Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΤΣΜΕΔΕ και καισαρικη


Recommended Posts


Διαφημίσεις


http://www.tsmede.gr/indexx.asp?page=2

12. Επίδομα Τοκετού

12.1. Ομαλή Κύηση, Φυσιολογικός Τοκετός:

Ο ΚΥΤ δεν καλύπτει τις εξετάσεις, τα φάρμακα και τις επισκέψεις σε γιατρούς κατά τη διάρκεια της κυήσεως, αν η κύηση εξελίσσεται ομαλά. Επίσης δεν καλύπτει τα έξοδα νοσηλείας για φυσιολογικό τοκετό. Χορηγεί μόνο το επίδομα φυσιολογικού τοκετού, το οποίο ανέρχεται σήμερα στα 1760,82 ΕΥΡΩ.

Σημειώνουμε πως το επίδομα χορηγείται μόνο στις μητέρες που είναι ασφαλισμένες οι ίδιες στον ΚΥΤ άμεσα ή έμμεσα (λόγω π.χ. του συζύγου τους).

Για την είσπραξη του επιδόματος τοκετού, απαιτούνται:

· Βεβαίωση της Κλινικής ή του Νοσοκομείου

· Βιβλιάριο της μητέρας

· Ληξιαρχική πράξη γεννήσεως του παιδιού

· Υπεύθυνη δήλωση του Ν.1599/86.

Δεν απαιτείται η προσκόμιση αποδείξεων δαπανών.

 

12.2. Καισαρική Τομή

Σε περίπτωση καισαρικής τομής, η βεβαίωση της Κλινικής ή του Νοσοκομείου πρέπει να προσκομίζεται στον ΚΥΤ εντός τριών ημερών. Μετά τη έξοδο από την Κλινική ή το Νοσοκομείο, τα δικαιολογητικά της προηγούμενης περίπτωσης αλλά και τα δικαιολογητικά δαπανών νοσηλείας (αποδείξεις, τιμολόγια φαρμάκων, αμοιβή γιατρού κ.λ.π.) προσκομίζονται στον ΚΥΤ προκειμένου να εισπράξει η ασφαλισμένη τόσο το τμήμα των δαπανών που δικαιολογείται με βάση το τιμολόγιο του Δημοσίου, όσο και το υπόλοιπο του επιδόματος τοκετού που απομένει αφού αφαιρεθεί από τα 1760,82 ΕΥΡΩ το ποσό που εγκρίθηκε για νοσηλεία.

12.3. Ανώμαλη Κύηση

Στην περίπτωση αυτή, μόλις εμφανιστεί πρόβλημα, υποβάλλεται στον ΚΥΤ σχετική γνωμάτευση του θεράποντα γιατρού. Στη συνέχεια, όλα τα δικαιολογητικά δαπανών φυλάσσονται και υποβάλλονται μετά τον τοκετό ή γενικά μετά το τέλος της κύησης στον ΚΥΤ, προκειμένου να εγκριθεί το τμήμα των δαπανών που δικαιολογείται σύμφωνα πάντα με το τιμολόγιο του Δημοσίου. Το επίδομα τοκετού χορηγείται ολόκληρο αν ο τοκετός είναι φυσιολογικός ή ακολουθείται η διαδικασία της προηγούμενης περίπτωσης, αν γίνει καισαρική τομή.

 

 

καλύτερα πάρτους τηλέφωνο (το ποσό έχει αλλάξει είναι 2500)

 

 

με το καλό κοπελιά:-D

Link to comment
Share on other sites

Ο Οδηγός του ΤΣΜΕΔΕ στα αριστερά είναι παλιός.

Στο link που έβαλε το νούφαρο αν πας στο Επίδομα Τοκετού λέει τα παρακάτω :

 

 

Επίδομα Τοκετού

 

Τα απαιτούμενα δικαιολογητικά για την είσπραξη του επιδόματος τοκετού

 

(ΕΥΡΩ 2.500,00 για γεννήσεις από 23 Μαΐου 2005) είναι τα ακόλουθα:

 

 

 

• Βεβαίωση της Κλινικής ή του Νοσοκομείου

 

* Το λευκό πρωτότυπο στέλεχος με πρωτότυπη σφραγίδα και υπογραφή

 

• Βιβλιάριο Υγείας της συζύγου / μητέρας

 

• Πρωτότυπη ληξιαρχική πράξη γεννήσεως του παιδιού

 

• Υπεύθυνη Δήλωση του Νόμου 1599/86 που υπογράφεται από την μητέρα στην περίπτωση άμεσου ή έμμεσου μέλους ή και από τον σύζυγο στην περίπτωση του έμμεσου μέλους.

 

 

 

Για άμεσο μέλος, η μητέρα θα πρέπει να αναγράφει ότι δεν δικαιούται επιδόματος τοκετού από άλλο Δημόσιο Ασφαλιστικό Οργανισμό. Επίσης ότι δεν θα χρησιμοποιήσει τα δικαιολογητικά δαπανών τοκετού που βρίσκονται στα χέρια της, για το μέχρι του από του Κλάδου καταβληθέντος ποσού, για έκπτωση φόρου εισοδήματος στη Οικονομική Εφορία». Για έμμεσο μέλος, «καμία μεταβολή δεν επήλθε για το δικαίωμα υπαγωγής ως έμμεσου μέλους της συζύγου μου και επομένως αυτή δεν δικαιούται επιδόματος τοκετού από άλλο Δημόσιο Ασφαλιστικό Οργανισμό. Επίσης δηλώνω υπεύθυνα ότι δεν θα χρησιμοποιήσει τα δικαιολογητικά δαπανών τοκετού που βρίσκονται στα χέρια μου, για το μέχρι του από του Κλάδου καταβληθέντος ποσού, για έκπτωση φόρου εισοδήματος

 

στην Οικονομική Εφορία».

 

 

 

Το επίδομα τοκετού καταβάλλεται σε άμεσα ή έμμεσα ασφαλισμένα μέλη. Σε περίπτωση που η σύζυγος είναι ασφαλισμένη σε άλλο ασφαλιστικό φορέα, το επίδομα τοκετού θα ληφθεί από αυτόν τον ασφαλιστικό φορέα και όχι από τον Κ.Υ.Τ. ανεξάρτητα αν ο σύζυγος είναι ασφαλισμένος σε αυτόν. Η είσπραξη γίνεται αυθημερόν από το ίδιο τον ασφαλισμένο ή από κάποιο συγγενικό ή οικείο πρόσωπο που θα πρέπει να έχει εξουσιοδότηση θεωρημένη για το γνήσιο της υπογραφής από την Αστυνομία, Δημόσια Αρχή ή Κ.Ε.Π (Κέντρο Εξυπηρέτησης Πολιτών). Και στις δύο περιπτώσεις απαιτείται αστυνομική ταυτότητα του ασφαλισμένου ή του εξουσιοδοτούμενου.

 

Οι εξετάσεις που αφορούν παρακολούθηση φυσιολογικής κύησης και οι επισκέψεις στον γυναικολόγο κατά την διάρκεια της φυσιολογικής κύησης συμπεριλαμβάνονται στο επίδομα τοκετού.

 

Μόνο σε περιπτώσεις επιπλοκών κύησης καλύπτονται οι αντίστοιχες εξετάσεις που αιτιολογούνται από συνοδευτικό ιατρικό σημείωμα θεράποντος ιατρού.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω. Βασικα αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι αν σε περιπτωση καισαρικης το ΤΣΜΕΔΕ καλυπτει μερος της νοσηλιας/επεμβασης και δινει και το επιδμα τοκετου ή το εγιστο ποσο που δινει ειναι τα 2500 ασχετα με τον τροπο τοκετου

Link to comment
Share on other sites

Το συνολικό ποσό που δινει είναι 2500? άσχετα αν θα κάνεις φυσιολογικό ή καισαρική ή θα πας σε δημόσιο ή ιδιωτικό μαιευτήριο. Εγώ πήρα 2500 με καισαρική σε ιδιωτικό. Το υπόλοιπο ποσό από αυτά που θα πληρώσεις στην κλινική θα τα βάλεις στη δήλωσή σου. Αν είσαι άμεσα ασφαλισμένη, έχεις μειωμένες εισφορές για ένα χρόνο μετά τη γέννα.

ΠΕΡΙΚΛΗΣ 29-06-2008

ΣΠΥΡΟΣ 15-11-2009

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να συμπληρώσω ότι και μισθωτή να είσαι γίνεται η έκπτωση στις εισφορές του μισθωτού. Εγώ που είμαι στο δημόσιο μου είπαν από το λογιστήριο ότι δικαιούμαι την έκπτωση κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν παίζει ρόλο αν είσαι άνεργη. Αν είσαι κανονικά γραμμένη στο ΤΣΜΕΔΕ και στο ΤΕΕ και πληρώνεις τις εισφορές σου, δικαιούσαι τα πάντα.

ΠΕΡΙΚΛΗΣ 29-06-2008

ΣΠΥΡΟΣ 15-11-2009

Link to comment
Share on other sites

Ακομη και μειωση στις εισφορες? Πρεπει να κανω κατι γιαυτο? Γιατι την προηγουμενη φορα δεν νομιζω να πληρωσα λιγοτερα. Ξερετε αν εχει να κανει με το γεγονος οτι εχω ασφαλισει εγω τον μικρο και οχι ο πατερας του?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπορείς να πάρεις τηλέφωνο στο ΤΣΜΕΔΕ, τμήμα εισφορών, τηλ. 210-3740138. Σήκωσαν το τηλέφωνο αμέσως :D:D:D και η εξυπηρέτηση ήταν άμεση.

 

Θαυμα! Θαυμα! Ε? Θα περασω ουτως ή αλλως απο το ΤΣΜΕΔΕ και θα τους ρωτησω

Link to comment
Share on other sites

Ο νόμος που το λέει είναι ο Ν. 3655/2008 στην παράγραφο 2 του άρθρου 141 ο οποίος ξεκίνησε να ισχύει την ημέρα έκδοσής του σε ΦΕΚ δηλαδή στις 3-4-2008. Αν το πρώτο σου παιδί το γέννησες τον Απρίλιο του 2007 ή αργότερα δικαιούσαι επιστροφή χρημάτων. Δεν παίζει ρόλο που είναι ασφαλισμένο το παιδί. Καλή συνέχεια !

Link to comment
Share on other sites

Ο νόμος που το λέει είναι ο Ν. 3655/2008 στην παράγραφο 2 του άρθρου 141 ο οποίος ξεκίνησε να ισχύει την ημέρα έκδοσής του σε ΦΕΚ δηλαδή στις 3-4-2008. Αν το πρώτο σου παιδί το γέννησες τον Απρίλιο του 2007 ή αργότερα δικαιούσαι επιστροφή χρημάτων. Δεν παίζει ρόλο που είναι ασφαλισμένο το παιδί. Καλή συνέχεια !

 

Το 2007 ή το 2008?

Link to comment
Share on other sites

Αφού γέννησες Ιούλιο του 2007 σημαίνει ότι συμπληρώνεις 12μηνο τον Ιούλιο του 2008. Οπότε από τον Απρίλιο του 2008 μέχρι τον Ιούλιο του 2008 (4 μήνες) δικαιούσαι επιστροφή χρημάτων.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...
http://www.tsmede.gr/indexx.asp?page=2

12. Επίδομα Τοκετού

12.1. Ομαλή Κύηση, Φυσιολογικός Τοκετός:

Ο ΚΥΤ δεν καλύπτει τις εξετάσεις, τα φάρμακα και τις επισκέψεις σε γιατρούς κατά τη διάρκεια της κυήσεως, αν η κύηση εξελίσσεται ομαλά. Επίσης δεν καλύπτει τα έξοδα νοσηλείας για φυσιολογικό τοκετό. Χορηγεί μόνο το επίδομα φυσιολογικού τοκετού, το οποίο ανέρχεται σήμερα στα 1760,82 ΕΥΡΩ.

Σημειώνουμε πως το επίδομα χορηγείται μόνο στις μητέρες που είναι ασφαλισμένες οι ίδιες στον ΚΥΤ άμεσα ή έμμεσα (λόγω π.χ. του συζύγου τους).

Για την είσπραξη του επιδόματος τοκετού, απαιτούνται:

· Βεβαίωση της Κλινικής ή του Νοσοκομείου

· Βιβλιάριο της μητέρας

· Ληξιαρχική πράξη γεννήσεως του παιδιού

· Υπεύθυνη δήλωση του Ν.1599/86.

Δεν απαιτείται η προσκόμιση αποδείξεων δαπανών.

 

12.2. Καισαρική Τομή

Σε περίπτωση καισαρικής τομής, η βεβαίωση της Κλινικής ή του Νοσοκομείου πρέπει να προσκομίζεται στον ΚΥΤ εντός τριών ημερών. Μετά τη έξοδο από την Κλινική ή το Νοσοκομείο, τα δικαιολογητικά της προηγούμενης περίπτωσης αλλά και τα δικαιολογητικά δαπανών νοσηλείας (αποδείξεις, τιμολόγια φαρμάκων, αμοιβή γιατρού κ.λ.π.) προσκομίζονται στον ΚΥΤ προκειμένου να εισπράξει η ασφαλισμένη τόσο το τμήμα των δαπανών που δικαιολογείται με βάση το τιμολόγιο του Δημοσίου, όσο και το υπόλοιπο του επιδόματος τοκετού που απομένει αφού αφαιρεθεί από τα 1760,82 ΕΥΡΩ το ποσό που εγκρίθηκε για νοσηλεία.

12.3. Ανώμαλη Κύηση

Στην περίπτωση αυτή, μόλις εμφανιστεί πρόβλημα, υποβάλλεται στον ΚΥΤ σχετική γνωμάτευση του θεράποντα γιατρού. Στη συνέχεια, όλα τα δικαιολογητικά δαπανών φυλάσσονται και υποβάλλονται μετά τον τοκετό ή γενικά μετά το τέλος της κύησης στον ΚΥΤ, προκειμένου να εγκριθεί το τμήμα των δαπανών που δικαιολογείται σύμφωνα πάντα με το τιμολόγιο του Δημοσίου. Το επίδομα τοκετού χορηγείται ολόκληρο αν ο τοκετός είναι φυσιολογικός ή ακολουθείται η διαδικασία της προηγούμενης περίπτωσης, αν γίνει καισαρική τομή.

 

 

καλύτερα πάρτους τηλέφωνο (το ποσό έχει αλλάξει είναι 2500)

 

 

με το καλό κοπελιά:-D

καλημέρα σε όλες και όλους!ειμαι καινουργιο μέλος στο foroum αν και το παρακολουθώ συχνά!επειδή δεν κατάλαβα τα παραπάνω, αν γεννήσεις με καισαρική τομή παίρνεις παραπάνω χρήματα ή λιγότερα? εγώ γέννησα πριν 2 χρόνια με καισαρική και πήρα 2500 ?.τα 1760 ? τι είναι?

:confused:

Link to comment
Share on other sites

Το συνολικό ποσό που δινει είναι 2500? άσχετα αν θα κάνεις φυσιολογικό ή καισαρική ή θα πας σε δημόσιο ή ιδιωτικό μαιευτήριο. Εγώ πήρα 2500 με καισαρική σε ιδιωτικό. Το υπόλοιπο ποσό από αυτά που θα πληρώσεις στην κλινική θα τα βάλεις στη δήλωσή σου. Αν είσαι άμεσα ασφαλισμένη, έχεις μειωμένες εισφορές για ένα χρόνο μετά τη γέννα.

Αυτό μόνο αν είσαι 35 χρονών ή έχεις κλείσει 5ετία στο ΤΣΜΕΔΕ!αν είσαι πχ 26 με 3 χρόνια στο τσμεδε όπως ήμουν εγώ πληρώνεις κανονικά και με το νόμο!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ο νόμος που το λέει είναι ο Ν. 3655/2008 στην παράγραφο 2 του άρθρου 141 ο οποίος ξεκίνησε να ισχύει την ημέρα έκδοσής του σε ΦΕΚ δηλαδή στις 3-4-2008. Αν το πρώτο σου παιδί το γέννησες τον Απρίλιο του 2007 ή αργότερα δικαιούσαι επιστροφή χρημάτων. Δεν παίζει ρόλο που είναι ασφαλισμένο το παιδί. Καλή συνέχεια !

ειμαι κι εγω ασφαλισμένη στο τσμεδε και γέννησα αύγουστο 2007?δικαιουμαι επιστροφή χρημάτων? ανέτρεξα στον παραπάνω νόμο αλλά δεν κατάλαβα τίποτα!αν ξερει κάποιος να με βοηθήσει!ευχαριστώ!:lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΟΣΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΑΠΟ ΤΟ ΓΑΜΟ ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΙ Η ΕΜΜΕΣΗ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΗ (ΣΥΖΥΓΟΣ), ΧΡΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗΣ ΓΟΝΟΜΟΠΟΙΗΣΗΣ ΚΑΙ ΚΑΤ' ΕΠΕΚΤΑΣΗ ΤΟΚΕΤΟΥ;

ΑΡΗΣ

Link to comment
Share on other sites

Απο την ιδια μερα που θα γραφτει η συζυγος στο ΤΣΜΕΔΕ. Δεν εχει να κανει με το γαμο, αλλα με την εγγραφη της ως εμμεσο μελος. Εννοειται οτι για να γινει εμμεσο μελος πρεπει να προηγηθει γαμος.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...