Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΑΙΔΟΨΥΧΟΛΟΓΟΣ ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ


DALIA

Recommended Posts


Διαφημίσεις


Εμεις τελικα παμε στην παιδοψυχιατρο Δεληνικοπουλου Ελενη Τσιμισκη 130 και ειδαμε θεαματικα αποτελεσματα.Εχω ενα αλλο παιδι και δεν το λεω μονο εγω αλλα και η δασκαλα της που με ρωτησε αν καναμε κατι και αλλαξε τοσο πολυ προς το καλυτερο το παιδι. Μου την συστησε φιλη ψυχιατρος και πραγματικα η γυναικα ειναι εξαιρετικη επιστημονας αλλα και παρα πολυ γλυκια ως ανθρωπος.

 

Α και μια σημειωση.Οι επισκεψεις σε παιδοψυχολογο δεν καλυπτονατι απο τον ΕΟΠΥΥ ενω σε παιδοψυχιατρο σου δινουν 180 ευρω το μηνα για εξι ή δωδεκα μηνες οσο χρειαστει. Απλα πρεπει να εχεις γνωματευση απο γιατρο του Ιπποκρατειου ή του Παπαγεωργιου για οσους μενουν δυτικα. Για λεπτομερειες καλεστε στο ταμειο σας.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Ενδιαφέρομε και εγώ για παιδοψυχίατρο η παιδοψυχολόγο (Θεσσαλονίκη) για την κόρη μου (9 ετών) . Κλείνεις απλά ραντεβού, τι διαδικασία χρειάζεται ?

 

Καλημέρα κι από μένα! Τυχαίνει να γνωρίζω κάποιους γιατρούς από τον χώρο της ψυχικής υγείας. Η κα Σιαμούλη Φανή είναι πολλή καλός άνθρωπος και έμπειρη παιδοψυχίατρος. Έχει δουλέψει και σε δημόσιο νοσοκομείο με μεγάλη εμπειρία και έχει χειριστεί δύσκολα περιστατικά παιδιών. Θα σας τη συστούσα ανεπιφύλακτα! Εάν θέλετε άνδρα παιδοψυχίατρο καλός είναι και ο κος Μπούρμπουλας Θεόδωρος ιδιώτης και αυτός. Οι άλλοι που γνωρίζω δουλεύουν σε νοσοκομεία και οι λίστες αναμονής είναι μεγάλες.

Εύχομαι να σας βοήθησα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Αν και καποιος αλλος γνωρίζει θα βοηθησει πολυ.

 

Καλημέρα κι από μένα! Τυχαίνει να γνωρίζω κάποιους γιατρούς από τον χώρο της ψυχικής υγείας. Η κα Σιαμούλη Φανή είναι πολλή καλός άνθρωπος και έμπειρη παιδοψυχίατρος. Έχει δουλέψει και σε δημόσιο νοσοκομείο με μεγάλη εμπειρία και έχει χειριστεί δύσκολα περιστατικά παιδιών. Θα σας τη συστούσα ανεπιφύλακτα! Εάν θέλετε άνδρα παιδοψυχίατρο καλός είναι και ο κος Μπούρμπουλας Θεόδωρος ιδιώτης και αυτός. Οι άλλοι που γνωρίζω δουλεύουν σε νοσοκομεία και οι λίστες αναμονής είναι μεγάλες.

Εύχομαι να σας βοήθησα!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Προτείνω ανεπιφύλακτα τον Κ.Σαββα Σαλπιστή, έναν εξαίρετο Παιδοψυχολόγο που αναλαμβάνει και ενήλικες και παιδιά και ο άνθρωπος είναι διδάκτορας. Διατηρεί γραφείο στο κέντρο της Θεσσαλονίκης και οι τιμές είναι πολύ χαμηλές σε σχέση με άλλες αναζητήσεις που είχα κάνει σε ψυχολόγους - παιδοψυχολόγους.

 

Έχω κάνει συνεδρίες και εγώ και κάποιοι άλλοι με παιδιά που μου τον σύστησαν και είμαι παρα πολυ ευχαριστημένοι.Εχει και μία ιστοσελίδα που μπορείτε να τον βρείτε www.i-psyxologos.gr .

Link to comment
Share on other sites

Επειδή τις τελευταίες μέρες το έψαξα πολύ, υπάρχουν

 

ΙΑΤΡΟΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΑ ΚΕΝΤΡΑ - ΔΗΜΟΣΙΑ

 

όπου εξετάζουν τα παιδιά παιδοψυχολόγοι, παιδοψυχίατροι, αναπτυξιολόγοι, λογοθεραπευτές, εργοθεραπευτές και όλες οι ειδικότητες που μπορεί να χρειαστείτε. Κλείνετε ραντεβού σε όποιο κέντρο σας βολεύει, έχει μια σχετική αναμονή αλλά είναι όλοι οι γιατροί μαζεμένοι. Επίσης, αν χρειαστούν πχ λογοθεραπείες, τις γράφουν στο ταμείο σας και τις κάνετε δωρεάν.

Ελπίζω να βοήθησα. Παραθέτω το λινκ για όλη την Ελλάδα.

 

http://edu.klimaka.gr/leitoyrgia-sxoleivn/anakoinvseis/874-iatropaidagwgika-kentra-pistopoihshs-eidikwn-ekpaidevtikwn-anagkwn.html

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Επειδή τις τελευταίες μέρες το έψαξα πολύ, υπάρχουν

 

ΙΑΤΡΟΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΑ ΚΕΝΤΡΑ - ΔΗΜΟΣΙΑ

 

όπου εξετάζουν τα παιδιά παιδοψυχολόγοι, παιδοψυχίατροι, αναπτυξιολόγοι, λογοθεραπευτές, εργοθεραπευτές και όλες οι ειδικότητες που μπορεί να χρειαστείτε. Κλείνετε ραντεβού σε όποιο κέντρο σας βολεύει, έχει μια σχετική αναμονή αλλά είναι όλοι οι γιατροί μαζεμένοι. Επίσης, αν χρειαστούν πχ λογοθεραπείες, τις γράφουν στο ταμείο σας και τις κάνετε δωρεάν.

Ελπίζω να βοήθησα. Παραθέτω το λινκ για όλη την Ελλάδα.

 

http://edu.klimaka.gr/leitoyrgia-sxoleivn/anakoinvseis/874-iatropaidagwgika-kentra-pistopoihshs-eidikwn-ekpaidevtikwn-anagkwn.html

 

Τα ιατροπαιδαγωγικα κεντρα εχουν τα εξης ελατωμματα. Πρωτον πρεπει να πας πρωινες ωρες που σημαινει οτι το παιδι πρεπει να λειπει απο το σχολειο. Εμεις που καναμε συνεδρείες καθε εβδομαδα επι ενα χρονο θα ειχαμε μεινει μετεξεταστεοι π.χ. Επισης δεν ξερεις σε ποιον θα πεσεις. Η κοπελια που μας ειχε αναλαβει π.χ. ηταν ειδικευομενη και διεγνωσε ΔΕΠΥ κατι που η παιδοψυχιατρος και οι δασκαλοι της γελασαν οταν το ακουσαν. Ακομη βαζεις το παιδι μεσα σε ενα Νοσοκομειο,ειναι δυσκολο για ενα μικρο παιδι να μην θεωρησει μεσα του οτι κατι εχω για να με πανε σε νοσοκομειο.

 

Ετσι καταληξαμε στην κουρτινα δυο.Πηγαμε δυο επισκεψεις στο Ιατροπαιδαγωγικο μετα απο αναμονη μηνων εννοειται,πηραμε τη διαγνωση που χρειαζοταν και με αυτην ανοιξαμε φακελο στον ΕΟΠΥΥ οπου το σωτηριον ετος 2198 θα μας επιστρεψουνε 180 ευρω μηνιαιως απο οσα διναμε στην ιδιωτη παιδοψυχιατρο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα ιατροπαιδαγωγικα κεντρα εχουν τα εξης ελατωμματα. Πρωτον πρεπει να πας πρωινες ωρες που σημαινει οτι το παιδι πρεπει να λειπει απο το σχολειο. Εμεις που καναμε συνεδρείες καθε εβδομαδα επι ενα χρονο θα ειχαμε μεινει μετεξεταστεοι π.χ. Επισης δεν ξερεις σε ποιον θα πεσεις. Η κοπελια που μας ειχε αναλαβει π.χ. ηταν ειδικευομενη και διεγνωσε ΔΕΠΥ κατι που η παιδοψυχιατρος και οι δασκαλοι της γελασαν οταν το ακουσαν. Ακομη βαζεις το παιδι μεσα σε ενα Νοσοκομειο,ειναι δυσκολο για ενα μικρο παιδι να μην θεωρησει μεσα του οτι κατι εχω για να με πανε σε νοσοκομειο.

 

Ετσι καταληξαμε στην κουρτινα δυο.Πηγαμε δυο επισκεψεις στο Ιατροπαιδαγωγικο μετα απο αναμονη μηνων εννοειται,πηραμε τη διαγνωση που χρειαζοταν και με αυτην ανοιξαμε φακελο στον ΕΟΠΥΥ οπου το σωτηριον ετος 2198 θα μας επιστρεψουνε 180 ευρω μηνιαιως απο οσα διναμε στην ιδιωτη παιδοψυχιατρο.

 

Σοβαρά? Καλά που με ενημέρωσες. Εγώ δεν το διάλεξα για τα χρήματα το ιατροπαιδαγωγικό κέντρο, αλλά γιατί πολλοί μου είπαν πως εκεί είναι όλες οι ειδικότητες μαζί και κρίνουν ποιος πρέπει να δει το παιδί. Μια φίλη μου που πήγε, μου είπε πως δεν είναι στο νοσοκομείο αυτό που λέω να παω τουλάχιστον είναι στο κέντρο σε άλλο κτίριο. Εκείνη πήγε την κόρη της, βέβαια αντιμετώπισε άλλου είδους προβλήματα, αλλά από το ιατρικό προσωπικό έμεινε πολύ ευχαριστημένη. Το ραντεβού μου είναι για Αύγουστο οπότε σχολείο δε θα χάσουμε, αλλά αφού είναι έτσι θα το κοιτάξω και ιδιωτικά νωρίτερα. Σε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια. Να σαι καλά.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι λες οτι σχολειο δεν θα χασετε? Τι προβλημα έχετε που θα αντιμετωπιστει μεσα σε ενα μήνα? Ρωταω γιατι συνηθως αυτες οι διαδικασιες ειναι χρονοβόρες. Επισης σε καποιες περιπτωσεις π.χ. ψυχοθεραπειες παιδιου και συμβουλευτικη γονέων δεν χρειαζεται τόσο πολυ η σουπερ διαγνωση,αυτη ειναι στανταρ δεν χρειαζετα πια και ολοκληρη ομαδα γιατρων,αλλα η σουπερ θεραπεια κι αυτο θελει παρα πολυ καλο επιστημονα. Δεν ειμαι κατά των ιατροπαιδωγικων κεντρων, αλλα δυστυχως δεν βολευουν παντα και σε ολες τις περιπτωσεις.

Link to comment
Share on other sites

Bασικά επειδή είναι Αύγουστο το ραντεβού το είπα, και το πιο πιθανό για μας είναι οτι θα πάω μόνο εγώ τελικά. Αλλά βλέποντας τόσα ποστ που λέτε τα παραπάνω, θα πάω ιδιωτικά τελικά.

Link to comment
Share on other sites

Bασικά επειδή είναι Αύγουστο το ραντεβού το είπα, και το πιο πιθανό για μας είναι οτι θα πάω μόνο εγώ τελικά. Αλλά βλέποντας τόσα ποστ που λέτε τα παραπάνω, θα πάω ιδιωτικά τελικά.

 

Δεν εχει νοημα να πας μονη σου. Βασικά δεν καταλαβα τι ακριβως περιμενεις,τι θελεις να αντιμετωπισεις. Σε καμια περιπτωση το προβλημα δεν λυνεται με μια επισκεψη.Δεν ειναι παιδιατρος,να δωσει αντιβιωση και τελος. Θα χρειαστουν ραντεβου εβδομαδιαια. Γι αυτό σου ειπα οτι σχολείο θα χασετε σίγουρα. Θα συνεχίσετε και μετα τον Αυγουστο. Αν θελεις να πας ιδιωτικα θα χρειαστεις οπωσδηποτε γνωματευση απο ιατροπαιδαγωγικο κεντρο ,αν θελεις να παρεις τα χρηματα σου πισω απο τον ασφαλιστικό σου φορέα.Αλλά δεν θα στη δώσουν φυσικα αν δεν δουν το παιδι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει νοημα να πας μονη σου. Βασικά δεν καταλαβα τι ακριβως περιμενεις,τι θελεις να αντιμετωπισεις. Σε καμια περιπτωση το προβλημα δεν λυνεται με μια επισκεψη.Δεν ειναι παιδιατρος,να δωσει αντιβιωση και τελος. Θα χρειαστουν ραντεβου εβδομαδιαια. Γι αυτό σου ειπα οτι σχολείο θα χασετε σίγουρα. Θα συνεχίσετε και μετα τον Αυγουστο. Αν θελεις να πας ιδιωτικα θα χρειαστεις οπωσδηποτε γνωματευση απο ιατροπαιδαγωγικο κεντρο ,αν θελεις να παρεις τα χρηματα σου πισω απο τον ασφαλιστικό σου φορέα.Αλλά δεν θα στη δώσουν φυσικα αν δεν δουν το παιδι.

 

Eίναι πολύπλοκο το θέμα.....δεν είναι του παιδιού μου, είναι θέμα βίας στο σχολείο που ήδη άρχισε να λύνεται. Τελικά το ιατροπαιδαγωγικό θα το αφήσω τελείως....θα πάω σε ιδιώτη μια επίσκεψη εγώ να μιλήσω και αν κρίνει οτι θέλει να δει το παιδί, θα το δει. Με 4 που έχω μιλήσει ως τώρα μου είπαν οτι δε θέλουν το παιδί σε τέτοια περίπτωση, αλλά εμένα και θα μου πουν πως να θωρακίσω το παιδί μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
Κορίτσια μήπως ξέρετε κανέναν καλό παιδοψυχολόγο στη Θεσσαλονίκη? Μία φίλη έχει το εξής πρόβλημα με το τρίχρονο αγοράκι της. Αρνείται να φάει οποιοδήποτε φαγητό πέρα από το παιδικό αλεσμένο μπου του έδινε ως μωρό. Δεν έχει κανένα πρόβλημα με το μάσημα αφού τρώει κουλούρια! Απλά αρνείται να φάει οτιδήποτα άλλο. Και έχει δοκιμάσει μαζί του τα πάντα. Αν μπορούμε να τη βοηθήσουμε...

Καλημερα, ελπιζω να διαβασεις το μηνυμα και να μου δωσεις καποια απαντηση. η κορη μου ειναι 4 χρονων και αντιμετωπιζω το ιδιο προβλημα, ισως και μεγαλυτερο απο αυτο της φιλης σου. τα τρωει ολα αλεσμενα και αρνειται να δοκιμασει οτιδηποτε δεν ειναι αλεσμενο. δεν θελει να μασησει τιποτα. απο οτι καταλαβα φοβαται μην πνιγει. δεν ξερω τι να κανω πλεον. ξεκινησαμε εδω και ενα 6μηνο λογοθεραπειες και δεν ειδαμε καμμια βελτιωση. η φιλη σου τι εκανε τελικα;

Link to comment
Share on other sites

Εμεις τελικα παμε στην παιδοψυχιατρο Δεληνικοπουλου Ελενη Τσιμισκη 130 και ειδαμε θεαματικα αποτελεσματα.Εχω ενα αλλο παιδι και δεν το λεω μονο εγω αλλα και η δασκαλα της που με ρωτησε αν καναμε κατι και αλλαξε τοσο πολυ προς το καλυτερο το παιδι. Μου την συστησε φιλη ψυχιατρος και πραγματικα η γυναικα ειναι εξαιρετικη επιστημονας αλλα και παρα πολυ γλυκια ως ανθρωπος.

 

Α και μια σημειωση.Οι επισκεψεις σε παιδοψυχολογο δεν καλυπτονατι απο τον ΕΟΠΥΥ ενω σε παιδοψυχιατρο σου δινουν 180 ευρω το μηνα για εξι ή δωδεκα μηνες οσο χρειαστει. Απλα πρεπει να εχεις γνωματευση απο γιατρο του Ιπποκρατειου ή του Παπαγεωργιου για οσους μενουν δυτικα. Για λεπτομερειες καλεστε στο ταμειο σας.

 

καλημερα, θα μπορουσες σε παρακαλω να μου πεις ποσο κοστιζει η επισκεψη στην παιδοψυχιατρο Δεληνικοπουλου Ελενη; με ενδιαφερει αμεσα!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
  • 2 χρόνια μετά...

Καλημερα ενδιαφερομαι για παιδοψυχιατρο στη Θεσσαλονικη. Η κορη μου ειναι εννια ετων κ παρουσιαζει σχολικη αρνηση κ θεματα συμπεριφορας, θυμο, νευρα,παραλογες φοβιες. κτλ. Εχει βοηθηθει καποιος απο εσας με παρομοια θεματα απο καποιο/α παιδοψυχιατρο? Τα προβληματα προεκυψαν το τελευταιο καιρο κ ψιλιαζομαι οτι εχουν να κανουν με σχολικο εκφοβισμο. Ειναι πολυ ευαισθητο παιδι. Εχω απελπιστει...δεν ξερω πως να την βοηθησω.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...