Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Η ΝΟΣΟΣ ΤΩΝ ΧΟΙΡΩΝ-ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΠΙΔΗΜΙΑΣ.....


ΜΠΟΥΚΙΤΣΑ

Recommended Posts

Έγκυος μετέδωσε τον ιό της γρίπης στο έμβρυο

Τρίτη, 28 Ιουλίου 2009, 07:50

 

Η πρώτη περίπτωση εγκύου που μετέδωσε τον ιό της γρίπης στο έμβρυο, καταγράφηκε στην Ταϋλάνδη.

 

Το μωρό γεννήθηκε πρόωρα το Σάββατο, καθώς όταν οι γιατροί διαπίστωσαν ότι η 24χρονη μητέρα του πάσχει από τη νέα γρίπη, αποφάσισαν να κάνουν καισαρική, στον έβδομο μήνα της κύησης.

 

Όπως δήλωσε ο Δρ. Σουρίγια Κουχάχρατ, η κατάσταση του μωρού είναι σταθερή και διευκρίνισε ότι είναι η μοναδική περίπτωση που αγέννητο βρέφος κολλάει την ασθένεια από τη μητέρα του. «Εξετάζουμε το πώς μολύνθηκε», πρόσθεσε.

 

Η 24χρονη μητέρα νοσηλεύεται σε σοβαρή κατάσταση.

 

Μέχρι τις 22 Ιουλίου στην Ταϊλάνδη είχαν καταγραφεί περισσότερα από 6.700 κρούσματα της νέας γρίπης και 44 θάνατοι.

 

http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=55038&cid=5

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Dimitrali

    Dimitrali 111 δημοσιεύσεις

  • vera

    vera 70 δημοσιεύσεις

  • yogini

    yogini 69 δημοσιεύσεις

  • DALIA

    DALIA 66 δημοσιεύσεις

Ξέρετε με ποιες εξετάσεις μπορεί να διαπιστωθεί αν κάποιος πάσχει από τη νέα γρίπη ή από μια οποιαδήποτε άλλη γρίπη?

 

παιρνουν ενα δειγμα απο την μυτη και το στομα (swab) - αν ειναι ιωση δεν φαινεται κατι στο αιμα

Link to comment
Share on other sites

κατι που μου στειλαν

 

Κάθε χρόνο παγκοσμίως πεθαίνουν δύο εκατομμύρια άνθρωποι από μαλάρια, κάτι το οποίο θα μπορούσε να αποφευχθεί με μια κουνουπιέρα.

Οι δημοσιογράφοι δεν λένε τίποτα γιʼαυτό.

 

Κάθε χρόνο παγκοσμίως πεθαίνουν δύο εκατομμύρια παιδιά από διάρροια, κάτι το οποίο θα μπορούσε να αποφευχθεί με ένα σιρόπι των 25 σέντς.

Και οι δημοσιογράφοι δεν λένε τίποτα γιʼ αυτό.

 

Ιλαρά, πνευμονία, ασθένειες θεραπεύσιμες με φτηνά εμβόλια είναι υπεύθυνες για το θάνατο δεκάδων εκατομμυρίων ανθρώπων παγκοσμίως κάθε χρόνο.

Και οι δημοσιογράφοι δεν λένε τίποτα.

Είναι κάποια χρόνια που εμφανίστηκε η γνωστή πια γρίπη των πουλερικών.

Παγκοσμίως οι δημοσιογράφοι μας πλημμύρισαν με πληροφορίες, πανικό, σήματα κινδύνου.

Επιδημία, η πιο επικίνδυνη απʼ όλες, μια πανδημία!!!

Μιλάγανε μόνο για την τρομακτική αυτή ασθένεια των πουλερικών.

Και βέβαια, η γρίπη των πουλερικών προκάλεσε το θάνατο μόλις 250 ατόμων παγκοσμίως. 250 θάνατοι σε 10 χρόνια, δηλαδή αναλογικά 25 θάνατοι το χρόνο.

 

Η κοινή γρίπη σκοτώνει μισό εκατομμύριο ανθρώπων το χρόνο παγκοσμίως.

Μισό εκατομμύριο έναντι 25.

 

Για ένα λεπτό. Τότε γιατί τόση φασαρία με τη γρίπη των πουλερικών;

 

Γιατί πίσω από αυτά τα κοτόπουλα υπήρχε ένας «κόκορας», ένας κόκορας με μεγάλο λειρί.

Η διεθνής φαρμακευτική Roche με το πασίγνωστο Tamiflú της πούλησε εκατομμύρια δόσεων στις Ασιατικές χώρες.

 

Ακόμα και αν το Tamiflú έχει αμφίβολη αποτελεσματικότητα, η Βρετανική Κυβέρνηση αγόρασε 14 εκατομμύρια δόσεις για την πρόληψη του πληθυσμού της.

 

Με την γρίπη των πτηνών, η Roche και η Relenza, οι δύο μεγάλες φαρμακευτικές εταιρείες που προμηθεύουν την αγορά με αντιγριππικά, κέρδισαν χιλιάδες εκατομμύρια δολάρια.

 

Πρώτα με τα πουλερικά και τώρα με τα χοιρινά.

 

Ναι, τώρα ξεκίνησε η ψύχωση της γρίπης των χοίρων. Και όλοι οι δημοσιογράφοι του κόσμου μιλάνε μόνο γιʼαυτό.

Πια δεν λένε τίποτα για την οικονομική κρίση ούτε τους βασανισμένους στο Guantánamo.

 

Μόνο για τη γρίπη των χοίρων.

 

 

Και διερωτώμαι: αν πίσω από τα πτηνά υπήρχε ένας «κόκορας», πίσω από τα γουρουνάκια να μην υπάρχει ένα «μεγάλο γουρούνι»;

 

 

Ας δούμε τι λέει ένας υπεύθυνος των εργαστηρίων της Roche.

ROCHE: Εμάς μας απασχολεί πολύ αυτή η πανδημία, τόσος πόνος, γιʼ αυτό δίνουμε στην αγορά το θαυματουργό Tamiflú.

 

 

- Και πόσο πωλείται το «θαυματουργό» Tamiflú;

 

- Λοιπόν, είναι 50 δολάρια το κουτί.

- 50 δολάρια το κουτί με τις κάψουλες;

 

- Πρέπει να καταλάβετε κυρία ότι τα θαύματα πληρώνονται ακριβά.

 

- Αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι αυτές οι εταιρείες βγάζουν μεγάλα κέρδη από τον δικό μας πόνο.

Η εταιρεία Gilead Sciences της Β. Αμερικής έχει την πατέντα του Tamiflú.

Ο κύριος μέτοχος αυτής της εταιρείας δεν είναι τίποτα περισσότερο από μία προσωπικότητα της πολιτικής, τον Donald Rumsfeld, γραμματέα αμύνης του George Bush, υπεύθυνο για τον πόλεμο κατά του Ιράκ.

Οι μέτοχοι των φαρμακευτικών Roche και Relenza τρίβουν τα χέρια τους, είναι ευτυχείς με τις πωλήσεις τους, που για άλλη μια φορά φέρουν εκατομμύρια, του αμφίβολου Tamiflú. Η πραγματική πανδημία είναι η απληστία, τα τεράστια κέρδη αυτών των ιδιοτελών της υγείας.

Δεν αρνούμαστε τα απαραίτητα μέτρα πρόληψης που λαμβάνει η κάθε χώρα.

Αλλά αν η γρίπη των χοιρινών είναι μια φοβερή πανδημία απʼ ό,τι λένε τα μέσα ενημέρωσης, εάν τον Παγκόσμιο Οργανισμό Υγείας τον απασχολεί τόσο πολύ αυτή η ασθένεια, γιατί δεν τη δηλώνει ως παγκόσμιο πρόβλημα της δημόσιας υγείας και να δώσει εντολή να παρασκευασθούν γενικά φάρμακα για την αντιμετώπισή της; Να απορρίψει τις πατέντες της Roche και της Relenza και να κάνει διανομή δωρεάν γενικών φαρμάκων σε όλες τις χώρες και ειδικά στις πιο φτωχές. Αυτή θα ήταν η καλύτερη λύση.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δευτέρα, 27 Ιουλίου 2009, 10:17

Ελευθέριος Ανευλαβής

 

''Η πανδημία της νέας γρίπης είναι γεγονός, σύμφωνα με τον Παγκόσμιο Οργανισμό Υγείας. Ο ιός εξαπλώνεται διηπειρωτικά και παρουσιάζει εμμένουσα μετάδοση από άτομο σε άτομο. Κι αυτό σημαίνει πανδημία. Και αυτό έχει συμβεί.

 

Πανδημία, όμως, ΔΕΝ σημαίνει πως υπάρχει κάποια μεταβολή στην συμπεριφορά του ιού ή στην βαρύτητα της νόσου. Απλώς, ο όρος τονίζει τη διασπορά του ιού σε παγκόσμια κλίμακα.

 

Η γρίπη, ως νόσημα, είναι απρόβλεπτη. Το τι θα συμβεί στο μέλλον και πώς θα συμπεριφερθεί ο νέος ιός Η1Ν1 και η Νέα Γρίπη, που αυτός προκαλεί, δεν το γνωρίζουμε.

 

Και ως εκ τούτου βρισκόμαστε σε μια κατάσταση αβεβαιότητας, που οδηγεί σε πιθανολογήσεις και ενδεχόμενα. Όλοι θα θέλαμε να ξέρουμε, εκ των προτέρων, τι θα συμβεί (είναι ανθρώπινο). Όμως, απλά και ξερά δεν μπορούμε να το ξέρουμε. (Είναι εξ ίσου ανθρώπινο). Και η Κασσάνδρα που προέβλεπε το μέλλον δεν γινόταν πιστευτή.

 

Δεν πρόκειται για μια πανδημία ανάλογη αυτής του 1918. Εν τούτοις, αντιμετωπίζουμε μια κατάσταση, που χρειάζεται προσοχή από τους πολίτες και από την πολιτεία.

 

Ο ιός Η1Ν1 είναι εδώ. Και μάλλον ήρθε για να μείνει για ένα διάστημα.

 

Τα ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ της Νέα Γρίπης είναι παρόμοια από αυτά της Εποχικής Γρίπης. Πυρετός, βήχας, φαρυγγίτιδα, συνάχι, πόνοι στους μύες (μυαλγίες), κρυάδες (φρίκια) κεφαλαλγία, και αδυναμία. Σημαντικός αριθμός αρρώστων παρουσιάζει διάρροια και εμέτους.

 

Μέχρι τώρα, στη συντριπτική πλειονότητα των περιπτώσεων, η νόσος εμφανίζεται με ελαφρά μορφή και αυτοϊάται. Εν τούτοις, σε μικρό ποσοστό εμφανίζεται βαριά μορφή της νόσου, που μπορεί να οδηγήσει τον άρρωστο στη Μονάδα Εντατικής Θεραπείας ή και στον θάνατο.

 

Η πλειονότητα των περιπτώσεων νέας γρίπης (57%) αφορά άτομα 5-24 ετών. Κάτω από το μισό αυτών των ατόμων (41%), χρειάζονται νοσοκομειακή νοσηλεία και από αυτά τα περισσότερα είναι παιδιά ηλικίας κάτω των 5 ετών.

Η συντριπτική πλειονότητα (71%) αρρώστων με Νέα Γρίπη, που χρειάζονται νοσοκομειακή νοσηλεία είναι άρρωστοι με χρόνια νοσήματα του αναπνευστικού, ανοσοκατεσταλμένοι, διαβητικοί και έγκυες γυναίκες.

 

Μέχρι σήμερα υπάρχουν σχετικά λίγες περιπτώσεις Νέας Γρίπης σε αρρώστους άνω των 64 ετών, αντίθετα με ότι συμβαίνει στην Εποχική Γρίπη.

 

Αντικειμενική και ψύχραιμη ενημέρωση των πολιτών και εγρήγορση και ετοιμότητα και σχέδιο αντιμετώπισης, για κάθε ενδεχόμενο (από το ευμενέστερο μέχρι το χειρότερο), από την πολιτεία, είναι τα αποτελεσματικότερα όπλα εναντίον του ιού και της Νέας Γρίπης. Αυτό σημαίνει:

 

1. Ετοιμότητα για την αντιμετώπιση αύξησης των κρουσμάτων.

2. Ετοιμότητα για την αντιμετώπιση μεταβολών στην βαρύτητα της νόσου και στα χαρακτηριστικά του ιού.

3. Ετοιμότητα για αντιμετώπιση μεταβολών στις αντιδράσεις τις κοινωνίας.

 

 

 

 

4. Ενημερωμένο και Συνειδητό πολίτη, ο οποίος προφυλάσσει τον εαυτό του και τους άλλους:

  • Καλύπτει με χαρτομάντιλο μύτη και στόμα όταν φτερνίζεται ή βήχει.
  • Πετάει το χαρτομάντιλο προσεκτικά στα σκουπίδια.
  • Πλένει τα χέρια του μετά. Και τακτικά.
  • Αποφεύγει να αγγίζει μάτια, μύτη και στόμα με τα χέρια.
  • Μένει στο σπίτι του όταν έχει συμπτώματα γρίπης. (Είναι μεταδοτικός μια μέρα πριν και 7 ημέρες μετά την εμφάνιση των συμπτωμάτων).
  • Δεν ταξιδεύει όταν έχει συμπτώματα γρίπης.
  • Δεν πηγαίνει, σαν ηλίθιος, εγωιστής, κολωνακιώτης, σε «πάρτι χοίρων», για να κολλήσει τη νέα γρίπη (στόχος είναι να περιοριστεί η μετάδοσή της όχι να επεκταθεί).
  • Δεν χρησιμοποιεί, χωρίς συμβουλή του γιατρού, αντιϊκά φάρμακα.
  • Για την αντιμετώπιση του πυρετού σε παιδιά και εφήβους ΔΕΝ πρέπει να χορηγείται ασπιρίνη ή φάρμακα που περιέχουν ασπιρίνη.

5. Ενημερωμένο πολίτη, που προσφεύγει, αμέσως, σε ιατρική βοήθεια όταν παρουσιαστούν: Πυρετός, φαρυγγίτιδα και βήχας, και συνυπάρχει επίσης καρδιοαναπνευστικό νόσημα, διαβήτης, ανοσοκαταστολή. Ή πρόκειται για έγκυο γυναίκα με τα ιδία συμπτώματα ή παιδί κάτω των 2 ετών.

 

 

 

 

6. Ενημερωμένο πολίτη, που καταφεύγει αμέσως στα ΕΠΕΙΓΟΝΤΑ ΙΑΤΡΕΙΑ ΤΟΥ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟΥ, εάν το ΠΑΙΔΙ του παρουσιάσει:

  • Γρήγορη ανάσα ή δυσκολία στην ανάσα (ταχύπνοια, δύσπνοια).
  • Μελάνιασμα (κυάνωση) στο δέρμα.
  • Δεν πίνει αρκετά υγρά.
  • Εμφανίζει έντονους και συνεχείς εμέτους.
  • Υπνηλία ή λήθαργο.
  • Έντονο Εκνευρισμό.
  • Σπασμούς.
  • Ελάττωση των δακρύων σε βρέφη.
  • Υποτροπή του πυρετού και χειροτέρευση βήχα, μετά από βελτίωση των συμπτωμάτων της γρίπης.

ΕΑΝ ο ΙΔΙΟΣ παρουσιάσει:

  • Δύσπνοια.
  • Πόνο ή πίεση στο στήθος ή την κοιλιά.
  • Ξαφνική ζάλη.
  • Σύγχυση.
  • Έντονους ή συνεχείς εμέτους.
  • Ελάττωση των ούρων.
  • Επανεμφάνιση του πυρετού και χειροτέρευση του βήχα μετά από αρχική βελτίωση των συμπτωμάτων.

7. Ενημερωμένο και συνειδητοποιημένο πολίτη, που είναι προετοιμασμένος για αύξηση των κρουσμάτων στην κοινότητά του ή το σχολείο του.

8. Διάλογο των αρμοδίων Υπουργών και της εκπαιδευτικής κοινότητας, της Εκκλησιάς, των Νομαρχών, των Δημάρχων και του επιχειρηματικού κόσμου, για τον χειρισμό της καταστάσεως, δεδομένου ότι είναι πιθανό το πρόβλημα να γίνει οξύτερο το φθινόπωρο και τον χειμώνα.

 

Εμβόλιο: Ετοιμάζεται. Μπορεί να είναι αποτελεσματικό ή μερικώς αποτελεσματικό. Ίσως αργήσει η εμπορική διάθεσή του και η χορήγηση του στον πληθυσμό είναι απόφαση που θα ληφθεί εν καιρώ. Οι παρενέργειές του δεν έχουν μελετηθεί πλήρως.

 

Μέχρι σήμερα δεν υπάρχουν οι ενδείξεις πως το στέλεχος του ιού στην κοινότητα έχει αλλάξει σε σχέση με αυτό που χρησιμοποιείται για την παρασκευή του εμβολίου. Αλλά με την γρίπη δεν μπορεί κανείς να εφησυχάζει. Έτσι συνεχίζεται η παρακολούθηση των στελεχών του ιού ώστε να βεβαιωθούμε ότι θα έχουμε το ίδιο στέλεχος του ιού το φθινόπωρο και τον χειμώνα.

 

Θα πρέπει να είναι ενημερωμένος ο έλληνας πολίτης, πως μπορεί να μην έχουμε το εμβόλιο όσο γρήγορα το θέλουμε. Μπορεί να μην έχουμε ένα, όσο θέλουμε, αποτελεσματικό εμβόλιο.

 

Η διαπίστωση της πανδημίας ΔΕΝ θα πρέπει να προξενήσει υστερία, πανικό ή ρωγμές στον κοινωνικό ιστό.

 

Ούτε εφησυχασμό και νεοελληνικό γραψαρχιδισμό.

 

Πρωτίστως, όμως, εκείνο που πρέπει να έχουμε και δεν πρέπει, καθόλου, να χάσουμε, είναι η ανθρώπινη αλληλεγγύη και η ψυχραιμία μας.''

 

πηγη http://www.zougla.gr/

 

......................................................................................................

 

απο αυτα εγω κραταω την τελευταια προταση

 

''

Πρωτίστως, όμως, εκείνο που πρέπει να έχουμε και δεν πρέπει, καθόλου, να χάσουμε, είναι η ανθρώπινη αλληλεγγύη και η ψυχραιμία μας.''

''...for those about to rock we salute you...''

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μόλις γύρισα από μία προγραμματισμένη επίσκεψη στον παιδίατρο μας

και συζητήσαμε λίγο πάνω στο συγκεκριμένο εμβόλιο.

Τον ενημέρωσα ότι δεν έχω σκοπό με τίποτα να κάνω το συγκεκριμένο εμβόλιο.

Η απάντηση του ήταν δεν μπορώ να σου πω τι να κάνεις αλλά εγώ

στο δικό μου παιδί δεν θα κάνω το συγκεκριμένο εμβόλιο ακόμη

κι αν ήταν στην ηλικία του δικού σου( έχουν πέντε χρόνια διαφορά)

εξάλλου όπως είπε ακούμε για πανδημίες και πανδημίες δεν βλέπουμε

sars-γρίπη πουλερικών ούτε κανένας μπορεί να εγγυηθεί ότι δεν θα υπάρξουν παρενέργειες)

Αυτό που με προβλημάτισε ήταν ότι δεν υπάρχει ενημέρωση ούτε στους

ίδιους δεν ξέρουν δλδ αν θα κάνουν οι ίδιοι τα εμβόλια ή θα γίνονται

στα σχολεία(το δεύτερο δλδ σχολεία δεν μου ακούγεται και πολύ ευχαριστο και δεν

ξέρω αν έχουν το δικαίωμα να το κάνουν).

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους.δεν βλεπω καθολου να θιγετε το θεμα της γριπης.δεν σας ανησυχει;εγω φιλες μου εχω τρομοκρατηθει παρα πολυ.φοβαμαι.τι θα κανουμε;να κλειστουμε μεσα;πως θα προστατευτουμε;μονο εγω φοβαμαι;πειτε μου τη γνωμη σας!

 

dev081pp___.png

Link to comment
Share on other sites

Δε νομιζω να χρειαζεται τοσο αγχος.Εμεις που ρωτησεμε την παιδιατρο μας ειπε οτι κανουμε καθε χειμωνα για τα κρυωματα.Δηλ.οχι σε χωρους κλειστους που μαζευεται πολυς κοσμος.Οχι σε επισκεψεις οταν καποιος ειναι κρυωμενος και καλο πλυσιμο χερια κλπ.Οχι βεβαια οτι κι εγω δεν αγχονομαι αλλα με μετρο.

Τα παιδιά μου....η ζωή μου

Link to comment
Share on other sites

Μην αγχώνεσαι κορίτσι μου. Η γρίπη είναι επικίνδυνη αν δεν την προλάβεις. Αν με τα πρώτα δέκατα πυρετού απευθηνθεις στον γιατρό γιατρλυεσαι, αν την αφήσεις τότε γίνεται επικίνδυνη

mKndp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ κι εγω εχω τρελαθει απ τον φοβο μου!! Λεω να αρχισω να κυκλοφορω κι εγω με μασκα!

Πραγματικα μου εχει γινει εμμονη ιδεα ειδικα απο τη στιγμη που ακουω οτι η θνησιμοτητα στις εγκυους λογω αυτης της γριπης ειναι αρκετα υψηλη.Εχω περασει ηδη μια δυσκολη εγκυμοσυνη κι αυτο τωρα ειναι το κερασακι στην τουρτα!Θα φρικαρωωωω....

Link to comment
Share on other sites

Ας ΕΛΠΙΣΟΥΜΕ οτι θα προλαβουμε να γεννησουμε πριν ερθει η μεγαλη εξαρση. Χρειαζεται υπομονη και ψυχραιμια αλλα που να την βρουμε με τοσα που ακουμε καθημερινα.??

Link to comment
Share on other sites

Μόλις γύρισα από μία προγραμματισμένη επίσκεψη στον παιδίατρο μας

και συζητήσαμε λίγο πάνω στο συγκεκριμένο εμβόλιο.

Τον ενημέρωσα ότι δεν έχω σκοπό με τίποτα να κάνω το συγκεκριμένο εμβόλιο.

Η απάντηση του ήταν δεν μπορώ να σου πω τι να κάνεις αλλά εγώ

στο δικό μου παιδί δεν θα κάνω το συγκεκριμένο εμβόλιο ακόμη

κι αν ήταν στην ηλικία του δικού σου

Καλημερα Ακριβως το ιδιο μου ειπε και ο παιδοορυλλας μας.

Δεν θα κανει εμβολιο στα παιδια του.ΜΟυ ειπε πως τα εμβολια της γριππης γενικα γινονται σε παιδακια με προβληματα.Το μονο που μου ειπε ειναι με το παραμικρο μπουκωμα να πηγαινουμε το παδι να το βλεπει(ουτως η αλλως αυτο καναμε παντα).Επισης μου ειπε να μην κλειστουμε μεσα -να προσεχουμε οκ-αλλα να μην αλλαξουμε τη ζωη μας!!!Αυτο ειχα σκοπο να κανω ετσι κι αλλιως.

Εγω προσωπικα ειχα αγχωθει με το εμβολιο και οχι με τη γριππη -σε περιπτωση που θα ηταν υποχρεωτικο για τα παιδακια.Απο οτι διαβασα ομως σε κυριακατικη εφημεριδα για να το κανεις θα υπογραφεις οτι δεχεσαι να το κανεις και οτι γνωριζεισ πως μπορει να εχει τυχον παρενεργειες(σιγα μη δε καλυπταν τα νωτα τους!!!Περνεται τετοια ευθυνη;;;;)

QJZup3.png

 

bxuCp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα Ακριβως το ιδιο μου ειπε και ο παιδοορυλλας μας.

Δεν θα κανει εμβολιο στα παιδια του.ΜΟυ ειπε πως τα εμβολια της γριππης γενικα γινονται σε παιδακια με προβληματα.Το μονο που μου ειπε ειναι με το παραμικρο μπουκωμα να πηγαινουμε το παδι να το βλεπει(ουτως η αλλως αυτο καναμε παντα).Επισης μου ειπε να μην κλειστουμε μεσα -να προσεχουμε οκ-αλλα να μην αλλαξουμε τη ζωη μας!!!Αυτο ειχα σκοπο να κανω ετσι κι αλλιως.

Εγω προσωπικα ειχα αγχωθει με το εμβολιο και οχι με τη γριππη -σε περιπτωση που θα ηταν υποχρεωτικο για τα παιδακια.Απο οτι διαβασα ομως σε κυριακατικη εφημεριδα για να το κανεις θα υπογραφεις οτι δεχεσαι να το κανεις και οτι γνωριζεισ πως μπορει να εχει τυχον παρενεργειες(σιγα μη δε καλυπταν τα νωτα τους!!!Περνεται τετοια ευθυνη;;;;)

 

Ακριβώς αυτό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια γεια σας, εγώ δεν είμαι ακόμη έγκυος αλλά σε λίγες μέρες θα χρειαστεί να προσπαθήσουμε ξανά με τον άντρα μου για σύλληψη... οπότε και πήρα τηλ. τη γυναικολόγο και τη ρώτησα :confused:

 

Πολύ απλά μου είπε ότι σε με τίποτα δεν μου συστήνει να σταματήσω τις προσπάθειες. Μου είπε ότι είναι μια γρίπη όπως η εποχική απλά πιο μεταδοτική... Τη ρώτησα τι φάρμακα παίρνει μια έγκυος αν αρωστήσει και μου είπε ότι δίνουν άλλα φάρμακα, διαφορετικά.

Ακόμη τη ρώτησα επειδή έχω μια υποχρέωση το φθινόπωρο και θα χρειαστεί να μείνω σε κλειστό χώρο, αν θα είναι επικίνδυνο που θα έρθω σε επαφή με πολλά άτομα και μου είπε απλά να μην δείνω τα "ελληνικά" φιλιά (εννοούσε τα σταυρωτά) αλλά απλά με χειραψίες.

 

Τελοσπάντων βέβαια το αν θα μείνω έγκυος και αν θα κολλήσω την γρίπη αφορά πρωτίστως εμένα και το μωράκι μου μάλλον θα σταματήσω τις προσπάθειες όσο κι αν με στενοχωρεί αυτό... :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:

 

Απλά δεν καταλαβαίνω γιατί εσείς εγκυούλες :wink: ενώ είστε ήδη σε ενδιαφέρουσα δε ρωτάτε τους γυναικολόγους σας έτσι ώστε να ενημερώσετε κι εμάς...

Πολλές γνώμες γιατρών είναι καλύτερες από μία γνώμη...

Link to comment
Share on other sites

ΜΑ ΠΟΙΟΣ ΣΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΔΕ ΡΩΤΑΜΕ? ΕΜΕΝΑ Ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΡΟΣΟΧΗ, ΟΧΙ ΦΙΛΙΑ, ΟΧΙ ΚΛΕΙΣΤΟΥΣ ΧΩΡΟΥΣ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΠΛΥΣΙΜΟ ΧΕΡΙΩΝ.. ΟΤΙ ΛΕΝΕ ΟΛΟΙ ΔΗΛΑΔΗ..

Link to comment
Share on other sites

Απλά επειδή όλες οι κοπέλες λένε "ρώτησα τον παιδίατρο" και δεν άκουσα καμιά να λέει "ρώτησα το γυναικολόγο" :?

Δεν ξέρω για μένα αγχώνομαι πολύ...

 

Η αλήθεια πάντως είναι ότι όποτε ακούω κάποιο γιατρό να σχολιάζει για τη γρίπη όλοι είναι άκρως καθησυχαστικοί...

Απλά τόνιζουν να προσέχουμε τα μέτρα υγιεινής.

 

Ξέρεις τι με τρομάζει πιο πολύ? Αφού στην εγκυμοσύνη δεν κάνει Depon να πάρεις (εγώ λόγω προσπαθειών τα έχω ήδη κόψει) πως είναι δυνατόν στην περίπτωση που κολλήσει έγκυος γρίπη να αναρρώσει????

Λένε ότι επειδή είναι βαριά γρίπη χρειάζεται οπωσδήποτε αντιγριπικό φάρμακο :confused:

Link to comment
Share on other sites

MA ΠΟΙΟΣ ΣΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΟΥΤΕ DEPON?

ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ PANADOL ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ LONARID ΤΟ ΑΠΛΟ ΜΠΟΡΕΙΣ..

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΞΕΡΟΥΝ ΠΑΡΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΜΑΣ..

Link to comment
Share on other sites

Λες gioulies να προσπαθήσω ξανά? Είμαστε χρόνια με τον άντρα μου και τώρα ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ θα ξεκινήσουμε να ζούμε μαζί. Και να πω την αλήθεια νιώθω πολύ έντονα ότι ήρθε και η ώρα μου.... :P

 

Και για μια χαζό γρίπη,:mad: που δεν ξέρω από που την ξέθαψαν εκεί στο Μεξικό, και πέθαναν δυστυχώς και άνθρωποι !! :cry:

να σταματήσω να προσπαθω ???

Link to comment
Share on other sites

Απλά επειδή όλες οι κοπέλες λένε "ρώτησα τον παιδίατρο" και δεν άκουσα καμιά να λέει "ρώτησα το γυναικολόγο" :?

Δεν ξέρω για μένα αγχώνομαι πολύ...

 

Η αλήθεια πάντως είναι ότι όποτε ακούω κάποιο γιατρό να σχολιάζει για τη γρίπη όλοι είναι άκρως καθησυχαστικοί...

Απλά τόνιζουν να προσέχουμε τα μέτρα υγιεινής.

 

Ξέρεις τι με τρομάζει πιο πολύ? Αφού στην εγκυμοσύνη δεν κάνει Depon να πάρεις (εγώ λόγω προσπαθειών τα έχω ήδη κόψει) πως είναι δυνατόν στην περίπτωση που κολλήσει έγκυος γρίπη να αναρρώσει????

Λένε ότι επειδή είναι βαριά γρίπη χρειάζεται οπωσδήποτε αντιγριπικό φάρμακο :confused:

 

ποιος σου ειπε οτι στην εγκυμοσυνη δεν κανει να παρεις ουτε ντεπον?

Κανει και παρακανει απλα θελει πολυ προσοχη η χρηση των φαρμακων ειδικα το πρωτω τριμηνο.

Εγω στην δευτερη εγκυμοσυνη μου ειχα παρει 2 φορες αντιβιωση και μαλιστα ειχα παρει και ενδοφλεβεια .

Δεν επαθα τιποτα ουτε εγω ουτε το μωρο μου.

Μην πανικοβαλεσε αδικα και μην σταματησετε τις προσπαθειες για ενα μωρακι για μια γριππη που στο τελος το μονο που θελουν ειναι να μας πανικοβαλουν και να κερδισουν απο ολη αυτη την ιστορια μονο η φαρμακοβιομηχανιες.

Αντε καλη αρχη και θα περιμενουμε ευχαριστα νεα;)

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ ΝΤΙΝΤΙ !!

Όπως έγραψα παραπάνω τα ίδια μου είπε και η γυναικολόγος απλά εγώ είμαι λίγο φοβιτσιάρα σε αυτά τα θέματα. Βασικά μου είπες αυτό που ήθελα να μάθω... ότι παίρνουν οι έγκυες και αντιβίωση.

Πολύ το εύχομαι να έχω κι εγώ ευχάριστα νέα σύντομα... :) !!

Link to comment
Share on other sites

Με ειδικές συνταγογραφήσεις τα αντιιικά για τη νέα γρίπη

 

Τετάρτη, 5 Αυγούστου 2009, 07:59

 

Επιστρέφουν στις προθήκες των φαρμακείων όλης της χώρας τα αντιιικά φάρμακα για τον ιό Η1Ν1. Την απόφαση πήρε το υπουργείο Υγείας, μετά από σχετική εισήγηση των επιστημόνων του Εθνικού και Επιστημονικού Επιχειρησιακού Συμβουλίου για την Αντιμετώπιση του Ιού της Νέας Γρίπης.

 

Σύμφωνα με τα όσα ανακοινώθηκαν, τα φάρμακα θα χορηγούνται στους πολίτες μετά την προσκόμιση ειδικής συνταγής και την ευθύνη για την επιτήρηση της συνταγογράφησης θα φέρει ο Εθνικός Οργανισμός Φαρμάκων (ΕΟΦ).

 

Στο πλαίσιο αυτό, μέσα στις επόμενες ημέρες ο ΕΟΦ θα ανακοινώσει ειδικό πλάνο όπου θα αναφέρεται επισήμως με ποιον τρόπο ο Οργανισμός θα ελέγχει τις συνταγογραφήσεις. Με ειδική συνταγή θα χορηγείται και το εμβόλιο του πνευμονιόκοκου.

 

Τον Ιούνιο είχε απαγορευτεί η ελεύθερη διακίνηση των φαρμάκων, καθώς υπό το φόβο της πανδημίας καταγράφηκε ρεκόρ πωλήσεων των αντιιικών φαρμάκων.

 

http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=56231&cid=4

Link to comment
Share on other sites

Λες gioulies να προσπαθήσω ξανά? Είμαστε χρόνια με τον άντρα μου και τώρα ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ θα ξεκινήσουμε να ζούμε μαζί. Και να πω την αλήθεια νιώθω πολύ έντονα ότι ήρθε και η ώρα μου.... :P

 

Και για μια χαζό γρίπη,:mad: που δεν ξέρω από που την ξέθαψαν εκεί στο Μεξικό, και πέθαναν δυστυχώς και άνθρωποι !! :cry:

να σταματήσω να προσπαθω ???

και απο την κοινη γριππη πεθαινουν ανθρωποι και πολλοι περισσοτεροι .

500,000 τον χρονο παγκοσμιως...Δεν ειναι λιγοι!!!!

QJZup3.png

 

bxuCp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...