Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Β-χοριακή και ορμονολογικές εξετάσεις - φυσιολογικές τιμές


dina27

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια γειά σας!

Έμαθα ότι είμαι έγκυος το Σάββατο-1η μέρα καθυστέρησης. Η χοριακή βγήκε 130. Ο γιατρός λέει να την επαναλάβω Τρίτη ή Τετάρτη. Αν την ξανακάνω αύριο Δευτέρα δε θα καταλάβω πώς πάει;

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γειά σας!

Έμαθα ότι είμαι έγκυος το Σάββατο-1η μέρα καθυστέρησης. Η χοριακή βγήκε 130. Ο γιατρός λέει να την επαναλάβω Τρίτη ή Τετάρτη. Αν την ξανακάνω αύριο Δευτέρα δε θα καταλάβω πώς πάει;

 

 

harmony sygharhthria...!!!!!!! kalytera na afhseis 2 me 3 meres gia na kaneis xoriakh, oloi oi giatroi auto systhnoun gia na doun an diplasiasthke...sou euxomai ola na sou pane kala kai na deis terastia xoriakh...:P

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

κοριτσια καλησπερα για ακομα μια φορα!δεν γραφω συχνα αλλα διαβαζω καθημερινα τα νεα σας!

Εγω εκανα για 2η φορα θεραπεια με κλομιφαινη και στις 08/11/12 εκανα και ενεση πρεγκνυλ(2 ΩΑΡΙΑ γυρω στα 25mm). Ηρθα σε επαφη στις 9-10-11-12/11 και απο χθες εχω καποιες ανεξηγητες εκκρισεις κα πονους χαμηλα στην κοιλια μου αλλα και ελαχιστο πρηξιμο στο στηθος. Λετε ολα αυτα να ειναι θετικα ή να μην ελπιζω!!!!!!!:-(:-(:-(

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλησπερα για ακομα μια φορα!δεν γραφω συχνα αλλα διαβαζω καθημερινα τα νεα σας!

Εγω εκανα για 2η φορα θεραπεια με κλομιφαινη και στις 08/11/12 εκανα και ενεση πρεγκνυλ(2 ΩΑΡΙΑ γυρω στα 25mm). Ηρθα σε επαφη στις 9-10-11-12/11 και απο χθες εχω καποιες ανεξηγητες εκκρισεις κα πονους χαμηλα στην κοιλια μου αλλα και ελαχιστο πρηξιμο στο στηθος. Λετε ολα αυτα να ειναι θετικα ή να μην ελπιζω!!!!!!!:-(:-(:-(

 

 

κοριτσακια μου καλημερα!!!!γραφω σε λαθος θεμα?γτ δεν μου απανταει καμια σας????τι κανω λαθος????:(:(:(:(:(:?::?::?::?:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα σας. Θα ήθελα τη βοήθειά σας στο εξής: έκανα χοριακή την παρασκευή 33η μέρα κύκλου, με αποτέλεσμα 1370. Σύμφωνα με τους πίνακες είναι χαμηλο ε? Έχω τρομάξει λίγο γιατί είναι η πρώτη φορά μετά από πάρα πολλές προσπάθειες και επειδή έχω ακι αρκετά πονάκια χαμηλά φοβάμαι τα χειρότερα. Αύριο θα επαναλάβω την εξέταση. Ο γιατρός μου με καθησύχασε αλλά ....... εσείς τι λέτε?

AXrRp3.pngFYZzp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Θα ήθελα τη βοήθειά σας στο εξής: έκανα χοριακή την παρασκευή 33η μέρα κύκλου, με αποτέλεσμα 1370. Σύμφωνα με τους πίνακες είναι χαμηλο ε? Έχω τρομάξει λίγο γιατί είναι η πρώτη φορά μετά από πάρα πολλές προσπάθειες και επειδή έχω ακι αρκετά πονάκια χαμηλά φοβάμαι τα χειρότερα. Αύριο θα επαναλάβω την εξέταση. Ο γιατρός μου με καθησύχασε αλλά ....... εσείς τι λέτε?

 

Εγω θα σου πω πως η τιμη της χοριακης σου ειναι πολυ καλη!Το σημαντικο ειναι μετα απο 2 μερες να εχει τουλαχιστον διπλασιαστει!Οι πονοι που νιωθεις,ειναι φυσιολογικοι!Τουλαχιστον αυτο θεωρω εγω,απο τη δικη μου εμπειρια!

Εγω να φανταστεις ξεκινησα με 875 χοριακη και στην αρχη μου ελεγαν οτι η τιμη ειναι υποπτη για διδυμη κυηση!Χεχε!

Ολα θα πανε καλα!Αντε...περιμενουμε εκ νεου τα αποτελεσματα!:D

0QVLp2.pngkdBmp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου πω πως η τιμη της χοριακης σου ειναι πολυ καλη!Το σημαντικο ειναι μετα απο 2 μερες να εχει τουλαχιστον διπλασιαστει!Οι πονοι που νιωθεις,ειναι φυσιολογικοι!Τουλαχιστον αυτο θεωρω εγω,απο τη δικη μου εμπειρια!

Εγω να φανταστεις ξεκινησα με 875 χοριακη και στην αρχη μου ελεγαν οτι η τιμη ειναι υποπτη για διδυμη κυηση!Χεχε!

Ολα θα πανε καλα!Αντε...περιμενουμε εκ νεου τα αποτελεσματα!:D

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Αύριο θα επαναλάβω την εξέταση. Διάβαζα κάτι για εξωμήτριες κυήσεις κια πόνους χαμηλά και πανικοβλήθηκα. Ελπίζω αύριο να είναι διπλάσια και να είναι όλα καλά! σ ευχαριστώ και πάλι!

AXrRp3.pngFYZzp3.png
Link to comment
Share on other sites

καλημερα. μηπως ξερει καποια κοπελα αν η χοριακη βγαινει υψηλη δηλαδη θετικη ακομα και αν το εμβρυο ειναι εξωμητριο ή για οποιοδηποτε λογο η κυηση δεν εξελησετε ομαλα?

Link to comment
Share on other sites

koritsia kalhspera!!!!!!!!!!!! eimai xaroumenh alla kai tautoxrona den xerw an prepei na mai sygkrathmenh........teleutaia periodos mou 12/10, ekana test farmakeiou 15/11 logw kathysterhshs kai vghke thetiko...tautoxrona eixa symptwmata gastrenteritidas......kalesa amesws th gynaikologo mou kai mou pe na kanw b xorikah...ekana 21/11 kai vghke 2359...super thetiko dld...katalavainete oti petaw sta synnefa...alla mou synesthse smr 23/11 na xanakanw na doume pws paei o mikros mas filos sthn koilitsa...ekana loipon kai vghke 3919....auxhthhke arketa h eprepe parapanw?????auto me anhsuxei....an mporesei kapoia as me fwthsei....filia se oles!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

koritsia kalhspera!!!!!!!!!!!! eimai xaroumenh alla kai tautoxrona den xerw an prepei na mai sygkrathmenh........teleutaia periodos mou 12/10, ekana test farmakeiou 15/11 logw kathysterhshs kai vghke thetiko...tautoxrona eixa symptwmata gastrenteritidas......kalesa amesws th gynaikologo mou kai mou pe na kanw b xorikah...ekana 21/11 kai vghke 2359...super thetiko dld...katalavainete oti petaw sta synnefa...alla mou synesthse smr 23/11 na xanakanw na doume pws paei o mikros mas filos sthn koilitsa...ekana loipon kai vghke 3919....auxhthhke arketa h eprepe parapanw?????auto me anhsuxei....an mporesei kapoia as me fwthsei....filia se oles!!!

 

κοπελα μου συγχαρητηρια να χεις μια καλη τελειομηνη εγκυμοσυνη...η χοριακη σου ειναι σουπερ μην αγχωνεσαι για τιποτα...

Link to comment
Share on other sites

κοπελα μου συγχαρητηρια να χεις μια καλη τελειομηνη εγκυμοσυνη...η χοριακη σου ειναι σουπερ μην αγχωνεσαι για τιποτα...

σε ευχαριστω πολυ πολυ πολυυυυ....μου φτιαξες τη διαθεση...και σε σενα ευχομαι τα καλυτερα!!!!!φιλακια πολλαααα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!Εκανα σημερα πρωτη χοριακη κα ειναι 4289.Το θεμα ομως ειναι πως δε θυμαμαι ποτε ακριβως ηταν η τελευταια μου περιοδος οποτε δεν ξερω και ποσων εβδομαδων ειμαι.Απο τον υπερηχο φαινεται ο σακος και εμβρυικα ιχνη.Αλλα η γυναικολογος μου ειπε πως θα επρεπε να εχει μεγαλωσει πιο πολυ απ'οσο μεγαλωσε(χθες πηγα για τον υπερηχο).Της ειπα πως πρωτη μερα περιοδου ηταν 12/10.Δεν ειμαι ομως σιγουρη.Εχω αγχωθει λιγακι.Εσεις τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου, σίγουρα θα είσαι αγχωμένη αυτές τις μέρες,όμως μην ανησυχείς πριν την ώρα σου....

Τα αποτελέσματά της β-χοριακής δηλώνουν μόνο αν υπάρχει εγκυμοσύνη ή όχι, για να δεις αν εξελίσσεται καλά πρέπει να γίνει μια δεύτερη σε 48 ώρες, η ορμόνη αυτή διπλασιάζεται κάθε 2-3 μέρες. Σύμφωνα με τις μονάδες είσαι 5-6 εβδ.Επειδή δεν θυμάσαι πότε ήταν η τελευταία περίοδος (ΤΕΡ) δεν μπορούν να σου πουν στον υπέρηχο κάτι συγκεκριμένο, υπάρχει σάκος και στοιχεία εμβρίου--η καρδιά αρχίζει να φαίνεται να πάλλεται περίπου την 7 εβδ.Αρα μήπως ήταν ακόμα νωρίς, γιατί μέχρι την 7η εβδ βλέπουν μόνο τον σάκο με τον εμβρυικό πόλο να σχηματίζεται κατά την 6η εβδ. ίσως σε μία εβδομάδα να φανεί αυτό που θέλεις...

Σε πρώτη φάση κάνε την 2η β-χορ. και θα δεις....

καλά αποτελέσματα!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, εχω κανει εξωσωματικη μου μετεφεραν τεσσερα εμβρυακια στο σταδιο των βλαστοκυστων.

10ημερα ειχα 65 χοριακη,

11η 98

14η 291,3

17η 809,7

ειναι καλες οι τιμες? ή δεν αυξανονται? οπως θα επρεπε

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια σας!! Εκανα στις 11/12/12 β'χοριακη -94,6- ΤΕΡ 15/11 με 26ημερες κυκλο! Καλη ειναι για την 27η μερα η χοριακη;

9KjMp2.png

 

W55Xp2.png

Αυτοί που μιλάνε άσχημα για μένα...Αν ξέραν τη γνώμη έχω για αυτούς......

ΘΑ ΜΙΛΟΥΣΑΝ ΠΟΛΥ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ...!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα. μηπως ξερει καποια κοπελα αν η χοριακη βγαινει υψηλη δηλαδη θετικη ακομα και αν το εμβρυο ειναι εξωμητριο ή για οποιοδηποτε λογο η κυηση δεν εξελησετε ομαλα?

Νομιζω ναι αλλα σου ευχομαι ολα να πηγαινουν καλα..

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

Γεια σας,

θέλω να κάνω μια χαζή ερώτηση...

στης 14/12/12 είχα περίοδο (αλλά δεν έχω ακόμα σταθερό κύκλο γιατί έχω ένα πιτσιρίκο 9 μηνών που τον θηλάζω ακόμα) στης 8/01/13 λοιπόν έκανα μια β χοριακή χωρίς όμως να έχω καθυστέρηση για είχα μια υποψία ότι μπορεί να έμεινα έγκυος την πρωτοχρονιά. βγήκε όμως αρνητική..περίοδος γιοκ ακόμα...θέλω να ρωτήσω εσάς αν ξέρετε για να μην πάρω τον γιατρό μου και με περάσει για τελείως χαζή, υπάρχει περίπτωση να μην έδειξε η χοριακή γιατι την έκανα νωρίς και να είμαι έγκυος?τι λέτε?

a>

a>

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα !!

Αν μπορείτε βοηθήστε με. Έχω κάθε 25 με 26 ημέρες περίοδο και σχεδόν ποτέ δεν είχα καθυστέρηση. Τώρα η τελευταία περίοδος ήταν στις 18/12/12 (άρα πριν 29 ημέρες). Έκανα 2 τεστ self clear την δεύτερη μέρα καθυστέρησης κ ήταν αρνητικά. Χθες έκανα β-χοριακή. Αρνητική :( Τελευταία επαφή ήταν στις 10/1/13 . Υπάρχει περίπτωση να έγινε τότε σύλληψη και γι'αυτό να μην δείχνει ακόμα η χοριακή ? Νομίζω θέλει 10 μέρες μετά την σύλληψη....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα !!

Αν μπορείτε βοηθήστε με. Έχω κάθε 25 με 26 ημέρες περίοδο και σχεδόν ποτέ δεν είχα καθυστέρηση. Τώρα η τελευταία περίοδος ήταν στις 18/12/12 (άρα πριν 29 ημέρες). Έκανα 2 τεστ self clear την δεύτερη μέρα καθυστέρησης κ ήταν αρνητικά. Χθες έκανα β-χοριακή. Αρνητική :( Τελευταία επαφή ήταν στις 10/1/13 . Υπάρχει περίπτωση να έγινε τότε σύλληψη και γι'αυτό να μην δείχνει ακόμα η χοριακή ? Νομίζω θέλει 10 μέρες μετά την σύλληψη....

 

Κοίτα΄αν η σύλληψη έγινε 10/01 είναι νωρίς να δείξει η χοριακή. από ότι γνωρίζω θέλει 10-12 μέρες απο την σύλληψη να δείξει...κάνε λοιπόν λίγο υπομονή και σου εύχομαι να πάρει το αποτέλεσμα που θέλεις...

a>

a>

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα.Χρειαζομαι βοηθεια.λοιπον ΤΕΡ 04/12,κάνω τεστακι και βγαίνει θετικό. 7/01 χοριακη 123. Μου λεει ο γιατρός καλή ειναι, κανε και μια επανάληψη την Παρασκευή.κανω 145. Μένω κόκκαλο.παιρνω τον γιατρό μου λέει κατα 99% δεν συνεχίζεται η εγκυμοσύνη. Κλάμα τρελό και το απόγευμα έρχεται καφέ αίμα.μεχρι και τώρα έχω καφέ αλλά κυρίως στο σκουπισμα. Παίρνω τώρα τον γιατρό και μου λέει κανε μια επανάληψη χοριακης την Πέμπτη.τον ρωτάω γιατρε μπορεί να είμαι ακόμα έγκυος και μου απαντάει όλα μπορούν να συμβούν.μπορει να κόλλησε η χοριακη.

Εχει καμία παρόμοια εμπειρία να με βοηθήσει πριν τρελαθω?

v0Zqp3.png 34ef5a11df.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας. Έκανα σπερματέγχυση στις 14/01, αλλά η γιατρός μου δεν μου είπε να κάνω χοριακή. Απλά να περιμένω 15 μέρες και να δω από μόνη μου αν θα αδιαθετήσω ή όχι κανονικά. Την χοριακή μπορώ να την κάνω μόνη μου σε μικροβιολογικό ή όχι? Θέλει άλλη διαδικασία?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα σας,

 

Εμένα κορίτσια μου κάνανε στο νοσοκομείο 5 ημέρες μετά την επαφή μια β χοριακή και βγήκε 0,30. Σημαίνει κάτι αυτό; Λογικά είναι πολύ νωρίς για να δείξει κάτι έτσι δεν είναι;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

 

Εμένα κορίτσια μου κάνανε στο νοσοκομείο 5 ημέρες μετά την επαφή μια β χοριακή και βγήκε 0,30. Σημαίνει κάτι αυτό; Λογικά είναι πολύ νωρίς για να δείξει κάτι έτσι δεν είναι;

 

Ναι είναι παααααααρα πολυ νωρίς!

Ξανακάνε μετα απο μερικές μερες.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...