Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΕΙ ΥΨΟΣ


Recommended Posts

Ενώ παίρνουμε κανονικά βάτος είμαστε 8300 μια χαρά δηλαδή για την ηλικία μας έχουμε κολλήσει στους 67 πόντους στο ύψος..δεν είναι ότι δεν παίρνουμε καθόλου αλλά κάθε μήνα 1-2 πόντους το πολύ! συμβαίνει σε κανέναν άλλο βρε παιδιά ή θα μείνουμε κοντούλες??

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ενώ παίρνουμε κανονικά βάτος είμαστε 8300 μια χαρά δηλαδή για την ηλικία μας έχουμε κολλήσει στους 67 πόντους στο ύψος..δεν είναι ότι δεν παίρνουμε καθόλου αλλά κάθε μήνα 1-2 πόντους το πολύ! συμβαίνει σε κανέναν άλλο βρε παιδιά ή θα μείνουμε κοντούλες??

Culte καλημέρα!!! Από ότι είδα στους πίνακες είσαστε στα φυσιολογικά όρια. Θα σου πω το κλασσικό που λένε όλοι το κάθε παιδάκι έχει το δικό του ρυθμό ανάπτυξης. Ωστόσο επειδή πρόσφατα ανησύχησα και εγώ με τον δικό μου για το ύψος του θα σου πω ότι καταλαβάινω τις ανησυχίες σου. Όλοι με κοροϊδεύανε και καλά πως κάνεις έτσι και το πολύ-πολύ να είναι λίγο κοντούλης, ενώ εγώ τους απαντούσα το θέμα μου δεν είναι αν θα είναι κοντούλης αλλά μην τυχόν έχει κάτι που δεν του επιτρέπει να αναπτύσσεται σωστά...Τέλος πάντων το πρόβλημα μου το έλυσε ο παιδιάτρος αποδεικνυοντάς μου ότι επιεδή τον μετρούσα μόνη μου τον μετρούσα λάθος και τον έβγαζα 5 εκατοστά πιο κοντό (για να καταλάβεις έπεφτε στην κάτω κάτω γραμμούλα της καμπύλης). Και μάλιστα μου είπε να σταματήσω τον μετράω γιατί δεν χρειάζεται πέραν των μτρήσεων που κάνει εκέινος. Εσένα ο παιδίατρος τι λέει;

xZBdp3.png
Link to comment
Share on other sites

όχι εμένα η παιδίατρος την μετράει...μου λέει στην εφηβεία φαίνεται τι ύψος θα πάρει..αλλά εγώ μπορώ να περιμένω μέχρι τότε?? χαχα...

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

Ενώ παίρνουμε κανονικά βάτος είμαστε 8300 μια χαρά δηλαδή για την ηλικία μας έχουμε κολλήσει στους 67 πόντους στο ύψος..δεν είναι ότι δεν παίρνουμε καθόλου αλλά κάθε μήνα 1-2 πόντους το πολύ! συμβαίνει σε κανέναν άλλο βρε παιδιά ή θα μείνουμε κοντούλες??

 

Δηλαδη για πες μου, ποσους ποντους ηθελες να παιρνει καθε μηνα???? :D

 

Τρωγεσαι κι εσυ οπως τρωγομαστε οι περισσοτερες, αλλα θα ηθελα να σου πω να μην ανησυχεις.

Το μωρο ειναι μεσα στα φυσιολογικα,παιρνει κανονικα βαρος καθε μηνα, το ανησυχητικο ειναι να μην παρει βαρος επι 3 συνεχομενους μηνες, ξαφνικα μπορει εναν μηνα να παρει πολλους ποντους μαζεμενους και τελος ολα αυτα ειναι μονο στατιστικα και δε λενε τιποτα για το μελλοντικο υψος του παιδιου.

Θεωρητικα γυρω στα 2 χρονια βλεπεις αν ενα παιδι ειναι ψηλο, μεσαιο ή κοντο.

 

Παντως το δικο σου τωρα ειναι μια χαρα και να σου ζησει :D

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα και από εμένα!!!

 

1-2 πόντους το μήνα είναι τέλεια για την ηλικία της. Επομένως δεν έχει κολλήσει στους 67 όπως είπες. Και μένα η δικιά μου κάποια στιγμή είχε κολλήσει, και το πήρε όλο μαζί. Από την στιγμή που ο παιδίατρος σου δεν ανυσηχεί να μην αγχώνεσαι ούτε και εσύ!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kαλημέρα και από εμένα!!!

 

1-2 πόντους το μήνα είναι τέλεια για την ηλικία της. Επομένως δεν έχει κολλήσει στους 67 όπως είπες. Και μένα η δικιά μου κάποια στιγμή είχε κολλήσει, και το πήρε όλο μαζί. Από την στιγμή που ο παιδίατρος σου δεν ανυσηχεί να μην αγχώνεσαι ούτε και εσύ!!

 

Ακριβως αυτο!:-D

Μην αγχωνεσαι κοριτσακι μου,μια χαρα ειναι η μικρουλα:-).Συμβαινει καμμια φορα τον εναν μηνα να παιρνουν λιγο υψος,και τον αλλο περισσοτερο...:wink:

 

Link to comment
Share on other sites

Ενώ παίρνουμε κανονικά βάτος είμαστε 8300 μια χαρά δηλαδή για την ηλικία μας έχουμε κολλήσει στους 67 πόντους στο ύψος..δεν είναι ότι δεν παίρνουμε καθόλου αλλά κάθε μήνα 1-2 πόντους το πολύ! συμβαίνει σε κανέναν άλλο βρε παιδιά ή θα μείνουμε κοντούλες??

 

Και κοντούλα καλή μου να μείνει, τι έγινε?τα μαγαζιά με τα ψηλοτάκουνα πως θα πουλήσουν???

:):):)

Σοβαρά τώρα...

Αφού είπες ότι πέρνει πόντους, γιατί σε απασχολεί τόσο πολύ???Ε, δεν μπορεί να γίνει και 1,50 μέτρο γυναικάρα με την πρώτη!!!

Στα κορίτσια, δεν πειράζει το μπόι...Αλοίμονο σε εμένα που έχω δύο αγόρια και ο μεγάλος , 4 χρονών, (γιατί ο άλλος είναι σπόρος ακόμα:)), έχει κολλήσει στο 1.01!!! Αυτός ο ένας πόντος μας μάρανε!!!

Το κορίτσι, και κοντό να είναι, που πιστεύω ότι το δικό σου ΔΕΝ θα είναι, γιατί απο όσα είπες αναπτύσσεται κανονικά!, μια τσαχπινιά, ένα μπρίο, ένα νάζι θα το έχει και θα είναι και μια γλύκα! Το αγόρι όμως???Να είναι κολλημένο στο ισόγειο...

:)

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει κάπου πίνακας αξιολόγησης βάρους και ύψους για τα παιδάκια μας, που μπορούμε να ανατρέχουμε για να δούμε το χαμήλοτερο, το υψηλότερο και το μέσο όρο ποσοστό ύψους και βάρους? Ο μπέμπης μου είναι 9 μηνών και έναι 9 κιλά και 71 εκατοστά

.png
Link to comment
Share on other sites

το έχω δει αλλά δεν το πολυκαταλαβαίνω. Ενδιαφέρομαι πιο πολύ για μια σελίδα δτο διαδίκτυο ή έναν πίνακα που να γράφει π.χ 9 μηνών μέσος όρος υψουσ ή βάρους και τα λοιπά ευχαριστώ πάντως

.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο δικός μου ειναι 71,5 και 9 μηνων. Δεν ψήλωσε καθόλου τον προηγουμενο μήνα-πάντα με μετρησεις γιατρου. Βάρος πήρε κανονικά περίπου 450γρ. αλλά ύψος κόλλησε. Ελπίζω να ειχε γίνει λάθος το προηγούμενο μήνα στο μέτρημα. Σας έχει συμβει να μην πάρει 1 μήνα καθόλου?

s-age.pngs-age.png

Link to comment
Share on other sites

ναι στον 6ο με 7ο μήνα δεν είχε ψηλώσει καθολου, αλλά πάλι δεν μπορείς να είσαι ποτέ σίγουρος για την ακρίβεια της μέτρησης του γιατρού ειδικά αν το μωρό κουνιέται έντονα

.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...