Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΑΙ ΄ΠΩΣ ΘΑ ΤΗΝ ΦΩΝΆΖΟΥΜΕ?


mariaser

Recommended Posts

κΟΡΊΤΣΙΑ ΒΑΦΤΙΣΤΉΚΑΜΕ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ. ΟΛΑ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ, ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΒΑΦΤΙΣΗΣ ΤΟ ΕΙΧΑ ΒΡΕΙ ΑΠΟ ΤΟ SITE, (ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΠΟΙΑ ΤΟ ΕΙΧΕ ΓΡΑΨΕΙ ΑΛΛΑ ΤΗΝ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ) ΗΤΑΝ ΤΑ ΗΛΙΟΤΡΟΠΙΑ. ΤΗ ΜΙΚΡΗ ΜΑΣ ΤΗΝ ΟΝΟΜΑΣΑΜΕ ΘΕΟΔΩΡΑ ΑΛΛΑ ΟΛΟΙ ΤΗΝ ΦΩΝΑΖΟΥΝ ΘΟΔΩΡΟΥΛΑ ΚΑΙ ΕΚΝΕΥΡΙΖΟΜΑΙ. ΚΑΝΕΝΑ ΚΑΛΟ ΥΠΟΚΟΡΙΣΤΙΚΟ ΓΙΑΤΙ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΕΙ ΣΤΟ ΔΩΡΑ?

ΜΑΡΙΑ

o3DBp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Το ενδεχομενο να την φωναζατε απλα οπως βαπτιστηκε πως σας φαινεται;;; Μου φαινεται αριστοκρατικο... και εννοειται κοψτους το Θοδωρούλα γιατι ελεος!! Δεν αγαπω πολύ τα υποκοριστικα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εχω ακουσει και το Ντορια...ουτε ζεστη ουτε κρυο

Να σας ζησει η κορουλα

Αυτο με τα -ουλα και τα -ακης μου σαπει κι εμενα τα νευρα

Το μωρο θα βαπτιστει Εμμανουηλ,το Μανωλης δεν μου αρεσει ουτε το Εμμανουηλ και

αποφασισαμε Μανος(δεν θα τρελαθω κιολας)

Μερικοι επιμενουν να τον φωναζουν Μανωλιο(σαν να φωναζουν τον τρελλο του χωριου...)

4

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ. ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ ΤΟ ΝΤΟΡΙΝΑ. ΚΑΙ ΤΟΠ ΔΩΡΑ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΠΟΛΥΑΡΕΣΕΙ ΣΤΟ ΣΥΖΥΓΟ. ΚΑΙ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΤΟ ΑΠΟΦΑΣΙΣΟΥΜΕ ΣΥΝΕΧΩΣ ΑΚΟΥΩ "ΘΟΔΩΡΟΥΛΑ" ΚΑΙ ΕΚΝΕΥΡΙΖΟΜΑΙ. ΚΑΙ Η ΠΕΘΕΡΑ ΜΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΣΕ ΧΤΕΣ ΝΑ ΤΗΝ ΠΕΙ "ΘΕΟΔΩΡΟΥΛΑ".! ΦΥΣΙΚΑ ΕΠΑΘΕ ΓΛΩΣΣΟΔΕΤΗ!

ΜΑΡΙΑ

o3DBp3.png

Link to comment
Share on other sites

Πάντως σκέψου να κρατήσεις και το Θεοδώρα γιατί σίγουρα είναι καλύτερο κατά την προσωπική μου πάντα άποψη από το Ντορίνα.

 

Αν της κολλήσει το Ντορίνα, θα της μείνει μια ζωή. Από την άλλη με το Θεοδώρα, θα ακούει το υποκοριστικό τώρα που είναι μικρούλα αλλά το όνομά της θα είναι αυτούσιο.

 

Τα υποκοριστικά δεν βρίσκω ότι είναι τόσο τραγικά και όλοι λίγο πολύ δεν τα χρησιμοποιούμε μέσα στην οικογένεια για να δηλώσουμε τρυφερότητα; Δηλαδή αν κάποια τη λένε Μαρία, δεν θα την πει και Μαράκι ο άντρας της, ή ένα μωρό που το λένε Ελένη δεν θα το πει και Ελενίτσα η μαμά του;

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

Το Θεοδώρα είναι καλύτερο από το Θοδωρούλα αλλά είναι ακόμα μικρό για τέτοια υποκοριστικά και γιατί το Θεοδώρα δεν σε αρέσει είναι πολύ ωραίο σε τι σε χαλάει και δεν το φωνάζετε όπως το βαπτίσα΄τε, εμένα το Δώρα μου θυμίζει ''κυρία'' να βγάλεις ένα υποκοριστικό κοντά στο όνομάτης και όχι άσχετο.

a63700a23b.png 87032dd023.png
Link to comment
Share on other sites

  • 8 χρόνια μετά...

Εμενα με λενε θεοδωρα και δεν μου αρεσει να μου το κοβουν το ονομα μονο το δωρα μου αρεσει λιγο παρολα αυτα με φωναζουν δωρα,δωρουλα ,ρουλα, ντορεττα ,ντορα η μικρη εξερευνητρια και μια φιλη μου απο το σχολειο με φωναζει και θέα.

απο αυτα μονο το δωρα , το ντορα και το ντορεττα πιστευω ειναι ωραια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 9 months later...

Συνδυασμος που να ακουγονται κ τα δυο δ νομιζω να βγαινει

Το ακης οχι,ειναι τελειως ασχετο κ δ ακουγεται κ κανενα,σορρυ

Ειναι καποιο απο τα δυο ταμα;

Σας αρεσει καποιο απο τα δυο περισσοτερο;

Γενικα ειναι ωραια ονοματα το καθενα μονο του.εχω μια αδυναμια στο μαριος

Θεοδωρος,θοδωρης,τεο ειναι ωραια,δωρος οχι

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, mamymamy είπε:

Καλημέρα,

 

Από το Θεόδωρος - Μάριος, εκτός του Άκης έχετε άλλη ιδέα;

Μαριδωρος..Λίγο περίεργο είναι αλλα το μόνο που μπορώ να σκεφτώ

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 53 λεπτά , Lenia16 είπε:

Επίσης το άλλο που βγαίνει είναι Ρουλης που δεν είναι ωραίο, σορυ. Το Θοδωρής είναι από τα αγαπημένα μου ονόματα, θα έλεγα να μην το χαλάσετε είναι κρίμα.

Αχ κ ηθελα να το γραψω αλλα λεω ας μην δωσω πολλα προσωπικα στοιχεια:-D

Γνωριζω καποιον που τον ελεγαν ρουλη μικρο,κ του εχει μεινει 65χρ.οποτε προσοχη λιγο στα υποκοριστικα

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...