Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Β-χοριακή και ορμονολογικές εξετάσεις - φυσιολογικές τιμές


dina27

Recommended Posts

Ναι είναι παααααααρα πολυ νωρίς!

Ξανακάνε μετα απο μερικές μερες.

 

Γιατί όμως να δείξει 0,30; Υπάρχει ένα ποσοστό αυτής στο αίμα μας ανεξάρτητα από την εγκυμοσύνη;

 

p.s είμαι καινούρια στο φόρουμ αλλά θα το μάθω, που θα πάει!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα σας. Έκανα σπερματέγχυση στις 14/01, αλλά η γιατρός μου δεν μου είπε να κάνω χοριακή. Απλά να περιμένω 15 μέρες και να δω από μόνη μου αν θα αδιαθετήσω ή όχι κανονικά. Την χοριακή μπορώ να την κάνω μόνη μου σε μικροβιολογικό ή όχι? Θέλει άλλη διαδικασία?

 

τη χοριακη μπορεις να τη κανεις σε οποιο μικροβιολογικο θελεις,δν υπαρχει καμια απολυτως διαδικασια.

qOUNp2.png.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια σε ολες τις κοπελες..... θελω να με βοηθησετε λιγο γιατι τα εχω χαμενα!

Η τελευταια περιοδος ηταν 17/01 και περιμενα την επομενη περιοδο στις 10/02 ημερα Κυριακη οπου και δεν ηρθε φυσικα...την τριτη πηγα να κανω χοριακη και ηταν 49,7 μου ειπαν επειδη εχω μικρο κυκλο (24-25 μερες) και επειδη ηταν νωρις εδειξε χαμηλο νουμερο, πηρα το γιατρο μου και μου ειπε να κανω σημερα αλλη μια και βγηκε 147....τωρα αυτο ειναι καλο? διαβαζω εδω τα νουμερα απο εσας και το δικο μου ειναι πολυ μικρο δεν ξερω αν πρεπει να χαρω...... φυσικα και θελω να παει καλα και χαιρομαι που απο τον δευτερο μηνα προσπαθειας εμεινα εγκυος αλλα εχω κολλησει με τα νουμερα εσεις τι λετε? ο γιατρος μου ειπε να παω την επομενη Παρασκευη να με δει.....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλησπερα κοριτσια να σας ρωτησω κ γω κατι??? ειχα τελευταια περιοδο στις 30/1 ο κυκλος μου ειναι καθε 25 26 μερες στις στις 21/2 εκανα χοριακη εδειξε αρνητικο...υπαρχει περιπτωση να μην εδειξε θετικο γιατι ηταν νωρις????

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια να σας ρωτησω κ γω κατι??? ειχα τελευταια περιοδο στις 30/1 ο κυκλος μου ειναι καθε 25 26 μερες στις στις 21/2 εκανα χοριακη εδειξε αρνητικο...υπαρχει περιπτωση να μην εδειξε θετικο γιατι ηταν νωρις????

 

Πολυ νωρίς εγινε πιστεύω. Πολυ οριακα.

Μήπως να επαναλλαβεις; Η' πάρε τεστακι που είναι και πιο φθηνό!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γιατί όμως να δείξει 0,30; Υπάρχει ένα ποσοστό αυτής στο αίμα μας ανεξάρτητα από την εγκυμοσύνη;

 

p.s είμαι καινούρια στο φόρουμ αλλά θα το μάθω, που θα πάει!

 

Αυτο δεν το ξέρω :-(

Ξέρω όμως οτι πάνω απο 5 τουλάχιστον μονάδες θεωρείται θετικό.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα Κοριτσια.... Εχω ενα προβληματακι, και ειλικρινα θα ηθελα την βοηθεια σας....

Εχω ασταθη κυκλο γενικα αλλα τις τελευταιες 2 φορες μου ειχε ερθει περιοδος την 31 μερα και η επομενη ηταν την 29 μερα... το καλοκαιρι ομως ειχα μια εγκυμοσυνη η οποια δυστυχως 2 μερες πριν την αυχενικη σταματισε η καρδουλα του και επρεπε να το βγαλουμε...

Ας λοιπον στο θεμα... Ειχα τελευταια περιοδο στις 25/1... Εκανα μια β χοριακη στις 21/2 και ηταν αρνητικη... μεχρι σημερα (33μερες μετα) ομως δεν μου εχει ερθει περιοδος... ειναι πρησμενο το στηθος μου αρκετα (ενω εμενα δεν πρηζετε μονο το καλοκαιρι που ημουν παλι εγκυος ειχε πρηστει το στηθος μου).. και εχω χαμηλα κατι σαν τραβησματακια, σαν να μου ερχετε περιοδος αλλα οχι ακριβως αυτο....

Δεν εχω κανει τεστ ακομα γιατι μια βδομαδα πριν ειχε βγει αρνητικο... ακριβως ποσο ειναι δεν μου ειπαν γιατι πηρα τηλεφωνο...

/η ερωτηση Λοιπον... Υπαρχει περιπτωση να ειμαι εγκυος... αλλα να μην ειχε φανει στην β χοριακη τοτε.. ????:cry::cry::cry::cry:

2311399a5vqu82s2t.gif

 

PjlKp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κοριτσια καλησπερα :)

Δεν ξερω αν γραφω στο σωστο ποστ,αλλα ελπιζω να βοηθησετε!

Με ρωτησε μια φιλη μου και δεν ηξερα τι να της απαντησω,οποτε ρωταω εσας να μου πειτε...

 

Πριν απο την καθυστερηση,ποτε μπορει να κανει β-χοριακη? τωρα τελειωσε λεει η περιοδος εχει καμια εβδομαδα θα ειναι και μετα λεει δεν προσεξαν αλλα τωρα θα πρεπει να περιμενει ενα μηνα? εγω της ειπα αναγκαστικα ναι.Ετσι ειναι?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπέρα......:D σήμερα έκανα β χοριακή 7 μέρες μετά την ύποπτη επαφή και βγήκε αρνητική.....μήπως βρε κορίτσια την έκανα λίγο νωρίς; :rolleyes:

 

νομιζω ειναι καλυτερα να περιμενεις τυχον καθυστερηση κ μετα

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα......:D σήμερα έκανα β χοριακή 7 μέρες μετά την ύποπτη επαφή και βγήκε αρνητική.....μήπως βρε κορίτσια την έκανα λίγο νωρίς; :rolleyes:

 

Καλημέρα και απο εμένα. Νομιζω 10 μέρες μετά την σύλληψη δείχνει η χοριακή. Να περιμένεις καλύτερα τυχόν καθυστέρηση!!!

1η IVF: 5os/2012 => (+) παλλίνδρομη

2η IVF: 12os/2012 => (-)

3η IVF: 4os/2013 => (-)

4η IVF: 6os/2013 => (-)

5η IVF: 10os/2013 => (-)

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια ,

 

ηρθα και εγω στην παρεα σας με ασχημη διαθεση . μετα απο μια αποβολη που ειχα πριν κανεναν χρονο στην αρχη βεβαια , την παρασκευη περιμενα την περιοδο μου και τιποτα.... ειχα λιγο καφε και τελος... την δευτερα εκανα ενα τεστακι και βγηκε αχνο θετικο και ο γιατρος μου ειπε να κανω χοριακη η οποια εδειξε 166 μοναδες. σημερα πεμπτη ξαναεκανα χοριακη και με πηρε πριν λιγο να μου πει οτι δεν ειναι καλη οτι δεν διπλασιαστηκε και οτι ειναι 170 μοναδες. μεγαλη στεναχωρια!!!!! τωρα λεει παλι να παω την Τριτη. εχετε ακουσει κατι παροιμοιο ???? τελευταια περιοδο 16/02

age.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημέρα σας και καλώς σας βρήκα

καινούργια στο forum . έψαχνα καιρό μέσα απο ερωτήσεις άλλων να βρω απαντήσεις σε δικά μου θέματα αλλά τελικά είπα να πω τη δική μου περίπτωση μήπως κάποια μπορεί να με βοηθήσει.

είμαι 29 ετών και εδώ και 6 μήνες έχουμε επαφή με τον άντρα μου χωρίς να προσέχουμε. το έχουμε αφήσει λίγο στην τύχη αν είναι να έρθει θα έρθει λέμε. όμως ο γυναικολόγος μου τις 2 τελευταίες φορές που με είδε με άγχωσε. μου πε οτι ενώ έχω πολλά ωάρια δεν έχω κανένα σε διάσταση τέτοια που να υποδηλώνει οτι θα γονιμοποιηθεί (με είδε την 7 ημέρα του κύκλου μου) και την πρώτη φορά που με είδε χωρίς καμία άλλη εξέταση μου έδωσε κάτι χάπια που με έκαναν κουρέλι. και τα σταμάτησα βέβαια γιατί μου προκαλούσαν ανακατωσούρες, ημικρανίες κτλπ. σε ένα μήνα με ξαναείδε μου πε το ίδιο και με προέτρεψε όταν θα ξαναδιαθετήσω να πάρω κάτι άλλα χάπια. Δεν θέλω όμως να τα πάρω. δεν είναι φυσιολογικό κάποιοι μήνες να μην είναι γόνιμοι?

Εν τω μεταξύ να σας πω και οτι την τελευταία φορά που πήγα δηλαδή αυτό το μήνα είχα αδιαθετήσει στις 4 Μαρτίου και ο κύκλος μου είναι 30 ημέρες κανονικά (αν και τελευταία έχει πολλές διακυμάνσεις) εκτός των άλλων μου είπε οτι έχω πολυκυστικές ωοθήκες (αν και στο παρελθόν έχω κάνει υπέρηχο και ήταν πεντακάθαρο) .

τέλος αυτό που με ώθησε να γράψω κι όλας είναι οτι στις 15 του μήνα ξαφνικά γέμισα μαύρα αίματα. τον πήρα τηλέφωνο μου είπε ορμονική διαταραχή απο άγχος. είχα και την επόμενη ημέρα και μου πε να πάρω προγεστερόνη και σταμάτησαν. δεν την πήρα όμως για 5 ημέρες που μου είπε αλλά για 3.

δεν θα έπρεπε να μου κάνει κάποια ορμονολική εξέταση πριν μου δώσει τέτοια χάπια? μήπως πρέπει να κάνω εξετάσεις συμβατότητας με τον άντρα μου μήπως σε αυτό οφείλεται η ανωμαλία του κύκλου μου τελευταία? παίζει απο εκεί που ήταν μια χαρά οι ωοθήκες μου να έγιναν πολυκυστικές? :confused:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια και από εμένα, είμαι καινούργια εδώ οπότε θα ήθελα την βοήθειά σας αν ξέρετε φυσικά!!

Πάντα είχα σταθερό κύκλο και αυτό τον μήνα έχω καθυστέρηση 6 μέρες. Έκανα β-χοριακή πριν 2 μέρες αλλα βγήκε αρνητική, μίλησα με τον γυναικολόγο μου και είπε να περιμένω αλλες 3 μερες και αν δεν αδιαθετήσω να παω να τον επισκεφτώ. Και ρωτάω υπάρχει περίπτωση η εξέταση να έγινε πολύ νωρίς ή υπάρχει περίπτωση να επηρεαστεί αυτή η ορμόνη από κατι και να μη βγει σωστό αποτέλεσμα ??

 

Ευχαριστω εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας!!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια ,

 

ηρθα και εγω στην παρεα σας με ασχημη διαθεση . μετα απο μια αποβολη που ειχα πριν κανεναν χρονο στην αρχη βεβαια , την παρασκευη περιμενα την περιοδο μου και τιποτα.... ειχα λιγο καφε και τελος... την δευτερα εκανα ενα τεστακι και βγηκε αχνο θετικο και ο γιατρος μου ειπε να κανω χοριακη η οποια εδειξε 166 μοναδες. σημερα πεμπτη ξαναεκανα χοριακη και με πηρε πριν λιγο να μου πει οτι δεν ειναι καλη οτι δεν διπλασιαστηκε και οτι ειναι 170 μοναδες. μεγαλη στεναχωρια!!!!! τωρα λεει παλι να παω την Τριτη. εχετε ακουσει κατι παροιμοιο ???? τελευταια περιοδο 16/02

 

barbie μηπως δεν την εκανες στο ιδιο εργαστηριο την χοριακη? παιζει ρολο και αυτο....γενικα δεν ξερω να σου πω

 

Καλησπέρα κορίτσια και από εμένα, είμαι καινούργια εδώ οπότε θα ήθελα την βοήθειά σας αν ξέρετε φυσικά!!

Πάντα είχα σταθερό κύκλο και αυτό τον μήνα έχω καθυστέρηση 6 μέρες. Έκανα β-χοριακή πριν 2 μέρες αλλα βγήκε αρνητική, μίλησα με τον γυναικολόγο μου και είπε να περιμένω αλλες 3 μερες και αν δεν αδιαθετήσω να παω να τον επισκεφτώ. Και ρωτάω υπάρχει περίπτωση η εξέταση να έγινε πολύ νωρίς ή υπάρχει περίπτωση να επηρεαστεί αυτή η ορμόνη από κατι και να μη βγει σωστό αποτέλεσμα ??

 

Ευχαριστω εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας!!

 

Ελενα κανονικα λενε η χοριακη δειχνει 10 μερες μετα τη συλληψη. Μπορει να ειναι αρνητικη αν εγινε καθυστερημενη συλληψη.Ο γιατρος απο την 5η εβδομαδα μπορει να δει κατι αν δεν κανω λαθος.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση.. Την Δευτερα κλεινω 10 μερες. Μαλλον για αυτο μου ειπε και ο γυναικολογος να περιμενω να περασει και το Σαβ/ριακο.

 

Ελπιζω βεβαια σε ενα θετικο αποτελεσμα... Προσπαθουμε με τον αρραβωνιστικο μου το τελευταιο διαστημα οποτε ελπιζω να εχω θετικα αποτελεσματα!! :D

 

 

 

Ελενα κανονικα λενε η χοριακη δειχνει 10 μερες μετα τη συλληψη. Μπορει να ειναι αρνητικη αν εγινε καθυστερημενη συλληψη.Ο γιατρος απο την 5η εβδομαδα μπορει να δει κατι αν δεν κανω λαθος.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σας και καλώς σας βρήκα

καινούργια στο forum . έψαχνα καιρό μέσα απο ερωτήσεις άλλων να βρω απαντήσεις σε δικά μου θέματα αλλά τελικά είπα να πω τη δική μου περίπτωση μήπως κάποια μπορεί να με βοηθήσει.

είμαι 29 ετών και εδώ και 6 μήνες έχουμε επαφή με τον άντρα μου χωρίς να προσέχουμε. το έχουμε αφήσει λίγο στην τύχη αν είναι να έρθει θα έρθει λέμε. όμως ο γυναικολόγος μου τις 2 τελευταίες φορές που με είδε με άγχωσε. μου πε οτι ενώ έχω πολλά ωάρια δεν έχω κανένα σε διάσταση τέτοια που να υποδηλώνει οτι θα γονιμοποιηθεί (με είδε την 7 ημέρα του κύκλου μου) και την πρώτη φορά που με είδε χωρίς καμία άλλη εξέταση μου έδωσε κάτι χάπια που με έκαναν κουρέλι. και τα σταμάτησα βέβαια γιατί μου προκαλούσαν ανακατωσούρες, ημικρανίες κτλπ. σε ένα μήνα με ξαναείδε μου πε το ίδιο και με προέτρεψε όταν θα ξαναδιαθετήσω να πάρω κάτι άλλα χάπια. Δεν θέλω όμως να τα πάρω. δεν είναι φυσιολογικό κάποιοι μήνες να μην είναι γόνιμοι?

Εν τω μεταξύ να σας πω και οτι την τελευταία φορά που πήγα δηλαδή αυτό το μήνα είχα αδιαθετήσει στις 4 Μαρτίου και ο κύκλος μου είναι 30 ημέρες κανονικά (αν και τελευταία έχει πολλές διακυμάνσεις) εκτός των άλλων μου είπε οτι έχω πολυκυστικές ωοθήκες (αν και στο παρελθόν έχω κάνει υπέρηχο και ήταν πεντακάθαρο) .

τέλος αυτό που με ώθησε να γράψω κι όλας είναι οτι στις 15 του μήνα ξαφνικά γέμισα μαύρα αίματα. τον πήρα τηλέφωνο μου είπε ορμονική διαταραχή απο άγχος. είχα και την επόμενη ημέρα και μου πε να πάρω προγεστερόνη και σταμάτησαν. δεν την πήρα όμως για 5 ημέρες που μου είπε αλλά για 3.

δεν θα έπρεπε να μου κάνει κάποια ορμονολική εξέταση πριν μου δώσει τέτοια χάπια? μήπως πρέπει να κάνω εξετάσεις συμβατότητας με τον άντρα μου μήπως σε αυτό οφείλεται η ανωμαλία του κύκλου μου τελευταία? παίζει απο εκεί που ήταν μια χαρά οι ωοθήκες μου να έγιναν πολυκυστικές? :confused:

νομίζω οτι πρώτα πρέπει να κάνεις ορμονικές εξετάσεις πριν πάρεις χάπια για να ρυθμίσεις τις ορμόνες σου.Πώς γίνεται απο την έβδομη ημέρα του κύκλου σου να προέβλεψε ο γιατρός οτι τα ωάρια σου δεν θα φτάσουν στο επιθυμητό μέγεθός?παίρνεις κάποια χάπια για να κάνεις ωορρηξία?αν νομίζεις οτι ο γιατρός σου δεν είναι καλός καλύτερα να τον αλλάξεις,προσπάθησε να μην κάνεις πράγματα βιαστικά και να μην αγχώνεσαι,πάρε και μια δεύτερη γνώμη απο εναν άλλο γιατρό και οτι απορίες έχεις να τις ρωτάς για να ξέρεις τι γίναται,αυτή είναι η γνώμη μου εύχομαι να πάνε όλα καλά:P

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσακια, έγινε το θαυμα!

Εκανα τεστάκι ψηφιακό 2 μερες πριν την καθυστέρηση και έδειξε "έγκυος 1-2"!

Δεν το πίστευα!

Πήγαμε την ίδια μερα για χοριακη και έδειξε 30 αν και ειμαι 12η μερα μετα την ωορρηξια!!!

Και πάνω που ετοιμαζομασταν για σαλπιγγογραφια και διάγραμμα, ήρθε η θετικη χοριακη!

CAzNp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσακια, έγινε το θαυμα!

Εκανα τεστάκι ψηφιακό 2 μερες πριν την καθυστέρηση και έδειξε "έγκυος 1-2"!

Δεν το πίστευα!

Πήγαμε την ίδια μερα για χοριακη και έδειξε 30 αν και ειμαι 12η μερα μετα την ωορρηξια!!!

Και πάνω που ετοιμαζομασταν για σαλπιγγογραφια και διάγραμμα, ήρθε η θετικη χοριακη!

 

Τέτοια να ακούμε για να χερομαστε! Συγχαρητήρια κουκλιτσα μου:-P

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα κορίτσια!

Θα ήθελα τι γνώμη σας γιατί κοντεύω να τρελαθώ με όσα μου συμβαίνουν. Στις 4/4 έκανα τη δεύτερη σπερματέγχυση.( 1η επιτυχής αλλά αποβολή). Είχα πολλά ωάρια τέλειο ενδομήτριο και τέλειο σπέρμα!! Ο γιατρός μου αλλά και εμείς είχαμε πολλές ελπίδες καθώς την προηγούμενη φορά είχα μόνο 1 ωάριο έπιασε τώρα με τα πολλά η πιθανότητες σίγουρα πιο πολλές. Την Παρασκευή 12/04 9η μέρα από την σπερ/ση μου έρχεται αίμα το πρωί. Τρόμαξα πολύ καθώς ήταν πάρα πολύ νωρίς για να μου έρθει περίοδος την οποία ¨δεν περιμένω¨ πριν τις 23/04. ο γιατρός μου είπε να περιμένω μέχρι τη Δευτέρα και να κάνω χοριακή καθώς ήταν νωρίς ακόμη. Το αίμα δεν ήταν πολύ και κράτησε μέχρι την Κυριακή το πρωί δηλαδή δύο μέρες. Δεν είχα ούτε πόνο περιόδου και ακόμη το στήθος μου δεν έχει ξεπρηστεί και πονάει. Το κακό είναι ότι τη Δευτέρα έκανα χοριακή (12η μέρα από τη σπ/ση) η οποία ήταν 0,2 αρνητική. Το είπα στο γιατρό και μου είπε να ξανακάνω άλλη μια την Δευτέρα αν βέβαια δεν μου έρθει περίοδος μέχρι τότε η οποία μέχρι και σήμερα 17 μέρες μετά την σπερ/ση δεν έχει έρθει. Κανονικά η χοριακή δεν θα έπρεπε να είναι θετική την 12η μέρα?? Τι να κάνω τα έχω χάσει λίγο!! Το στήθος μου πονάει παρά πολύ και έχω σουβλιές και πόνους κάτω στην κοιλιά.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μου καλησπερα θελω τη βοηθεια σας γιατι ο ιατρος μου σημερα με αγχωσε πολυ... τελευταια μου περιοδος ηταν 26/2/13 και η επομενη επρεπε να ηταν 4/4/13 πηγα σήμερα για β χοριακη και βγηκε αποτελεσμα 430 μου ειπε οτι υπηρξε εγκυμοσυνη αλλα το πιο πιθανο σταματησε και μου ειπε να ξαναπαω Δευτέρα για να ξανακανω.. επισης ειχε δει μαυρη σκια αλλα δεν ηταν σιγουρος αν ηταν αμνιακο σακο αλλα υπηρχε το υγρο και η μια μου σαλπιγγα ηταν λιγο φουσκωμένη. .. ποσο θα επρεπε να ηταν η χοριακη μου τωρα κανονικα? Εχει τυχει σε καμια κοπελα αυτο για να με βοηθησει?? Ευχαριστω συγνωμη αλλα αγχωθηκα και ειμαι χαλια

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου ασκαρ. Με αυτά που ξέρω η χοριακη σου ειναι μια χαρά.. Μήπως είδε κάτι άλλο? μήπως απ την άλλη χωρις να θελω να σε άγχωσω να δεις και,άλλο,γιατρό? μετά την περίοδο του Φλεβάρη έκανες χοριακη μέσα στο μαρτη μπάς και,ειναι εγκυμοσυνη απο τότε?

NDMNp3.png5oZhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...