Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ηλικία και εγκυμοσύνη


Recommended Posts

ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΤΑ 33 ΓΕΝΝΗΣΑ ...ΟΣΟ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΤΟ ΕΠΙΘΥΜΗΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΑΠΕΒΑΛΕ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΚΑΙ ΘΑ ΔΕΙΣ ΟΤΙ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ..ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΣΥΝΤΟΜΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙΣ ΜΑΝΟΥΛΑ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια το καφέ αίμα πριν την περίοδο , μήπως πρέπει να το κοιτάξω ? Συνήθως διαρκεί 2-3 μέρες , αλλα την τελευταία φορά με ανησύχησε , διότι κράτησε ολόκληρη βδομάδα .

Νεότερη δεν είχα καθόλου καφέ πρίν , αρα μάλλον κάποιες ορμονικές αλλαγές θα έγιναν ........

JJBjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Κλειώ,

έμεινα έγκυος στους 2 μήνες πέριπου ελεύθερων έπαφων(τον μήνα που έμεινα είχαμε μόνο μία)γιατί λέγαμε πως θέλαμε αργότερα μωράκι!!!Το μόνο μου άγχος ήταν αν τελίκα μας έρθει κάποτε το μώράκι και όχι το πότε!!!!Τον Σεπτέμβριο κλείνω τα 33 και τον Αύγουστο θα έχω αγκαλιά μου τον αγγελούδι μου!!!Δεν θα σου πώ να μην αγχώνεσαι γιατί ξέρω πως δεν θα το κάνεις πρόσπάθησε να περάσεις ένα υπέροχο καλοκαιράκι με τον άντρα σου χωρίς να σκέφτεσαι μέρες ωορηξίας και πότε πρέπει να έρθεις σε έπαφη ,3 μήνες προσπάθειας είναι πολύ λίγος καιρός.Άστα όλα για τον Σεπτέμβριο και είμαι σίγουρη πως πριν τελειώσει το καλόκαιρι θα μας πείς τα ευχάριστα!!!!!Α!και 1 ποτηράκι κρασί θα βοηθήσει!!!!

pcs9p3.pngTYJ2p2.png
Link to comment
Share on other sites

Οι προβληματισμοί της Κλειώς νομίζω ότι υπάρχουν στο μυαλό των περισσότερων γυναικών στην ηλικία των 30+ και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί. Γενικότερα γιατί οι γυναίκες πρέπει να ζούμε σ' ενα διαρκές καθεστώς άγχους, παίζοντας κυνηγητό με το χρόνο: μέχρι την τάδε ηλικία πρέπει να έχω βρει δουλειά, τόσα χρόνια πρέπει ν' αφιερώσω ώστε να καταξιωθώ στη δουλειά, αμάν περνάνε τα χρόνια και δεν έχω παντρευτεί, ωχ πάτησα τα τριάντα κι είμαι χωρίς παιδί. Έλεος! Να σημειώσω ότι όλα τα παραπάνω αφορούσαν κι εμένα, αφού είμαι 31 (και θα συνεχίσω να είμαι μέχρι την παραμονή των επόμενων γενεθλίων μου), μέχρι που κράσαρα πριν από λίγο καιρό από συσσωρευμένο άγχος και πίεση 5 ετών κι είπα... μέχρι εδώ ήταν, με αποτέλεσμα να διανύω τώρα μία όμορφη και παραγωγική περίοδο. Παιδάκι δεν "προσπαθούμε" ακριβώς να κάνουμε, αφού δεν μου αρέσει αυτή η έκφραση, απλώς έχουμε ελεύθερες επαφές και λέμε... όποτε τύχει, ελπίζοντας να μην περιμένουμε πολύ και ξαναρχίσουν τα άγχη.

 

Οι απαντήσεις αυτού του τόπικ είναι πάντως πολύ ανακουφιστικές και αισιόδοξες αλλά και ρεαλιστικές! Τα 30+ είναι μια χαρά ηλικία για παιδί. Άντε, να χαλαρώσουμε λίγο...

8R4Vp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια δεν ξέρω αν φταίει η θετική σας ενέργεια ! Πάντως άδικα γκρίνιαζα ! Ημουν ήδη έγκυος , αλλα δεν το ήξερα . Και πως να το ξέρω αφου είχα κατι σαν περίοδο , που ομως τελικά δεν ήταν κανονική περίοδος .

Οπότε όλα καλά !

Σας ευχαριστώ όλες και ελπίζω να πάνε όλα καλά για όλες μας !

JJBjp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπραβο βρε φιλεναδα!!!!συγχαρητηρια!!!!!!!!!!!!! ειδες,που το μπεμπε,κατι ηξερε ,και ηρθε ,για να μην γκρινιαζεις αλλο!!!! χε..χε..χε...(εδω που τα λεμε,ειχα κανει και εγω μια ευχουλα,για να σου πανε ολα καλα σε αυτον τον κυκλο!!!χε..χε..)

...οποτε.....ΟΛΑ ΚΑΛΑ,ΤΩΡΑ!!!!!θελω να μας πεις τωρα,πως τα καταφερες???με τα τεστακια?? γιατι εγω,μεσα σε 5 μερες εκανα ...ισα με 15 τεστακια!!!!!! και συνεχιζω και κανω,αλλα,η ωορηξια....πουθενα!!!!

 

Ενοειται οτι ΔΕΝ εγινε τιποτα ,και μαλλον,ουτε θα γινει.Κατευθειαν εξωσωματικη,θα παω,συντομα!!!!!(κοντευω 10 μηνες τωρα,και...η εγκυμοσυνη πουθενα!!!!!!!!)....

********************************

Τα ωραιότερα πράγματα στη ζωή είναι ή ανήθικα, ή παράνομα ή παχαίνουν.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια δεν ξέρω αν φταίει η θετική σας ενέργεια ! Πάντως άδικα γκρίνιαζα ! Ημουν ήδη έγκυος , αλλα δεν το ήξερα . Και πως να το ξέρω αφου είχα κατι σαν περίοδο , που ομως τελικά δεν ήταν κανονική περίοδος .

Οπότε όλα καλά !

Σας ευχαριστώ όλες και ελπίζω να πάνε όλα καλά για όλες μας !

Κοριτσακι συγχαρητηρια να εχεις μια τελεια εγκυμοσυνη!!!! ΑΔΙΚΑ αγχωθηκες και αγχωσες και μας....

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ κορίτσια για τα ενθαρρυντικά σας λόγια !

Ευχομαι σε όλες μας τα καλύτερα !

Τελικά άδικα αγχωνόμαστε , αλλα έλα που δεν μας γίνεται μάθημα !

Και τώρα αγχώνομαι , αλλα για διαφορετικούς λόγους : να τη νόσο των χοίρων, για την πορεία της εγκυμοσύνης, για την γέννα, για την μετακομιση που πρέπει να κάνω .......

Απο τη μια είναι καλό να μην αφήνεις και ολα τα πράγματα στην τύχη βέβαια , αλλα δεν πρέπει να χάνουμε την αισιοδοξία μας , την πίστη και την ελπίδα μας !

 

(michel δεν πρόλαβα να πάρω τεστάκια, απλά έκανα χχχ ανα 2 μέρες , ελπίζοντας οτι δεν θα χάσω την ωορρηξία. Προτείνω να πας σε γυναικολόγο να παρακολουθήσει την ωορρηξία σου , αν δεν το έχεις κάνει ήδη , και να συζητήσεις μαζί του. Μην χάνεις πάντως το κουράγιο σου, με τον ένα ή τον άλλο τρόπο , θα γίνεις μανούλα . Στο ευχομαι .)

JJBjp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια δεν ξέρω αν φταίει η θετική σας ενέργεια ! Πάντως άδικα γκρίνιαζα ! Ημουν ήδη έγκυος , αλλα δεν το ήξερα . Και πως να το ξέρω αφου είχα κατι σαν περίοδο , που ομως τελικά δεν ήταν κανονική περίοδος .

Οπότε όλα καλά !

Σας ευχαριστώ όλες και ελπίζω να πάνε όλα καλά για όλες μας !

 

 

Κλειω καταρχήν να έχεις μια καλη εγγυμοσύνη και να πάνε όλα καλα..Τι σημαινει κατι σαν περίοδο?Γιατι κ εγω ρίχα κατι σαν πειοδο κ τωρα σταματησε ειναι ομως νωρις για τεστ αφου ο κυκλος μου είναι μικρος 19-20 μέρες..ωχ!μπα τσαμπα θα χαρω...

Link to comment
Share on other sites

ayra είχα για 5-6 μέρες μόνο καφέ υγρά και περίμενα οτι οπου να ναι θα έρθουν και τα κοκκινα , αλλα δεν ηρθαν και τα καφέ σταμάτησαν απο μονα τους .

Οπότε και το εψαξα και εμαθα για την εγκυμοσύνη .

Δεν έχω ιδέα που οφείλονταν τα καφέ υγρά πάντως , ο γιατρός δεν μου έδωσε καμμία εξήγηση .

JJBjp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και γω καταφερα να μεινω εγκυος μετα τα 30α γεννεθλια μου και οταν γεννηθει ο μικρουλης μου θα ειμαι σχεδον 31...ελπιζω το δευτερο νινακι μου να ερθει πριν τα 35...

 

θελω απλα να πω οτι οι ρυθμοι της ζωης μας εφτασαν εως εδω και το καταλαβαινω γιατι το εζησα...σπυδες, δουλεια, να συγουρευτω οτι αυτος ειναι ο καταληλος για τα παιδια μου...ομως δε μπορω να πω οτι δεν αναγνωριζω τις δυσκολιες...και το σωμα ποιο κουρασμενο και το μυαλο με αλλες αντοχες...

Link to comment
Share on other sites

και γω καταφερα να μεινω εγκυος μετα τα 30α γεννεθλια μου και οταν γεννηθει ο μικρουλης μου θα ειμαι σχεδον 31...ελπιζω το δευτερο νινακι μου να ερθει πριν τα 35...

 

θελω απλα να πω οτι οι ρυθμοι της ζωης μας εφτασαν εως εδω και το καταλαβαινω γιατι το εζησα...σπυδες, δουλεια, να συγουρευτω οτι αυτος ειναι ο καταληλος για τα παιδια μου...ομως δε μπορω να πω οτι δεν αναγνωριζω τις δυσκολιες...και το σωμα ποιο κουρασμενο και το μυαλο με αλλες αντοχες...

Συμφωνω απολυτα,το μονο πιο σημαντικο τωρα ειναι να ειμαστε γερες για να μπορεσουμε να ανταπεξελθουμε στους γρηγορους ρυθμους στους οποιους ζουμε...σου ευχομαι καλη λευτερια και το δευτερο γρηγορα-γρηγορα!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
Καλησπέρα Κλειώ!!! Θέλω να σου πώ να μην ανησυχείς καθόλου ειλικρινά γιατί εγώ γίνομαι 33 τον Ιούλιο και μώλις χτές ανακάλυψα ότι είμαι έγκυος!!!!!!!!!! Επίσης να σου πώ ότι έγινε με τον 2ο μήνα προσπάθειας οπότε πραγματικά δεν πρέπει να ανησυχεις!! Βέβαια οφείλω να σου πώ οτι τον πρώτο μήνα είμουν μές στο τρελλό άγχος με τεστάκια για ωορυξία κτλ... και τελικά έμεινα έγκυος χωρίς να το καταλάβω αυτόν τον μήνα που τον είχα για χαμένο, διότι είχα πάθει και μια δηλητηρίαση τις επικίνδυνες μέρες .. και τελικά χτες έκανα τεστ εγκυμοσύνης γιατί είχα 2 μέρες καθυστέρηση, βγήκε θετικό και αμέσως εκανα και Β-Χωριακή μήπως έχει κάνει λάθος και βγήκε 89!!! Ελπίζω να σου δώσω κουράγιο με αυτό το μήνυμα και μια συμβουλή..ΟΧΙ ΑΓΧΟΣ..τις μερες που είναι γόνιμες μην σκεφτεσαι τι μπορεί να γίνει απλώς πέρνα καλά με τον αντρούλη σου και ειναι θέμα χρόνου πιστεψε με!!!!

 

Αλήθεια παιρνεις Pregnacare?

 

Αγγελική καλησπέρα

κι εγώ είμαι στην προσπάθεια να μείνω έγκυος και ψάχνω καλό γυναικολόγο στα νότια. Επειδή είδα ότι μένεις Γλυφάδα έχεις να συστήσεις;

Και κάτι ακόμα: οι pregnacare έκαναν διαφορά;

Καλή πρωτομαγιά σου εύχομαι από καρδιάς!

Ε.

4RMtp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι σε λίγο γίνομαι 36 και μετά από 1 χρόνο και 4 μήνες... μπεμπάκι δεν έχω δει. Μακάρι να είχα την τύχη σας κορίτσια. Μ'εχει πάρει πολύ από κάτω το θέμα της ηλικίας. Πάντα ήμουν cool μ'αυτό, χώρισα στα 30 από 10 χρόνια σχέσης γιατί πίστευα ότι είμαι πολύ νέα για να παντρευτώ κάποιον με τον οποίο δεν είμαι ερωτευμένη πια... Μου πήρε 4 χρόνια για να ξαναερωτευτώ... Στα 34 τον βρήκα. Στα δυο χρόνια (πριν λίγους μήνες) παντρευτήκαμε. Όμως ξεκινήσαμε σχεδόν αμέσως τις προσπάθειες για παιδάκι επειδή το θέλαμε κι οι δυο... Τώρα για πρώτη φορά, έχω αγχωθεί επισήμως. Και δεν θέλω να πάω για εξωσωματική... δεν έχουμε κανένα τόσο σοβαρό πρόβλημα. Θέλω να συνεχίσουμε να προσπαθούμε φυσικά...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...