Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Καιρό έχουμε να τα πούμε (απειλώ να "χτυπήσω" ξανά σύντομα, αλλά από άλλη ενότητα), αλλά ήθελα να σας ζητήσω μια χάρη…

 

Θυμάστε, ή πιο σωστά… έχετε δει την ταινία (αληθινή ιστορία) «Lorenzoʼs oil» ? Με αυτούς τους υπέροχους γονείς, που μόνοι τους διάβασαν, έψαξαν, και βρήκαν τη θεραπεία για το παιδί τους?

 

Μου ήρθε πολύ έντονα στο μυαλό μου εχθές μετά από μια συζήτηση που είχα με μια πολύ γλυκιά και πολύ ταλαιπωρημένη μανούλα. Τη μαμά που με ώθησε να σας γράψω εδώ, τη μαμά της Μιχαέλας.

 

Κάθε μέρα στη δουλειά βλέπω γονείς με παιδάκια με προβλήματα, άλλες φορές εύκολα ιάσιμα και περαστικά, άλλες πάλι δύσκολα και ανίατα, να προσπαθούν μόνοι, με τον δικό τους σταυρό να ανεβαίνουν τον δικό τους Γολγοθά… Η ιατρική γνώση δεν επαρκεί για όλες τις περιπτώσεις και τα προβλήματά τους δεν είναι αποκλειστικά «ιατρικά».

 

Βλέπω συχνά, περιπτώσεις ίδιες μεταξύ τους ή απλά παρόμοιες, και το τραγικό είναι ότι διαπιστώνεις πως πολλοί, από έλλειψη πληροφόρησης, θα χρειαστεί να ταλαιπωρηθούν από λάθος ανθρώπους, σε λάθος χώρους, με λάθος εξετάσεις, με τρομακτική απώλεια ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΥ και ΠΟΛΥΤΙΜΟΥ χρόνου, μέχρι να βρουν ΟΛΟΜΟΝΑΧΟΙ το σωστό δρόμο.

 

Ακούω συχνά τη φράση «δε ρωτούσες εμένα?» από τον έναν γονιό στον γονιό του απέναντι κρεβατιού την ώρα που παίρνω ιστορικό και που ο δεύτερος εξηγεί πώς έπεσαν στον κυκεώνα του «λάθους» που γράφω πιο πάνω, λες και είναι ο ίδιος υπεύθυνος που το κράτος πρόνοιας στο οποίο ζούμε μας αφήνει μόνους να κολυμπήσουμε σε βαθιά νερά και να βρούμε μόνοι τον τρόπο που θα βγούμε στη στεριά…

 

Και σκέφτομαι… Αν υπήρχε ο τρόπος να έρθουν αυτοί οι γονείς σε επαφή, πόσο όφελος θα είχε ο καθένας ακούγοντας τις εμπειρίες του άλλου? Και ναι μεν σε κάποιες περιπτώσεις υπάρχουν οργανωμένοι σύλλογοι γονέων, σε κάποιες άλλες όμως, όχι. Και τι γίνεται με τον γονιό που δεν έχει πρόσβαση στο διαδίκτυο? Πώς θα μπορέσει να βρει και αυτός ένα σημείο επαφής?

Και βέβαια, εγείρονται και άλλα θέματα, όπως αυτό της ψυχολογικής στήριξης. Και τι γίνεται με αυτούς που δεν διαθέτουν τα χρήματα για αυτή την «πολυτέλεια» της αποφόρτισης? Σα να μην πρόκειται για ανθρώπους με όριο αντοχών, αλλά για υπερανθρώπους έτοιμους να αντέξουν όλα τα δεινά που τους επιφυλάσσει τύχη τους. Γιατί δυστυχώς στη χώρα μας, όταν αντιμετωπίζεις ένα πρόβλημα, αυτό έχει την τάση να πολλαπλασιάζεται με γεωμετρική πρόοδο.

 

Ας φτάσω όμως στο προκείμενο, στο λόγο που σας γράφω σήμερα. Κάνω τον μεσάζοντα μετά από αίτημα της μαμάς που σας έγραψα πιο πάνω. Μου ζήτησε να βρω γονείς (εκτός από τους 2 που είχαμε στο δικό μας αρχείο και που έχει ήδη προσεγγίσει) των οποίων τα παιδιά έχουν υποβληθεί σε κετογόνο δίαιτα. Θέλει να ρωτήσει τις εμπειρίες του καθενός, να μάθει το διάστημα που χρειάστηκε μέχρι να δουν αποτέλεσμα στα παιδιά τους. Να λύσει εκατοντάδες απορίες που δε λύνονται από τα βιβλία και τις γνώσεις τις ακαδημαϊκές, αλλά μόνο από κάποιον που έχει ζήσει στο σπίτι του κάτι ανάλογο.

Ζητάω αυτή τη βοήθεια από εσάς, που ξέρω ότι –όπως πάντα- θα την προσφέρετε εφόσον μπορείτε με χαρά και με αγάπη. Ζητάω ιδέες προκειμένου να βοηθήσουμε όπως μπορούμε ο καθένας, με όποιον τρόπο είναι δυνατό, κάθε παιδάκι και κάθε γονιό που μας χρειάζεται.

 

Σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ από μέρους της Μιχαέλας και της μαμάς της.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Η Κετογενική Δίαια (ή Κετογονική ή Κετογενής ή Κετογόνος

Δίαιτα) είναι μια δίαιτα πλούσια σε λιπαρά, επαρκής

σε πρωτεΐνες και φτωχή σε υδατάνθρακες, η οποία έχει

σχεδιαστεί για να μιμείται πολλές από τις βιοχημικές μεταβολές

που συνδέονται με την παρατεταμένη νηστεία. Η Κενογενική

Δίαιτα αναπτύχθηκε αρχικά στις αρχές του 1900 και κατά τις

δεκαετίες του 1920 του 1930 χρησιμοποιήθηκε με επιτυχία για τη

θεραπεία επιληπτικών κρίσεων σε παιδιά. Όμως στη συνέχεια

ξεχάστηκε σιγά-σιγά καθώς αναπτύχθηκαν νέα φάρμακα κατά της

επιληψίας. Πρόσφατα ξαναήλθε στην επιφάνεια και χρησιμοποιείται

σε όλο και μεγαλύτερη έκταση. Σήμερα, επαναπροσδιορίζεται ο

ρόλος της ως εναλλακτικής θεραπείας για παιδιά με επιληψία που

είναι δύσκολο να ελεγχθεί.

 

μπορεί και να κάνω λάθος στην πληροφορία elahl οπότε θα μας διορθώσει το patousaki

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

 

μπορεί και να κάνω λάθος στην πληροφορία elahl οπότε θα μας διορθώσει το patousaki[/u]

 

...και όπως πάντα γλυκιά μου Sam... με κάλυψες απόλυτα!

 

Στο μεταξύ, στεναχωριέμαι από τη μια που δεν έχω απαντήσεις, χαίρομαι αν αυτό σημαίνει λιγότερα παιδάκια με προβλήματα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν και δεν ξέρω πόσο μπορεί αυτό να βοηθήσει, ας δειτε και εδώ http://parakeimena.blogspot.com/

 

Ελπίζω να πάνε όλα καλά

 

 

Σε ευχαριστώ πολύ - πολύ!

 

'Έστειλα μήνυμα, μου απάντησαν ΑΜΕΣΑ και αυτή την ώρα που σου γράφω, η μαμά της Μιχαέλας ίσως και να μιλάει με αυτούς τους υπέροχους ανθρώπους.

 

Να είσαι καλά για την πληροφορία σου!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Είχε την ταινία το βράδυ, καταπληκτική ιστορία, πολλή θέληση και .........πολλοί γονείς!!!!!!!!!!!

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

Αυτη την ταινια την ειχα δει πρωτη φορα πολλα χρονια πριν οταν ημουν εφηβη και ειχα πλανταξει στο κλαμμα. Χθες την ξαναειδα και εχοντας παιδι πλεον ενιωσα συγκλονισμενη και μηδαμινη μπροστα σε αυτο το μεγαλειο των γονιων και στον αβασταχτο πονο τους.

 

Δεν υπαρχει τιποτα χειροτερο για μια μανα απο το να βλεπει το παιδι της να υποφερει και να μην μπορει να το βοηθησει. Ευχομαι σε ολες τις μανουλες του κοσμου που υποφερουν τα παιδακια τους γρηγορη αναρρωση και κουραγιο.

Link to comment
Share on other sites

Έψαξα πριν στο goggle, ο πραγματικός Λορέτζο πέθανε πέρσυ τον Μάρτιο, μια μέρα μετά τα 30 γενέθλια του. Έζησε δηλαδή 22 χρόνια παραπάνω από τις εκτιμήσεις των γιατρών!!!!!!!!!!!!!

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

Βλεπω οτι πολλες ξενυχτισαμε χτες βραδυ...

Στεναχωρεθηκα πολυ χτες...και αναρωτιομουν..ποια η εξελιξη του...

Λυπαμαι αυτους τους γονεις...αλλα τουλαχιστον ειναι οι ηρωες αλλων γονιων που καταφεραν να προσφερουν στα αλλα παιδια ζωη ..εκει που δεν θα την ειχαν

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...