Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ...


Recommended Posts

Καλημέρα

 

Θα ήθελα να μου πείτε τι θα κάνατε στη θέση μου γιατί θα τρελαθώ...

 

Το πρόβλημα είναι το εξής : Το πατρικό του άντρα μου (μονοκατοικία) είναι να το πάρει η Τράπεζα με κατάσχεση το Σεπτέμβριο διότι το χρέωσε ο αδερφός του . Προκειμένου να μην γίνει αυτό είπαμε με τον άντρα μου να πάρουμε στεγαστικό και να το αγοράσουμε εμείς από τον αδερφό του σε πολύ συμφέρουσα τιμή για να παραμείνει το σπίτι στην οικογένεια. Αυτό όμως είχε σαν συνέπεια να πρέπει εγώ να πάω να μείνω με τη πεθερά μου με την οποία πάντα είχα προβλήματα και έχω κάνει τσακωμούς κατά καιρούς αλλά σκεπτόμενοι ότι θα μασ κρατάει το μωρό και ότι και εγώ και ο άντρας μου κάνουμε 2η δουλειά και λείπουμε ώρεσ από το σπίτι είπα να κάνω υπομονή. Τα πράγματα πήγαιναν σχετικά καλά μεχρι προχθές που τσακωθήκαμε πάρα πολύ άσχημα για ασήμαντη αφορμή. Μου κακοφάνηκε πάρα πολύ που μου μίλησε με κακία και μου είπε μπροστα στον άντρα μου πολύ άσχημα πράγματα έστω και πάνω στα νεύρα τησ που τα είπε πως μπορώ να τα ξεχάσω??? Την άλλη μέρα μαζεύουμε τα πράγματα μας και φεύγουμε απο το σπίτι φωνάζω τη μαμά μου να μου κρατήσει το μωρό και συμφωνούμε με τον άντρα μου ότι δεν αγοράζουμε το σπίτι και τέλος . Όμως πέφτουν πάνω τα αδέρφια του άντρα μου μασς είπαν πωσ θα της ανακαινίσουν ένα μικρό οίκημα δ'ιπλα από το σπίτι για να μένει μόνη τησ και να πάρουμε τελικά το σπίτι Πραγματικά δε ξέρω τι να κάνω....Από τη μια σκέπτομαι ότι το σπίτι είναι ευκαιρί και είναι κρίμα να χαθεί αλλά από την άλλη όταν σκέπτομαι ότι θα πάω πάλι εκεί και θα τη βλέπω κάθε μέρα μου γυρίζουν τα άντερα ...να το νοικάσουμε δε παιζει γιατί έχει προβλήματα και να το αγοράσουμε και να μένουμε αλλούπάλι το βλέπω χλωμό Επίσης θα πρέπει να σας πω πωσ ο άντρας επηρεάζεται πάρα πολύ απο τη μάνα του και γενικά είναι και λίγο μαμάκιας και αυτό με φοβίζει....Εσεις τι θα κάνατε στη θέση μου??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


η θέση σου είναι πολύ δύσκολη.Καταλαβαίνω πως η αγορά του σπιτιού είναι εξαιρετικά σημαντική και για συναισθηματικούς και για οικονομικούς λόγους.Αυτό που πρέπει να αξιολογήσεις για να αποφασίσεις είναι η σχέση που έχεις με τον άντρα σου και ποια είναι η δική του γνώμη για την συμπεριφορά της μάνας του και πόσο σε καταλαβαίνει και σε υποστοιρίζει.Αν σε κάνει να νιώθεις σιγουριά και πως είστε μια "ομάδα" τότε εντάξει.Σκέψου όμως πως η καθημερινή παρουσία της πεθεράς μπορεί να φέρει πολλούς καυγάδες ...Θα αντέξεις?Και πόσο θα αντέξεις αν δεν έχεις τον άντρα σου με το μέρος σου??

Link to comment
Share on other sites

ο άντρας σου τι λέει; επειδη είναι δίκο του πατρικό φαντάζομαι θα είναι υπερ της αγοράς. συμφωνώ ότι η συγκατοίκηση με την πεθερά σου θα είναι δύσκολη. αν πάλι μένει σε δικό της χώρο ίσως τα πράγματα είναι καλύτερα. θα είσαι πιο ήρεμη ψυχολογικά αν βρεις μια νταντα για το παιδί. μην περιμένεις να στο κρατάει και να μην ανακατεύεται!!!

Link to comment
Share on other sites

Δυσκολες καταστασεις... Το σπιτι ειναι ισσως ευκαιρια..λες κ ποσα χρονια ακομα να ζησει ... απο την αλλη σκεψου να την εχεις εστω κ διπλα στα ποδια σου ολη μερα.. Σκεψου κ να σου κραταει το παιδι κ μετα να της εχεις υποχρεωση κ να σου το κοπαναει κ συνεχεια..

Μιλα με τον αντρα σου εξω απο τα δοντια κ πριν κανετε κατι να ειστε σιγουροι οτι τα εχετε ολα ξεκαθαρισει κ μεταξυ σας, αλλα κ με την πεθερα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα

 

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις . Πραγματικά διαβάσατε τις σκέψεις μου . Ο άντρας μου δεν παίρνει θέση μου λέει να αποφασίσω εγώ, αν και δε το παραδέχεται ότι είναι μαμάκιας εγώ βλέπω ότι επηρεάζεται πολύ από τη μάνα του όσο καιρό μέναμε μόνοι μας δεν είχαμε προβλήματα αλλά όταν πήγαμε εκεί άλλαξαν τα πράγματα υποσυνέιδητα με συγκρίνει με τη μανα του πχ δε μαγειρεύω σαν κι αυτή δεν είμαι τόσο καθαρή όπως αυτή και διάφορα τέτοια ... Σκέφτομαι να του πω ότι το σπίτι θα το πάρουμε με τη προύπόθεση να βάλλουν από κάτι και τα 3 αδέρφια και να της νοικιάσουμε σπίτι , όσο ευκαιρία και να είναι με το που σκέφτομαι ότι θα πάω πάλι εκεί και θα τη βλέπω στα δέκα βήματα κάθε μέρα βγάζω σπυράκια .... Και μη νομίζετε ότι είναι καμιά γριά είναι 62 χρονών αλείφετε όλη την ώρα με κρέμες και λάδια που φτιάχνει μόνη της και κάνει δίαιτα για να είναι πλάκα η κοιλιά της ...μπλιαχ....

Link to comment
Share on other sites

αυτό του να νοικιάσει κάπου άλλου για μένα είναι η καλύτερη λύση, φτάνει να το θέλει και να μη σου κοπανάει μετά ότι την έδιωξες.

κι εγώ δε θα μπορούσα τη συγκατοίκηση, μόνο προβλήματα μπορεί να δημιουργήσει αν είναι τέτοιες οι σχέσεις και η κατ επέκταση συμπεριφορά του συζύγου.

ε όχι και για ένα σπίτι να τρελαθούμε κιόλας!

γενικά είμαι της άποψης μοναχός σου χόρευε κι όσο θέλεις πήδα!

22-12-06

20-08-09

I0Uqp2.png

Link to comment
Share on other sites

Με τίποτα να μην κάνεις την αγορά. Μακριά και αγαπημένοι!!!! Το παιδί και ο άντρας σου είναι όλη σου η ζωή. Μακριά από την πεθερά και κυρίως αν ο άντρας σου είναι μαμάκιας. Θα είσαι συνέχεια με νεύρα και τσακωμούς και θα ξεσπάς στην οικογένεια σου. Θέλεις ο γάμος σου να διαλυθεί;;; ΜΑΚΡΙΑ!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι ο άντρας σου αφήνοντας σε σένα να αποφασίσεις αποποιείται τις ευθύνες του. Δηλαδή αν του πεις ναι να το κρατήσουμε και μετά τρώγεσαι κάθε τρεις και λίγο με την πεθερά θα σου λέει πως εσύ το αποφάσισες και τώρα γιατί κάνεις φασαρίες , αν αρνηθείς να το κρατήσετε , θα είσαι η κακιά που δεν τον άφησες να σώσει την πατρική περιουσία. Όσο για την πεθερά και να ανακαινήσει το διπλανό οίκημα που λες όλη την ημέρα που νομίζεις ότι θα βρίσκεται?

Ειλικρινά σου μιλάω πως το βλέπω πολύ δύσκολο. Εγώ θα προτιμούσα να το ξέκοβα από τώρα , που ίσως έχεις κάποια περιθώρια ελιγμών παρά αργότερα που θα σου έχουν κατσικωθεί οικογενειακώς και θα παίξουν τα νεύρα σου.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νομίζω ότι ο άντρας σου αφήνοντας σε σένα να αποφασίσεις αποποιείται τις ευθύνες του. Δηλαδή αν του πεις ναι να το κρατήσουμε και μετά τρώγεσαι κάθε τρεις και λίγο με την πεθερά θα σου λέει πως εσύ το αποφάσισες και τώρα γιατί κάνεις φασαρίες , αν αρνηθείς να το κρατήσετε , θα είσαι η κακιά που δεν τον άφησες να σώσει την πατρική περιουσία. Όσο για την πεθερά και να ανακαινήσει το διπλανό οίκημα που λες όλη την ημέρα που νομίζεις ότι θα βρίσκεται?

Ειλικρινά σου μιλάω πως το βλέπω πολύ δύσκολο. Εγώ θα προτιμούσα να το ξέκοβα από τώρα , που ίσως έχεις κάποια περιθώρια ελιγμών παρά αργότερα που θα σου έχουν κατσικωθεί οικογενειακώς και θα παίξουν τα νεύρα σου.

 

Συμφωνω με την fraoulopoulitsa, και επαυξανω στο οτι ΤΟΝ ΜΑΜΑΚΙΑ και εαν τον πληνεις το σαπουνι σου χαλας. Θα επιρεαζεται επι καθημερινης βασης απο την μανουλα του!

4qhyp3.pngdGZ0p3.png
Link to comment
Share on other sites

Μακρια...αν ειναι για ενα σπιτι..ν αποκτησεις προβληματα στον γαμο σου..ΟΧΙ..ειδικα απ την στιγμη που λες οτι ειναι μαμακιας και επιρεαζεται

Δυστυχώς έτσι είναι προέχει η ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ σου και η ευτυχία με τον άντρα σου !

02/6/07 γίναμε ένα

16/6/08 πρώτο θαυματακι 30/4/10 δεύτερο θαυματακι

Καληνύχτα Ελλάδα,ο τόπος που γέννησε την Δημοκρατία κατάντησε να σκοτώνει την ελευθερία της έκφρασης. Καλό ταξίδι Σωκράτη 19.7.2010

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...