε πολύ τσαούσα. Τελικά φαίνεται ότι δεν είναι όμως η μόνη!

 

Εκεί που δεν ξέρω τι να κάνω είναι όταν διαμαρτύρεται έντονα για κάτι και το θέλει εκείνη ακριβώς τη στιγμή....π.χ. να βγει από το πάρκο το δευτερόλεπτο που θα βαρεθεί, να μη φύγω από το δωμάτιο που κάθεται (ούτε τουαλέτα δεν μπορώ να πάω ώρες ώρες), να της πιάσω το παιχνίδι που έριξε κάτω κλπ.

 

Τι κάνω? Την αφήνω να διαμαρτύρεται για λίγο ή τρέχω? Ο άντρας μου ισχυρίζεται ότι την κακομαθαίνω αλλά όταν ξέρεις ότι θα σου σκάσει το φοβερό χαμόγελο πως να την αφήσεις να κλαίει ή να τσιρίζει?

6qjVp3.png

Link to comment
Share on other sites

κυρίες μου, γκουχ γκουχ (παίρνω και αντίστοιχο ύφος !!) δε θέλω να σας κακοκαρδίσω , αλλά το ...τατατατα το ξεπεράσαμε σε χρόνο dt! Έχουμε περάσει στη σφαίρα του γκαγκαγκα και μαμαμα(εμένα εννοεί; 8) ) και του μπρου μπρου μπρου (ξέρετε, αυτό που κάνει κουνώντας τα χειλάκια με τα δαχτυλάκια!! )Εξελιγμένο ...μοντέλο :!: (είμαι ψώνιο και μ ' αρέσει :lol::lol: )

s-age.pngs-age.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

Θα επαναφέρω το θέμα "στριγγλίτσες" μιας και το αντιμετώπισα ιδιαίτερα έντονα χθες το βράδυ με τη δικιά μου (10 μηνών). Όχι πως το πρωτοέκανε χθες πρώτη φορά... Το κάνει από πιο μικρή αλλά όσο μεγαλώνει μεγαλώνουν και οι στριγγλιές. Χθες συγκεκριμένα θύμωσε γιατί προσπαθουσα να την κοιμήσω ενώ αυτή ήθελε να κατέβει στο πάτωμα να παίξει. Το κάνει βέβαια για οποιοδήποτε λόγο αυτή θεωρεί ότι της "χάλασα" τη σειρά της!

Το θέμα είναι πως ό,τι και να προσπαθήσω να κάνω μετά δε σταματάει με τίποτα. Δεν ακούει και δε βλέπει τίποτα!!!. Είναι φορές που πραγματικά δεν ξέρεις τι να κάνεις.... Αν είναι και άντρας μου στο σπίτι, κάτι γίνεται. Την παίρνει αυτός αγκαλιά για λίγο.... Όχι ότι σταματάει τις φωνές... Αλλά μόλις -αφού αρχίζει και "τρελένεται" ο άντρας μου- την ξαναπάρω αγκαλιά μετά πλέον ησυχάζει. Και όσο την έχει αγκαλιά ο άντρας μου με ψάχνει συνεχώς. Αν με δει να αλλάζω δωμάτιο -που το κάνω αναγκαστικά για λίγο για να ηρεμήσω- στριγκλίζει πλεον για αυτό.

Θα το κόψει ποτέ αυτό; Είναι φορές που πραγματικά με φέρνει σε απόγνωση. Κάνει σαν υστερικιά. Είναι φυσιολογικό για ένα πλασματάκι τόσο μικρό;

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites

Εμένα που είναι 14 μηνών να δεις φωνή και κακό!!μου έχει σπάσει τα νεύρα ουρλιάζει παντού τώρα τελευταία δεν ξέρει τι θέλει :shock: έμαθε ότι με την φωνή μπορεί να κάνει ότι θέλει και μας έχει καβαλήσει.Να δω πως θα το κόψω τώρα.

KeDzp2.png

 

CBqup3.png

Link to comment
Share on other sites

Και γω που νόμιζα πως όσο μεγαλώνει θα "βελτιώνεται" αλλά απ' ότι διαβάζω και από μεγαλύτερα ακόμα μωρά μάλλον θα πρέπει να κάνω υπομονή για μεγάααααααλο χρονικό διάστημα!

:shock:Ψυχιάτρο διαθέτει το "κατάστημα";

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites

το θέμα είναι να αντέξεις έστω 1 δευτερόλεπτο παραπάνω από αυτήν/αυτόν!!!

πλήρη αδιαφορία στη στριγγλιά! και εγώ φτάνω στα όρια μου πολλές φορές και της φωνάζω ή τη μαλώνω, αλλά προσπαθώ όσο μπορώ (στα πλαισια του εφικτού!!! :twisted::twisted: ) να αδιαφορώ.Όταν αντέχω βλέπω ότι σταματάει και συνεχίζει αυτό που έκανε!

Δοκιμάζουν τα όρια τους και τα δικά μας με τρελα!!!

Link to comment
Share on other sites

δοκιμάσατε ίσως και λίγη μουσική? - για να ξεφύγει εντελώς απο τη σκέψη της, και να στρέψει το ενδιαφέρον αλλού?

 

(είναι πολύ δυνατό το ερέθισμα της μουσικής!)

 

κλασσική είναι το καλύτερο! αλλά και ότι άλλο διαθέτει το κατάστημα!

 

(βάλτε το δαχτυλάκι του παιδιού να πατήσει το κουμπί για να ξεκινήσει η μουσική!)

 

 

Λία εκφράσου (όσο γίνεται) ελεύθερα! :D η καλύτερη θεραπεία είναι το να μπορείς κάπου να ξεσπάσεις χωρίς ενδοοικογενειακές επιπτώσεις :D

(όμως αν θέλεις μπορείς και να πάρεις τηλ, στο 801 801 1177 :D στον σύνδεσμο, βλέπε αρχική σελίδα parents!)

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Μπιζελακι τι βλέπω?? :shock: νέο μέλος σας φέρνει ο πελαργός.Αντε με το καλό και καλή εγκυμοσύνη να έχεις.Πάντως χαρά στο κουράγιο σου που ακόμα είναι τόσο μικρο το πρώτο παιδάκι σου.Εγω και να το σκεφτόμουν τώρα δεν το σκέφτεται καθόλου ο άνδρας μου.Πότε θα γίνω μάνα για δεύτερη φορά????? :roll:

KeDzp2.png

 

CBqup3.png

Link to comment
Share on other sites

ζεμπελίτσα αν δεν καθόταν έτσι όπως έκατσε δεν ξέρω αν θα το αποφάσιζα ποτέ!!! οπότε τώρα περιμένω με αγωνία να ακούσω καρδούλα στον υπέρηχο και να γίνουμε 4!!! ζόρι θα είναι σίγουρα αλλά όταν σκέφτομαι ότι θα εχει το ένα το άλλο και θα μεγαλώνουν παρέα χαίρομαι!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...