Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμός και νέα εγκυμοσύνη


am13

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 62
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κατ' αρχήν ευχαριστώ για την απάντηση.:)

 

Να πούμε συγχαρητήρια;:-P

 

Η ερώτηση δεν αφορούσε εμένα αλλά μία φίλη μου η οποία έχει ένα μωράκι 8 μηνών και έχει τρομακρατηθεί. Δεν είναι έτοιμη για δεύτερο παιδάκι. Περιμένει την απάντηση από τον μικροβιολόγο αύριο.

 

Η αλήθεια είναι πως και εγώ αν ήμουν στην θέση της θα είχα πανικοβληθεί και θα το σκεφτόμουν σοβαρά:(. Ούτε και εγώ είμαι έτοιμη για δεύτερο μωράκι τώρα. Με τον σύζυγο τα βγάζουμε πέρα πολύ δύσκολα. Είμαστε μόνοι μας χωρίς καμία βοήθεια.

Ελπίζω να μας έρθει όταν θα το θελήσουμε.;)

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έμεινα έγκυος στο δεύτερο όταν το πρώτο μου ήταν 8 μηνών. Και ας θηλαζα εντατικά και ας μην είχα περίοδο... ;)

Πάντως τη δεύτερη φορά είσαι πολύ πιο ψύχραιμη, ξέρεις και δυο πράγματα παραπάνω, δεν ειναι και τόσο φοβερά τα πράγματα. Το μόνο μου άγχος είναι η ώρα του ξυπνήματος του μικρού να μην συμπέσει με την ώρα που θηλάζω τη μπέμπα.

Ούτε κι εμείς έχουμε βοήθεια, δεν εχω κανεναν να αφήσω τα παιδιά ούτε για 5 λεπτά. Το ίδιο δύσκολο ήταν και πριν, το ίδιο δύσκολο ειναι και τώρα. Το ήθελα το δεύτερο παιδάκι όμως κοντα με το πρώτο, θα δυσκολευτούμε λίγο κανα δυο χρόνια ακομα πιστεύω, αλλά μετά (ελπίζω) θα στρώσουν τα πράγματα και τα παιδιά θα έχουν παρεα το ένα το άλλο.

Δε θα άντεχα να γινόταν ο μεγάλος μου 5 χρονών ας πούμε και να εκανα τότε το δεύτερο παιδάκι, ξανά όλα απ' την αρχή.

Ο,τι δυναμεις έχει ο καθένας μας και όπως μπορεί. :)

 

Καλά αποτελέσματα στη φίλη σου!

 

Α ξεχασα και κατι ακόμα. Τα τεστ φαρμακείου καποιες φορές (αν και σπάνιες) μπορεί να είναι ψευδώς θετικά. Το είχα παθει με predictor και κάπου είχα διαβάσει ενα θεμα εδω στο φόρουμ όπου αρκετές κοπελες είχαν παθει το ίδιο.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω τα νέα της φίλης σου να είναι αυτά που επιθυμεί

Δυστυχώς τα νέα δεν είναι τα επιθυμητά. Η χοριακή της είναι θετική. :shock: Πήραν την απόφαση να προβούν σε διακοπή:(:(:( Ψυχολογικά είναι άθλια και με το δίκιο της.

Δεν ξέρω... μάλλον στην θέση της θα έκανα το ίδιο:oops::(

 

zouzounel μπράβο σου που τα καταφέρνεις με δύο παιδιά τόσο κοντά ηλικιακά και χωρίς βοήθεια. Σε θαυμάζω.

Εγώ μόνο που σκέφτομαι ότι δεν έχω κοιμηθεί ολόκληρο βράδυ κοντά 10 μήνες τώρα.... με πιάνει πανικός μόνο με τη σκέψη για 2ο παιδί.

 

Ας είμαστε όλες καλά και να κάνουμε παιδάκια όποτε τα θελήσουμε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 months later...

Υπάρχει περίπτωση το τεστ να κανει λάθος ?

ο μικρός είναι 4 μηνών και θηλάζει. Αν και η περίοδος δεν έχει κάνει την εμφάνισή της υπάρχουν συμπτ΄ματα εγκυμοσνης (ανακατωσούρες κτλ). Το τεστ ήταν αρνητικό αλλά τα συμτ΄ματα συνεχίζουν. Υπάρχει περίπτωση εγκυμοσίνης παρόλο που το τεστ είπε ΟΧΙ ?

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Μπορεί να είναι χαζή η ερώτηση μου αλλά με προβληματίζει..Αν κάποια θηλάζει αποκλειστικά και δεν έχει δει περίοδο μετά την εγκυμοσύνη ακόμη και έχει ελέυθερες επαφές πως μπορεί να ξέρει αν είναι πχ έγκυος? :confused: :confused: Γίνεται?Ή απλώς το καταλαβαίνεις ΑΝ έχεις συμπτώματα?

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

καλησπέρα!Πριν 2 μήνες σχεδόν έγινα πρώτη φορά μαμά ενός κοριτσιού.Την θηλάζω,περίοδος δεν μου ήρθε ακόμα.Χτες είχαμε ελέυθερη επαφη.Τελικά τι ισχύει;μπορώ να μείνω έγκυος ενώ θηλάζω;

Αλεξία

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μείνεις έγκυος ενώ θηλάζεις! Και το θέμα είναι ότι δεν ξέρεις πότε θα έχεις την πρώτη ωορηξία μετά την εγκυμοσύνη οπότε καλύτερα να προσέχεις!! Εγώ θηλάζω αποκλειστικά και μου ήρθε περίοδος στους 4,5 μήνες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

Καλησπέρα κοριτσια,λοιπον εγώ έμεινα έγκυος ενω θηλάζω τη μικρή μου,που σε λίγες μέρες γίνεται 10 μηνων,με μία μόνο ελεύθερη επαφή,πήρα τη μαια μου κι μου είπε να κόψω αμέσως το θηλασμό ,γιατι οι ορμονες της εγκυμοσυνης θα μου κόψουν το γάλα κι γιατι θα κάνει συσπασεις η μήτρα,πήρα την παιδιατρο μου κι μου είπε να συνεχίσω κανονικά το θηλασμό,τι να κάνω θα ήθελα να τη θηλάσω μεχρι 12 μηνων ;;Αγλαια τι με συμβουλεύεις;;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κοριτσια,λοιπον εγώ έμεινα έγκυος ενω θηλάζω τη μικρή μου,που σε λίγες μέρες γίνεται 10 μηνων,με μία μόνο ελεύθερη επαφή,πήρα τη μαια μου κι μου είπε να κόψω αμέσως το θηλασμό ,γιατι οι ορμονες της εγκυμοσυνης θα μου κόψουν το γάλα κι γιατι θα κάνει συσπασεις η μήτρα,πήρα την παιδιατρο μου κι μου είπε να συνεχίσω κανονικά το θηλασμό,τι να κάνω θα ήθελα να τη θηλάσω μεχρι 12 μηνων ;;Αγλαια τι με συμβουλεύεις;;

 

Δες εδώ http://kellymom.com/category/pregnancy/bf-preg/

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κοριτσια,λοιπον εγώ έμεινα έγκυος ενω θηλάζω τη μικρή μου,που σε λίγες μέρες γίνεται 10 μηνων,με μία μόνο ελεύθερη επαφή,πήρα τη μαια μου κι μου είπε να κόψω αμέσως το θηλασμό ,γιατι οι ορμονες της εγκυμοσυνης θα μου κόψουν το γάλα κι γιατι θα κάνει συσπασεις η μήτρα,πήρα την παιδιατρο μου κι μου είπε να συνεχίσω κανονικά το θηλασμό,τι να κάνω θα ήθελα να τη θηλάσω μεχρι 12 μηνων ;;Αγλαια τι με συμβουλεύεις;;

Σου μεταφέρω την δική μου εμπειρία για να μην ανησυχείς και σίγουρα θα σε συμβουλεψουν και τα έμπειρα κορίτσια. Έμεινα κι εγω έγκυος, τώρα είμαι σχεδόν 7 εβδομάδων. Ο μικρός μου είναι βέβαια 18 μηνων και θηλαζουμε 3 φορές την ημέρα. Η γυναικολογος μου με συμβουλεψε να συνεχίσω κανονικα να θηλαζω και όσον αφορά τις συσπασεις που τη ρώτησα μου πρότεινε να εξοικονομώ δυνάμεις πχ από δουλειές στο σπιτι που κάποιες επισης μπορούν να προκαλέσουν συσπασεις. Μου είπες επισης οτι μπορει να κοπεί απο μόνο του το γάλα λόγω της εγκυσυνης, μπορεί ομως και όχι.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Κορίτσια καλημέρα!

Όπως φαίνεται από τα τικεράκια, έχω δύο υπέροχα παιδάκια, 3,5 ετών και 20+ μηνών....

 

Τη μικρή μου κόρη τη θηλάζω ακόμα.... έχω κάνει προσπάθειες αποθηλασμού από το χρόνο και μετά, μάταιες.... τον τελευταίο καιρό έπινε το μεσημέρι για να κοιμηθεί, το βράδυ για να κοιμηθεί, μέσα στη νύχτα όσες φορές ξυπνήσει (2-4 φορές) και αν ήτανε πολύ γκρινιάρα ενδιάμεσα στη μέρα (λίγες όμως φορές αυτό).

 

Την προηγούμενη Παρασκευή έκανε τεστ και βγήκε θετικό.... Χθες Δευτέρα πήγα στο γυναικολόγο, όπου επιβεβαιώθηκε ενδομήτριος σάκος, χωρίς όμως να είναι ακόμα ξεκάθαρο αν η κουκίδα που υπήρχε είναι έμβρυο..... Δυστυχώς δεν είχα κρατήσει ημερολόγιο με την τελευταία μου περίοδο, οπότε πιθανολογούμε βάσει του υπερήχου ότι είμαι περίπου 6 εβδομάδων....

 

Το πρόβλημα τώρα: ο γιατρός εντόπισε μεγάλη αποκόλληση.... όταν του είπα ότι θηλάζω ακόμα (έστω κι αυτό το λίγο) μου συνέστησε να σταματήσω για να περιοριστούν οι συσπάσεις της μήτρας λόγω του θηλασμού. Του απάντησα ότι ήδη κάνουμε αποθηλασμό (από την Παρασκευή που το έμαθα έχω κόψει το μεσημεριανό γεύμα και όλα τα άλλα τα ενδιάμεσα που κατά καιρούς έδινα) και ότι προσπαθούμε έτσι κι αλλιώς για πλήρη αποθηλασμό....

 

Μου είπε ότι καλό θα ήταν να πάρω Utrogestan, αλλά ακόμα καλύτερο θα ήταν να τα πάρω αφού κόψω το θηλασμό (αρκετά άμεσα δηλαδή).

Μπορώ να ξεκινήσω τα χάπια ενώ συνεχίζω την προσπάθεια απογαλακτισμού?

 

Επίσης, στείλτε μου τη θετική σας σκέψη να πάνε όλα καλά για το σποράκι που μεγαλώνει (απροσδόκητα) μέσα μου, αλλά και για τη μικρή μου, που αν τη σταματήσω απότομα θα κλαίμε και οι δύο ταυτόχρονα.... :(

2IW7p3.png

xwifp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα!

Όπως φαίνεται από τα τικεράκια, έχω δύο υπέροχα παιδάκια, 3,5 ετών και 20+ μηνών....

 

Τη μικρή μου κόρη τη θηλάζω ακόμα.... έχω κάνει προσπάθειες αποθηλασμού από το χρόνο και μετά, μάταιες.... τον τελευταίο καιρό έπινε το μεσημέρι για να κοιμηθεί, το βράδυ για να κοιμηθεί, μέσα στη νύχτα όσες φορές ξυπνήσει (2-4 φορές) και αν ήτανε πολύ γκρινιάρα ενδιάμεσα στη μέρα (λίγες όμως φορές αυτό).

 

Την προηγούμενη Παρασκευή έκανε τεστ και βγήκε θετικό.... Χθες Δευτέρα πήγα στο γυναικολόγο, όπου επιβεβαιώθηκε ενδομήτριος σάκος, χωρίς όμως να είναι ακόμα ξεκάθαρο αν η κουκίδα που υπήρχε είναι έμβρυο..... Δυστυχώς δεν είχα κρατήσει ημερολόγιο με την τελευταία μου περίοδο, οπότε πιθανολογούμε βάσει του υπερήχου ότι είμαι περίπου 6 εβδομάδων....

 

Το πρόβλημα τώρα: ο γιατρός εντόπισε μεγάλη αποκόλληση.... όταν του είπα ότι θηλάζω ακόμα (έστω κι αυτό το λίγο) μου συνέστησε να σταματήσω για να περιοριστούν οι συσπάσεις της μήτρας λόγω του θηλασμού. Του απάντησα ότι ήδη κάνουμε αποθηλασμό (από την Παρασκευή που το έμαθα έχω κόψει το μεσημεριανό γεύμα και όλα τα άλλα τα ενδιάμεσα που κατά καιρούς έδινα) και ότι προσπαθούμε έτσι κι αλλιώς για πλήρη αποθηλασμό....

 

Μου είπε ότι καλό θα ήταν να πάρω Utrogestan, αλλά ακόμα καλύτερο θα ήταν να τα πάρω αφού κόψω το θηλασμό (αρκετά άμεσα δηλαδή).

Μπορώ να ξεκινήσω τα χάπια ενώ συνεχίζω την προσπάθεια απογαλακτισμού?

 

Επίσης, στείλτε μου τη θετική σας σκέψη να πάνε όλα καλά για το σποράκι που μεγαλώνει (απροσδόκητα) μέσα μου, αλλά και για τη μικρή μου, που αν τη σταματήσω απότομα θα κλαίμε και οι δύο ταυτόχρονα.... :(

 

Με το καλό το μωράκι σου & όλα να πάνε καλά!!Θηλάσαμε σε όλη την εγκυμοσύνη σχεδόν, αποθήλασε μόνος πριν από 15 μέρες ακριβώς. Ξέρω πως σε θέμα αποκόλλησης ίσως πρέπει να το περιορίσεις,αλλά θα σου έλεγα να ρωτήσεις κάποια σύμβουλο ή κάποιον που να υποστηρίζει γενικά θηλασμό σε θηλασμό σε εγκυμοσύνη για να σε κατατοπίσει σωστά.Συνήθως οι γιατροί όταν ακούνε θηλασμό σε εγκυμοσύνη και ειδικά σε τόσο μεγάλα μωράκια βγάζουν φλικτενες! Εγώ είχα συνεχίσει τον θηλασμό ακόμη & αφότου είχα κάνει εξέταση τροφοβλάστη που υποτίθεται θα έπρεπε να προσέχω.Ωστοσο αυτό είναι κάτι που έκανα εγώ που γενικότερα δεν είχα θέματα.. Μπορείς να το ψάξεις όμως σίγουρα θα υπάρχει κάποια απάντηση.

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Oneiraki σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση...

Αν είχε βγάλει φλίκτενες και είχε αρχίσει τις φωνές θα μου ήταν πιο εύκολο να αντιδράσω (είμαι και από τη φύση μου μπαρούτι! :) ) αλλά δε με πίεσε ο γιατρός για τίποτα..... μου είπε ότι καλό θα ήταν να αποθηλάσω για να μην έχουμε τις συσπάσεις, αλλά να διαλέξω εγώ τι είναι το καλύτερο για την οικογένεια μου, δεδομένου ότι:

1) αν αποθηλάσω απότομα θα έχω ένα παιδί που θα σπαράζει και θα μας αναστατώνει όλους,

2) ακόμα κι αν αποθηλάσω άμεσα κανένας δε μου εγγυάται την επιτυχή έκβαση της εγκυμοσύνης

3) η προγεστερόνη είναι μυοχαλαρωτικό για τη μήτρα, αλλά επίσης δεν εγγυάται ότι θα "κολλήσει" η αποκόλληση.....

Από την άλλη κι εγώ θέλω εδώ και καιρό όπως έχω γράψει να σταματήσω.... αλλά δεν έχω βρει τρόπο εδώ και 8 μήνες, πως θα βρω μέσα σε 8 μέρες???..... :(

2IW7p3.png

xwifp2.png

Link to comment
Share on other sites

Oneiraki σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση...

Αν είχε βγάλει φλίκτενες και είχε αρχίσει τις φωνές θα μου ήταν πιο εύκολο να αντιδράσω (είμαι και από τη φύση μου μπαρούτι! :) ) αλλά δε με πίεσε ο γιατρός για τίποτα..... μου είπε ότι καλό θα ήταν να αποθηλάσω για να μην έχουμε τις συσπάσεις, αλλά να διαλέξω εγώ τι είναι το καλύτερο για την οικογένεια μου, δεδομένου ότι:

1) αν αποθηλάσω απότομα θα έχω ένα παιδί που θα σπαράζει και θα μας αναστατώνει όλους,

2) ακόμα κι αν αποθηλάσω άμεσα κανένας δε μου εγγυάται την επιτυχή έκβαση της εγκυμοσύνης

3) η προγεστερόνη είναι μυοχαλαρωτικό για τη μήτρα, αλλά επίσης δεν εγγυάται ότι θα "κολλήσει" η αποκόλληση.....

Από την άλλη κι εγώ θέλω εδώ και καιρό όπως έχω γράψει να σταματήσω.... αλλά δεν έχω βρει τρόπο εδώ και 8 μήνες, πως θα βρω μέσα σε 8 μέρες???..... :(

 

Αυτό που δεν ξέρουν οι περισσότεροι γυναικολόγοι μάλλον είναι ότι η μήτρα μέχρι σχεδόν την 37η βδομάδα δεν έχει τους υποδοχείς για να δεχτεί την ωκυτοκίνη & να προκληθούν συσπάσεις. Επίσης η προγεστερόνη μπλοκάρει την δράση της ωκυτοκίνης. Αυτά τα έχω διαβάσει στο βιβλίο της LLLI το οποίο έχει παραπομπές σε επιστημονικά άρθρα που μπορώ να ψάξω να σου στείλω αν θέλεις. ΟΜΩΣ αυτά αφορούν εγκυμοσύνες χωρίς προβλήματα..Μπορώ να κοιτάξω αν θέλεις τι προτείνεται σε περίπτωση συσπάσεων κλπ..

 

http://kellymom.com/pregnancy/bf-preg/01preg_complications/

 

http://kellymom.com/pregnancy/bf-preg/01safety/

 

http://kellymom.com/pregnancy/bf-preg/03bfcontractions/

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Oneiraki σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση...

Αν είχε βγάλει φλίκτενες και είχε αρχίσει τις φωνές θα μου ήταν πιο εύκολο να αντιδράσω (είμαι και από τη φύση μου μπαρούτι! :) ) αλλά δε με πίεσε ο γιατρός για τίποτα..... μου είπε ότι καλό θα ήταν να αποθηλάσω για να μην έχουμε τις συσπάσεις, αλλά να διαλέξω εγώ τι είναι το καλύτερο για την οικογένεια μου, δεδομένου ότι:

1) αν αποθηλάσω απότομα θα έχω ένα παιδί που θα σπαράζει και θα μας αναστατώνει όλους,

2) ακόμα κι αν αποθηλάσω άμεσα κανένας δε μου εγγυάται την επιτυχή έκβαση της εγκυμοσύνης

3) η προγεστερόνη είναι μυοχαλαρωτικό για τη μήτρα, αλλά επίσης δεν εγγυάται ότι θα "κολλήσει" η αποκόλληση.....

Από την άλλη κι εγώ θέλω εδώ και καιρό όπως έχω γράψει να σταματήσω.... αλλά δεν έχω βρει τρόπο εδώ και 8 μήνες, πως θα βρω μέσα σε 8 μέρες???..... :(

 

Πρώτα απ'όλα συγχαρητήρια για τα 2 παιδάκια και το 3ο που έρχεται!!!

Εγώ θα σου έλεγα να ζοριστείς λίγες μέρες και να το αποθηλάσεις το παιδάκι για να ανακτήσεις σιγά σιγά τις δυνάμεις σου, τις οποίες θα χρειαστείς σύντομα. Βέβαια κι εγώ όλο λέω θα το κάνω και όλο το αναβάλω.

Ο γιος μου είναι 11 μηνών, τρώει για να κοιμηθεί και καθ'όλη τη διάρκεια της νύχτας.

Όσο για την προγεστερόνη, εμένα στην προηγούμενη εγκυμοσύνη με βοήθησε πολύ, διότι είχα αιματάκι.

Περίοδο είχα για πρώτη φορά τον προηγούμενο μήνα και αμέσως μετά ο γιατρός μου είδε αυγουλάκια...Σύμφωνα με την τελευταία περίοδο, έχω 4 μέρες καθυστέρηση και συχνές συσπάσεις...Βέβαια δεν ξέρω αν αυτό οφείλεται στο ότι μπορεί να έχει αλλάξει πια ο κύκλος μου μετά την 1η εγκυμοσύνη.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μάλλον τα καταφέραμε....

Η μικρή έχει σταματήσει να πίνει από εμένα εδώ και 48 ώρες περίπου και το καλό είναι ότι μάλλον το "ξέχασε" αφού δε μου ζητάει πια "γκάλα"... μόνο χθες λίγο που νύσταζε και την είχα αγκαλιά έψαχνε αλλά όχι προς το στήθος, αλλά στο μπράτσο...

Και με την τρίτη εγκυμοσύνη προς το παρόν εντάξει...

Πήγαμε χθες στο γιατρό, ο σάκος έχει μεγαλώσει, είμαι περίπου 6 εβδομάδων και το αιμάτωμα έχει σχεδόν απορροφηθεί.... ακούσαμε και καρδούλα... αχνά αλλά ακούσαμε!!!!

Ξεκίνησα utrogestan προληπτικά και filicin.

τι να πω.... σε λίγο θα είμαι μια τρίτεκνη μάνα..... δεν το περίμενα.....

2IW7p3.png

xwifp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μάλλον τα καταφέραμε....

Η μικρή έχει σταματήσει να πίνει από εμένα εδώ και 48 ώρες περίπου και το καλό είναι ότι μάλλον το "ξέχασε" αφού δε μου ζητάει πια "γκάλα"... μόνο χθες λίγο που νύσταζε και την είχα αγκαλιά έψαχνε αλλά όχι προς το στήθος, αλλά στο μπράτσο...

Και με την τρίτη εγκυμοσύνη προς το παρόν εντάξει...

Πήγαμε χθες στο γιατρό, ο σάκος έχει μεγαλώσει, είμαι περίπου 6 εβδομάδων και το αιμάτωμα έχει σχεδόν απορροφηθεί.... ακούσαμε και καρδούλα... αχνά αλλά ακούσαμε!!!!

Ξεκίνησα utrogestan προληπτικά και filicin.

τι να πω.... σε λίγο θα είμαι μια τρίτεκνη μάνα..... δεν το περίμενα.....[/QUO

 

Συγχαρητήρια!!! Όλα καλά θα σου πάνε!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Τελικά το χάσαμε το σποράκι μας.... από την αρχή τα πράγματα δεν ήταν καλά.... πρώτα η αποκόλληση, και αν και ακούσαμε καρδιά, την Τρίτη που ξαναπήγαμε για έλεγχο είχε σταματήσει.... Την Πέμπτη πήγα για απόξεση....

αυτό ήταν....

Είχα άσχημο προαίσθημα από την αρχή.

Τώρα δεν ξέρω αν χρειάζεται περισσότερη παρηγοριά ο άντρας μου, ή εγώ που το βίωσα και σωματικά όλο αυτό....

2IW7p3.png

xwifp2.png

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το χάσαμε το σποράκι μας.... από την αρχή τα πράγματα δεν ήταν καλά.... πρώτα η αποκόλληση, και αν και ακούσαμε καρδιά, την Τρίτη που ξαναπήγαμε για έλεγχο είχε σταματήσει.... Την Πέμπτη πήγα για απόξεση....

αυτό ήταν....

Είχα άσχημο προαίσθημα από την αρχή.

Τώρα δεν ξέρω αν χρειάζεται περισσότερη παρηγοριά ο άντρας μου, ή εγώ που το βίωσα και σωματικά όλο αυτό....

 

Λυπάμαι πολύ..καλή δύναμη σε όλους σας & αν το θέλετε σύντομα να έρθει ένα σποράκι στην κοιλιτσα σου:)

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια,

θα ηθελα τη βοήθειά σας. Θηλάζω τον 10 μηνών μπέμπη μου αποκλειστικά. Τελευταία, τα γεύματα του έχουν ως εξής:

 

θηλασμός το πρωί

10 ή 11 φρούτο , ακολουθεί θηλασμός γύρω στίς 12

2 ή 3 μοσχάρι/κοτόπουλο , ακολουθεί θηλασμός γύρω στις 4

6 γιαούρτι ή μήλο βρασμένο ή βρώμη (εδώ έχω κανένα δίμηνο που έκοψα το θηλασμό που ακολουθούσε)

8 λίγο φαγητό απο το μεσημέρι, ακολουθεί ο βραδυνός θηλασμός γύρω στις 10 όπου και τον βάζω για ύπνο. Εδώ να σας πώ ότι απο τη στιγμή που θα τον βάλω για ύπνο, ξυπνάει κάθε μίση ώρα (μίνιμουμ) με κάθε δύο ώρες (μάξιμουμ) για στήθος.

 

Είμαι πάλι έγκυος, 7 εβδομάδων αλλά ο γιατρός μου με άγχωσε λιγάκι. Moυ είπε ότι δεν έπρεπε να μείνω έγκυος πρίν αποθηλάσω το μεγάλο, εμείς απʼτην άλλη το θέλαμε πολύ (μικρή διαφορά ηλικίας κλπ, μάλιστα προσπαθούσαμε 3-4 μήνες). Υπάρχει κάτι που να αποδεικνύει ότι δεν ενδείκνυται ο θηλασμός κατά την κύηση? Γνωρίζω για πρόωρες συσπάσεις της μήτρας αλλά αυτό συμβαίνει απʼότι γνωρίζω μετά τις 37 εβδομάδες. Μήπως είναι υπερβολή οι τόσοι πολύ θηλασμοί όπως στην περίπτωσή μας (όλο το βράδυ στο στήθος) και κατά συνέπεια επικίνδυνοι για συσπάσεις? Θα χαρώ να ακούσω τόσο τις απόψεις μαμάδων με εμπειρία στο θέμα όσο και ειδικών (κυρία Αγλαΐα).

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

 

Ps: sofiamk λυπάμαι κι εγώ για την απώλειά σου. Να χαίρεσαι την οικογένειά σου και καλή δύναμη.

jcEKp3.png  JKdkp3.png

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν πολλά επιστημονικά άρθρα που αποδεικνύουν ότι ο θηλασμός δεν αντενδύκνειται στην εγκυμοσύνη εφόσον όλα πάνε καλά. Εμείς που δεν θηλάζαμε καν τόσες φορές όταν έμεινα έγκυος & άρχισαν οι εμετοί άρχισε να θηλάζει 7-8 φορές τη μέρα. Στην δική μου περίπτωση δεν πίεσα την κατάσταση για αποθηλασμό παρόλο που ήμασταν πιο μεγάλοι (18 μηνών όταν έμεινα 26 σχεδόν τώρα) και τελικά αποθήλασε μόνος του στην 28η βδομάδα περίπου (μία βδομάδα πριν κλείσει τα 2 χρόνια). Η συνήθης τακτική των γιατρών είναι να παραπέμπουν σε αποθηλασμό σε νέα εγκυμοσύνη ,προσωπικά δεν το έκανα. Δεν μπήκα καν στην διαδικασία να συζητάω το θέμα με ανθρώπους που ήτανε λιγότερο ενημερωμένοι από μένα. Όλα να πάνε καλά!

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...