Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ζυμαρικά


anna781

Recommended Posts

Μαννουλες γεια σας..Τη βοηθεια σας παρακαλω.Χθες πηγαμε στην παιδιατρο και μας ειπε να αρχισουμε τα μακαρονακια (7 μηνων ειναι η μπεμπουλα μου) αστρακι ή σουσαμακι.Μου ειπε να μην τα αλεθω αφου ειναι πολυ μικρα μκαι δεν υπαρχει φοβος να πνιγει.Εγω τα αλεσα γιατι ξερω οτι αν δεν ειναι καλοαλεσμενο το φαγητο δεν το τρωει.Ομως δεν αλεστηκανε τελειως γιατι ειοναι πολυ μικρα,δεν εγιναν λιωμα οπως της αρεσει.Προσπαθησα πολλη ωρα ομως δεν αλεθονται.Στο μουλτι τα αλεθω εγω.ΤΙ να κανω πως να τα αλεσω ωστε να γινουν κρεμα?Καμια ιδεα?Μολις ετρωγε την κουταλια εκανε σαν να πνιγοταν και σαν να ηθελε να κανει εμετο,

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μολις ετρωγε την κουταλια εκανε σαν να πνιγοταν και σαν να ηθελε να κανει εμετο,

 

Αυτο μου εκανε και εμενα .. κ για να μην εχουμε δραματα πηρα κριθαρακι κ αφου εβρασε πολύ τοτε το αλεσα κ εγινε αλλοιφη, ακομα να κοφτο μακαρονακι εχω δοκιμασε κ γινεται αλλοιφη αλλα πρεπει να'ναι παραβρασμενο.

Link to comment
Share on other sites

ΕΓΩ ΒΑΖΩ ΚΟΦΤΟ ΜΑΚΑΡΟΝΑΚΙ Ή ΚΡΙΘΑΡΑΚΙ ΚΑΙ ΑΛΕΘΕΤΑΙ...

ΑΛΛΑΞΕ ΜΑΚΑΡΟΝΑΚΙ ΚΑΙ ΘΑ ΑΛΕΘΕΤΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΟΥΛΑ..

ΕΙΧΑ ΡΩΤΗΣΕΙ ΤΗΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΠΩΣ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΤΟ ΙΔΙΟ

ΤΟ ΝΙΝΙ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΡΕΛΑ!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Επίσης... αν τα αφήσεις να ρουφήηηηξουν ζουμί.... έρχονται και γίνονται ναααα μεγάλα! :lol: Μετά τα βάζεις στο μίξερ και έτοιμος ο πουρές! :)

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επίσης... αν τα αφήσεις να ρουφήηηηξουν ζουμί.... έρχονται και γίνονται ναααα μεγάλα! :lol: Μετά τα βάζεις στο μίξερ και έτοιμος ο πουρές! :)

 

:) ποσο δικιο εχεις, προχθές ξεχασα το κριθαρακι με το ζουμι κ οταν ανοιξα την κατσαρολα αντικρυσα "παντόφλες"

Link to comment
Share on other sites

Μήπως το έβαλες το αστρέκι στεγνό στο μούλτι?Εγώ φροντίζω την ώρα που το βράζω να έχει αρκετο νεράκι και όταν το ρίχνω στο μούλτι το αστράκι και το χτυπάω προσθέτω λίγο λίγο απο το νεράκι του μέχρι που να φτασει να γίνει το αστράκι σαν κρέμα.Αν δεν βάλεις νεράκι δεν μπορεί να αλεστεί με τίποτα το αστράκι.Δοκίμασε το και θα δείς!!!!!!!!!!!!

[link=/][image noborder]/cache/7c9e28bff8.png[/image][/link]

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ κοριτσια,η αληθεια ειναι οτι δεν αφησα καθολου ζουμακι και δεν τα πολυεβρασα .Θα δοκιμασω αυριο το κοφτο μακαριονακι δεν το χα σκεφτει απλα οτι μου ειπε η γιατρος εκανα.Αν βαλω μεσα στο μακαρονακι κ λιγο καροτο ή κολοκυθακι?Σκετο μακαρονακι με κρεας θα φαει?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δοκίμαζα όλους τους πιθανούς συνδυασμούς.

Ότι μου ερχόταν έκανα και μια χαρά τα τρώγανε! :)

Δοκίμασε..... και τα αποτελέσματα θα σου τα πει το μωρό σου! :)

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Anna και εγώ με το αστεράκι προς το παρόν ξεκινήσαμε και της βάζω πάντα καρότο, άλλοτε μπρόκολο, κολοκυθάκι, μαιντανό και σέλινο. Εκτός΄από πατάτα όλα τα λαχανικά νομίζω ταιριάζουν.

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Anna, καλησπέρα! Η δική μου παιδίατρος μου είχε πει να αφήσω τα υπόλοιπα λαχανικά ως είχαν (πατάτα και καρότο τρώγαμε τότε) και να αντικαταστήσω την πατάτα με ζυμαρικά. Ούτως ή άλλως το φαγητό βγαίνει πιο άνοστο με ζυμαρικά σε σχέση με την πατάτα. Αν δεν έχει και άλλα λαχανικά πως να το φάει ο ανθρωπάκος; Α, και κάτι άλλο... Η παιδίατρος μας έλεγε ότι καλό είναι να περιέχουν ζυμαρικά μόνο δύο γεύματα τη βδομάδα και όχι περισσότερα. Άσχετο... Απλά το θυμήθηκα κ αυτό.

eNortjK1UjI2NLYwUrIGXDASmQKd38.png

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
τί μάρκα ζυμαρικά δίνετε στα μικρά σας; για ολικής άλεσης ζυμαρικά τί λέτε; έχετε δοκιμάσει;

θα ξεκινήσουμε από αύριο και θα ήθελα τη γνώμη σας.

 

Εγώ της δίνω τα ζυμαρικά με τις φιγουρες της μέλισσα και τα καταβροχθίζει. Και τα μακαρόνια της αρέσουν αλλά μόνο όταν φτιάχνω για μας μπορεί να φαει λίγο.

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα ο δικος μου που ειναι 14 μηνων τρωει αρκετα συχνα μακαρονια με λαχανικα του αρεσουν αρκετα , του δινω και ασπρα αλλα και ολικης ...απλα δεν του φταχνω σπαγεττι γιατι μια δυσκολα την εχει να τα φαει τα υπολοιπα τα τρωει μια χαρα!

Link to comment
Share on other sites

διάβασα ότι είναι προτιμότερο να μην τρώει μόνο ολικής. επίσης στα συστατικά της μέλισσα στα ολικής έγραφε ότι μπορεί να περιέχουν αυγό. ρε τί τρώμε, ρε τί τρώμε;;;;κατά το πού πάμε (Αυλωνίτης). ξεκίνησα με φαρφάλες μπαρίλα και σκοπεύω να δίνω και μέλισσα κανονικό αστράκι, πεπονάκι....

το τσακίζει με κολοκυθάκι, καροτάκι και κοτοπουλάκι.

αύριο μοσχάρι, πατάτα, καρότο, κολοκυθάκι και σέληνο. το σέληνο δεν το ξαναέδωσα. ελπίζω να της αρέσει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω που τα βαζω ολα ???? πωπω , αηδια του το κανω και αυτος ο κακομοιρης το τρωει !!! σημερα εβαλα για πρωτη φορα ζυμαρικα , αυτα τα παιδικα , με σχηματα , επειδη εχουν λεει και βιταμινες απο σπανακι και καροτο , μαζι με πατατα , με καροτο , με κολοκυθι , με σελινο , με ντοματα , με φασολακια , με κρεμμυδι , με κρεας !!! δεν ξερω , παντος το καταπιε .... δεν σκεφτηκα βασικα να αντικαταστησω την πατατα με τα ζυμαρικα .... την επομενη φορα τωρα ....

:lol: smile !!!
Link to comment
Share on other sites

εγω που τα βαζω ολα ???? πωπω , αηδια του το κανω και αυτος ο κακομοιρης το τρωει !!! σημερα εβαλα για πρωτη φορα ζυμαρικα , αυτα τα παιδικα , με σχηματα , επειδη εχουν λεει και βιταμινες απο σπανακι και καροτο , μαζι με πατατα , με καροτο , με κολοκυθι , με σελινο , με ντοματα , με φασολακια , με κρεμμυδι , με κρεας !!! δεν ξερω , παντος το καταπιε .... δεν σκεφτηκα βασικα να αντικαταστησω την πατατα με τα ζυμαρικα .... την επομενη φορα τωρα ....

σαν το δικό σου είναι και η μπουμπού μου. τα τρώει όλα.

το κρεμμύδι το αλέθεις ή το βγάζεις μετά το βράσιμο;

την ντομάτα την ξεσποριάζεις πριν την μαγειρέψεις; νομίζω πως τα σποράκια δεν τα βάζουμε στα μωράκια.

το σέληνο δεν της το αλέθω. μήπως θα έπρεπε να το τρώει;

πολλές ερωτήσεις!:confused:

πάντως τα ζυμαρικά αντικαθιστούν την πατάτα. αργότερα το ρύζι, τα όσπρια.

στο εξωτερικό δίνουν τα πάντα από τον 9ο μήνα, μέχρι αυγό, ψάρι. εμείς είμαστε ευαίσθητοι ή υπερπροστατευτικοί;:roll:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ βάζω πάντα πατάτα και μετά ρύζι ή ζυμαρικό ή τραχανά. Δεν μου είπε ο γιατρός τίποτα για αντικατάσταση αλλά ούτως ή άλλως βάζω λίγο ζυμαρικό. Τη ντομάτα τη ξεσποριάζω γιατί δεν αλέθονται τα σπόρια και την αηδιάζουν και από το σέλινο αλέθω μερικά φυλλαράκια για τη γεύση. Το κρεμμύδι το αλέθω γιατί γλυκίζει, είναι ωραίο.

Sevoula για αυγό και ψάρι που λες, είναι καθαρά θέμα παιδιάτρου τι πρόγραμμα φαγητού θα δώσει. Εμάς μας είπε ψαρι από τον 11ο, το αυγό το είχαμε δώσει πιο πριν. Πάντως και για τα 2 η μικρούλα τρελλαίνεται!!

 

 

Link to comment
Share on other sites

μαριγούλα κι εμάς για ψάρι μας είπε από τον 11ο. ο παππούς της περιμένει πώς και πώς να πάει να της αγοράσει τσιπούρα αλανιάρα, και ό,τι άλλο καλό και ακριβό υπάρχει.

 

πάντως, τώρα που της δίνω φρφάλες barilla ολικής τα τρώει. θα της βάλω και κανονικό αστράκι, πεπονάκι μέλισσα.

 

τραχανά δεν ρώτησα πότε να δώσω. η μαμά μου τον φτιάχνει με σιμιγδάλι και πρόβειο γάλα. βάζει ελάχιστο αλάτι. μου πρότεινε να φτιάξει ειδικά για το μωρό χωρίς αλάτι, με αγελαδινό γάλα. της είπα ότι το πρόβειο είναι εξίσου, αν όχι καλύτερο, για το μωρό. για το αλάτι δεν ξέρω. πάντως είναι πεντανόστιμος, μοσχοβολάει! θα πάρω τηλέφωνο τη γιατρό για σίγουρα!

Link to comment
Share on other sites

sevoula ειμαστε πανφαγα εδω !!!! τα τρωει ολα και δεν βγαζει αχνα !!!! το κρεμμυδι το αλεθω , απο την ντοματα αφαιρω τα σπορακια και την αλεθω και αυτην αφου την εχω βρασει , το σελινο το αλεθω και αυτο . ρυζι του εχω δωσει , μακαρονια εφαγε . Ψαρι ο παιδιατρος μας εχει πει οκ απο τον 7ο μηνα και εχει φαει ηδη 3 φορες απο 3 μερες την φορα , μπακαλιαρακι . Αλλα δεν τρελαθηκε . ειναι μαλλον κρεατοφαγος σαν την μαμα !!! αυγο απλα και να μου πει οκ ο γιατρος θα το καθυστερησω οσο μπορω . εχω μια φοβια με τα αυγα ! Τραχανο να της δωσεις , εννοειτε ! ο αντρας μου με τραχανο μεγαλωσε ! δεν ετρωγε βλεπεις τιποτα αλλο ! πιο υγιενος ειναι απο τα τυποποιημενα ζυμαρικα ! απλα καλυτερα να σου πει για ολα οκ ο παιδιατρος ! εγω κανω μερικες φορες του κεφαλιου μου , απλα εχει τυχει να μην εχω κανενα προβλημα με τον μικρο ! δηλαδη , απολα τα λαχανικα και φρουτα που του εχω δωσει , δεν ειχε καμια αλλεργια !

:lol: smile !!!
Link to comment
Share on other sites

οταν ρωτησα τη γιατρο για τραχανα μου ειπε οκ απλα ν αμην ειναι απο προβειο γαλα , γιατι ειναι βαρυ.

ετσι κι εγω επειδη δεν του δινω αγελαδινο , εφτιαξα μονη μου τραχανα με κατσικισιο!

εγινε φοβερος.

απο βδομαδα θα του φτιαξω αλλη παρτιδα γιατι την εξαντλησαμε την πρωτη φουρνια ! χεχε!!!

uDuOp2.png
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα εφίτσα!

έχει αλλεργία στο αγελαδινό ο αγαπούλης σου;

εγώ δεν ξέρω να κάνω τραχανά.να πω στη μανούλα μου να μου δείξει; λες;

τί άλλο θα κάνω για το μικρό μου;

Link to comment
Share on other sites

οχι καμαρι!

εγω δεν ηθελα να του δωσω αγελαδινο...:?

προτιμω το κατσικισιο κ τωρα που ειμαστε σε φαση αποθηλασμου , κατσικισιο ολυμπο του δινω κ πινει!

τον τραχανα τον εφτιαξα παραδοσιακο μακεδονικο γιατι εδω εχουν κατι τραχαναδες....αστα!

λοιπον ειναι simple!!!!

σε καθε κιλο γαλα μισο κιλο πληγουρι.

θα σου πει κ η μαμα σου.

αμα σε βοηθησει κιολας, θα ειναι το καλυτερο:cool:

εγω επειδη ειμαι μονη,οταν στεγνωνα τον τραχανα , κυνηγουσα τον αγκαλιτσα γιατι εκανε βουτιες κ το ετρωγε:lol::lol::lol:

uDuOp2.png
Link to comment
Share on other sites

παντως νομιζω οτι ο τραχανας ειναι καλυτερος απο καθε μακαρονι,γιατι εκτος απο θερμιδες παιρνουν τα μικρα κ εξτρα βιταμινουλες~!!!

εγω ζυμαρικα ακομη δεν!!!

κ τι θα κανω το καλοκαιρι χωρις μπροκολο κ κουνουπιδι?????

την εκατσα ετσι οπως τον εμαθα!!!!!!

uDuOp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...