Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ποσοτητα γαλακτος


Recommended Posts

Κοριτσια γεια σας και να χαιρεστε ολοι τα παιδακια σας.Πραγματικα αυτο το φορουμ βοηθαει παρα πολυ να ειστε καλα ολες σας..Ημπεμπα μου σε λιγες μερες κλεινει τον τεταρτο μηνα.Μεχρι και πριν ενα μηνα επινα παρα πολυ γαλα ανα 3 ωρες 200 ml.Τον τελευταιο μηνα αρχισε να μην θελει πολυ γαλα και να το πινει με πολλα παιχνιδακια τραγουδακια κα τετοια.Το ταισμα διαρκει μιση ωρα στην καλυτερη περιπτωση.Γραφω το συνολο της ποσοτητας ππυ πινει και ειναι περιπου απο 700-900ml.Αυτο που κανω και δεν ξερω αν ειναι σωστο ειναι να την ταιζω πολλες φορες οταν κοιμαται.Πινει πιο καλα το γαλα της και ξυπναει βεβαια μετα.Αν ομως την αφησω να φαει οταν θελει και οποτε θελει θα φαει γυρα στα300 την ημερα.Ποσο γαλα πινουν τα δικα σας στην ηλικια αυτη?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλη μου συνωνοματη,εμενα ο μπουμπης μου τωρα ειναι εφταμιση μηνων,οταν ηταν τεσσερα προς πεντε επινε 3 αντε τεσσερις φορες γαλα απο 240 εως 300 μλ την φορα αλλα νομιζω πως ειναι εξαιρεση.Ειχα διαβασει σε ενα βιβλιο οτι γυρω στον τριτο με τεταρτο μηνα τα νινακια αλλαζουν λιγο στις συχνοτητες,ποσοτητες,ορεξεις τους κ αυτο ειναι μια φαση που περναει.αν παιρνει βαρος τοτε ολα καλα,ειναι μωρα που ειναι αχορταγα,αλλα που ειναι ολιγοφαγα,αλλα που τρωνε νορμαλ κ αλλα που δεν πεινανε τρελα σε καθε γευμα απλα ειναι πολυ λιγουρικα.μιλα με τον γιατρο σου,ζυγιστε την κ αν ειναι ολα καλα,τοτε απλα ισως δεν πειναει πολυ.Νομιζω πως ναι,ειναι λαθος να την ξυπνας για φαι,το εχω διαβασει κ ακουσει απειρες φορες,πως δεν ειναι σωστο.τα μωρακια μας εφοσον ειναι υγιη ξερουν ποτε πεινανε,δοκιμασε να σταματησεις λιγο τα γευματα κατα την διαρκεια του υπνου της να δεις ποσο θα τρωει,μηπως δεν ειναι μονο 300μλ κ απλα ετυχε καποιες φορες.Αν της δινεις κιντερτε ή νερο παιζει να χορταινει κ απο αυτα,ή δες αν αλλαξατε την μαρκα του γαλακτος της κ δεν της καθισε πολυ καλα.δεν ξερω κατι αλλο,μαλλον ειναι μια μεταβατικη φαση..:confused:

ΓΙΩΡΓΑΚΗ ΜΠΟΥΡΜΠΟΥΛΗΘΡΑΚΙ ΜΟΥ ΕΙΣΑΙ Ο ΕΡΩΤΑΣ ΜΟΥ!!!!

 

url=http://lilypie.com].png[/url]

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση..Δεν την ξαναξυπνησα να την ταισω ,το ηξερα οτι ηταν λαθος ομως ηθελα να πιει λιγο παραπανω γαλα γιαυτο.Χθες της πηρα θηλες απο καουτσουκ που ειναι πιο μαλακες μηπως οι θηλες απο σιλικονη την πονουσαν στα ουλακια της τα οποια εχουν αρχισει και φουσκωνουν.Μπορω να πω οτι ηπιε παραπανω γαλα και χωρις κλαμα.Λες να ναι αυτο?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Καλησπερα,το μωρο μου ειναι 20 ημερων κ απο την αρχη δεν δεχοταν το στηθος,αναγκαζομαι κ το βγαζω με θηλαστρο,ετσι καταφερα μεχρι πριν λιγες μερες να τρωει αποκλειστικα το γαλα μου. τις τελευταιες μερες βγαζω ολο κ πιο λιγο γαλα...ακομα προσπαθω να τον κανω να θυλασει αλλα δεν θελει με τιποτα.

Τι να κανω? το οτι λιγοστευει σημενει οτι τελειωνει σιγα σιγα?

Link to comment
Share on other sites

Εμενα ειναι 4,5 μηνων και πινει 130ml καθε 4 ωρες.Σημερα ηπιε συνολο 460 ml για παραδειγμα.Τοσο τρωει δε μπορω να την πιεσω γιατι την πιανει το στομαχακι της μετα.Περνει βααρος αλλα οχι πολυ...η γιατρος λεει οτι αυτοι ειναι οι ρυθμοι της και να μην ανησυχουμε.Εχω φαει πολυ αγχος με την υποθεση αυτη...απο την αρχη...και τι καταλαβα..τρωει οσο θελει...δυστυχως λιγο.Το βαρος της ειναι 6 κιλα.

A3Oip2.png

 

MzPrp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα,το μωρο μου ειναι 20 ημερων κ απο την αρχη δεν δεχοταν το στηθος,αναγκαζομαι κ το βγαζω με θηλαστρο,ετσι καταφερα μεχρι πριν λιγες μερες να τρωει αποκλειστικα το γαλα μου. τις τελευταιες μερες βγαζω ολο κ πιο λιγο γαλα...ακομα προσπαθω να τον κανω να θυλασει αλλα δεν θελει με τιποτα.

Τι να κανω? το οτι λιγοστευει σημενει οτι τελειωνει σιγα σιγα?

 

 

λογικα λιγοστευει γιατι τελειωνει :?σε αυτη την χρονικη στιγμη μονο το μωρο με τις θηλαστικες του κινησεις μπορει να διατηρησει την γαλουχια.και παιζει και ρολο και το θηλαστρο που εχεις.μονο το νοσοκομειακο θηλαστρο μπορει να διατηρησει το γαλα σου για να μην κοπει.εαν θελεις να θηλασεις μηπως θα ηταν καλυτερα να συμβουλευτεις η να καλεσεις σπιτι σου μια συμβουλο θηλασμου????:wink:

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...