Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Εδω και καμποσες μερες ο Βασιλακης μου εχει ξεκινησει να λεει οτι ειναι ο αρχηγος σπιτι και κανει κουμαντο κλπ.

Το αφηνα να ξεφουντωσει αγνωοντας το διακριτικα τιποτα.

Ελεγα οτι ο μπαμπας και η μαμα ειναι "υπευθυνοι" για το σπιτι κλπ (που δεν ξερω αν ειναι και σωστο ) τιποτα.

 

Τωρα εξελιχθηκε....

Ειναι ο Βασιλιας , ειμαι η Βασιλισσα (τρομαρα μου) και ο μπαμπας και ο μπεμπης οι ιπποτες που φυλανε την πορτα κατω :shock::confused:

Του λεω "Βασιλακη μου ο μπαμπας και ο μπεμπης θα κρυωνουν κατω...:???:"

"Ε! αμα κανει κρυο θα τους ανεβαζουμε πανω" απανταει.

και οταν προτεινα να ειναι οι ιπποτες εστω

μου απανταει "Ε στα ψεματα ρε μαμα!!"

 

Τι να κανω εγω? Να παιξω το παιχνιδι? Να τον μαζεψω και αν ναι πως?

Γιατι εχει τοση αναγκη να ειναι αρχηγος? Και οταν ολο αυτο συμβαινει σε μια φαση που η τονωση της αυτοπεποιθησης του ειναι απαραιτητη ποιος ειναι ο σωστος χειρισμος απο μερους μας?

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημερα!

Δεν μου φαινεται τρομερο να συνεχισεις να παιζεις το παιχνιδι του, τονιζοντας ωστοσω οτι ειναι παιχνιδι....

Το βρισκω φυσιολογικο να θελει να ειναι ο αρχηγος ενα παιδακι και στο πλαισιο που μενει στο "παιχνιδι" δεν βλεπω προβλημα.

 

Η δικια μου μεχρι πριν λιγους μηνες, αφου περασε τη φαση του "ειμαι η αρχηγος" αλλαζε συνεχεια ρολους, ποτε ηταν η μαμα, πότε η δασκαλα κλπ (και παντα εγω ημουν αντιστοιχα το μωρο, το παιδι στον παιδικο κλπ... με εβαζε δηλαδη σε ενα παιχνιδι αντιστροφης ρολων... Την ιδια περιοδο αλλαζε και ονομα, γινοταν συνηθως ενα αλλο κοριτσι απο τον Παιδικο σταθμο, αλλά και μαγειρας, φωτογραφος, γιαγια κλπ.

Αυτην την περιοδο παιζει συχνοτερα το παιχνιδι μαμα και δασκαλα, σε πιο "φυσιολογικα" επιπεδα, εννοω οτι δεν κραταει το ρολο για ολο το απογευμα και χρησιμοποιει περισσοτερο κουκλες και αρκουδακια για παιδακια. Ομως συχνα τους φωναζει και τα μαλωνει πραγμα που με προβληματιζει... (παω σε αλλο θεμα, sorry elenik καταχραζομαι το τοπικ σου!)

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα του Βασιλια λυθηκε (τουλαχιστον απο που προεκυψε).

Στον παιδικο εκανε ενα παιδακι παρτυ. Εβαλε στεμα και οι υπολοιποι απλα καπελακια. Και απο εκει το ξεσηκωσε ο δικος μου.

Μου ειπε οτι ζηλεψε και θελει και εκεινος. Πηραμε χαρτονι και αστερακια και εχει πλεον στεμα, σκηπτρο και μπερτα ο Βασιλιας μας.

 

Εχει κατα καιρους γινει πολλα...Σαρντογαν, Spiderman κλπ.

Αυτο ομως που με προβληματισε ειναι οτι ολο αυτο μου δειχνει οτι ειναι δεν ξερω πως να το πω ... να ορισει την θεση του στο σπιτι και να κανει ξεκαθαρο οτι ειναι ανωτερη απο του μπεμπη αλλα και του μπαμπα (οι οποιοι θα ειναι κατω στην πορτα και καλα). :?

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα του Βασιλια λυθηκε (τουλαχιστον απο που προεκυψε).

Στον παιδικο εκανε ενα παιδακι παρτυ. Εβαλε στεμα και οι υπολοιποι απλα καπελακια. Και απο εκει το ξεσηκωσε ο δικος μου.

Μου ειπε οτι ζηλεψε και θελει και εκεινος. Πηραμε χαρτονι και αστερακια και εχει πλεον στεμα, σκηπτρο και μπερτα ο Βασιλιας μας.

 

Εχει κατα καιρους γινει πολλα...Σαρντογαν, Spiderman κλπ.

Αυτο ομως που με προβληματισε ειναι οτι ολο αυτο μου δειχνει οτι ειναι δεν ξερω πως να το πω ... να ορισει την θεση του στο σπιτι και να κανει ξεκαθαρο οτι ειναι ανωτερη απο του μπεμπη αλλα και του μπαμπα (οι οποιοι θα ειναι κατω στην πορτα και καλα). :?

elenik μου πιστευω και γω οτι ολο αυτο ειναι ενα παιχνιδι εξουσιας μπροστα στο μωρο,το οποιο θα κρατηση λιγο,αν κρινω και απο την δικια μας αναλογη φαση..:confused:ο δικο μου κανει οτι ειναι εκεινος ο μπαμπας και επιβαλεται στην μικρη...εχουμε να δουμε και αλλα πιστευω:)
Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Εναμιση χρονο μετα ...:lol: βρηκα την λυση (γιατι το θεμα της αρχηγιας μας απασχολουσε ακομα). Και την βρηκα σε ενα βιβλιο (ε ρε να μην εχω ανακαλυψει νωριτερα την Δημοτικη βιβλιοθηκη)

 

Λοιπον:

Η οικογενεια μας ειναι ενα αυτοκινητο . Εμεις ειμαστε μια ροδα ο καθενας (1 εγω, 1 ο μπαμπας , 1 ο Βασιλης, 1 ο Γιαννης και η γιαγια η ρεζερβα και τονισαμε ποσο σημαντικη ειναι η ρεζερβα :lol::lol::lol:). Οποια απο τις ροδες και αν χαλασει το αυτοκινητο δεν θα μπορει να κινηθει καλα. Ειναι ολες το ιδιο σημαντικες και ολες αν συνενοουνται σωστα βοηθουν να πηγαινει καλα το αυτοκινητο (η οικογενεια μας δλδ). Αν πχ η 1 ροδα θελει να παει δεξια και η αλλη αριστερα ... το πιθανοτερο ειναι να τρακαρουμε και να γινει ζημια :D:D

 

Και εληξε επιτελους το θεμα της αρχηγιας :D:D:D ( Ε μα πολυ κρατησε πια :mrgreen:)

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...