Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μενού για 6 μηνών μωρό


jesgk

Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

εγώ εκτός από τον θηλασμό δίνω φρουτόκρεμα, κρεατοχορτόσουπα με μοσχάρι ή με κοτόπουλο κ κρεμα βανίλια ή γιαουρτάκι το απόγευμα. Σήμερα της έδωσα τραχανά σπιτικό κ τρελάθηκε. Όμως το μεσημεριανό το θεωρώ πολύ βαρετό, κάθε μέρα αυτό το αλλασμένο μίγμα με έχει κουράσει. Κ η παιδίατρος δεν μου λέει κάτι καινούργιο, πότεεκινάμε όσπρια, ποτε ψάρι, ποτε αυγό, το παιδί το βλέπω θετικό σε νέες γεύσεις

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 50
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλημέρα!!!

απ'\οτι έχω καταλάβει στο φορουμ ο κάθε γιατρός κάνει τα δικά του..εμείς πχ.ξεκινήσαμε φρουτόκρεμα-με πορτοκάλι- στον 4ο,χορτόσουπα στον 5ο,κρεατόσουπα και γιαούρτι στον 6ο,ψάρι στον 7ο και αυγό στον 8ο.τώρα 10 μηνών τρώει το φαγητό της και συνοδευτικό,5 κουταλίτσες από το δικό μας.εγώ στην κρεατόσουπα έκανα παραλλαγές:έβαζα ή πατάτα ή ρύζι ή πεπονάκι ή τραχανά.και πάλι κύκλο.

4Z1vp3.png

είμαι ερωτευμένη με την κόρη μου!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ηθελα να ξερα δηλαδη εμεις με αλεσμενα μεγαλωσαμε?ελεος πια.εμενα ειναι μικρος και δεν ξερω αλλα φανταζομαι οτι ειναι βαρετο να αλεθεις τα παντα αλλα η μαμα μου μου ελεγε οτι εμενα μου το ελιωνε με το πιρουνι της.ασε που εξι μηνων ετρωγα αυγο ποσε γιατι μελατο δεν το ηθελα.ολα τα φαγαμε παθαμε τιποτα?σου λενε οχι μελι προκαλει αλλεργια και ειδα στην μπισκοτοκρεμα που προτεινουν εχει μελι.δηλαδη αν φανε αγνο μελι θα εχουν προβλημα,αλλα τα τυποποιημενα που βγαζουν ενα καρο λεφτα οι εταιριες και ειναι φουλ στη ζαχαρη ειναι καλα!η γνωμη μου ειναι οτι μπορεις να το δοκιμαζεις να του δινεις λιγο ζουμακι απο το φαγητο σας να μαθαινει γευσεις σιγα σιγα.εγω ετσι θα κανω.απο το φαγητο κανεις δεν επαθε τιποτα με μετρο βεβαια

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα!!!

απ'\οτι έχω καταλάβει στο φορουμ ο κάθε γιατρός κάνει τα δικά του..εμείς πχ.ξεκινήσαμε φρουτόκρεμα-με πορτοκάλι- στον 4ο,χορτόσουπα στον 5ο,κρεατόσουπα και γιαούρτι στον 6ο,ψάρι στον 7ο και αυγό στον 8ο.τώρα 10 μηνών τρώει το φαγητό της και συνοδευτικό,5 κουταλίτσες από το δικό μας.εγώ στην κρεατόσουπα έκανα παραλλαγές:έβαζα ή πατάτα ή ρύζι ή πεπονάκι ή τραχανά.και πάλι κύκλο.

 

 

καλημερα!το ρυζι το εβαζες αλεσμενο αντι για πατατα?δλδ βρασιμο κ μπλεντερ κατευθειαν?δεν μου χει προτεινει κατι τετοιο ο παιδιατρος αλλα ακουγεται καλη ιδεα!

MkhCp3.png
Link to comment
Share on other sites

επειδη και εγω τα θεωρησα ολα πολυ βαρετα για το μωρο (ασε που κλαιγεται οταν τρωμε και θελει να δοκιμασει τα δικα μας) και ειχα τις ιδιες ανυσηχιες πηγα και αγορασα 2 βιβλια με συνταγες για μωρα και αυτο ηταν,συνεχεια απο εκει μαγειρευω και ξετρελενεται ασε που νομιζω οτι ετσι θα ενταχθει πιο γρηγορα στο δικο μας διαιτολογιο πχ αν εχουμε εμεις φακες μια μερα κανω και στο μωρο μια συνταγη με φακες,κοτοπουλο εμεις κοτοπουλο και αυτο....βεβαια επειδη ειμαι 2η φορα μανουλα ειμαι λιγο πιο χαλαρη σε αυτο το θεμα απο την πρωτη φορα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

επειδη και εγω τα θεωρησα ολα πολυ βαρετα για το μωρο (ασε που κλαιγεται οταν τρωμε και θελει να δοκιμασει τα δικα μας)

 

Αυτο το θέμα έχουμε και εμείς ειναι πολύ λιχούδο, εχθές τις έδωσα ένα κομματάκι αλλάδωτη πίτα και έκανε σαν τρελή.

 

 

Μήπως μπορείς να μου πεις τους τίτλους των βιβλίων να αγοράσω κι εγω;;

Link to comment
Share on other sites

ναι βεβαιως...."ΤΑΙΣΕ ΜΕ" απο gerrie hawes,"ΣΥΓΧΡΟΝΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙΑ" απο σιμο παλλιδη(που δεν μου πολυαρεσει και το ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΠΟ ΟΛΑ ΠΟΥ ΛΑΤΡΕΥΕΙ ΤΙΣ ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΑΝ ΞΕΡΕΤΕ ΑΓΓΛΙΚΑ "FEEDING YOUR BABY AND TODDLER" απο την annabel karmel, τα τρωει ολα απο εκει εκτος το συκωτι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα αλεσμένα δεν έφαγε ποτέ. Προσπαθούσα επι ένα μήνα με διάφορους συνδυασμούς λαχανικών αλλά γινόταν ο κακός χαμός.

 

Τελικά μας είπε η γιατρός να δοκιμάσουμε το ζυμαρικό πεπονάκι (εγώ δεν το είχα ξανακούσει) και κάνουμε με αυτό σουπίτσα και αλέθω μόνο το κρεατάκι και τα αναμιγνύω ή τα δίνω ξεχωριστά και τρελαίνεται!!!

 

Μας είπε η γιατρός να της δίνουμε σιγά σιγά και ψωμάκι αλλά το δοκίμασα μια φορά και δεν το ξανακάνω. Της άρεσε πάρα πολύ και όπως το είχε στο στόμα της μαλάκωσε και κόπηκε ένα τεράστιο κομμάτι και της το έβγαλα από το στόμα και πέταξα το ψωμάκι από το χέρι της και είχαμε διπλωματικό επεισόδιο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Βρε κοριτσια βοηθηστε με και μενα ... Ο μικορς τρωει μπανανα μηλο αχλαδι , αυριο θα του βαλω πορτοκαλι και απο λαχανικα πατατα καροτο κολοκυθι δινουμε μαχη με τα λαχανικα του εδωσα σημερα πεπονακι αλλα μπα δν πετυχε τι να κανω προτινεται μου κατι που θα του αρεσει

Link to comment
Share on other sites

Βρε κοριτσια βοηθηστε με και μενα ... Ο μικορς τρωει μπανανα μηλο αχλαδι , αυριο θα του βαλω πορτοκαλι και απο λαχανικα πατατα καροτο κολοκυθι δινουμε μαχη με τα λαχανικα του εδωσα σημερα πεπονακι αλλα μπα δν πετυχε τι να κανω προτινεται μου κατι που θα του αρεσει

 

Κρεας δεν τρώει ακόμα; Άμα μπει το κρέας θα νοστιμίσει πολύ το φαγητό. Η δικιά μου δεν πολυέτρωγε τα σκέτα λαχανικά αλλά τώρα με το μοσχάρι και το κοτόπουλο λυσσάει!

Ο παιδίατρος μου έχει πει να βράζω λίγο σέλινο για άρωμα ή να βάζω λεμόνι στο τέλος για αλλαγή γεύσης. Σέλινο βάζω λεμόνι όχι γιατί της ξινίζει. Το θέμα είναι ότι είναι μικρουλης ακόμα και δεν έχεις πολλές επιλογές. Κουάκερ ή τραχανά που λένε κάποιες κοπέλες;;

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα. Είμαι νέο μέλος στο forum....

Ο μπέμπαρός μου σε μια εβδομάδα κλείνει τον 6ο. Μέχρι τώρα θηλάζαμε μόνο. Χθες ξεκινήσαμε σταδιακά φρουτόκρεμα, 1/2 μήλο, 1/2 αχλάδι, 1/2 μπανάνα, πορτοκάλι όχι, ξετρελάθηκε ο λιχούδης μου!... Σε τρεις μέρες συνεχίζουμε με απογευματινό ρυζάλευρο, και μετά στον παιδίατρο για εμβόλιο και νέες οδηγίες....

Τα τρία θαύματα της ζωής μου !...

Πασχάλης 9/7/1996

Άρτεμις 29/7/1999

Μπέμπης 5/6/2009

 

Το παιδί είναι τριαντάφυλλο με κλεισμένα ακόμα τα πέταλά του...

Link to comment
Share on other sites

εμεις συμπληρωνουμε σε λιγες μερες τον εβδομο!ξεκινησαμε απο 5,5μηνων την φρουτοκρεμα(μηλο αχλαδι μπανανα)χορτοσουπα αρχικα οπου δεν της πολυαρεζε αλλα με το που μπηκε το κρεας της αρεσε πολυ,βανιλια ρυζαλευρο το απογευμα.εγω βεβαια κατα λαθος ξεκινησα την φαριν λακτε οπου σημερα η παιδιατρος μου ειπε οτι επρεπε μετα τον εβδομο να την ξεκινησω αλλα σας πληροφορω μια χαρα το δεχτηκε ο οργανισμος της μπεμπας μου!τωρα θα αρχισουμε το γιαουρτακι στην θεση της απογευματινης κρεμας οπως και στη κρεατοχορτοσουπα αν θελω προσθετω μια φετα ψωμι οπως μπορω να προσθεσω ρυζακι η μακαρονακι η αστρακι!ξερει καμμια μανουλα ποτε μπαινει ο τραχανας?δεν μας εδωσε ακομα,και μου ειπε οτι στον ενατο θα υπαρξουν και αλλες αλλαγες στην διατροφη μας!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

εγώ εκτός από τον θηλασμό δίνω φρουτόκρεμα, κρεατοχορτόσουπα με μοσχάρι ή με κοτόπουλο κ κρεμα βανίλια ή γιαουρτάκι το απόγευμα. Σήμερα της έδωσα τραχανά σπιτικό κ τρελάθηκε. Όμως το μεσημεριανό το θεωρώ πολύ βαρετό, κάθε μέρα αυτό το αλλασμένο μίγμα με έχει κουράσει. Κ η παιδίατρος δεν μου λέει κάτι καινούργιο, πότεεκινάμε όσπρια, ποτε ψάρι, ποτε αυγό, το παιδί το βλέπω θετικό σε νέες γεύσεις

ψαρι και αυγο συνηθως κοντα στο χρονο νομιζω...ο καθε παιδιατρος τα δικα του..εμεις τραχανα δεν ξεκινησαμε ακομα...:)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλησπέρα,

 

εγώ εκτός από τον θηλασμό δίνω φρουτόκρεμα, κρεατοχορτόσουπα με μοσχάρι ή με κοτόπουλο κ κρεμα βανίλια ή γιαουρτάκι το απόγευμα. Σήμερα της έδωσα τραχανά σπιτικό κ τρελάθηκε. Όμως το μεσημεριανό το θεωρώ πολύ βαρετό, κάθε μέρα αυτό το αλλασμένο μίγμα με έχει κουράσει. Κ η παιδίατρος δεν μου λέει κάτι καινούργιο, πότεεκινάμε όσπρια, ποτε ψάρι, ποτε αυγό, το παιδί το βλέπω θετικό σε νέες γεύσεις

 

Συγνώμη αλλά νομίζω ότι ο τραχανάς έχει αυγό, αλάτι κλπ. Έχω ακούσει ότι αυτά απαγορεύονται για τα μωράκι που είναι 6 μηνών. Μπορεί να αρέσει στο μωράκι αλλά δεν κάνει για τα νεφρά του. Πάντως τελικά η κάθε παιδίατρος λέει τα δικά της, ίσως όμως να έχει σχέση και με το παιδάκι που έχει μπροστά της. Εμένα μου είπα ψάρι μετά τον 12 μήνα και το ίδιο για το αυγό. Τι να πω; δεν ξέρω. Ίσως το δικό σου ζουζουνάκι να είναι πιο ανεπτυγμένο, έχει δοντάκια;

Link to comment
Share on other sites

μολις κλεισαμε τον 5ο και θα συνεχισουμε με θηλασμο.

μου ειπε σε κανα 2 με 3 βδομαδες αν θελω να δοκιμασω λιγο ρυζαλευρο ή κρεμα βανιλια.

και απο τον αλλο μηνα θα μου πει τι θα τρωμε.

τραχανα παντως, νομιζω οτι κανει. τωρα ομως που το εγραψες θα ρωτησω καλου κακου και την παιδιατρο.

η πεθερα μου τον κανει με γιαουρτι αντι για γαλα (προβειο θα της πω) και χωρις αυγο. κανει και νηστισιμο με λαχανικα μεσα.

πρωτα ξεκινησατε με φρουτα, με λαχανικα ή και με τα 2?

Link to comment
Share on other sites

μολις κλεισαμε τον 5ο και θα συνεχισουμε με θηλασμο.

μου ειπε σε κανα 2 με 3 βδομαδες αν θελω να δοκιμασω λιγο ρυζαλευρο ή κρεμα βανιλια.

και απο τον αλλο μηνα θα μου πει τι θα τρωμε.

τραχανα παντως, νομιζω οτι κανει. τωρα ομως που το εγραψες θα ρωτησω καλου κακου και την παιδιατρο.

η πεθερα μου τον κανει με γιαουρτι αντι για γαλα (προβειο θα της πω) και χωρις αυγο. κανει και νηστισιμο με λαχανικα μεσα.

πρωτα ξεκινησατε με φρουτα, με λαχανικα ή και με τα 2?

 

ξεκίνησα με φρούτα και μετά τα λαχανικά. Νομίζω ανά μερικές μέρες προσθέτεις και κάτι καινούργιο. Δεν το γνώριζα ότι υπάρχει τραχανάς νηστήσιμος, να το έχω υπόψη μου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
ναι βεβαιως...."ΤΑΙΣΕ ΜΕ" απο gerrie hawes,"ΣΥΓΧΡΟΝΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙΑ" απο σιμο παλλιδη(που δεν μου πολυαρεσει και το ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΠΟ ΟΛΑ ΠΟΥ ΛΑΤΡΕΥΕΙ ΤΙΣ ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΑΝ ΞΕΡΕΤΕ ΑΓΓΛΙΚΑ "FEEDING YOUR BABY AND TODDLER" απο την annabel karmel, τα τρωει ολα απο εκει εκτος το συκωτι

 

βρηκα της καρμελ στα ελληνικα "πληρες προγραμμα γευματων για βρεφη κ νηπια" εκδοσεις δρεπανιά!

πολυ μου αρεσε, ειναι απλο, κατανοητο κ εύκολο!!!

Link to comment
Share on other sites

ωραια ελισαμπεθ, γιατι εγω βρηκα το ταισε με αλλα δεν μου αρεσε και δεν το πηρα. ειναι καλο αυτο ε?

 

Στην αρχη εχει γενικα για τις τροφες και μετα ειναι χωρισμενο στις εξης ενοτητες:

1.5-7 μηνων (αν θηλαζεις αποκλειστικα σου συνιστα απο τον 6ο κ μετα)

2. 7-9 μηνων

3. 9-12 μηνων

4. νηπια

εχει για καθε ενοτητα τι τροφες, πως, σε τι ποσοτητα περιπου (ποσες μεριδες βγαζει) κ σε καθε συνταγη αν αρεσε ή οχι στο μωρο και εχει ενδειξη οταν μπορεις να το καταψυξεις.

εχει περιπου 200 συνταγες και με μεγαλη ποικιλια και τι παραλλαγες μπορεις να κανεις.

ειναι για μενου με φυσικα υλικα μη επεξεργασμενα (εκει που γραφει για κρεμες εννοει με βρεφικο γαλα, με ρυζαλευρο ή μητρικο)

 

μου αρεσει διοτι ειναι απλο κ κατανοητο. α και εχει μενου ωστε να με διευκολυνει στην γνωστη ερωτηση τι τρωμε σημερα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...