Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Τι μεθοδο χρησιμοποιητε? Ειδικα αν δεν ειστε σιγουροι οτι δεν θελετε αλλο? Γεννησα πριν 2 μηνες και ο συζυγος δεν θελει τριτο (αγορι) εγω αυτη την στιγμη δεν θελω τριτη γεννα γιατι και τις 2 φορες κοντεψα να πεθανω...

Απο την αλλη νομιζω οτι λογο ηλικιας μου (κοντευω τα 40) και επειδη οι εγκυμοσυνες ηταν αποτελεσμα ομολογης σπερματγχυσης ειναι λιγο απιθανο να τα καταφερουμε μονοι μας. Προς το παρον ο γιατρος μου εδωσε χαπια προγεστερονης για οσο θηλαζω αλλα θελω να σκεφτω και το αργοτερα..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Τι μεθοδο χρησιμοποιητε? Ειδικα αν δεν ειστε σιγουροι οτι δεν θελετε αλλο? Γεννησα πριν 2 μηνες και ο συζυγος δεν θελει τριτο (αγορι) εγω αυτη την στιγμη δεν θελω τριτη γεννα γιατι και τις 2 φορες κοντεψα να πεθανω...

Απο την αλλη νομιζω οτι λογο ηλικιας μου (κοντευω τα 40) και επειδη οι εγκυμοσυνες ηταν αποτελεσμα ομολογης σπερματγχυσης ειναι λιγο απιθανο να τα καταφερουμε μονοι μας. Προς το παρον ο γιατρος μου εδωσε χαπια προγεστερονης για οσο θηλαζω αλλα θελω να σκεφτω και το αργοτερα..

 

Εγώ έπαιρνα για έξι ολόκληρα χρόνια αντισυλληπτικά και πίστεψε δεν

είχα κανενα απρόοπτο.

Το μόνο που πρέπει να προσεχείς είναι το κάπνισμα , απαγορεύεται.

Link to comment
Share on other sites

Η αντισύλληψη είναι ένα θέμα που με απασχολεί πολύ, διότι και οι 2 εγκυμοσύνες μου "ήρθαν" ΠΟΛΥ εύκολα. Με την 1η και τις 2 φορές.

Το προφυλακτικό είναι κάτι που δε θέλω καθόλου, ούτε ο σύζυγος φυσικά ;).

Χάπια έπαιρνα για 12 χρόνια και προς το τέλος είχα κάποιες παρενέργειες που δε θέλω να θυμάμαι...

Την διακοπτώμενη επαφή δεν την εμπιστεύομαι καθόλου!

 

Άρα έκανα μια συζήτηση με τον γιατρό μου για σπιράλ. Την είχα κάνει και πιο παλιά, προ εγκυμοσυνών, αλλά ήταν αρνητικός. Μόνο μετά τις γέννες, μου είχε πει.

Άρα τώρα πια είμαι έτοιμη να το κάνω, διότι το μηνιαίο άγχος της περιόδου δεν το αντέχω!

Και έρχομαι να σας ενημερώσω.

Υπάρχουν 2 ειδών σπιράλ, το σπιράλ χαλκού (απλό) και το ορμονικό σπιράλ (Mirena). Kαι τα 2 τοποθετούνται μέσα στη μήτρα και ουσιαστικά ο ρόλος τους είναι να καθιστούν "αφιλόξενο" το περιβάλλον της μήτρας για το γονιμοποιημένο ωάριο. Και ιδίως το 2ο σπιράλ, απελευθερώνει σταδιακά μικρή ποσότητα ορμονών, περιορίζοντας έτσι στο ελάχιστο τις αιμορραγίες της περιόδου. Δηλαδή από 5 μόλις σε 2 μέρες!

Στη δική μου περίπτωση, μου πρότεινε το 2ο σπιράλ, το Mirena.

Θα μου το τοποθετήσει στο νοσοκομείο, και κατά τη διάρκεια της περιόδου.

Θα κλείσω ραντεβού μόλις μου έρθει η περίοδος.

Το κόστος και η διάρκεια για κάθε περίπτωση είναι:

-για το σπιράλ χαλκού, 300 ευρώ και διαρκεί 2 (ή 3 δεν είμαι σίγουρη) χρόνια

-για το Mirena, 600 ευρώ και διαρκεί 5 χρόνια.

Τα χρήματα μου φαίνονται πολλά, αλλά αν το καλοσκεφτείς είναι λιγότερα απ'οσο στοιχίζουν τα χάπια συνολικά.

Και εμπιστεύομαι τρελά τον γιατρό μου, άρα θα του δώσω ό,τι ζητήσει.

Ελπίζω να σας βοήθησα!

Με τα παιδιά μου, ξαναγεννιέμαι...

bUwEp2.png

Link to comment
Share on other sites

Μην ορμησετε :( γιατι υπαρχει ευαισθησια στο θεμα αλλα ξερω σιγουρα οτι με το σπιραλ γινεται καταστροφη γονιμοποιημενων ωαριων και σας το αναφερω σε περιπτωση που καποια θελει να το ξερει για τη χρηση τους. ;)

Εγω απεφυγα τη χρηση του γιατι το θεωρω μεσο εκτρωσης, αφου εγω, αντιλαμβανομαι ως ζωη το γονιμοποιημενο ωαριο και με συμβουλη του Πνευματικου μου χρησιμοποιησα αλλο τροπο προφυλαξης.

 

Ελευθεροι ανθρωποι ειμαστε, διαλεγουμε οτι νομιζουμε. Απλα ενημερωνω μηπως υπαρχει αγνοια, οπως ειχα και εγω. ;)

Πριν γράψεις, σκέψου!

Πριν κατακρίνεις, περίμενε!

Πριν προσευχηθείς, συγχώρα!

Πριν παραιτηθείς, προσπάθησε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μην ορμησετε :( γιατι υπαρχει ευαισθησια στο θεμα αλλα ξερω σιγουρα οτι με το σπιραλ γινεται καταστροφη γονιμοποιημενων ωαριων και σας το αναφερω σε περιπτωση που καποια θελει να το ξερει για τη χρηση τους. ;)

Εγω απεφυγα τη χρηση του γιατι το θεωρω μεσο εκτρωσης, αφου εγω, αντιλαμβανομαι ως ζωη το γονιμοποιημενο ωαριο και με συμβουλη του Πνευματικου μου χρησιμοποιησα αλλο τροπο προφυλαξης.

 

Ελευθεροι ανθρωποι ειμαστε, διαλεγουμε οτι νομιζουμε. Απλα ενημερωνω μηπως υπαρχει αγνοια, οπως ειχα και εγω. ;)

συμφωνω και επαυξανω!!!!!!!!!!!

yqMlp3.png

ΓΙΟΣ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΦΩΣ!

ΕΙΣΑΙ Ο ΛΟΓΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΖΩ! ΣΑΓΑΠΩ!

Link to comment
Share on other sites

Επιτρεπετε ομως το σεξ με βαση την εκκλησια ολο το χρονο? Η πχ στις νηστιες δεν κανει? (το λεω χωρις καμια διαθεση ειρωνιας). Δεν νομιζω οτι η εκκλησια θελει να κανει καποιος περισσοτερα παιδια απο οσα μπορει να φροντισει. Εχει τυχει να εχω γνωρισει 5-6 κληρικους παντρεμενους και μονο ενας τους εχει 5 παιδια. Οι αλλοι 2-3 το πολυ..

 

Παντως εγω ειμαι υπερ του χαπιου γιατι μπορεις να ελεξεις και ποτε θα εχι περιοδο (οχι πχ την μια και μοναδικη εβδομαδα το χρονο που πας διακοπες). Και ας μην ξεχναμε οτι υπαρχουν και τα προφυλακτικα. Σε κανεναν δεν αρεσουν αλλα τι να κανουμε?

Link to comment
Share on other sites

Ποιο θεωρείτε τότε το καλύτερο μέσο αντισύλλψης?Αν δεν κάνω λάθος,η εκκλησία είναι αντίθετη σε όλα τα μέτρα αντισύλληψης.

 

Λαθος. Το χαπι ο ιδιος ιερεας με συμβουλεψε οτι φερνει ορμονικες διαταραχες και να το αποφευγουμε και συνεστησε προφυλακτικο. Δε διαφωνησα γιατι εχω παρει χαπια αντισυλληψης και οντως ειχα τετοια νευρα...

Στην εκκλησια υπαρχει η αποχη σε ημερες νηστειας αλλα παντοτε στο μετρου του καθενος και ωστε να μην αποστερει ο ενας τον αλλον (διαβασε Αποστολο Παυλο).

Πριν γράψεις, σκέψου!

Πριν κατακρίνεις, περίμενε!

Πριν προσευχηθείς, συγχώρα!

Πριν παραιτηθείς, προσπάθησε!

Link to comment
Share on other sites

Επιτρεπετε ομως το σεξ με βαση την εκκλησια ολο το χρονο? Η πχ στις νηστιες δεν κανει? (το λεω χωρις καμια διαθεση ειρωνιας). Δεν νομιζω οτι η εκκλησια θελει να κανει καποιος περισσοτερα παιδια απο οσα μπορει να φροντισει. Εχει τυχει να εχω γνωρισει 5-6 κληρικους παντρεμενους και μονο ενας τους εχει 5 παιδια. Οι αλλοι 2-3 το πολυ..

 

Παντως εγω ειμαι υπερ του χαπιου γιατι μπορεις να ελεξεις και ποτε θα εχι περιοδο (οχι πχ την μια και μοναδικη εβδομαδα το χρονο που πας διακοπες). Και ας μην ξεχναμε οτι υπαρχουν και τα προφυλακτικα. Σε κανεναν δεν αρεσουν αλλα τι να κανουμε?

 

Ειπαμε, ας μην κοιταμε τι κανουν οι παπαδες. Εμας μας ενδιαφερει τι διδαξε ο Χριστος. Επειτα πως εισαι σιγουρη οτι τοσα παιδια τους εδωσε ο Θεος αν και ηθελαν και αλλα; Εγω ξερω πολλους με πολλα παιδια. Και αν εγω προσεχω να μεινω σε μικρο νουμερο παιδιων πως θα κρινω αλλον και ας ειναι ιερεας; Ή εσενα ή τον αλλον;

 

Επειτα, για το σπιραλ ειναι γεγονος οτι συμβαινει αυτο. Αν εσυ το δεχεσαι ή οχι, δικο σου θεμα, ετσι δεν ειναι ;) Εγω να πληροφορησω θελω. Γιατι ουτε εγω το ηξερα και ευτυχως που το εμαθα, γιατι αν το μαθαινα μετα, προσωπικα θα το επαιρνα βαρεως...

Πριν γράψεις, σκέψου!

Πριν κατακρίνεις, περίμενε!

Πριν προσευχηθείς, συγχώρα!

Πριν παραιτηθείς, προσπάθησε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Σε καμία περίπτωση το σπιραλ δε "σκοτώνει" γονιμοποιημένα ωάρια. Αν είναι δυνατόν! Η δράση του "σπιραλ χαλκού" είναι δισχιδής. Εν πρώτοις, απελευθερώνει ιόντα χαλκού που έχουν σπερματοκτόνο δράση και δευτερευόντως, η ύπαρξή του στη μήτρα, δίνει το μήνυμα οτι υπάρχει "ξένο" σώμα στην περιοχή, οπότε και δεν ευνοείται η εμφύτευση τυχόν εμβρύου. Είναι ένα ακίνδυνο μέσο αντισύλληψης, μιλώντας βέβαια γενικά και όχι για κάποιες ειδικές περιπτώσεις που πιθανώς να προκαλούνται αλλεργικά φαινόμενα ή άλλου είδους ανεπιθύμητες αντιδράσεις. Είμαι 43 ετών και φοράω σπιραλ τα τελευταία 12 χρόνια δηλ. από τότε που γέννησα το 2ο παιδί μου. Σε συνεννόηση με το γιατρό θα το αλλάξω άλλη μια φορά(3ετία) και μετά βλέπουμε. Ε, ελπίζω οτι και η μητέρα φύση στα 47-48 που θα είμαι τότε, δε θα μου επιφυλάσσει εκπλήξεις......

Link to comment
Share on other sites

Σε καμία περίπτωση το σπιραλ δε "σκοτώνει" γονιμοποιημένα ωάρια. Αν είναι δυνατόν! Η δράση του "σπιραλ χαλκού" είναι δισχιδής. Εν πρώτοις, απελευθερώνει ιόντα χαλκού που έχουν σπερματοκτόνο δράση και δευτερευόντως, η ύπαρξή του στη μήτρα, δίνει το μήνυμα οτι υπάρχει "ξένο" σώμα στην περιοχή, οπότε και δεν ευνοείται η εμφύτευση τυχόν εμβρύου. Είναι ένα ακίνδυνο μέσο αντισύλληψης, μιλώντας βέβαια γενικά και όχι για κάποιες ειδικές περιπτώσεις που πιθανώς να προκαλούνται αλλεργικά φαινόμενα ή άλλου είδους ανεπιθύμητες αντιδράσεις. Είμαι 43 ετών και φοράω σπιραλ τα τελευταία 12 χρόνια δηλ. από τότε που γέννησα το 2ο παιδί μου. Σε συνεννόηση με το γιατρό θα το αλλάξω άλλη μια φορά(3ετία) και μετά βλέπουμε. Ε, ελπίζω οτι και η μητέρα φύση στα 47-48 που θα είμαι τότε, δε θα μου επιφυλάσσει εκπλήξεις......

 

Εισαι σιγουρη γι' αυτο, φανταζομαι οτι το εχεις μελετησει...Απο παντα ηταν αυτο; Γιατι εχει αλλη φημη;

Πριν γράψεις, σκέψου!

Πριν κατακρίνεις, περίμενε!

Πριν προσευχηθείς, συγχώρα!

Πριν παραιτηθείς, προσπάθησε!

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι εμποδιζοντας την εμφυτευση γονημοποιημενων ωαριων σκωτωνει τα εμβρυα. Οχι οτι αν εμφυτετυει το γοημοποιημενο ωαριο το σκοτωνει (αν και τα ποσοστα αποβολης σε αυτη την περιπτωση ειναι που μεγαλα)

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα απ'όλα δρα σαν σπερματοκτόνο μέσω των ιόντων χαλκού. Ααααααααν παρ'ελπίδα, γονιμοποιηθεί το ωάριο (ατυχές ποσοστό υπάρχει σε κάθε μέθοδο αντισύλληψης), τότε το εμποδίζει να εμφυτευτεί. Ομως βρε παιδιά, για όνομα του Θεού. Δε νομίζω οτι τίθεται εδώ θέμα ηθικής. Μέθοδος αντισύλληψης είναι. Τι περιμένει κανείς από μια τέτοια μέθοδο? Τη μη σύλληψη φυσικά.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα απ'όλα δρα σαν σπερματοκτόνο μέσω των ιόντων χαλκού. Ααααααααν παρ'ελπίδα, γονιμοποιηθεί το ωάριο (ατυχές ποσοστό υπάρχει σε κάθε μέθοδο αντισύλληψης), τότε το εμποδίζει να εμφυτευτεί. Ομως βρε παιδιά, για όνομα του Θεού. Δε νομίζω οτι τίθεται εδώ θέμα ηθικής. Μέθοδος αντισύλληψης είναι. Τι περιμένει κανείς από μια τέτοια μέθοδο? Τη μη σύλληψη φυσικά.

 

Φυσικα αλλα βρε παιδακι μου, εμενα ακομη και η πιθανοτητα με τρομαζει, δε θελω κατα λαθος να γονιμοποιηθει το ωαριο και μετα να καταστραφει, θεωρω οτι με τη γονιμοποιηση γινεται νεα ζωη με ψυχη.Δικη μου πεποιθηση, σεβαστη η αλλη αποψη, μη αφομειωμενη απο εμενα. ;) Αν ξερω ομως, μπορω να διαλεξω αλλη μεθοδο, χωρις αυτην την πιθανοτητα,ετσι ωστε αν τελικα πρ' ελπιδα γονομοποιηθει το ωαριο, η διαδικασια να ξεκινησει στη μητρα, οποτε να συνεχισω την αντιλαμβανομενη πια κυηση.

 

Τελος παντων, αυτη η συζητηση νομιζω οτι πρεπει να σταματησει εδω, αφου μετα περναμε σε αλλο θεμα που οδηγει σε συγκρουσεις αποψεων και απομακρυνση επι του θεματος, που ειναι μονο οι μεθοδοι αντισυλληψης. Και εγω το μονο που ηθελα με την παρεμβαση μου ειναι η διευκρινηση της μεθοδου αυτης. Τωρα νομιζω κατεχω και εγω μια πιο ολοκληρωμενη εικονα της μεθοδου αυτης, ευχαριστω για τις πληροφοριες... :)

Πριν γράψεις, σκέψου!

Πριν κατακρίνεις, περίμενε!

Πριν προσευχηθείς, συγχώρα!

Πριν παραιτηθείς, προσπάθησε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ρωτησα στο γυμναστηριο για πλατφορμα δονησης( power plate)μου ειπαν οτι δεν μπορεις να κανεις αν εχεις σπιραλ!!

 

Τι? Κουλό ε?

 

Κι εμενα ο γιατρός μου αλλά και η μαία μου, μου έχουν συστήσει να βαλω σπυράλ, αν θελω να ειμαι σίγουρη, και να σας πω την αληθεια το σκεφτόμουν, αλλά μετά σκέφτηκα τα εξής. Μέσα στην επόμενη χρονιά λεμε να ξαναδοκιμάσουμε για ενα ακομα μωρακι. Άρα αξίζει να το βάλω και να το βγάλω τοσο σύντομα? Μάλλον όχι.

2ον, ο κύκλος μου ειναι σταθερός, οπότε όπως πρόσεχα πριν μείνω έγκυος (3,5 χρόνια παντρεμένοι και επειδή προσέχαμε τις μερες, δεν έμενα έγκυος, ενώ με το που σταματήσαμε να προσέχουμε έμεινα αμεσως 2 φορες) μπορώ να προσέχω και τώρα. Και τρίτον, μετά τη γέννηση του παιδιού, δεν μπορώ να πω οτι τρελλαινόμαστε και στο σ@ξ με τον άντρα μου. Αξίζει τον κόπο άραγε?

CYaip2.png
Link to comment
Share on other sites

Τι? Κουλό ε?

 

Κι εμενα ο γιατρός μου αλλά και η μαία μου, μου έχουν συστήσει να βαλω σπυράλ, αν θελω να ειμαι σίγουρη, και να σας πω την αληθεια το σκεφτόμουν, αλλά μετά σκέφτηκα τα εξής. Μέσα στην επόμενη χρονιά λεμε να ξαναδοκιμάσουμε για ενα ακομα μωρακι. Άρα αξίζει να το βάλω και να το βγάλω τοσο σύντομα? Μάλλον όχι.

2ον, ο κύκλος μου ειναι σταθερός, οπότε όπως πρόσεχα πριν μείνω έγκυος (3,5 χρόνια παντρεμένοι και επειδή προσέχαμε τις μερες, δεν έμενα έγκυος, ενώ με το που σταματήσαμε να προσέχουμε έμεινα αμεσως 2 φορες) μπορώ να προσέχω και τώρα. Και τρίτον, μετά τη γέννηση του παιδιού, δεν μπορώ να πω οτι τρελλαινόμαστε και στο σ@ξ με τον άντρα μου. Αξίζει τον κόπο άραγε?

 

Εφοσον θελετε να κανετε και αλλο παιδακι να μην βαλεις σπιραλ. Καταρχην αν ερθει λιγο πιο νωρις σας πειραζει?? Μετα λενε οτι μπορει να τραυματισει την μητρα και να δυσκολεψει την συλληψη..

Link to comment
Share on other sites

Δεν πειράζει και πολύ (εμενα, τον άντρα μου δεν ξέρω), απλά αν σκεφτείς οτι το μωρό ειναι τώρα 4 μηνών, μάλλον θα ήταν καλύτερο, να ξεκουραστεί λίγο και ο οργανισμός μου.

CYaip2.png
Link to comment
Share on other sites

Αν το να "προσεχεις" βοηθησε μεχρι τωρα μπορει να ξαναβοηθησει.. Παντως χαρας το κουραγιο σου που σκεφτεσαι και για τριτο.. Και μενα ο μικρος 4 μηνων ειναι και λεω ποτε θα πανε φανατροι....

Link to comment
Share on other sites

Α! Αν ειναι ετσι ασε την αντισυληψη για πιο μετα και κοιτα τη συληψη! Οταν θα εισαι ετοιμη ο Θεος ή η Φυση (οτι προτιμας) θα φερουν την εγκυμοσυνη και ο οργανισμος σου θα τα καταφερει μια χαρα (για τα ξενυχτια μετα δεν ξερω... ειπαμε περιμενω να πανε φανταροι!)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

καλησπερα παιρνω αντισυλληπτικα χαπια εδω και 7 μηνες χωρις κανενα προβλημα. αυτο το μηνα τα επαιρνα κανονικα τα χαπια αλλα λιλο πριν τελειωσουν δηλαδη ειχα ακομα 4 χαπια εμφανιστηκαν υγρα χρωματος καφε μαζι με βλεννα. συγνωμη που το γραφω ετσι απλα θελω να σας δωσω να καταλαβετε. εχς αγχωθει πολυ για το τι μπορει να ειναι. να σημειωσω οτι στις σεξουαλικες επαφες με το αγορι μου χρησιμοποιουμε και προφυλακτικο. υπαρχει λογος να φοβαμαι για ανεπιθυμητη εγκυμισυνη ?βοηθεια pleaseeeeee

Link to comment
Share on other sites

Αφου παίρνεις αντισυλλιπτικα και χρησιμοποιειτε κα προφυλακτικο συγχρονως το θεωρω απιθανο να εχει προκυψει εγκυμοσυνη.Μην αγχωνεσαι.Παρε ενα τηλεφωνο το γιατρο σου ομως να σου εξηγησει τι μπορει να ειναι αυτά τα υγρα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 εβδομάδες μετά...

αχ κοριτσια!μετα την τριτη γεννα ήμουν 30 ετων κι ήμουν έτοιμη για σπιραλ ,έιχαμε μιλησει με το γιατρο για το μιρενα και εγω η χαζη βιαστηκα να το αγορασω κιολας στο φαρμακειο ένα κερατο λεφτα!δυστυχως μετα στον υπερηχο αποδειχθηκε πως η μητρα μου - που έτσι κι αλλιως είχε οπισθια καμψη-μετα τις καισαρικες έχει κανει τετοιες συμφυσεις που αν παει να βαλει ο γιατρος σπιραλ υπαρχει αυξημενη πιθανοτητα να τρυπησει ,οποτε να λειπει το βυσσινο!χαπια λογω κιρσων δε μπορω να παρω,μονιμη στρειρωση το θεωρω βαρβαρο,προφυλακτικο μπλιαχ , τι απομενει?

παρεπιπτοντως αν καποια ενδιαφερεται για το μιρενα ,το χαριζω!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...