Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

2 χρονων και θελει μονο γαλα...


Recommended Posts

και ψωμι. Αρνηται να φαει το μεσημεριανο του. Μετα φυσικα πειναει αλλα ουτε λογος για φρουτα. Αν ητνα στο χερι του θα ετρωγε μονο ψωμι και γαλα. Να τον αφησω (και να γλυτωσω και το μαγειρεμα?)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δυστυχώς την περάσαμε και εμείς αυτή τη φάση από τα 2 μέχρι τα 3...είναι πάρα πολύ δύσκολα...όχι όμως γάλα συνέχεια αν το παιδί δεν τρώει και άλλες τροφές θα του προκαλέσει σίγουρα έλλειψη σιδήρου εμείς κάναμε σιδηροπυνική αναιμία...

Αυτό που προτείνω εγώ ( δυστυχώς αργησα πολύ να το εφαρμόσω ) καταρχήν βάζεις στο μυαλό σου ότι αυτό που θα κάνεις είναι για το καλό του..το καρφώνεις στο μυαλό σου αυτό γιατί θα περάσεις δύσκολες στιγμές..

όταν πεινάει θα ζητάει γάλα ή ψωμί εσύ θα λες " φάε λίγο από το φαί σου και μετά θα σου δώσω όσο ψωμάκι θες" και θα το εφαρμόσεις, να ξες θα κλαίει και θα χτυπιέται..εγώ πάντως αυτή τη διαδικασία την είχα αναθέσει στο σύζηγο..

Σου εύχομαι να μην δυσκολέυτείς όσο εγώ...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Πόσες ημέρες έχει να φάει κάτι άλλο; Ο δικός μου σε αυτή την ηλικία μπορούσε να περάσει και εβδομάδα ολόκληρη μόνο με γάλα και ελάχιστη στερεά τροφή (δυο κουταλιές σούπα για παράδειγμα). Είχα ρωτήσει τον παιδίατρο και μου είχε απαντήσει "άστον θα φάει". Όντως έτσι έκανε. Πέρσι το καλοκαίρι δεν έφαγε ούτε ένα φρούτο, επί τρεις μήνες. Ρώτησα πάλι τον παιδίατρο και πάλι το ίδιο μου είπε "άστον θα φάει". Όντως από Σεπτέμβριο άρχισε να τρώει πάλι φρούτα. Προβλήματα υγείας ευτυχώς δεν είχαμε. Η γνώμη μου είναι προσπάθησε να το αντιμετωπίσεις χωρίς άγχος.

etCDp3.png hk8kp3.png

 

Η μαμά του Ευριπίδη και της Ιφιγένειας

Link to comment
Share on other sites

Εδω ειναι το θεμα. Δεν μενει τελειως νηστικος αλλα τρωει βλακιες. Χτες ας πουμε εφαγε μερικες κουταλιες φασολια για μεσημερι και το βραδυ εφαγε απο το πιατο του πατερα του κοτοπουλο και φασολια. Στα ενδιαμεσα ειχε φαει ψωμι και το απογευμα. Τρωει πατατακια σκολοατιτσες αλμυρα μπισκοτα. Γνικως ζηταει συνεχια φαγητο αλλα δεν καθετε να φαει και προτιμαει ψωμι ακομη και απο το κεικ..

Ομως το μεσημερι ειναι δραμα γιατι απογουτευομαι. Σημερα του ειχα φτιαξει ομελετα με τυρι και δεν ηθελε να την βαλει καν στο στομα του. Τωρα ξυπνησε και πιναει (ηπιε 120ml γαλα το μεσημερι).

Η παιδιατρος μου ειπε να μην του δινω κατι ιδιετερο αν δεν τρωει το φαγητο του αλλα δεν μπορω να τον βαζω και για υπνο νηστικο. Ουτε βεβαια μπορω να τον αναγκασω να φαει φαγητο (το προσπαθησα αλλα δεν..). Γαλα ομως δεν εχει προβλημα να πιει..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο Ευριπίδης ζητάει πολλές φορές φαγητό όταν απλά θέλει την προσοχή μας. Έχω προσέξει ότι σοκολάτες, μπισκότα κλπ. ζητάει όταν είμαι απασχολημένη με κάτι άλλο για πολλή ώρα. Αν σταματήσω αυτό που κάνω και του πω "θες να παίξουμε;" δεν επιμένει για σοκολάτα. Δεν λέω ότι είναι το ίδιο, απλά μήπως ενοχλεί κάτι το γιο σου και του "βγαίνει" στο θέμα του φαγητού;

etCDp3.png hk8kp3.png

 

Η μαμά του Ευριπίδη και της Ιφιγένειας

Link to comment
Share on other sites

σορι που στο λεω ετσι,αλλα τα πατατακια κ τις σοκολατιτσες που τις βρισκει???ειναι φυσικο αφου τρωει τετοια να μη θελει φαι,γιατι ειναι πολυ εντονες οι γευσεισ κ το φαγητο του φαινεται ανοστο.σταματα να του δινεις τετοια κ γινε λιγο αυστηρη,χωρις να μαλωνεις μαζι του,γιατι θα πεισμωσει.επεμεινε στο φαγητο που εχεις υπολογισει γι αυτομν κ μη του δινεις κατι αλλο αν δεν το φαει.χωρις ξυλο ομως,γιατι θα το παρει απο φοβο.κανονισε να τρωτε κ εσεις το ιδιο.αν σας βλεπει να τρωτε σουβλακια κ πιτσες,το ιδιο θα ζητησει κ αυτο.τουλαχιστο στα δικα μου επιασε που τωρα πια τρωνε κουνουπιδι βραστο με λεμονιγια απογευματινο.μεχρι μπαμιες τρωνε,κεικ καροτου κλπ

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ 2.11.06 ΒΕΝΕΤΙΑ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟΥ 18.12.07 ΕΦΡΑΙΜ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 11.04.09

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 3.09.10 Κ ΘΗΛΑΖΕΙ......

Link to comment
Share on other sites

σορι που στο λεω ετσι,αλλα τα πατατακια κ τις σοκολατιτσες που τις βρισκει???ειναι φυσικο αφου τρωει τετοια να μη θελει φαι,γιατι ειναι πολυ εντονες οι γευσεισ κ το φαγητο του φαινεται ανοστο.σταματα να του δινεις τετοια κ γινε λιγο αυστηρη,χωρις να μαλωνεις μαζι του,γιατι θα πεισμωσει.επεμεινε στο φαγητο που εχεις υπολογισει γι αυτομν κ μη του δινεις κατι αλλο αν δεν το φαει.χωρις ξυλο ομως,γιατι θα το παρει απο φοβο.κανονισε να τρωτε κ εσεις το ιδιο.αν σας βλεπει να τρωτε σουβλακια κ πιτσες,το ιδιο θα ζητησει κ αυτο.τουλαχιστο στα δικα μου επιασε που τωρα πια τρωνε κουνουπιδι βραστο με λεμονιγια απογευματινο.μεχρι μπαμιες τρωνε,κεικ καροτου κλπ

εεεε να σου πω την αληθεια συμφωνω και γω οτι αυτο ειναι το καλυτερο!καλυτερα να αποφευγεις τα αχρηστα πραγματα.....

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι οτι το "μαμ" ειναι μια απο τις βασικες του λξεις (ειναι 22 μηνων) και το λεει και οταν βαριεται. Προφανως τα πατατακια και τισ σοκολατες τα τρωει οταν βλεπει εμας να τρωμε...

Το θεμα ειναι οτι και τιποτα να μην του δωσω και να επιμεινω στο μεσημεριανο το απογευμα δεν το τρωει.

Link to comment
Share on other sites

το απογευμα δινω γιαουρτι με φρουτα,η κουλουρακια με χυμο πορτοκαλι,η σκετο γιαουρτι(advance)η μια μπαρα δημητριακων χωρις σοκολατα,η παγωτο (ενα καθε 10 μερες περιπου) παιδικο,η ποπ κορν σπιτικο με ελαιολαδο αντι βουτυρο κ πολυ λιγο αλατι,η τοστακι με μαυρο ψωμι τυρι κ γαλοπουλα.βοηθαει πολυ αν εχεισ εβδομαδιαιο προγραμμα.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ 2.11.06 ΒΕΝΕΤΙΑ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟΥ 18.12.07 ΕΦΡΑΙΜ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 11.04.09

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 3.09.10 Κ ΘΗΛΑΖΕΙ......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το απογευμα δινω γιαουρτι με φρουτα,η κουλουρακια με χυμο πορτοκαλι,η σκετο γιαουρτι(advance)η μια μπαρα δημητριακων χωρις σοκολατα,η παγωτο (ενα καθε 10 μερες περιπου) παιδικο,η ποπ κορν σπιτικο με ελαιολαδο αντι βουτυρο κ πολυ λιγο αλατι,η τοστακι με μαυρο ψωμι τυρι κ γαλοπουλα.βοηθαει πολυ αν εχεισ εβδομαδιαιο προγραμμα.

 

Απο ολα αυτα μονο την πορτοκαλαδα πινει. Του εφτιαξα τοστ και δεν το δοκιμασε καν. Το γιαουρτι το εκοψε εδω και καιρο. Μπαρα δημητριακων και ποπ κορν φοβαμαι να του δωσω ακομη μηπως και πνιγει

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι οτι το "μαμ" ειναι μια απο τις βασικες του λξεις (ειναι 22 μηνων) και το λεει και οταν βαριεται. Προφανως τα πατατακια και τισ σοκολατες τα τρωει οταν βλεπει εμας να τρωμε...

Το θεμα ειναι οτι και τιποτα να μην του δωσω και να επιμεινω στο μεσημεριανο το απογευμα δεν το τρωει.

Είναι φυσιολογικό για ένα παιδί (αλλά και για έναν ενήλικα) να παραλείψει ένα γεύμα γιατί δεν πεινάει και τόσο. Ωστόσο, θα το αναπληρώσει αργά ή γρήγορα όταν η πείνα που είναι κάτι φυσιολογικό χτυπήσει!

Ο μικρός σου παραλείπει έτσι το μεσημεριανό π.χ. αλλά αφού ικανοποιεί την πείνα του το απόγευμα με σοκολάτες και πατατάκια δεν πρόκειται να ζητήσει ποτέ να φάει κανονικό φαγητό. Και μετά από αρκετές επαναλήψεις αυτό γίνεται ρουτίνα.

Αυτή τη στιγμή που του έχει γίνει συνήθεια προσπάθησε να εξαφανίσεις το junk food από το σπίτι σου για να μπορέσεις να βάλεις το παιδί σου σε κάποιο πρόγραμμα πάλι.

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

το απογευμα δινω γιαουρτι με φρουτα,η κουλουρακια με χυμο πορτοκαλι,η σκετο γιαουρτι(advance)η μια μπαρα δημητριακων χωρις σοκολατα,η παγωτο (ενα καθε 10 μερες περιπου) παιδικο,η ποπ κορν σπιτικο με ελαιολαδο αντι βουτυρο κ πολυ λιγο αλατι,η τοστακι με μαυρο ψωμι τυρι κ γαλοπουλα.βοηθαει πολυ αν εχεισ εβδομαδιαιο προγραμμα.

ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ.ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΑ ΙΔΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.ΠΡΟΣΘΕΣΕ ΚΑΙ ΤΟ ΡΥΖΟΓΑΛΟ ΠΟΥ ΤΗς ΦΤΙΑΧΝΩ ΕΓΩ!

Link to comment
Share on other sites

ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ.ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΑ ΙΔΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.ΠΡΟΣΘΕΣΕ ΚΑΙ ΤΟ ΡΥΖΟΓΑΛΟ ΠΟΥ ΤΗς ΦΤΙΑΧΝΩ ΕΓΩ!
κι εγω φτιαχνω ρυζογαλο αλλα οχι συχνα γιατι ο δημητρης στουμπωνει.καμια φορα τους δινω σπανακοπιτα...

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ 2.11.06 ΒΕΝΕΤΙΑ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟΥ 18.12.07 ΕΦΡΑΙΜ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 11.04.09

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 3.09.10 Κ ΘΗΛΑΖΕΙ......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είναι φυσιολογικό για ένα παιδί (αλλά και για έναν ενήλικα) να παραλείψει ένα γεύμα γιατί δεν πεινάει και τόσο. Ωστόσο, θα το αναπληρώσει αργά ή γρήγορα όταν η πείνα που είναι κάτι φυσιολογικό χτυπήσει!

Ο μικρός σου παραλείπει έτσι το μεσημεριανό π.χ. αλλά αφού ικανοποιεί την πείνα του το απόγευμα με σοκολάτες και πατατάκια δεν πρόκειται να ζητήσει ποτέ να φάει κανονικό φαγητό. Και μετά από αρκετές επαναλήψεις αυτό γίνεται ρουτίνα.

Αυτή τη στιγμή που του έχει γίνει συνήθεια προσπάθησε να εξαφανίσεις το junk food από το σπίτι σου για να μπορέσεις να βάλεις το παιδί σου σε κάποιο πρόγραμμα πάλι.

 

Δεν του δινω συστηματικα πατατακια. Τον εχω 2 ωρες ολο μαμ και μαμ και να μην τρωει τιποτα και οταν ερθει ο πατερας του αν ανοιξει πατατακια να φαει...

Link to comment
Share on other sites

..ειναι μια καλη ευκαιρια να αλλαξετε κι εσεις τον τροπο διατροφης σας.κι εμεις οταν ειμασταν οι δυο μας,ειμασταν σαβουροφαγοι.οταν κανεις παιδια ομως,εισαι υποχρεωμενη να κανεις τα παντα για να τα μεγαλωσεις σωστα.οποτε αναγκαστικα αλλαζεις καποια πραγματα στη ζωη σου..κ τις πιο πολλες φορες ειναι κ για σενα το καλο,αφου αλλαζοντας τη διατροφη σου,θα νιωσεις καλυτερα κ θ' αυξηθουν κ οι αντοχες σου.ασε που ειναι πιο φθηνο τελικα,αν σκεφτεις ποσα χαλας.κ δεν σου λεω να στερηθεις..πολυ φτηνοτερο απο ενα σακοιλακι τσιπς,αλλα ξερω ακριβως πως φτιαχτηκε.καποιες φορες βαζω πατατες κ αλλα λαχανικα,καροτο,κολοκυθι,πατζαρι κλπ τα κοβω φετες λεπτες(εχω εξαρτημα στο μιξερ μου,αλλα υπαρχουν στο εμποριο κ τριφτες που κοβουν λεπτες φετες) τα αλειφω με ελαιολαδο κ ψηνω σε δυνατο φουρνο.κ λιγοτερο αλατι εχουν, κ τα παιδια ειναι ευχαριστημενα γιατι εφαγαν τσιπς,κ εγω ησυχη γιατι οπως κ να το κανεις,μ,αυτο τον τροπο δεν χανονται οι βιταμινες κ σιγουρα ειναι καλυτερα απο τα τσιπς.μη περιμενεις απο μονο του το παιδι να μαθει να τρωει σωστα,πρεπει να το μαθεις εσυ.κ αυτο δυστυχως δε γινεται αν εσυ η ιδια τρως σκουπιδια.δε σε μαλωνω,προσπαθω να σου δωσω λυση.διαφορετικα δεν πρεπει να παραπονιεσαι οτι δεν τρωει.μπορω να σου δωσω ιδεες αν θες κ συνταγες κ κολπα,απο την εμπειρια τη δικια μου.θελει επιμονη κ υπομονη ομως

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ 2.11.06 ΒΕΝΕΤΙΑ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟΥ 18.12.07 ΕΦΡΑΙΜ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 11.04.09

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 3.09.10 Κ ΘΗΛΑΖΕΙ......

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω ομως να παιζω και ξυλο καθε μερα. Σημερα προσπαθησα να του βαλω το φαγητο στο στομα αλλα φυσικα το εφτυσε.. :'(

 

Συγνώμι έγραψα εγώ πουθενά για ξύλο....προς Θεού...:shock::shock::shock:

και αυτό που λες " του έβαλα φαγητό στο στόμα" δεν είναι καθόλου σωστό....

Αυτά που σου έγραψα τα έγραψα γιατί τα έζησα στο πετσί μου για έναν ολόκληρο χρόνο...εγώ να δεις τί τρικ δοκίμσα...

Για τα φρούτα μπορείς να πάρεις έναν αποχυμωτή και να του κάνεις χυμό με φρέσκα φρούτα..

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

βρε παιδιά! βγάλτε το πλαστικό φαγητό έξω απ' τη ζωή σας και τον οργανισμο σας! όλη αυτή η μεταλλαγμένη πατάτα... να τρώει 2χρονο παιδάκι πατατάκια? δλδ όταν πάει δημοτικό, που εκεί αρχίζει και χάνεται λίγο η μπάλα αν δεν έχει αποκτήσει σωστές διατροφικές συνήθειες από μικρο, τι θα τρώει? Τι θα αγοράζει από το κυλικείο?... το 'χεις σκεφτεί ποτέ? Και τον λυπάσαι να πάει για ύπνο νηστικός (που δεν είναι νηστικός τελικά...) και δεν τον λυπάσαι να τον ταϊζεις τα ορυκτέλαια μέσα στα οποία τηγανίζουν τα πατατάκια??.... Μη με παρεξηγήσεις. Φιλικά στα λέω, αλλάξτε διατροφικές συνήθειες στο σπίτι σας όσο ακόμα είναι νωρίς....

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα με το γαλα αφορά και εμας αλλά πλέον εχει πάρει ανησυχητικές διαστάσεις...

Καταναλώνει 1 εβαπορέ την ημέρα και πολλές φορές στο τελευταίο γάλα της ημέρας ανοίγουμε και άλλο εβαπορέ...έχει ΕΞΑΡΤΗΣΗ με το εβαπορέ και δεν θελει με τιποτα να δει το φρέσκο...

Πινει ΟΟΟΟΛΗ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ γάλα αλλά τρωει και αλλά πράγματα (κανονικό φαγητο στο σχολειο...ειναι 4 ετων...)

Κάθε 3 και λίγο...γάλα μεχρι που κάναμε πως δεν τον ακουγαμε (αδιαφορουσαμε συνειδητά μηπως το ξεχάσει...) και μας εκανε το κορυφαιο...

-Εεεε αφου δεν μπυ φτιάχνεται...δεν σας εχω αναγκη...θα φτιάξω μονος μου...(και πήρε σκαμνάκι και εφτιαξε μονος του γάλα...) :shock:

Ο γιατρος λέει πως κανονικά πρεπει να πινει 250 γρμ το πρωι και αλλα 250 γρμ το βράδυ...και οτι το πολύ γάλα προκαλει ανεμια ...

Με απασχολει πολύ...ολο νερομενα γάλατα του δεινουμε

Τι ωραιο να εισαι μανουλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα με το γαλα αφορά και εμας αλλά πλέον εχει πάρει ανησυχητικές διαστάσεις...

Καταναλώνει 1 εβαπορέ την ημέρα και πολλές φορές στο τελευταίο γάλα της ημέρας ανοίγουμε και άλλο εβαπορέ...έχει ΕΞΑΡΤΗΣΗ με το εβαπορέ και δεν θελει με τιποτα να δει το φρέσκο...

Πινει ΟΟΟΟΛΗ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ γάλα αλλά τρωει και αλλά πράγματα (κανονικό φαγητο στο σχολειο...ειναι 4 ετων...)

Κάθε 3 και λίγο...γάλα μεχρι που κάναμε πως δεν τον ακουγαμε (αδιαφορουσαμε συνειδητά μηπως το ξεχάσει...) και μας εκανε το κορυφαιο...

-Εεεε αφου δεν μπυ φτιάχνεται...δεν σας εχω αναγκη...θα φτιάξω μονος μου...(και πήρε σκαμνάκι και εφτιαξε μονος του γάλα...) :shock:

Ο γιατρος λέει πως κανονικά πρεπει να πινει 250 γρμ το πρωι και αλλα 250 γρμ το βράδυ...και οτι το πολύ γάλα προκαλει ανεμια ...

Με απασχολει πολύ...ολο νερομενα γάλατα του δεινουμε

 

καλησπερα..το ιδιο κ τα δικα μου παιδια,τα δυο "μεγαλα" δηλαδη.απο ενα λιτρο την ημερα,βεβαια πινουν φρεσκο,χωρις προτιμηση στη μαρκα.πινουν 250 το πρωι,αλλα 250 το μεσημερι κ 500 το βραδυ.κ ισως ενδιαμεσα ζητησουν κ αλλο λιγο.ο δικος μου παιδιατρος ειπε οτι αναιμια προκαλει το γαλα οταν λαμβανεται ως αποκλειστικη τροφη μετα τον 7 μηνα.αφου ο μικρουλης τρωει κ αλλα πραγματα(συγκεκριμενα μου ειχε πει να δινω το γαλα αφου φανε το κανονικο γευμα)δεν εχεις λογο ν ανησυχεις,συμφωνα με τον παιδιατρο μου παντα.βεβαια δεν εχω αντιμετωπισει το να μη τρωει ενα παιδι να δω τι θα εκανα σ αυτη την περιπτωση,αλλα πιστευω οτι ειναι οπως το μαθεις το παιδι.κ μη φανταστεις τιποτα χοντρα παιδια.η μαμα ναι,μετα τις τρεις εγκυμοσυνες.τα παιδια ομως οχι.ο δημητρης στους 31 μηνες ειναι 17 κιλα με 103 εκ υψος κ η βενετια στους 18 μηνες ειναι 12 κιλα με 84 εκ υψος.κ τρωνε τα παντα...μην ανησυχεις για το γαλα,αλλες μαμαδες παρακαλανε να εχουν την τυχη μας...

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ 2.11.06 ΒΕΝΕΤΙΑ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟΥ 18.12.07 ΕΦΡΑΙΜ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 11.04.09

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 3.09.10 Κ ΘΗΛΑΖΕΙ......

Link to comment
Share on other sites

Παντως η παιδιατρος μου ειπε να τον αφησω 2-3 μερες νηστικο για να μαθει να τρωει. Δηλαδη αν δεν φαει το φαγητο του να μην του δωσω ψωμι ή γαλα αλλα μονο φρουτα και λαχανικα... Θα δουμε πως θα παρει

Link to comment
Share on other sites

Παντως η παιδιατρος μου ειπε να τον αφησω 2-3 μερες νηστικο για να μαθει να τρωει. Δηλαδη αν δεν φαει το φαγητο του να μην του δωσω ψωμι ή γαλα αλλα μονο φρουτα και λαχανικα... Θα δουμε πως θα παρει

δυσκολα στην αρχη,θελει υπομονη κ κολπα για να το κοροιδευεις κ αποφασιστηκοτητα κ κυριως κουραγιο απο σας μιας κ θα πρεπει να κοψετε τα σκουπιδια μπροστα του.γιατι αλλιως θα γκρινιαζει οταν σας βλεπει κ καποια στιγμη θα του δωσεις για να σταματησει..παντως στη διαθεση σου,αν θες βοηθεια με το προγραμμα η συνταγες για να τρωει τα παντα χωρις φασαριες..τουλαχιστο ο,τι ειχε αποτελεσμα σ εμενα...αν ο μικρος καταλαβει οτι σοβαρολογεις κ οτι αν δε φαει αυτο που εχει,δεν εχει τιποτα αλλο,θα φαει καποια στιγμη.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ 2.11.06 ΒΕΝΕΤΙΑ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟΥ 18.12.07 ΕΦΡΑΙΜ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 11.04.09

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 3.09.10 Κ ΘΗΛΑΖΕΙ......

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...