Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ Ή ΟΧΙ?


mariza30

Recommended Posts


Διαφημίσεις


Οχι! Δεν θα ξανατυχει! Μην ελκυεις αρνητικη ενεργεια! Θα σκεφτεσαι θετικα και θα τα πιστευεις πραγματικα! Μου το εχουν αποδειξει... οταν σκεφτεσαι αρνητικα μονο αρνητικα σου ερχονται πισω! Χαρουμενες εικονες χαρουμενες σκεψεις και θετικη ενεργεια! Μη σου φαινονται τωρα αυτα σα διαφημιση στην τηλεοραση και λογια! Ετσι ειναι! Σκεψου θετικα, πιστευε σαυτο και θα ερθει!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

adriani μου λυπάμαι πολύ..αλλά έχει δίκιο η mapfolin μην σκέφτεσαι αρνητικά...γώ έμεινα έγκυος μόλις σταμάτησα τα αντισυλληπτικά (σε που μου φάνηκε σαν δώρο γιατί είχα μόλις παντρευτεί)...ο γιατρός εμένα μου είπε ότι ήταν το καλύτερο που θα μπορούσε να συμβεί (που το έχασα τόσο νωρίς) γιατί ήταν καθαρός ο οργανισμός μου...είπε επίσης ότι σε πολλές γυναίκες συνεχίζεται η εγκυμοσύνη ενώ ουσιαστικά έχει παλινδρομήσει ήδη το μωρό και το καταλαβαίνουν 5 και 6 μηνών και αυτό είναι χειρότερο... εμένα παρ'όλα αυτά μου είπε να ξεκινήσω τις προσπάθειες αμέσως μετά την πρώτη μου περίοδο....Μου είπε επίσης ότι μετά από μια παλινδρόμηση 9 στις 10 γυναίκες μετά δεν έχουν απολύτως κανένα πρόβλημα..

Όταν τον ρώτησα τους λόγους της παλινδρόμησης μου είπε ότι δεν έχει αποδειχθεί ακόμη τίποτα και γιατί συμβαίνει ... ότι έχει καταντήσει πλέον ρουτίνα.τι να πω? ίσως να ήθελε να μου δώσει κουράγιο ή ακόμη και να βγάλει από το μυαλό μου ότι ίσως έκανα κάτι εγώ και το έχασα...

 

μην στεναχωριέσαι όλα θα γίνουν και μην ξεχνάς ότι όλα γίνονται για κάποιο λόγο..

Link to comment
Share on other sites

  • 6 χρόνια μετά...

Καλησπέρα κορίτσια, θα ήθελα πολύ να σας ρωτήσω κάτι κι εγώ με τη σειρά μου... Αρχικά να σας πω πως μητέρα μου όπως και η πεθερά μου μας "συνέλαβαν" με διακεκομμένη επαφή... (Αυτό το αναφέρω μήπως παίζει ρόλο η κληρονομικότητα στο θέμα της γονιμότητας).

 

Την ημέρα της ωορρηξίας μου λοιπόν ήρθαμε κι εμείς σε επαφή αλλά λίγο πριν το τέλος χρησιμοποιήσαμε το προφυλακτικό. Έτσι άρχισαν να μου μπαίνουν σκέψεις. Εσείς τι λέτε; Αν και από ότι γνωρίζω είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ σπάνια η εγκυμοσύνη από προσπερματικά υγρά. ( Τι να πω για τις μανάδες μας :P )

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια, θα ήθελα πολύ να σας ρωτήσω κάτι κι εγώ με τη σειρά μου... Αρχικά να σας πω πως μητέρα μου όπως και η πεθερά μου μας "συνέλαβαν" με διακεκομμένη επαφή... (Αυτό το αναφέρω μήπως παίζει ρόλο η κληρονομικότητα στο θέμα της γονιμότητας).

 

Την ημέρα της ωορρηξίας μου λοιπόν ήρθαμε κι εμείς σε επαφή αλλά λίγο πριν το τέλος χρησιμοποιήσαμε το προφυλακτικό. Έτσι άρχισαν να μου μπαίνουν σκέψεις. Εσείς τι λέτε; Αν και από ότι γνωρίζω είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ σπάνια η εγκυμοσύνη από προσπερματικά υγρά. ( Τι να πω για τις μανάδες μας :P )

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων...

 

 

Γειά σου Aktd :)

Τι κάνεις;

Όντως είναι σπάνια η περίπτωση απ'ότι λένε να πετύχει εγκυμοσύνη με προσπερματικά αλλά με δύο συμβάντα στην οικογένεια βρε παιδί μου την καταργήσατε την σπανιότητα!!! :D :D

Πρόφανως και κάνω πλάκα (μην παρεξηγηθώ).

Άποψη μου είναι να μην αρχίσεις προ καθυστέρησης να μπαίνεις σε σκέψεις διότι εκεί είναι που μετά κάθε σύμπτωμα του οργανισμού σου θα αναρωτιέσαι αν είναι και σύμπτωμα εγκυμοσύνης η όχι...(μιλάει η καμένη :wink: )

Περίμενε λίιιγο και αν υπάρξει καθυστέρηση τσέκαρε το!! :)

Όλα θα πάνε καλά στο τέλος...

Άν δεν πάνε καλά τότε δεν είναι το τέλος!!!!!!;)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια.Εύχομαι να είστε όλες καλά και σύντομα το ποθούμενο :)

Περιμένω να αδιαθετήσω γύρω στις 4-5 Μαρτίου,με ωορρηξία{παρακολούθηση με τεστ} την 22η&23η ημέρα του κύκλου.Ο κύκλος μου δεν είναι σταθερός,γι αυτο λέω "περίπου".

Απο τις 25 Φεβρ. και έπειτα έχω πόνους χαμηλά στη κοιλιά όμοιους με περιόδου ,αλλά πιο αραιά στη διάρκεια της ημέρας.Στην αρχή αρκετά έντονοι αριστερά κυριώς, ενώ εως σήμερα εχουν εξασθενίσει ,σαν μια υποψία πόνου .

Λίγο νωρίς για πόνους περιόδου,συνήθως με πιάνουν 5 ημέρες πριν αδιαθετήσω.

Υπάρχει περίπτωση να ήταν λόγω εμφύτευσης?Αν και νωρίς ακόμα ,έκανα ένα τεστ εγκυμοσύνης αλλά βγήκε αρνητικό.

Κάποιες στιγμές νιώθω ζεστή,η θερμοκρασία μου 36.8,και έχω λίγο πρηστεί στο στομάχι.Δε ξέρω αν αυτά θεωρούνται συμπτώματα ή όχι.

Μένουν ακόμα λίγες ημέρες ..για να δούμε.:)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια.Εύχομαι να είστε όλες καλά και σύντομα το ποθούμενο :)

Περιμένω να αδιαθετήσω γύρω στις 4-5 Μαρτίου,με ωορρηξία{παρακολούθηση με τεστ} την 22η&23η ημέρα του κύκλου.Ο κύκλος μου δεν είναι σταθερός,γι αυτο λέω "περίπου".

Απο τις 25 Φεβρ. και έπειτα έχω πόνους χαμηλά στη κοιλιά όμοιους με περιόδου ,αλλά πιο αραιά στη διάρκεια της ημέρας.Στην αρχή αρκετά έντονοι αριστερά κυριώς, ενώ εως σήμερα εχουν εξασθενίσει ,σαν μια υποψία πόνου .

Λίγο νωρίς για πόνους περιόδου,συνήθως με πιάνουν 5 ημέρες πριν αδιαθετήσω.

Υπάρχει περίπτωση να ήταν λόγω εμφύτευσης?Αν και νωρίς ακόμα ,έκανα ένα τεστ εγκυμοσύνης αλλά βγήκε αρνητικό.

Κάποιες στιγμές νιώθω ζεστή,η θερμοκρασία μου 36.8,και έχω λίγο πρηστεί στο στομάχι.Δε ξέρω αν αυτά θεωρούνται συμπτώματα ή όχι.

Μένουν ακόμα λίγες ημέρες ..για να δούμε.:)

 

Καλημέρα Maralin. :)

Είναι πολύ θετικά τα συμπτώματα που περιγράφεις!!

Είναι όμως (όπως είπες κι εσύ) νωρίς για τεστάκι διότι μπορεί αδίκως να πήρες την απογοήτευση του αρνητικού!!

Περίμενε την γλυκιά αυτή καθυστέρηση και τότε τσέκαρε το με ένα τέστ ή ακόμη καλύτερα μία χοριακή!!

Σου εύχομαι ολόψυχα το πολυπόθητο +++++ :D

Όλα θα πάνε καλά στο τέλος...

Άν δεν πάνε καλά τότε δεν είναι το τέλος!!!!!!;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα Maralin. :)

Είναι πολύ θετικά τα συμπτώματα που περιγράφεις!!

Είναι όμως (όπως είπες κι εσύ) νωρίς για τεστάκι διότι μπορεί αδίκως να πήρες την απογοήτευση του αρνητικού!!

Περίμενε την γλυκιά αυτή καθυστέρηση και τότε τσέκαρε το με ένα τέστ ή ακόμη καλύτερα μία χοριακή!!

Σου εύχομαι ολόψυχα το πολυπόθητο +++++ :D

Σε ευχαροστώ Marina Gz!!!Ελπιδοφόρο το μυνημά σου!Αντεύχομαι και σε εσένα τα καλύτερα!!!:)

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαροστώ Marina Gz!!!Ελπιδοφόρο το μυνημά σου!Αντεύχομαι και σε εσένα τα καλύτερα!!!:)

 

Να είσαι καλά γλυκιά μου Maralin σε ευχαριστώ πολύ πολύ!! :)

Θα περιμένω/ουμε νεάκια σου!!

Πάντως ελπιδοφόρα είναι η όλη κατάσταση όχι απλά το μήνυμα χιχι ;);)

Όλα θα πάνε καλά στο τέλος...

Άν δεν πάνε καλά τότε δεν είναι το τέλος!!!!!!;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια.Ελπίζω να είστε όλες καλα!

Έκανα σήμερα ενα τεστ κ βγήκε αρνητικό.Οι πόνοι εχουν αραιώσει παρα πολύ,σε σχεση με τις προηγουμενες ημερες κ ειναι λιγότερο έντονοι.

Τα δεκατα εξακολουθούν.Σταθερη θερμοκρασια απο 36.8 εως 37.5.

Περιμένω να αδιαθετήσω το πολύ μεχρι το Σαββατο.

Τη Παρασκευη θα παω στη γυναικολόγο μου να της δειξω την σαλπιγγογραφία που εκανα και να γραψω ορμονολογικες εξετασεις.Αν δεν εχω αδιαθετησει ως τοτε θα της ζητησω να μου γραψει κ μια Χοριακή.'Εχω λίγη αγωνία,αλλά όταν με πιάνουν τα πονάκια απογοητεύομαι!

Επίσης το τεστ ήταν αρνητικό.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ήθελα να ρωτήσω μετά από ποσό καιρό μπορείς να κανείς το τεστ εγκυμοσύνης ;

 

Γειά σου Aisesol.

Τι εννοείς μετά απο πόσο καιρό;

από την επαφή;

απο την καθυστέρηση;

Πιστεύω προσωπικά ότι το τέστ εγκυμοσύνης πρέπει να γίνεται πάντα από την καθυστέρηση και μετά ούτως ώστε να έχει μεγαλύτερες πιθανότητες να ανιχνεύσει την ποσότητα της β χοριακής γοναδοτροπίνης (της ορμόνης που εμπεριέχεται στα ούρα όταν υφίσταται εγκυμοσύνη).

Αν κατάλαβα λάθος την ερώτηση διόρθωσε με,:P αν όχι ελπίζω να βοήθησα!! :):)

Όλα θα πάνε καλά στο τέλος...

Άν δεν πάνε καλά τότε δεν είναι το τέλος!!!!!!;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα σας!!!! Είμαι καινούρια στο φόρουμ. έχω καθυστέρηση εδώ και 4 ημέρες. Με τον άντρα μου ήρθαε σε επαφή στις γόνιμες μέρες αλλά δεν εκσπερμάτωσε μέσα, αλλά τραβήχτηκε. Τελευταία περίοδος ήταν 4/2. έχω σταθερο κύκλο. Είναι η πρώτη φορά που δεν νιώθω ότι θα μου έρθει. μόνο κάτι πονάκια χαμηλά και στη μέση. Επίσης, είναι δύο εβδομάδες που εχω ζαλάδες, ανακατοσούρες, υπνηλία, κούραση και τραβήγματα χαμηλά, διάθεση να τρώω πολύ (που δεν το συνηθίζω) και τέλος μέτρησα τη θερμοκρασία μου και είναι 37. λέτε να είμαι εγκύος;;;; :):):):):):):):)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας!!!! Είμαι καινούρια στο φόρουμ. έχω καθυστέρηση εδώ και 4 ημέρες. Με τον άντρα μου ήρθαε σε επαφή στις γόνιμες μέρες αλλά δεν εκσπερμάτωσε μέσα, αλλά τραβήχτηκε. Τελευταία περίοδος ήταν 4/2. έχω σταθερο κύκλο. Είναι η πρώτη φορά που δεν νιώθω ότι θα μου έρθει. μόνο κάτι πονάκια χαμηλά και στη μέση. Επίσης, είναι δύο εβδομάδες που εχω ζαλάδες, ανακατοσούρες, υπνηλία, κούραση και τραβήγματα χαμηλά, διάθεση να τρώω πολύ (που δεν το συνηθίζω) και τέλος μέτρησα τη θερμοκρασία μου και είναι 37. λέτε να είμαι εγκύος;;;; :):):):):):):):)

 

Καλημέρα μπουμπού92 :)

Τα συμπτώματα που περιγράφεις μοιάζουν πολύ με εγκυμοσύνης.

Αφού είσαι σε καθυστέρηση κάνε ένα τεστάκι ή ακόμη καλύτερα μία χοριακή.

Εύχομαι απο καρδιάς να έχεις το αποτέλεσμα που θέλεις! :)

Θα περιμένω νέα σου. :)

Όλα θα πάνε καλά στο τέλος...

Άν δεν πάνε καλά τότε δεν είναι το τέλος!!!!!!;)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μπουμπού92 :)

Τα συμπτώματα που περιγράφεις μοιάζουν πολύ με εγκυμοσύνης.

Αφού είσαι σε καθυστέρηση κάνε ένα τεστάκι ή ακόμη καλύτερα μία χοριακή.

Εύχομαι απο καρδιάς να έχεις το αποτέλεσμα που θέλεις! :)

Θα περιμένω νέα σου. :)

 

Σε ευχαριστώ πολύ, Marina Gz που μου απάντησες!!! Θα κάνω αυριο ένα τεστ και θα σε ενημερώσω!!!!!;):lol::lol::lol::lol::-D:grin::-D

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ, Marina Gz που μου απάντησες!!! Θα κάνω αυριο ένα τεστ και θα σε ενημερώσω!!!!!;):lol::lol::lol::lol::-D:grin::-D

 

Μην ευχαριστείς κορίτσι μου.

Θα περιμένω και θα σου ευχηθώ ξανά να δείς το αποτέλεσμα που επιθυμείς!!! :) :)

Καλό μας βράδυ! :) :) :)

Όλα θα πάνε καλά στο τέλος...

Άν δεν πάνε καλά τότε δεν είναι το τέλος!!!!!!;)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...