Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ειμαι εγκυος!! Και τωρα τι κανουνε?


Recommended Posts

kalispera koritsa, kai kalos sas brika!!! prin mia bdomada ematha oti eimai egkuos, teleutaia periodos 11/05, kala oloi trigurw mou petane kai egw xaroumeni eimai apla eimai kai poli anxomeni....den exw paei akoma ston giatro mou eipe tilefwnikos einai nwris akoma se 1-2 bdomades tha paw.... vlepw eiste kali pareoula, tha ta leme sixna

Fphzp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 70
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γεια σου Vickoyla και καλωσήρθες στο φόρουμ.

Συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη σου, εύχομαι να κυλήσουν όλα ομαλά και σε λίγους μήνες να κρατάς στα χέρια σου το μωράκι σου!!!!!!!!!!!

Ο γιατρός σου καλά σου είπε ότι είναι νωρίς. Και εγώ την πρώτη επίσκεψη την έκανα την 6η εβδομάδα. Αν κρίνω από τον δικό μου, θα θέλει προφανώς να ακούσει και καρδούλα. Δεν σου λέω τίποτα, θα νιώσεις απίστευτα!!!!!!!!!

Όσο για το άγχος πιστεύω ότι είναι φυσιολογικό. Από την στιγμή που μια κοπέλα μένει έγκυος, πιστεύω ότι δεν σταματάει να έχει αγωνία για το μωράκι της δηλαδή αν είναι όλα καλά. Βέβαια καμιά φορά γινόμαστε λιγάκι υπερβολικές αλλά το παλεύουμε όσο μπορούμε. Και εγώ έχω πιάσει τον εαυτό μου να έχει άγχος, προσπαθώ όμως να χαλαρώνω αμέσως γιατί αυτό κάνει κακό και στο μωράκι να ξέρεις.

Φιλάκια, εύχομαι να έχεις μια τέλεια εγκυμοσύνη.

aYVcp2.png
Link to comment
Share on other sites

Πηγα που λετε και εγω σημερα στην γιατρο και μολις μου ξεκιναει τον υπερηχο βλεπουμε ενα φασολακι... χαρα εγω που ειδαμε το μωρο... Κανει να δει και απο την αλλη και νασου και ενα δευτερο φασολακι!!!

Παιδια μιλαμε οτι σηκωσα ολο το ιατρειο στο ποδι απο τις φωνες απο την χαρα. Αφου μετα μολις βγηκα απο το δωματιο με τον υπερηχο ολες οι κοπελιτσες που περιμεναν για να μπουν μετα απο εμενα μου ελεγαν με το καλο τα μωρα. Πρεπει να ακουστηκα πολυ μαλλον...

Η γιατρος μου ειπε να μην ενθουσιαζομαι πολυ και πως ειναι πολυ νωρις ακομα και πως να παω παλι σε δυο εβδομαδες για επανελεγχο γιατι μπορει στην πορεια το ενα να μην τα καταφερει ας πουμε... γιατι ειναι και λιγο μικροτερο.

Το ενα φασολακι ηταν 1 χιλιοστο και το αλλο ηταν 0,96.

Link to comment
Share on other sites

Πηγα που λετε και εγω σημερα στην γιατρο και μολις μου ξεκιναει τον υπερηχο βλεπουμε ενα φασολακι... χαρα εγω που ειδαμε το μωρο... Κανει να δει και απο την αλλη και νασου και ενα δευτερο φασολακι!!!

Παιδια μιλαμε οτι σηκωσα ολο το ιατρειο στο ποδι απο τις φωνες απο την χαρα. Αφου μετα μολις βγηκα απο το δωματιο με τον υπερηχο ολες οι κοπελιτσες που περιμεναν για να μπουν μετα απο εμενα μου ελεγαν με το καλο τα μωρα. Πρεπει να ακουστηκα πολυ μαλλον...

Η γιατρος μου ειπε να μην ενθουσιαζομαι πολυ και πως ειναι πολυ νωρις ακομα και πως να παω παλι σε δυο εβδομαδες για επανελεγχο γιατι μπορει στην πορεια το ενα να μην τα καταφερει ας πουμε... γιατι ειναι και λιγο μικροτερο.

Το ενα φασολακι ηταν 1 χιλιοστο και το αλλο ηταν 0,96.

 

 

Συχαρητηρια!!!!!! Με το καλο τα διδυμακια σου!!!!:D:D:D

DsRyp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συγχαρητήρια και από εμένα blue_velvet! Να πάνε όλα καλά με τα διδυμάκια σου! Όταν το είδα έπαθα και εγώ πλάκα, παρόλο που ήταν από εξωσωματική και υπήρχε η πιθανότητα για 2.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα κι από εμένα!!!!

Τελευταία ημερομηνία περιόδου ήταν 9/5. Άρα διανύω την 7η εβδομάδα και το Σάββατο μπαίνω στην 8η.

Αύριο θα πάω στον γιατρό μου. Είχα πάει την προηγούμενη εβδομάδα και απλώς το είδαμε. Τώρα λέτε να το ακούσω ή την την επόμενη εβδομάδα λογικά?????

Rg83p3.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και από μένα!

 

είμαι καινούργια στην παρέα, διάβαζα τώρα τα μηνύματά σας και σας καταλαβαίνω απόλυτα... και τελικά ειναι ωραίο να βλέπεις ότι δεν αισθάνεσαι μόνο εσύ έτσι αλλά όλες οι μέλλουσες μαμάδες (δεν ήξερα το forum νωρίτερα).

 

διανύω τον 6ο μήνα εγκυμοσύνης σε δίδυμα.. ενώ έχω αγωνία συνέχεια (δεν φεύγει ποτέ) δεν μπορώ να τη συγκρίνω με το πρώτο τρίμηνο.. φοβόμουν ακομα και να περπατήσω.

 

εύχομαι σε όλες με το καλό τα μωράκια σας! και υπομονή σε όλες μας!!! είναι πολλοί οι 9 μήνες τελικά...

BSuJp3.png
Link to comment
Share on other sites

Τώρα λέτε να το ακούσω ή την την επόμενη εβδομάδα λογικά?????

λογικά θα το ακούσεις τώρα αλλά βέβαια εξαρτάται και απο το πότε έγινε η σύλληψη, εγώ που έχω μικρό κύκλο και άρα η σύλληψη έγινε νωρίς το άκουσα στις 7 εβδομάδες

qrgjp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

λογικά θα το ακούσεις τώρα αλλά βέβαια εξαρτάται και απο το πότε έγινε η σύλληψη, εγώ που έχω μικρό κύκλο και άρα η σύλληψη έγινε νωρίς το άκουσα στις 7 εβδομάδες

 

Έχω αγωνία γιατί διαβάζω ότι άλλες κοπέλες από 6-7η εβδοβάδα το ακούν.

Εγώ που πήγα και την 6η εβδομάδα απλά το είδαμε και μάλιστα μου είπε ότι είναι και λίγο μικρότερο απ' ότι περίμενε....άρα είχα μεγάλο κύκλο, αλλά μου είπε ότι δεν είναι πρόβλημα..

οπότε δεν νομίζω να το ακούσουμε ακόμα.

Rg83p3.png
Link to comment
Share on other sites

Κανω που λετε τον υπερηχο την Τεταρτη,την Πεμπτη το πρωι δινω αιματακι για τις εξετασεις και γυρναω στο νησακι μου. Το απογευμα της Πεμπτης αποφασιζω να παω λιγο και απο την δουλεια. Ειχα αρισει ομως να ποναω στην μεση μου και χαμηλα στην κοιλια. Παω που λετε στην δουλεια και εκει αισθανομαι κατι υγρο στο εσωρουχο μου. Παω τουαλετα και ηταν λιγο αιμα. Πρεπει να σας πω οτι φοβηθηκα πολυ.

Πηρα κατευθειαν τηλεφωνο την κυρια Προκοπιου η οποια μου ειπε να παω κατευθειαν κρεβατι, να παρω Ουλτροζεσταν και να παρω το πρωινο πλοιο για Αθηνα.

Γυρισα Αθηνα την Παρασκευη πρωι και εγκατασταθηκα στο εδω κρεβατι. Το αιματακι ειχε ελλατωθει πολυ, αλλα ποναγα αρκετα κατα διαστηματα. Πηρα τα αποτελεσματα της Βχοριακης και ηταν 8000 μοναδες. Η γιατρος βασικα φοβοταν και για παληνδρομο κυηση καθως τα μωρακια της φανηκαν πιο μικρα απο την ημερομηνια που της ειχα δωσει. Σημερα εκανα δευτερη χοριακη και βγηκε διπλασια. Αιμα πλεον δεν υπαρχει, αλλα υπαρχει ενα ελαφρυ καφετακι στα κολπικα υγρα. Το πρωι που ειχα παει στο Μητερα για την αιματολογικη εξεταση, ειχα παει νηστικη καθως αν η χοριακη δεν εβγαινε καλη, θα επρεπε να μπω για καθαρισμο.

Δεν σας περιγραφω την χαρα μου οταν πηρα τα αποτελεσματα της χοριακης!! Εκλαιγα σαν παιδακι και ο καλος μου με φιλαγε και με αγκαλιαζε.

 

Αυτο που θελω επισης να πω ειναι οτι η γιατρος μου η Κυρια Προκοπιου ηταν εξαιρετικη και με επερνε τηλεφωνο για να δει πως ειμαι. Την ευχαριστω λοιπον και δημοσια για ακομα μια φορα.

Αυτα λοιπον τα νεα μου.... τα μωρακια φαινεται οτι ειναι καλα και εγω απο εδω και περα θα πρεπει να προσεχω περισσοτερο, να ξεκουραζομαι και να μην εχω τους ρυθμους που ειχα προ εγκυμοσυνης...

Link to comment
Share on other sites

Πριν λιγο γυρισα απο το Μητερα...

Διστυχως τα μωρακια μου δεν τα καταφεραν και επρεπε να μπω για καθαρισμο....

Εγιναν ολα τοσο ξαφνικα χτες το βραδυ... Καθομουν στο κρεβατι μου και ξαφνικα αισθανθηκα κατι ζεστο να τρεχει στα ποδια μου.... ηταν αιμα..

Πηρα αμεσως τηλεφωνο την γιατρο μου και εφυγα για Μητερα. Ενας υπερηχος εδειξε οτι το ενα εμβρυο ειχε αποκολληθει πληρως και ειχε φτασει στον τραχηλο ,ενω το δευτερο δεν υπηρχε και απλα υπηρχε ενας αδειος σακος...

1:00 τα ξημερωματα ειχαν τελειωσει ολα.

Link to comment
Share on other sites

αχ κοπέλα μου μάτωσε η καρδιά μου μαζί με σενα...δεν ξέρω τι να σου πω, εύχομαι να το ξεπεράσεις γρήγορα και να ξεκινήσετε για το επόμενο σύντομα...με καλυψες πληρως μαμμυκουλ..υπομονη και με το καλο για τα επομενα μωρακια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Blue-velvet, μην στεναχωριέσαι (όσο είναι δυνατό). Το πιο σημαντικό από όλα είναι ότι μπόρεσες και συνέλαβες. Σκέψου θετικά και ξαναπροσπάθησε. Το καλοκαίρι ευνοεί για σύλληψη! Και το μωρό (ή τα μωρά) θα έρθουν γρήγορα!

 A6s2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Είναι μεγάλη δοκιμασία αυτό που περνάς κοπέλα μου!!!

Σου εύχομαι δύναμη και κουράγιο και δώσε χρόνο στον εαυτό σου!!!!

Να το μοιραστείς με τον αντρούλη σου και σιγά σιγά θα δεις πως θα νιώθεις καλύτερα ..

και σύντομα θα ξεκινησετε για νέο μωράκι!!!

Πρέπει να σκεφτόμαστε θετικά και έχει ο θεός!!!!

 

Για ότι χρειαστείς είμαστε εδώ να μιλήσουμε...

Rg83p3.png
Link to comment
Share on other sites

γεια σας κορίτσια. Καλή εγκυμοσύνησε όλες.

 

Ινκα έχουμε τα ίδια "νευράκια"...κι εγς έκοπσα το τσιγάρο, κι εγώ είμαι στην 6η εβδομάδα...κι εμένα η κοιλιά μου είναι πολύ μεγάλη αναλογικά με την εβδομάδα. Τελικά είναι φυσιολογικό ε?

car071py___.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...