Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Recommended Posts

Δεν ηξερα σε ποια ενοτητα να βαλω το θεμα αυτο και αποφασισα να το δημοσιευσω εδω...λοιπον θα ηθελα να μου πειτε αν εχετε καποια γυναικα που σας βοηθαει στις δουλειες του σπιτιου ποσα λεφτα της δινετε και τι δουλειες σας κανει...

εχω μια γυναικα μια φορα την εβδομαδα εδω και 2 χρονια, υποτιθεται οτι περνεις γυναικα να σε βοηθησει σε δουλειες που δεν μπορεις να κανεις καθημερινα, οπως πχ μια γενικη στην κουζινα, το τιναγμα των χαλιων,τα παντζουρια κτλ....η δικια μου μαλλον ειναι καλομαθημενη, τα παντζουρια δεν τα κανει χειμωνα γιατι εχει κρυο κι'ετσι αναγκαζομαι και τα κανω εγω, τα χαλια τα βγαζει καθε εβδομαδα δε λεω...τις προαλλες τις λεω''βγαλε και τα πραγματα απο το συνθετο'' και μου απανταει''δεν μπορω να βγαλω τα βιβλια να καθαρισω απο πισω ειναι πολλα'' βρε κοριτσια ειναι 15 βιβλια ημαρτον! στο δωματιο μου εχω ενα σταντ με αρωματα το οποιο δεν το εχει καθαρισει ΠΟΤΕ ...τελοσπαντων για να μην σας κουραζω με τη φλυαρια μου κανει οτι βλεπει η πεθερα.ο λογος που την κραταω ειναι γιατι ο μικρος μου ειναι πολυ ζωηρος και πρεπει να ειμαι συνεχεια απο πισω του, οι δικοι μας ειναι μακρια οποτε ειναι λυση αναγκης..

το ποσο που της δινω ειναι 40Ε ερχεται απο τις ¨8:30-1:30 και να σημειωσω οτι πολλες φορες μεχρι να πιει τον καφε της περναει και μιση και μια ωρα.

περιμενω γνωμες σας

Διαφημίσεις

η αποψη μου ειναι οτι πρεπει να βρεις αλλη, ειχα βοηθεια στο σπιτι απο το πατρικο μου και βεβαια οταν παντεφτηκα εκανα αυτο που ειχα μαθει, την κοπελα την ειχα βρει εγω αλλα κι η μαμα βεβαιως την ενεκρινε, τωρα ερχεται και στο σπιτι μου κι ειμαι πολυ ευχαριστημενη

1. θα κανει τις δουλειες που θα της ορισεις εσυ να κανει, τωρα αν εξω ριχνει χιονονερο δεν θα της πεις να κανει παντζουρια ουτε θα την βαλεις να σιδερωσει χωρις κλιματισμο στους 40 κι ενω σ ολο το σπιτι εχει δροσια. αλλα by the way πληρωνεις τα χρηματα σου για να γινονται οι δουλειες που θες εσυ

2.επισης δεν ξερω αν οι τιμες ειναι διαφορετικες ανα περιοχες παντως θεωρω οτι 6 ευρω την ωρα ειναι υπεραρκετα

3. ο καφες δεν ειναι μεσα στο προγραμμα τωρα στις 5 ωρες αν θελει να κανει ενα 10λεπτο διαλειμμα για καφε η να φαει κατι δεν ειναι κακο

αλλα ολα αυτα που λες δεν τα βρισκω σωστα τοσες γυναικες ψαχνουν δουλεια και σιγουρα θα βρεις καποια να σε ικανοποιει περισοτερο.

hI1Vp3.png

1CJdp2.png

Καλημέρα και από εμένα.

Κι εγώ πιστεύω ότι θα πρέπει να αναζητήσεις καινούρια βοήθεια.

Βεβαίως γνωρίζω εξ'αρχής ότι είναι δύσκολο να βρεις την "καλή", (ιδανική δεν υπάρχει),

αλλά σίγουρα θα πρέπει να κάνει τις δουλειές τις οποίες της ζητάς.

Οι τιμές που ζητούν είναι 6 ή 7 € την ώρα.

Εγώ δίνω 40€ και κάθεται σίγουρα 6 ώρες (εάν δεν έχει τελειώσει τις δουλειές που πρέπει

κάθεται και παραπάνω)

Και εγώ έχω βοήθεια 1 φορά το μήνα, έρχεται απο 8.30-1.30 και της δίνω 40 ευρώ, όπως και εσύ, αλλά κάνει τα πάντα. Παντζούρια, μπαλκόνια, μέσα έξω βρέχει δεν βρέχει, ντουλάπια, πόρτες, κουφώματα, πλακάκια, μπάνια και βασικά τα πιο χοντρά. Τη βοηθάω και εγώ κάνοντας το ξεσκόνισμα, σφουγγάρισμα , συγύρισμα αλλά , όχι, σε γενικές γραμμές δεν έχω πρόβλημα (εκτός που τράβηξα εχθές τον καναπέ και είχε απο κάτω "παπάδες" γιατί δεν τον είχε τραβήξει την προηγούμενη φορά)!

εννοειται πως οταν εχει χαλια καιρο δεν κανει τα μπαλκονια, καλα για τα πατζουρια ειπαμε οχι τον χειμωνα κι'ετσι τα κανω εγω.οσο για το σιδερο το κανω μονη μου οταν κοιμαται ο μικρος

Διαφημίσεις

εγώ της δίνω για 5 ώρες 45 ευρώ γιατί εννοείται ότι έρχεται και μακρυά..μένω Βάρη και αυτή στο κέντρο της Αθήνας..και κάνει και κανά μισάωρο διαλειμμα...αλλά τι να κάνω βρε παιδιά είναι πολύ καθαρή..όταν έλειπε στην Πολωνία, δυο μήνες για να δει τους δικούς της, άλλαξα τρεις που μου κάναν και ζημιές συνέχεια!!

και αποθηλασε επιτελους!

• 8 months later...

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΕΓΩ ΨΑΝΧΩ ΔΟΥΛΕΙΑ ΩΣ ΟΙΚΙΑΚΗ ΒΟΗΘΟΣ ΛΑΤΡΕΥΩ ΤΙΣ ΔΟΥΛΙΕΣ ΤΟΥΣ ΣΠΙΤΙΟΥ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΚΑΘΑΡΙΟΤΗΤΑ ΑΝ ΨΑΧΝΕΤΕ ΑΚΟΜΗ ΣΤΕΙΛΤΕ ΜΟΥ ΕΝΑ ΜΑΙΛ:-)

Να κάνω και εγώ μία ερώτηση σε περίπτωση που ξέρει κάποια να μου απαντήσει?

Η κοπέλα που έχω 3 χρόνια τώρα μία φορά την εβδομάδα για 6 ώρες και παίρνει 42 ευρώ και από την οποία είμαι πολύ ευχαριστημένη μου ζήτησε να της γράψω μία βεβαίωση για το ΙΚΑ που να λέει ότι απασχολείται σε εμένα.

Εμείς δεν θα πληρώνουμε την ασφάλισή της αλλά η ίδια 70 ευρώ το μήνα και χρειάζεται 2 τέτοιες βεβαιώσεις από 2 διαφορετικά σπίτια στα οποία απασχολείται. Ο άντρας μου φοβάται το ΙΚΑ και την εφορία και δεν θέλει με τίποτα. Το έχετε κάνει σε κάποια οικιακή βοηθό εσείς και ξέρετε αν έχει επιπτώσεις σε έμάς?

tt1724b1.aspx

• 1 month later...

Yola καλησπέρα

Αυτό που ζητάει η οικιακή βοηθός σου το είχα κάνει εγώ παλαιότερα στην δική μου, η οποία ερχόταν μια φορά την εβδομάδα από 7 ώρες. Της έδινα 50 ευρώ και από αυτά πλήρωνε την ασφάλειά της στο ΙΚΑ και΄έκοβε απόδειξη στο όνομά μου. Τώρα να σου πω ότι με το ΙΚΑ δεν υπάρχει πρόβλημα αλλά πρέπει να δεις το θέμα της εφορίας διότι με το νέο φορολογικό η οικιακή βοηθός αποτελεί τεκμήριο.

Διαφημίσεις