Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Οικογενειακές χειμερινές αποδράσεις!


mama-lia

Recommended Posts

"?99 για Διήμερη Διαμονή 2 Ατόμων Με Πρωινό, στο Executive Room με Welcome Φρούτων & Φιάλης Κρασιού, Τζάκι, Ατομικές Ρόμπες Μπάνιου, Παντόφλες & Ένα Γεύμα Μίας Ημέρας στο Amaris Wishes Hotel & Luxury Spa στη Μεθώνη Πιερίας, Αξίας ?205. Έκπτωση 52%!"

 

 

Ψώνισα σήμερα αυτό από το http://www.dealicious.gr/locations/1. Οι Βορειοελλαδίτισες της παρέας τί γνώμη έχουν για την περιοχή; Θα πάω ανάμεσα στις γιορτές μαζί με τα παιδιά στην ίδια τιμή. Τι αξίζει να δω περισσότερο: το Ελατοχώρι και το χιονοδρομικό του ή την Εδεσα; Οι δρόμοι εκεί πώς είναι;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 590
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αστέρια μου όμορφα και αγαπημένα

 

Εχετε να προτείνετε τίποτα για Πρωτοχρονιά?

 

Μένω Αθήνα και θέλω μία μικρή σχετικά απόσταση, περί τις 3 ώρες σε βουνό να ευχαριστηθούμε "χειμώνα". Οχι δηλαδή κάτι παραλιακό.

 

Εχετε να προτεινετε κατι συγκεκριμενο?

 

Σας ευχαριστώ πολυ-πολύ! :D

Link to comment
Share on other sites

Καρπενήσι!!

 

εμείς εκεί θα πάμε.......

 

Ευχαριστώ κοριτσι μου!

 

Εννοούσα συγκεκριμένη διαμονή. Κάποιο ξενοδοχείο ή ξενώνα που να έχετε πάει και να τον προτείνετε :P

Link to comment
Share on other sites

Ειρήνη, η Morchelina προτείνει πολύ όμορφα μέρη, πάντα!

Νομίζω ότι οι προτάσεις της σε προηγούμενη σελίδα για το Καρπενήσι είναι οι καλύτερες!;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αστέρια μου όμορφα και αγαπημένα

 

Εχετε να προτείνετε τίποτα για Πρωτοχρονιά?

 

Μένω Αθήνα και θέλω μία μικρή σχετικά απόσταση, περί τις 3 ώρες σε βουνό να ευχαριστηθούμε "χειμώνα". Οχι δηλαδή κάτι παραλιακό.

 

Εχετε να προτεινετε κατι συγκεκριμενο?

 

Σας ευχαριστώ πολυ-πολύ! :D

 

 

Αγαπητή Ειρήνη

Έχω πάει πολλές φορές Καλάβρυτα, Ορεινή Αρκαδία (Βυτίνα-Δημητσάνα, κλπ), Καρπενήσι, Αράχωβα, Λίμνη Πλαστήρα, Πήλιο, Μετέωρα, Μέτσοβο, Ζαγοροχώρια και στα περισσότερα υπέροχα μέρη της Ελλάδας για χειμερινό τουρισμό.

 

Επειδή όμως υπάρχει ΕΝΑ σημαντικό θέμα που δεν το σκέφτονται πολλοί και λέγεται ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΕΙΣ (προς, από και εκεί γύρω για εκδρομές κλπ.)

 

Κατα τη γνώμη μου λοιπόν, τα Τρίκαλα Κορινθίας είναι το μόνο ΜΗ κοσμικό μέρος (δηλαδή α) δε μαζεύει κάθε λογής ψώνιο! και β) δεν έχει κίνηση στους δρόμους) και στο οποίο φτάνεις ΠΑΝΕΥΚΟΛΑ (σε αντίθεση με όλα τα υπόλοιπα που σου βγαίνει η πίστη στις στροφές - με εξαίρεση την Αράχωβα).

 

Μαγικά λοιπόν τα Τρίκαλα Κορινθίας και με σειρά φθηνό προς ακριβότερο τα εξής ξενοδοχεία/ ξενώνες:

  • Καταφύγιο ΕΡΜΗΣ [ www.katafigioermis.gr ]
  • ΠΗΓΗ ΤΑΡΛΑΜΠΑ [www.pigitarlamba.gr]
  • ΞΕΝΩΝΑΣ ΑΝΕΜΟΕΣΑ "][www.xenonasanemoesa.gr]

Να περάσετε υπέροχα.

Εμείς φέτος -όπως και πέρυσι- θα τιμήσουμε τη Βόρεια Ιταλία.

Μαγική χώρα :-P

4RMtp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή Ειρήνη

Έχω πάει πολλές φορές Καλάβρυτα, Ορεινή Αρκαδία (Βυτίνα-Δημητσάνα, κλπ), Καρπενήσι, Αράχωβα, Λίμνη Πλαστήρα, Πήλιο, Μετέωρα, Μέτσοβο, Ζαγοροχώρια και στα περισσότερα υπέροχα μέρη της Ελλάδας για χειμερινό τουρισμό.

 

Επειδή όμως υπάρχει ΕΝΑ σημαντικό θέμα που δεν το σκέφτονται πολλοί και λέγεται ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΕΙΣ (προς, από και εκεί γύρω για εκδρομές κλπ.)

 

Κατα τη γνώμη μου λοιπόν, τα Τρίκαλα Κορινθίας είναι το μόνο ΜΗ κοσμικό μέρος (δηλαδή α) δε μαζεύει κάθε λογής ψώνιο! και β) δεν έχει κίνηση στους δρόμους) και στο οποίο φτάνεις ΠΑΝΕΥΚΟΛΑ (σε αντίθεση με όλα τα υπόλοιπα που σου βγαίνει η πίστη στις στροφές - με εξαίρεση την Αράχωβα).

 

Μαγικά λοιπόν τα Τρίκαλα Κορινθίας και με σειρά φθηνό προς ακριβότερο τα εξής ξενοδοχεία/ ξενώνες:

  • Καταφύγιο ΕΡΜΗΣ [ www.katafigioermis.gr ]
  • ΠΗΓΗ ΤΑΡΛΑΜΠΑ [www.pigitarlamba.gr]
  • ΞΕΝΩΝΑΣ ΑΝΕΜΟΕΣΑ "][www.xenonasanemoesa.gr]

Να περάσετε υπέροχα.

Εμείς φέτος -όπως και πέρυσι- θα τιμήσουμε τη Βόρεια Ιταλία.

Μαγική χώρα :-P

 

Φίλη μου,

 

Σ ευχαριστώ πολύ για την ώρα που σπατάλησες για να μου απαντήσεις! Ειλικρινά το εκτιμώ.

 

Ανάμεσα στα 3 που μου έχεις προτείνει, τα 2 (ERMIS & TARLAMBA) είναι κάποια που μου είχαν προτείνει φίλοι και ήθελα πολύ να πάω! Ευχαριστώ!

 

Δυστυχώς αυτή την στιγμή, δεν φαίνεται να υπάρχει κάτι διαθέσιμο για την Πρωτοχρονιά (μόλις επικοινώνησα). Όμως θα κοιτάξω και άλλα στην περιοχή που προτείνεις γιατί και γω συμφωνώ μαζί σου και για τις μετακινήσεις αλλά και για την ομορφιά της συγκεκριμένης περιοχής. Οπότε θ' ακούσω τη συμβουλή σου και θα συνεχίσω να ψάχνω εκεί!

 

Και πάλι σ' ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

 

 

Μαγικά λοιπόν τα Τρίκαλα Κορινθίας και με σειρά φθηνό προς ακριβότερο τα εξής ξενοδοχεία/ ξενώνες:

  • Καταφύγιο ΕΡΜΗΣ [ www.katafigioermis.gr ]
  • ΠΗΓΗ ΤΑΡΛΑΜΠΑ [www.pigitarlamba.gr]
  • ΞΕΝΩΝΑΣ ΑΝΕΜΟΕΣΑ "][www.xenonasanemoesa.gr]

Να περάσετε υπέροχα.

Εμείς φέτος -όπως και πέρυσι- θα τιμήσουμε τη Βόρεια Ιταλία.

Μαγική χώρα :-P

 

Πολύ ωραίες οι προτάσεις σου efalcon αλλά θα μπορούσες να μου δώσεις κάποιες λεπτομέρειες για την περιοχή που πάς στη Βόρεια Ιταλία. Μ' ενδιαφέρει η συγκεκριμένη περιοχή και θέλω να την εξερευνήσω. Πάτε με παιδιά? Αεροπορικώς ή με το πλοίο? Που μένετε?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Το ινδιανικο χωριο λοιπον, ειναι μια εκταση στην ακρη του δασους, με ινδιανικα σπιτακια, γεφυρακια, λιμνουλες αλλα κ κουνιες, φτιαγμενα με φυσικα υλικα. Υπαρχει κ μια σκηνη-σπιτακι για να κατσεις για καφε ή μεζε, αλλα φανταζομαι το καλοκαιρι αυτο θα γινεται στο υπαιθρο. Εχει κ φαρμα με αλογα οπου μικροι κ μεγαλοι μπορουν να κανουν ιππασια. Στην ουσια ειναι ενας υπαιθριος "παιδοτοπος" που παιδια ολων των ηλικιων (απο 5-15 φαναταζομαι καλυτερα) μπορουν να τρεξουν-παιξουν. Καποια στιγμη θα το δειξει στα "γυρισματα" στον Αλφα αν δε κανω λαθος. Βρισκεται πριν το Ελατοχωρι, περιπου 1 χλμ πριν φτασεις στοξενοδοχειο μυθος, οπως πας στα αριστερα σου. Ειναι πανω στο δρομο κ δεν εχει κατι αλλο γυρω του, σιγουρα θα το δειτε.

 

Afrodite γεια σου. Θα ήθελα περισσότερες πληροφορίες για το Ινδιανικο Χωριό. Αξίζει να πάω τα παιδιά; Από τίμές τι παίζει; Πληρώνω είσοδο ή μόνο τις δραστηριότητες;

Επίσης, αφού πήγες προς τα εκεί, πες μου κανα καλό φαγάδικο να πάω, υπάρχει κάποιο που σου άρεσε πολύ;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

το μύθος έχει καταπληκτικο φαγητο άλλα και όλα τα εστιατορια στο ελατοχωρι ειναι φανταστικά! Ειμαι απο εκει κοντά, αλλά εχω να παω 2-3 χρονια περιπου :(

Και να πατε οπωσδηποτε για καφε στο Σεμελη

http://www.semeliresort.gr/data/home.php?cat=979

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το μύθος έχει καταπληκτικο φαγητο άλλα και όλα τα εστιατορια στο ελατοχωρι ειναι φανταστικά! Ειμαι απο εκει κοντά, αλλά εχω να παω 2-3 χρονια περιπου :(

Και να πατε οπωσδηποτε για καφε στο Σεμελη

http://www.semeliresort.gr/data/home.php?cat=979

 

 

ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, καμμιά πρόταση για Πήλιο (συγκεκριμένα : πού, πώς είναι, αν σας άρεσε) ευπρόσδεκτη. Θέλω για ενδιάμεσα Πρωτοχρονιάς - Φώτων. Ευχαριστώ.

 

ΜΑΚΡΙΝΙΤΣΑ , ΠΟΡΤΑΡΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ!!!!!!!!!!!!

Να πάτε οποσδήποτε στο μονοπάτι των Κενταυρών.

Link to comment
Share on other sites

Mama lia κοίταξα το topic σου αλλά δεν έχει συγκεκριμένο μέρος στην Μακρυνίτσα που μείνατε. Έχω ξαναπάει, & στα δρομάκια, και στις βρύσες & με το τρενάκι του Πηλίου πήγαμε (λειτουργεί Μάϊο με Σεπτέμβριο).Επίσης πήγαμε στο χιονοδρομικό Αγριόλευκες αλλά πέρσι την Πρωτοχρονιά ήταν φυτεμένα λουλουδάκια ....Αλλά δεν μείναμε. Γι΄αυτό θέλω κάτι πιο συγκεκριμένο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Mama lia κοίταξα το topic σου αλλά δεν έχει συγκεκριμένο μέρος στην Μακρυνίτσα που μείνατε. Έχω ξαναπάει, & στα δρομάκια, και στις βρύσες & με το τρενάκι του Πηλίου πήγαμε (λειτουργεί Μάϊο με Σεπτέμβριο).Επίσης πήγαμε στο χιονοδρομικό Αγριόλευκες αλλά πέρσι την Πρωτοχρονιά ήταν φυτεμένα λουλουδάκια ....Αλλά δεν μείναμε. Γι΄αυτό θέλω κάτι πιο συγκεκριμένο.

 

 

Εξαιρετικά και τα τρία (αν και τα ακριβότερα), έχω μείνει άνοιξη και καλοκαίρι (που οι τιμές είναι σχετικά νορμάλ):

http://www.archontikakaramarlis.gr/

http://www.valeni.gr/

http://www.xeniaportarias.gr/

 

Καλές διακοπές!

4RMtp3.png
Link to comment
Share on other sites

Έλα το βρήκα το ποστ με αναζήτηση για Μούρεσι γιατί μου είχε αρέσει πολύ ο ξενώνας ως πρόταση για μελλοντική εξόρμηση

http://parents.org.gr/forum/showpost.php?p=1630483&postcount=21

 

Είναι στο θέμα "Καλοκαιρινές διακοπές στο Πήλιο". Και κάποιος άλλος χρειάζεται διακοπές νομίζω :wink:

Link to comment
Share on other sites

Καλή μου φίλη, morchelina, μετρώ ημέρες, σαν φαντάρος! Θέλω να έρθουν οι γιορτές, διότι βαρέθηκα τα διαγωνίσματα! Μήπως το παρακάνουν και στο Δημοτικό; Μέχρι και Μελέτη έγραψαν τα παιδιά μου!

Φέτος, στις γιορτές μας θα πάμε ξανά Ονειρούπολη, Θεσ/νίκη για την πολύ καλή ταινία "Το άστρο των Χριστουγέννων" στο Πλανητάριο και σε συγγενείς στην Κατερίνη.

Θα γράψω εντυπώσεις για όλα!

 

Για τη φίλη lop: Στη Μακρινίτσα μείναμε στο αρχοντικό Καραμαρλής! Πολύ καλά δωμάτια με εξαιρετική θέα!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια δεν θα το πιστέψετε... Ήθελα να μου πείτε για Πήλιο γιατί το ήθελα σαν απόδραση διήμερη μιάς που έχουμε δικό μας εξοχικό, παραθαλάσσια, 90 χλμ από εκεί, και είπαμε να πάμε και βόλτα στο βουνό να μέινουμε 1 βράδυ (4/1 )και το άλλο απόγευμα να πάμε στο σπιτάκι μας να συνεχίσουμε τις διακοπές μας (δηλώνω ερωτευμένη με το εξοχικό μου). Φεύ όμως. Η απάντηση όλων στα τ/φ είναι ότι τα δίνουμε από 2 διανυκτερεύσεις και πάνω. Το φαντάζεστε ? Κατα τα άλλα κρίση και ο κόσμος δεν έχει και Πήλιο για 4 άτομα τις γιορτινές μέρες δεν πέφτουν κάτω από 150 και δεν το δίνουν κιόλας για 1 βραδιά. (Σημ. η βραδιά δεν είναι στο κλασσικό τριήμερο 24/27-12 ή 31/3-1) .Α Π Α Ρ Α Δ Ε Κ ΤΟ Ι. Ας τους μείνουν λοιπόν ανοίκιαστα γιατί όπως είπε κάποιος : αυτές τις μέρες περιμένουν να δουλέψουν.

Link to comment
Share on other sites

lop, θα συμφωνήσω μαζί σου, είναι απαράδεχτοι! Μας βλέπουν σαν τα κορόϊδα που θα πάμε να μείνουμε 2 βράδια και θα τους αφήσουμε 300Ευρώ τουλάχιστον. Αλλοι μάλιστα αυτές τις μέρες θέλουν min 5 διανυκτερευσεις! Έψαχνα και εγώ και κάτω από 100Ε το βράδυ δεν έβρισκα (με πρωϊνό), και αυτά που είχαν αυτή τη τιμή ήταν χάλια ακόμα και από τις φώτο στο internet. Aν δεν έβρισκα την προσφορά που γράφω πιο πάνω στο μνμ μου απλά δε θα πήγαινα πουθενά!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα. προσφατα (πριν 1 εβδ) πηγα ΣΚ σε μεγαλο ξενοδοχειο (προσφορα μεσω πρακτορειου). ακουσα στη ρεσεψιον συζητηση μεταξυ των υπαλληλων. πολυ ευκολα αποφασισαν να δινουν δωματια και για 2 διαν μονο! λογω κρισης φανταζομαι.

 

λυπαμαι που εφτασα να το λεω αυτο αλλά, αν ψαχνεις σε μικρους ξενωνες με 3-5 δωματια, δεν συμφερει. αν μαγειρευει η γυναικα του ιδιοκτητη, και αλλαζει σεντονια η κορη του, και ο ιδιος μετραει τις ωρες που αναβει τον θερμοσιφωνα σε σχεση με το ποσοι πελατες ειναι μεσα (μου εχει τυχει καταχειμωνο να περιμενουμε να ζεσταθει το νερο για να κανουμε μπανιο), ε, μην και καταναλωσει πολυ ρευμα, ε τοτε δεν υπαρχουν και πολλα εξοδα για να πιεστουν να μειωσουν τιμες ή να δωσουν δωματια για 2 διαν. και τελοσπαντων με λιγα δωματια, ευκολα γεμιζει. ενω σε μεγαλες μοναδες και ειδικα μεσω πρακτορειων, οι προσφορες ειναι πολλες φορες αξιολογες.

και η αντιμετωπιση δεν ειναι τσιπικη, να σου μετρανε τις μπουκιες!

Link to comment
Share on other sites

Κάποιοι καπνίζουν, κάποιοι πίνουν, κάποιοι βγαίνουν κάθε Σ/Κ, κάποιοι κάτι άλλο... κάποιοι ξεφεύγουν για ένα Σ/Κ! Ο καθένας ρυθμίζει τη ζωή του όπως μπορεί ακόμα!

Link to comment
Share on other sites

Σωστά ο καθένας έχει τις προτεραιότητές του. Για μένα οι καλοκαιρινές διακοπές είναι προτεραιότητα και ας τρώω μόνο καρπούζι. Οι χειμερινές πάλι όχι. Δεν θέλω άλλα βουνά :lol:. Άσε που δεν βρίσκω και πολύ καλύτερα.

 

Πάντως το ενδιαφέρον στο φόρουμ έχει πέσει. Μάλλον μόνο οι έχοντες και κατέχοντες θα κάνουν φέτος διακοπές. Λέτε να πάει το ΣΔΟΕ στην έξοδο της σήραγγας και όσοι περνάνε, εεεπ έλα εδώ; Δεν το κάνανε στα νησιά το καλοκαίρι που κατασκόπευαν τα κότερα; Τώρα θα πάνε στις ταβέρνες και θα γράφουν αριθμούς πινακίδων.

Link to comment
Share on other sites

Χαρούμενα Χριστούγεννα με υγεία στα παιδάκια μας και σε εμάς, με πολλά ταξίδια... όσο δύσκολα κι αν είναι για όλους μας!

Μη σταματάτε να ονειρεύεστε! Να πάρετε τα παιδάκια σας και να τα πάτε σε ένα βουνό, κοντά στη φύση... Δε χρειάζονται διανυκτερεύσεις... Σάντουιτς και εκδρομούλα στη φύση, για να ξεφύγετε από τη σκληρή καθημερινότητα και να ζήσετε κοινές όμορφες στιγμές! Αυτό είναι ευτυχία!

 

Σας αφιερώνω ένα τραγούδι πολύ τρυφερό από μία γλυκιά ιστορία που όλους μας πονά, όσες φορές κι αν την ακούμε...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...