Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Η αξία της αγκαλιάς


melita

Recommended Posts

Το πρωί στην εκπομπή της Μενεγάκη είχε ένα θέμα που όλοι γονείς και κυρίως οι μανούλες άξιζε να το δουνε. Ήταν ένας παιδίατρος-καθηγητής πανεπιστημίου και εξηγούσε το πόσο πολύτιμη είναι η αγκαλιά για τα μωρά.

Συγκεκριμένα, ανέφερε ότι η ανάγκη για αγκαλιά υπάρχει τόσο στα μωρά όσο και στους γονείς τους. Μια αγκαλιά:

1. ενισχύει το ανοσοποιητικό σύστημα του μωρού, κάτι που αποδείχθηκε μέσω ερευνών σε μωρά με AIDS, γι αυτό συνιστάται ιδιαιτέρως σε μωρά που πονάνε π.χ. δοντάκια σκέφτομαι εγώ,

2. γεμίζει τον οργανισμό με ορμόνες χαράς και ευτυχίας όπως οι ενδορφίνες

3. στέλνει θετική ενέργεια τόσο στο μωρό όσο και στους γονείς

4. η αγκαλια, το χάδι και το στήθος της μαμάς είναι η πρώτη επαφή ενός μωρού με τον κόσμο.

κτλ κτλ.

Βέβαια, αυτό που μου έκανε περισσότερο εντύπωση είναι το ότι τα μωρά που τους λείπει η μητρική αγκαλιά τους λείπει ένα κομμάτι του εαυτού τους!

Επίσης, συνέστησε ένα SOS αντίκτυπο της αγκαλιάς, εάν ένα μωράκι έως την ηλικία του 1,5 ετών απαρνείται την αγκαλιά και δεν την θέλει καθόλου, να το ψάξουν οι γονείς γιατί αποτελεί σύμπτωμα παθολογίας.

Τέλος, ξεκαθάρισε ότι η αγκαλιά δεν κακομαθένει τα μωρά!

Τα συμπεράσματα δικά σας.

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 75
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Το είδα και εγώ!! Προσωπικά είμαι υπέρ της αγκαλιάς!! Ένα παιδί δεν κακομαθαίνει απο την αγκαλιά!Υπάρχουν τόσα και τόσα αρνητικά στη ζωή μας που μπορούν να το κακομάθουν, η αγκαλιά φταίει??Εγώ σε κάθε ευκαιρία όταν ήταν μωρό, τον έπαιρνα αγκαλια! Είτε αυτό το ζητούσε, είτε όχι, η δική μου αγκαλιά ήταν πάντα ανοιχτή..Αλοίμονο τώρα που έχει ξεγαιδουρέψει και είναι 4, και για να το πάρω αγκαλίτσα πρέπει να το καλοπιάνω όλη μέρα.. :(

Link to comment
Share on other sites

melita την εκπομπη δεν την ειδα αλλα ειχα διαβασει για το ποσο καλο κανει η αγκαλια στα παιδια.ετσι απο μωρα τα επαιρνα αγκαλια παρολο που μου ελεγαν να μην το κανω γιατι τα κακομαθαινω.επειδη εχουμε προβλημα με τον υπνο εχω σκεφτει μηπως φταιει το οτι τις επαιρνα αγκαλια μολις εκλαιγαν αλλα τωρα με αυτα που ειπες μου εφυγαν οι οποιες ενοχες υπηρχαν.στην τελικη ποσο καιρο ακομα θα μπορω να χαιρομαι την αγκαλια τους;εξαλου ειναι τοσο ωραιο να ανοιγουν τα χερακια τους και να σε σφιγγουν :wink:

Πολλά παιδιά, πολλές σκοτούρες. Κανένα παιδί, καμιά χαρά.

Κικέρων

Γεωργια 03/10/06 Στελλα 04/03/08

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχως που βγαινουν και το λενε και καποιοι επιστημονικα για να διαλυονται κατι απιστευτες αποψεις περι του αντιθετου...

 

Μα χρειαζεται πολυ μυαλο για να δουμε οτι ενα βρεφος ειδικα εχει τεραστια αναγκη απο αγκαλια?

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχω βαρεθεί να μου λένε ότι θα κακομάθω το μωρό με την αγκαλιά!

 

Δε με νοιάζει, ας κακομάθει (αν υποτίθεται ότι ισχύει ότι κακομαθαίνει...)

 

Θεωρώ την αξία της αγκαλιάς ανεκτίμητη, πραγματικά!

Link to comment
Share on other sites

ΑΚΡΙΒΩΣ!!!Είναι ανεκτίμητη!! Και μόνο που βλέπεις ενα τόσο δα πλασματάκι να είναι ανυπεράσπιστο και να στηρίζεται εξολοκλήρου πάνω σου, ΠΩΣ γίνεται να μην το πάρεις αγκαλιά??Πως αλλιώς θα νοιώσει όταν είναι μικρούλι, προστασία και ασφάλεια??

Link to comment
Share on other sites

ΑΚΡΙΒΩΣ!!!Είναι ανεκτίμητη!! Και μόνο που βλέπεις ενα τόσο δα πλασματάκι να είναι ανυπεράσπιστο και να στηρίζεται εξολοκλήρου πάνω σου, ΠΩΣ γίνεται να μην το πάρεις αγκαλιά??Πως αλλιώς θα νοιώσει όταν είναι μικρούλι, προστασία και ασφάλεια??

 

Όπως τα λες!

Άσε που σου βγαίνει ενστικτωδώς... Ποτέ δεν κάθομαι να το σκεφτώ να την πάρω ή όχι αγκαλίτσα...

Link to comment
Share on other sites

Δεν είδα την εκπομπή αλλά συμφωνώ κι εγώ με όσα λέτε. Η αγκαλιά ειδικά για τα βρέφη είναι βασική ανάγκη και πιστεύω ότι δεν θα πρέπει κανένας γονιός να την αρνείται με το σκεπτικό του "να μην κακομάθει το παιδί". Τα παιδιά δεν κακομαθαίνουν με την αγκαλιά, αντίθετα γίνονται πιο σίγουρα για τον εαυτό τους, πιο εξωστρεφή και με μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση γιατί νιώθουν ότι οι άνθρωποι που είναι πιο σημαντικοί για αυτά, τα αγαπούν! Εκτός φυσικά και από τις θεραπευτικές ιδιότητες που έχουν οι αγκαλιές, λόγω των ενδορφίνων.

 

Άσε που η αγκαλιά των μωρών είναι τόσο γλυκιά! :D Δεν θα μπορούσα ποτέ να την αρνηθώ! :lol:

 

A daughter is just a little girl who grows up to be your best friend

Link to comment
Share on other sites

Την εκπομπη δεν την ειδα,αλλα φανταζομαι οτι δεν χρειαζομαστε καμμια εκπομπη και κανεναν ειδικο για να μας "απενοχοποιησει" τις αγκαλιες!!!

 

Κι εμεις ζηταμε μια ζεστη αγκαλια...στα παιδια μας θα την στερησουμε;

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παιδια και εγω ειμαι υπερ της αγκαλιας δαγκοτο κιολας οχι μονο τη μικρη μας εχουμε συνεχεια αγκαλια αλλα και τον μεγαλο μας οπου συνεχεια ερχεται για αγκαλιτσες στη μαμα και το μπαμπα , ειναι τελειο συναισθημα ε3αλλου η αγκαλια σε μωρακια σαν τη μπεμπα ειναι ο μονος τροπος για να δι3εις τη αγαπη σου και τη ζεστασια σου .

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!!

Κάποιες φορές, θεωρώ ότι είναι καλύτερο ν' ακούμε το ένστικτό μας και την καρδιά μας..

Και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τα παιδιά κακομαθαίνουν απο την αγκαλιά και δεν καΛΟμαθαίνουν;;;; Όσες φορές το έχω πει σ΄αυτούς που λένε "θα το κακομάθεις έτσι που το κάνεις" απάντηση δεν έχω πάρει..

Τώρα να πω ότι χαίρομαι που βγήκε ένας ειδικός να πει ότι τα παιδιά για να μεγαλώσουν χρειάζονται αγκαλιά, αγάπη, στοργή κλπ. να το πώ, η αλήθεια είναι όμως οτι προβληματίζομαι... γιατί πλέον να χρειάζομαι έναν ειδικό για να πράξω το αυτονόητο;;;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ακούστε κ αυτό.μια φιλη μου που είναι δασκάλα σ ένα σεμινάριο τους είπαν το εξής: Αν ένα μωρό το ταΐζεις το καθαρίζεις το κανείς μπάνιο κ όλα όλα όσα χρειάζονται EKTOΣ ΑΠΌ ΤΟ ΝΑ ΤΟ ΠAPEIΣ AΓKAΛIA,το μωρό θα πεθάνει πριν κλείσει τους 3 μήνες! Ανατριχιαστικό;!;

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορω να ζησω χωρις αγκαλια..ετσι εμαθα και ετσι κανω και τωρα με την κορη μου..τωρα που καταλαβαινει κιολας το νοημα της αγκαλιας και νιωθει την προστασια και την αγαπη που της προσφερει, την απολαμβανουμε και οι δυο...

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΤΗΝ ΕΚΠΠΟΜΠΗ

ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΑΠΛΩΝΕΙ ΤΑ ΧΕΡΑΚΙΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΣΕ ΚΟΙΤΑΕΙ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΥΦΟΣ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΠΑΡΕ ΜΕΕΕΕΕΕΕΕ

ΠΟΙΑ ΜΑΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΟΧΙ ΜΗ ΚΑΚΟΜΑΘΕΙΣ????

ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΜΙΚΡΟ ΑΚΟΜΗ, ΠΟΥΔΕΝ ΑΠΛΩΝΕΙ ΧΕΡΑΚΙΑ,

Η ΜΑΜΑ ΚΑΙ Ο ΜΠΑΜΠΑΣ ΕΙΝΑΙ Ο Τ Ι ΕΧΕΙ, ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΗ ΠΙΟ ΤΡΥΦΕΡΗ ΑΓΚΑΛΙΤΣΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ, ΑΠΟ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΡΕΙ ΤΗ ΤΡΥΦΕΡΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΝΙΩΘΕΙ ΑΣΦΑΛΗΣ??????

ΚΑΙ ΟΣΟ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΩΡΑΙΟΤΕΡΟ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ, ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΝΙΩΘΩ ΟΤΑΝ ΤΗΝ ΚΡΑΤΑΩ ΑΓΚΑΛΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΦΗΝΕΤΑΙ ΠΑΝΩ ΜΟΥ...

ΕΙΝΑΙ Η ΖΩΟΥΛΑ ΜΟΥ ΟΛΗ ΚΑΙ ΘΑ ΤΗΣ ΠΡΟΣΦΕΡΩ ΟΣΕΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΑΓΚΑΛΙΕΣ ΜΠΟΡΩ , ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ! ΜΕ ΕΣΚΑΣΕΣ!!!!!

tn?sid=3721117070&mid=AIsKDNkAABLhSOXwJAz0dywE45w
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

την ειδα και εγω αυτη την εκπομπη και ανακουφιστηκα παρα πολυ............μολις τελειωσε ξερετε τι μετανοιωσα? οτι επρεπε να παρω την πεθερα μου να την δει και εκεινη....εχω βαρεθει την κουβεντα μην τοπερνεις αγκαλια γιατι κακομαθενει....πιστευω οτι οσες το ειδατε σιγουρα σας περασε απο το μυαλο

yVzdp3.png sW6gp3.png
Link to comment
Share on other sites

δεν είδα την εκπομπή αλλά δεν ακούω τους άλλους παρα μόνο την λαχτάρα που έχω ,να έχω το κοριτσάκι μου στην αγκαλιά μου, αφού μερικές φορές το βράδυ που ξυπνάω μου έρχεται να την παρω αγκαλίτσα ¨)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μπορεί να μην έχω ακόμα τη μπουμπού μου για να την αγκαλιάσω αλλά πριν μια εβδομάδα που γέννησε η αδερφή μου, τα έχωσα σε κάτι θειάδες που είχαν έρθει επίσκεψη...

Είμαι λοιπόν στο μαιευτήριο, στο δωμάτιο της αδερφής μου, την επόμενη μέρα της γέννας της μικρής της...και κρατάω αγκαλιά το ζουζουνάκι μας, το οποίο έχει χαλαρώσει και ετοιμάζεται να κοιμηθεί στην αγκαλιά μου...

Έρχονται εκείνη την ώρα επίσκεψη οι θειάδες και με αρχίζουν σε ένα κήρυγμα οτι να αφήσω το παιδί στο κρεβατάκι του και θα κακομάθει και δεν έχει ανάγκη απο αγκαλιές (το 2 ημερών βρέφος!!!) και λοιπές βλακείες...

Ε τα πήρα κι εγώ και τους λέω:

"ναι....έχετε δίκιο....καλύτερα να περιμένουμε να πάει 18 χρονών για να την πάρουμε αγκαλιά, που θα καταλαβαίνει τότε και δε θα κακομάθει!!!

Και όταν με το καλό αποκτήσετε εγγόνια, να μην τα παίρνετε αγκαλιά....αφού θα κακομάθουν...."

Εννοείται οτι δεν τόλμησαν να πουν κουβέντα!!!

Μα είναι δυνατόν???? να σκέφτονται οτι ένα μωρό δε χρειάζεται αγκαλιά???

Ένα πλασματάκι μια σταλίτσα, γίνεται να μην το πάρεις αγκαλιά???

Εγώ έχω την αντίθετη απορία...πως γίνεται να αφήσεις απο την αγκαλιά σου ένα μωράκι!

 

αχ να περάσει ο καιρός να κρατήσω κι εγώ στην αγκαλιά μου τη μπεμπούλα μου!!!

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω και γω.αγκαλιτσες και χαδακια.αχ ρε κοριτσια χτες το βραδυ η μικρουλα μου μου εκανε κατι αγκαλιες.γατζωθηκε με τα ποδαριακια της πανω μου.εννοειται οτι τα εκανα πανω μου!

Link to comment
Share on other sites

κι εγω συμφωνω μαζι σας.συν αγκαλια την εχω κι ας με κουραζει καμια φορα.

στην αγκαλια μου ακομα την κοιμιζω.

κ θυμαμαι που οταν γεννησα μου λεγανε τα πεθερικα μου να μην την παιρνω αγκαλια γιατι θα κακομαθει.αν ειναι δυνατον νεογεννητο ηταν δεν θα το επαιρνα αγκαλια το μωρακι μου?

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι πάρα πολύ που διαβάζω οτι οι μανούλες δίνουμε τόση σημασία στην αγκαλίτσα. Παιδιά εγώ πάντα θεωρούσα οτι η αγκαλίτσα είναι το καλύτερο φάρμακο στην ασθένεια, ο καλύτερος τρόπος έκφρασης αγάπης και στοργής, η καλύτερη παρηγοριά για ένα μωράκι που κλαίει και χίλια δυο άλλα πράγματα.

 

Κάποια βράδια, πέφτω στο κρεβάτι και δε με κρατάει η μέση μου και τα χέρια μου (αφού πλέον ο μπεμπάκος μου είναι 8 1/2 κιλά ) αλλά δε μου λέει τίποτα... Χαίρομαι την κάθε αγκαλιά, όσο τη χαίρεται και ο μπεμπάκος μου!

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω και γω.αγκαλιτσες και χαδακια.αχ ρε κοριτσια χτες το βραδυ η μικρουλα μου μου εκανε κατι αγκαλιες.γατζωθηκε με τα ποδαριακια της πανω μου.εννοειται οτι τα εκανα πανω μου!

 

Χμμμμ..... .... Θέλω και εγώ.... Και θέλω και αυτά τα φιλάκια που είναι μες στο σάλιο και την αηδία.... και αυτά τα θέλω....

Link to comment
Share on other sites

Μήπως και για εννεα μήνες δεν ειναι σε μια μεγάλη ζεστή τρυφερή αγκαλιά?

Γιατι να της στερήσω αυτο που ειναι εντελώς φυσικό και αναγκαιο?

Γιατι να στερησω απο εμένα συναισθήματα που δεν περιγράφονται?

Δεν ειδα την εκπομπή, και εμένα μου λεγαν, λεγαν, λεγαν... Αστους να λένε. Αυτο που νιωθω εγω φυσικό κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Το είδος που είναι πιο κοντινό στο άνθρωπο είναι ο πίθηκος και η μαμά πιθηκίνα κουβαλάει το μικρό της στην αγκαλιά για τουλάχιστον 2 χρόνια.

Αν δείτε σε ντοκύμαντερ η μάμα-πηθικίνα τι πηδάει από δέντρο σε δέντρο, τι τρέχει, τι τρώει, τι κοιμάται, όλα με τπ μωρό στην αγκαλιά και δεν νομίζω πως της πέρασε ποτέ από το μυαλό ΟΤΙ ΘΑ ΤΟ ΚΑΚΟΜΑΘΕΙ.

Επίσης πάρτε sling-ring, πάρτε wrap, πάρτε mei-tai και χαρείτε ξεκούραστες αγκαλιές με τα μωρά σας και HANDS -FREE

Άλλαξε συνήθειες... ΟΧΙ πλανήτη!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...